güvenlik drone

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
mkanur
Ad Soyad: mehmet kanur

güvenlik drone

Mesaj gönderen mkanur » 06 Haz 2018, 16:36

Uzun mesafe uçabilecek bir güvenlik drone yapılabilir mi mesela 15 km uçup geri gelebilecek ve oranın görüntülerini çekebilecek bir drone veya o mesafeden bize görüntü aktarımı sağlayabilecek bir özellikte drone bu olabilir mi

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Re: güvenlik drone

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 06 Haz 2018, 16:49

Yapilabilir. Ancak boyle bir cihaz yapmak için bence bu konularda oldukça iyi teknik bilgiye (yazilim, donanim) sahip olmak lazim.
:mrgreen:

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 06 Haz 2018, 16:50

Biraz da paraya :D
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 06 Haz 2018, 17:16

Hocam şaka bir yana 15 KM çok iddalı bir rakam. 15 km gideceksiniz. Gittiğiniz yerde bir güvenlik taraması yapacaksınız. Oradan da 15 km döneceksiniz. Bunu tek pil ile yapmanız mümkün değil. Birden çok lipo batarya kullanmanız gerekcek. Bu sefer de daha büyük bir frame ve daha büyük motorlar gerekecek. İş böylece çığrından çıkıyor. Çok büyük bir yatırım.

Yukarıdaki kısım sadece uçuş kısmıydı. Bu mesafelerden FPV görüntü almak için bir ground station kurmalısınız. Özel alıcılar ve özel vericiler kullanmalısınız. Ve yine keza kumanda ile quad'ın bağlantısı için de öyle... Mecburen bir TBS crossfire sistemi kurmak isteyeceksiniz. Bununda kumandası, alıcısı anteni derken 2.500 TL. Bu rakam sadece kumanda ile kontrol için.

Konusu açılmışken, eğer derdimiz mesafe kaydetmek ise bence 4 motorlu quadcopter'leri değil de, tek motorlu uçakları tercih etmek daha mantıklı. Çünkü en büyük sorunlarımızdan biri enerji. tek motorlular ile daha az enerji harcayarak uzun mesafeler katedebilirsiniz. Fakat FPV ve kumanda için yine yukarıda bahsettiğim belli yatırımlar şart.

Bir de eğer bütçe de sorun yok ise DJI'ın ürünleri alınıp modlanabilir. Açık arazide 10-15 KM'leri görebiliyorlar.

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 06 Haz 2018, 17:20

Hobiye ilk başladığım da bende su kadar km gitsin, bu kadar yukari çıksın vs. gibi fikirler içindeydim. Daha sonra fark ediceksiniz ki önemli olan menzil vs. değil sizin pilotajiniz, iyi ucmaniz.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 06 Haz 2018, 17:47

Al benden de o kadar...

Demek ki bu herkes de oluyor. Çok uzağa uçsun, çok uzun havada kalsın.

Sonradan pilotaj biraz gelişince, olayın o olmadığını, daha kabiliyetli cihazlar ile olağan dışı tecrübeler yaşamak olduğunu anlıyorsun. Ama bu anlatılabilecek birşey değil, yaşanarak tecrübe edilecek birşey. Dolayısıyla yeni başlayan arkadaşların da yaşayarak hissetmesi gerekiyor.

Uzun mesafe de keyifli. Ama her gün uzun mesafe uçmak istemez genelde insan. Bir freestyle mesela, her gün ama 5 dakka ama 1 saat uçmak istersin :D Bu hobinin en son varacağı yer hep racer diyorum :)

mkanur
Ad Soyad: mehmet kanur

Mesaj gönderen mkanur » 07 Haz 2018, 11:20

cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar ben bunu iş için kullanacağım hobi maksatlı değil aşağıda iki link paylaştım bunlardan anlayan bir arkadaş bana yardımcı olabilir mi ikinci linkte adam modem bağlantısı sağlamış ve bilgisayarından kontrol edebiliyor bu parçalara uygun hangi parçaları bir araya getirmem gerekiyor bilgisi olan arkadaşlardan yardım alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

https://www.direnc.net/raspberry-pi-3-m ... FIQAvD_BwE

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 07 Haz 2018, 12:02

Hocam merhaba,

Bu videoda gördüğümüz quadcoper'in bizim yaptıklarımız ile hemen hemen hiç ilgisi yok. Buradaki iş, tamamen özel bir yapı.

Örneğin biz (yani bütün drone dünyası) fpv ve kumanda için 2.4 ve 5.8 ghz frekanslatını kullanan alıcılar, vericiler ve kumandalar kullanıyoruz. Bu cihaz ise 3g hattı üzerinden özel bir yazılım ile wireless haberleşme sağlıyor.

Yine drone camiası sadece betaflight, butterflight, raceflight, cleanflight ve inav gibi standart uçuş yazılımları üzerinden çalışıyor. Bu cihaz ise ekstradan raspi destekli özel ekipmanlar yazılımlar ile desteklenmiş.

Projede kullanılan ekipmanların kabaca 5-10-15-20 bin tl'yi bulması muhtemel. Pek çoğu özel üretim parçalar. Türkiye'ye getirmesi bile dert. Gümrük sorunlarını geçtim, yüzlerce dolar sırf kargo parası ödersiniz. Ya da bulabildiğiniz parçaları 2-3 katı fiyatına model mağazalarından alabilirsiniz. Bu cihazın tek bir pili 2-3bin tl olabilir.

Kısacası bu quadcoper'i yapmak için çok başka konular ile ilgilenmeniz ve uzmanlaşmanız gerekiyor gibi anlıyorum. Örneğin en az birkaç yazılım diline hakim olmanız kesin gerekecek gibi görünüyor. Sonuçta bu konularda uzmanlaşmak için de önce bir quadcopter nasıl yapılır, nasıl uçar, mantığı nedir, yazılım nedir vs gibi temel konulara hakim olmanız gerekir, bunları bir öğrenmelisiniz. Dolayısıyla bence önce birkaç normal quadcoper yapın. Bu çok vakit ve emek isteyen başlı başına bir hobidir. Daha sonra yazılımlarına, mantığına hakim olun. Daha sonra bu tip projelerde kullanılan yazılım dillerini öğrenin ki bu da başlı başına bir meslek alanı.

Üzgünüm, biraz felaket habercisi gibi oldum ama durum gerçekten böyle. Siz iyisimi ya standart bir drone yapmayı öğrenerek üzerine tbs crossfire gibi gelişmiş ekipmanlar takmayı deneyin, ya da dji'ın phantom veya inspire serisilerinden modlama yaparak ilerleyin. Dji'daki maliyetler de yine 10-30 bin tl'yi bulabilir. Ama en azından böyle bir cihazı sağlıklı uçurabilmek için 3 yıl harcamazsınız. Direk uçuşlara başlayabilirsiniz.

Moralinizi bozmak istemem ama ben uzun mesafe gps quad'ımdaki kameranın titreşimini çözmek için 2 ay uğraştığımı hatırlıyorum. İnanın bu videodaki iş maddi ve manevi olarak hiç de kolay bir iş değil. Çok çok çok özel bir iş.

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 07 Haz 2018, 12:17

Böyle bir projeyi yapmaniz icin bu tur forumlara ihtiyac duymayacak kadar ekstrem bilgi ve donanıma sahil olmalisiniz.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 07 Haz 2018, 12:47

Halilsamutoglu yazdı: 07 Haz 2018, 12:17 Böyle bir projeyi yapmaniz icin bu tur forumlara ihtiyac duymayacak kadar ekstrem bilgi ve donanıma sahil olmalisiniz.
Yukarıda şu cümleyi yazmak için 2 saat kıvranmışım :D

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 07 Haz 2018, 12:54

elmoblatch yazdı: 07 Haz 2018, 12:47
Halilsamutoglu yazdı: 07 Haz 2018, 12:17 Böyle bir projeyi yapmaniz icin bu tur forumlara ihtiyac duymayacak kadar ekstrem bilgi ve donanıma sahil olmalisiniz.
Yukarıda şu cümleyi yazmak için 2 saat kıvranmışım :D
Ahahahah abi ya ;)

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 07 Haz 2018, 13:05

:D :D

sinan
Ad Soyad: sinan

Mesaj gönderen sinan » 07 Haz 2018, 15:25

bence 2 sene sonra 15 km menzil standart hale gelecek.

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 07 Haz 2018, 15:31

sinan yazdı: 07 Haz 2018, 15:25 bence 2 sene sonra 15 km menzil standart hale gelecek.
İmkansız değil. Teknoloji çok hızlı gelisiyor.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 07 Haz 2018, 16:38

Görüntü ve kumandadan ötürü değil ama pilden ötürü sıkıntı var... 15km gidip geri gelecek kapasitede piller dji'larda bile yok ki fiyatları ortada.

“Genel” sayfasına dön