Dronum çalındı!!

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
atc001
Ad Soyad: Emre Salı

Dronum çalındı!!

Mesaj gönderen atc001 » 30 Eyl 2019, 09:01

Herkese merhaba.. 9 gün önce aldığım DJI Tello marka dronum dün sitenin bahçesinde uçururken 13.7 metrede Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısı kesildi. (kumanda ile kullanıyorum) Bağlantı kesilince program otomatik olarak tekrar bağlanıyor normalde. 1 dakika civarında bağlanmasını bekledim, olmadı. Bu arada cihazı gözle takip ediyorum. Havada sabit uçuyor. Daha sonra bağlantı sağlanamayınca cihaz bulunduğu yere (sitenin hemen yanındaki sokağa) otomatik olarak iniş yapmaya başladı yavaş yavaş. Ben de zemin kattaki evimin bahçesinden atladım hemen cihazın yanına hızlı bir şekilde. Giderken de aynı zamanda bağlantıya bakıyorum, bağlanırsa cihazı kaldırıp site içine getireyim diye. Bağlantı yok. Ortalama 2 dk sonra cihazın indiği yere gittim, cihaz yok. Her yeri aradım taradım yok, sanki yer yarılmış yerin dibine girmiş. Tam 1,5 saat aradım, yola, kaldırıma, arabaların üstüne, altına, sokağın yanındaki çim alana, ağaçlara... yok bulamadım. O saatlerde konyasporun maçının başlamasına 20 dk vardı. Sokak normalden daha fazla kalabalıktı. Sanırım oradan geçen birisi cihazı aldı cebe attı. Yani çaldı. Üzgünüm çünkü daha 9 günlük cihazım hevesimi alamadan çalındı. Karakola gidip kayıp eşya bildiriminde bulundum, sitenin güvenlik kamerası kayıtlarında şüpheli bir şahıs tespit ettik tam cihazın yere inmesinden 2 dk sonra sitenin önünden geçen bir adam orta yaşlarda.. Elinde beyaz bir şey var el kadar.. Polise görüntüleri verdim. Eğer bu şahıs stadyuma doğru gittiyse ki o saatte o sokaktan geçen insanların %90'ı maça gidiyordu. Stadyumun yüksek çözünürlüklü kameraları sayesinde şahsı yakalama imkanı olur diye düşünüyorum. Maalesef üzgünüm arkadaşlar...

Bu konuda tavsiyelerim şunlar:
1. Etrafımızda kötü niyetli insanların bulunduğunu aklımızdan çıkarmayalım, bu yüzden cihaz ile aramızdaki ulaşılabilirlik mesafesi hep kısa olsun. (Görüldüğü gibi 2 dk bile yeterli değil)
2. Hiçbir zaman evimizde oturduğumuz yerden bu bahçe olur balkon olur hiç farketmez, uçuş yapmayalım, hep sahada olalım.
3. 750 liralık bir cihazda yere çakılmasını önlemek amacıyla bağlantı koptuğunda eve dönüş özelliği olmasa bile en azından olduğu yere otomatik iniş yapma özelliği olmasına rağmen olduğu yerin altında ağaç, yol VS. olabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Sonuçta ne zaman bağlantının kesileceğini bilemeyiz. Mümkün olduğunca güvenli bir iniş bölgesinde uçuş yapınız.
4. Bu uçuştan önce firmware yazılım güncellemesi yaparak cihazın dikey limiti olan 10 mt yi 30 mt ye çıkarmıştım. Siz siz olun 10 mt nin üzerine çıkmayın. Büyük bir ihtimalle bağlantı kaybı yaşanacaktır. Tabi burada yatay mesafe de önemli. Ama ben genelde dikey olarak 9 mt den sonra bağlantı kaybı yaşadım.
5. Yok illa 30 mt dikey uçuş testi yapacaksanız insanların cihazınızı çalmayacağı boş ve düz bir alanda uçuş yapın.

Şimdilik tavsiyelerim bunlar... Herkese kırımsız emniyetli uçuşlar dilerim.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Dronum çalındı!!

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 30 Eyl 2019, 10:30

Üzücü bir durum, geçmiş olsun. Umarım hırsız bulunur ve cihaza kavuşursunuz.

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 30 Eyl 2019, 10:34

geçmiş olsun dostum, forumun genelinin düşürdüğü dronu tek çalacak şey ayı muhtemelen sitede uçurmayı kim kaybetmiş biz bulalıım

atc001

Mesaj gönderen atc001 » 30 Eyl 2019, 10:48

Teşekkür ederim, düşüp kırılsa bu kadar üzülmezdim yaa.. Nasıl bir devirde yaşıyoruz, kahretsin...

BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

Mesaj gönderen BURAKH » 30 Eyl 2019, 11:04

Heves alınamadan çalınmış olması daha berbat bir durum. Geçmiş olsun.

Kullanıcı avatarı
Neyce
Ad Soyad: neyce

Mesaj gönderen Neyce » 30 Eyl 2019, 11:46

Geçmiş olsun. Umarım çalan kişi tespit edilir.

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 30 Eyl 2019, 12:11

Geçmiş olsun

Kullanıcı avatarı
fenerli
Ad Soyad: M HÜSEYİN EKİNCİ

Mesaj gönderen fenerli » 30 Eyl 2019, 12:58

Geçmiş olsun sizin adınıza üzüldüm ve çalan kişinin flash olduğunu düşünüyorum :D Ben en iyisi Rıza Babayı arayayim :lol: :lol:
Bu hobide herkes birinci seviyeden başlar :ugeek:

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 30 Eyl 2019, 16:20

Çok geçmiş olsun.
Sırf benzer sebeplerden dolayı sensörlere ve otonom uçuşa hala alışamadım. Otonom uçabildiğini sanan dronlara hayır! :D Tekrar geçmiş olsun.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 30 Eyl 2019, 16:40

Yakinda drone icine simkartli gps modulu gomecez herhalde 🤪

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 30 Eyl 2019, 17:46

forumda bir arkadaşın daha başına gelmişti benzer bir olay. çok geçmiş olsun.

Chn81
Ad Soyad: Cihan Erdem

Mesaj gönderen Chn81 » 30 Eyl 2019, 20:01

Cok gecmis olsun calan insallah bulunur
Chn81

Safak

Mesaj gönderen Safak » 30 Eyl 2019, 22:24

Geçmiş olsun, hem drone'un, hem de insanların selameti için yerleşim yeri üzerinde uçmamak gerekir.

Kullanıcı avatarı
abakusfx
Ad Soyad: Fahrettin OYDU

Mesaj gönderen abakusfx » 30 Eyl 2019, 22:28

Geçmiş olsun acil bulunur inşallah.

atc001

Mesaj gönderen atc001 » 30 Eyl 2019, 23:24

Arkadaşlar bugün dronum bulundu... Çok mutluyum.. Sitedeki 7 yaşındaki bir çocuk sitenin dış korkulukların da drone olduğunu söyledi, şaka yapıyor zannettim, kızdım ama bir baktım ki cihaz orda asılı duruyor.. 🤗😄😁🤩🤩 Nasıl sevindim bir bilseniz... Yarın karakola gidip durumu bildireceğim. Çocuğa da bir hediye almayı düşünüyorum. Helal olsun sana küçüğüm...

Kullanıcı avatarı
Neyce
Ad Soyad: neyce

Mesaj gönderen Neyce » 01 Eki 2019, 09:05

Gözün aydın

Kullanıcı avatarı
abakusfx
Ad Soyad: Fahrettin OYDU

Mesaj gönderen abakusfx » 01 Eki 2019, 09:16

Şükür. Bebeleri sevindir.😁

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 01 Eki 2019, 10:16

Dron değil eşektir o... Allah’ın sevdiği kulunu sevindirme itemi 😂😂

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 01 Eki 2019, 10:26

atc001 yazdı: 30 Eyl 2019, 23:24 Arkadaşlar bugün dronum bulundu... Çok mutluyum.. Sitedeki 7 yaşındaki bir çocuk sitenin dış korkulukların da drone olduğunu söyledi, şaka yapıyor zannettim, kızdım ama bir baktım ki cihaz orda asılı duruyor.. 🤗😄😁🤩🤩 Nasıl sevindim bir bilseniz... Yarın karakola gidip durumu bildireceğim. Çocuğa da bir hediye almayı düşünüyorum. Helal olsun sana küçüğüm...
Çok sevindim, geçmiş olsun!!!

3 5 kez dron kaybetmiş ve çoğunlukla bulmuş biri olarak şunu söyleyeyim, hiçbir dron bizim tahmin ettiğimiz yere düşmez 😅 Kel alaka yerlere düşer bu namussuzlar☺️

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 01 Eki 2019, 11:10

hknshbz yazdı: 01 Eki 2019, 10:26 Çok sevindim, geçmiş olsun!!!

3 5 kez dron kaybetmiş ve çoğunlukla bulmuş biri olarak şunu söyleyeyim, hiçbir dron bizim tahmin ettiğimiz yere düşmez 😅 Kel alaka yerlere düşer bu namussuzlar☺️
Bu çok doğru... Bi keresinde quad’ım ağaca çarpıp düştü... Dibinde 3-5 metre yükseklikte, 20-25 metre çapında dikenlik alan var... oraya düştü sandım... Erişemiyoruz da... Elimize tırpan orak ne varsa aldık, bir uçtan başladık kese kese aramaya... Her yanımız yara bere çizik devam ederken... Bu iş böyle olmayacak dedim ve umudu kestim... Dur bi DVR tekrar izleyeyim dedim... O sırada ters tarafa doğru gittiğini farkettim... Baktığımda dikenlik alandan alakasız 30-40 metre diğer tarafta bahçenin düz ot zemininde yatarken gördüm quad’ı... Boş yere 1.5 saat diken biçtik 😂😂

Kısacası genelde farzettiğiniz yerde olmaz o quad... DVR iyice dikkatlice izlemek lazım...

Daha da iyice DVR izlemeden quad aramam

“Genel” sayfasına dön