Batarya Temini

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
Ubeydullah
Ad Soyad: Ubeydullah erkal

Batarya Temini

Mesaj gönderen Ubeydullah » 04 Nis 2018, 22:37

Merhaba arkadaslar,
Ben Gokhan beyin youtube de yayinlamis oldugu 250mm quad'in parcalarini siparis ettim ama suanda batarya problemim var Gokhan bey'in onermis oldugu (GAONENG GNB 11.1V 2200mAh 3S 110/220C Lipo Battery for RC Model) bu batarya veya bunun mukabilinde baska bir bataryayi nereden temin edebilirim ?

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Re: Batarya Temini

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 04 Nis 2018, 23:26

Merhaba.
Aliexpress'te şu linkten alabilirsiniz: http://s.click.aliexpress.com/e/2VJUv7e
Alternatif: https://www.pilottr.com/urun/tattu-1800 ... tarya.html
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Ubeydullah

Mesaj gönderen Ubeydullah » 05 Nis 2018, 18:04

Tesekkur ederim . peki bu sarj cihazi (a3 compact lipo (2-3s) şarj aleti)lipo bataryayi sarj edebilir mi ? Maliyeti dusuk olarak bunu bulabildim.

Ubeydullah

Mesaj gönderen Ubeydullah » 05 Nis 2018, 18:12

Lipo bataryalarda "C" degeri nedir ? 20C 30C 75C vb. Surekli farkli degerler var . ayrica quadcopter'imize batarya/pil secerken teknik olarak nelere dikkat etmeliyiz . hangi deger ve olculer neleri ifade ediyor yardimci olabilir misiniz ?

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 05 Nis 2018, 20:01

Ubeydullah yazdı: 05 Nis 2018, 18:12 Lipo bataryalarda "C" degeri nedir ? 20C 30C 75C vb. Surekli farkli degerler var . ayrica quadcopter'imize batarya/pil secerken teknik olarak nelere dikkat etmeliyiz . hangi deger ve olculer neleri ifade ediyor yardimci olabilir misiniz ?
Selamlar,

C değeri, bir lipo'nun discharge rate'ini gösterir. Yani verebileceği maksimum akımı belirtiyor. Çok genel olarak söylemek gerekirse, sisteminizin ihtiyaç duyacağı maksimum akımı hesaplayarak alacağınız pilin C değerine karar vermeniz gerekli.

Teknik olarak C değeri ne kadar yüksekse, piliniz, quad'ınızın yüksek ve anlık enerji ihtiyaçlarına o kadar cevap verebilecek demektir. Eğer güçlü quadınıza düşük C değerli piller kullanırsanız, öncelikle her kullanımda ciddi şekilde pilin ömründen yersiniz. Zaten pil de agresif kullanımlarda fena halde ısınarak "yanıyoruz reiz!" şeklinde bunu belli eder :D Gerçekten çok kalitesiz bir pili ciddi şekilde zorlarsak, pili komple kaybetme riski her zaman mevcut. Hatta yanabilir bile. İkinci olarak da özellikle voltaj düştükçe, punch'larda FC'nin reset atması, BEC'e giden voltajın kesilmesi sonucu VTX ya da kameranızın kapanması gibi sorunlar baş gösterebilir.

Piyasadaki noname pillerin C değerleri tamamen şişirme olduğu için ya ihtiyacınız olan C değerinin çok daha fazlasını sunduğunu idda edeni, ya da markalı pil almanızı öneririm. Mesela Tattu. CNHL markalı piller de gerçek C değerlerine yaklaşıyor. CNHL'lerden farklı farklı modeller elimde mevcut. Hepsinden memnun kaldım. Fiyatları da uygun.

Ben de C değerini nasıl hesaplamam gerektiğini bilmediğimden bu konuyu bizzat Gökhan Bey'e youtube'da sormuştum. Kısa ve çok net şekilde nasıl hesaplanması gerektiğini anlatmıştı. Mutlaka izlemelisiniz, buyrun;

https://youtu.be/TRMsBZGWzyQ?t=2m27s

Bunun haricinde pil seçerken 2 ana etkeni hesaplamalıyız;
1. Sistemimiz kaç hücreli pilleri destekliyor
2. Ağırlık dengesi.

Yüksek mAh değerli pil aldığımız zaman daha uzun süre uçacağız diye bişey yok, keşke olsaydı. Ne kadar yüksek mAh pil alırsak quad o kadar ağırlaşıyor. Ağırlaşan quad'da kendini kaldırabilmek için güç harcamak zorunda kalıyor. Bu da daha kısa süre ve daha yavaş uçacağız anlamına geliyor. Yine düşük mAh alırsanız, çok hızlı uçacağız ancak pil içinde az miktarda enerji barındırdığı için kısa süre uçacağız. Dolayısıyla aslında her quad için (Özellikle mikro sınıfı için) alınacak pil biraz da belli gibidir. Örneğin bence 90mm civarı quadlar için 450mAh, 120mm civarı quadlar için 550mAh, 150mm civarı quadlar için 650-800mah. 200mm civarı quadlar için 1350mah/1500mah şeklinde devam ediyor. Fakat "1 dakka daha uzun kullanayım, biraz yavaş gideyim, puch'ı godummu gözden kaybolmasa da olur" derseniz, mah değerlerini %20-%40 gibi arttırın :D
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 08 Nis 2018, 22:56

Doğru pil seçimi gerçekten önemli. Bu konuda motorlarında teknik özellikleri bilmek gerekiyor.

Aşağıdaki linkte güzel bir hesaplama sağlamışlar. Sahip olduğunuz donanıma göre bilgileri girerek sonuçları görebiliyorsunuz.

http://multicopter.forestblue.nl/lipo_n ... lator.html

Motorların teknik özelliği konusunda, load current, yani çekim yapacakları amper değeri de direk olarak kullanılacak pervane ve de pervanenin ölçüleriyle ilgili.

Benim kullandığım motorlar Racerstar 2403 2300kv (görüntüsü hoşuma gittiği için aldım, cahillik işte :D)

Resim

Gördüğünüz üzere üretici 2 adet pervane ölçüsünde 11.1V pil (benim kullandığım) ile hesaplama yapmış.

Ancak benim kullandığım pervaneler 5045 yani tablodaki pervanelerin tam ara pervanesi diyebiliriz. Aslında teknik olarak pervane boyu ve pitch değerini erterpole etmek mümkün değil, ama öyle varsayıyorum.

Bu durumda, benim motorların kullandığım pervaneler ile yaptığı amper çekimi 11.4A oluyor.
4 motor 45,6A yapar. Diğer elektronikler 1-2A ve de hesaplama hatalarımız için de 1-2A koyarsak, benim 50A gibi bir pil gücüne ihtiyacım var.

Kullandığım piller 1.1v 1500mAh 40C. Yani bana 60A lık bir güc sağlıyor.

Benim bu düzeneğimle uçuş sürem 5dk. Bu sitedeki program da 4dk-5dk olarak hesaplıyor.

“Bataryalar” sayfasına dön