Lipo pil yeni soru

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
fast0106
Ad Soyad: fastt

Lipo pil yeni soru

Mesaj gönderen fast0106 » 14 Haz 2018, 01:27

Arkdaslar daha önce size banggood dan lipo aldigimi ve az bir uçuş süresi olduğunu yazmıştım. Ama test ettikçe şunu anladım. Benim drone mjx bugs 3 batarya zayıfladığında kumandada sesli ikaz veriyor. Bu yeni piller ile kullandığımda 10 dakika sonra alarm veriyor fakat pilin gücü yerinde. Sinyal verdiği halde 6 dakika daha uçabiliyorum. Sizce bunun sebebi nedir. Neden 10 dakika sonra ikaz veriyor. Normalde ikaz verdikten 1 dakika sonra tamamen bitmesi lazım. Acaba yeni olduğundan kaynaklanır mi. Kullandıkça kendine gekir mi. Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekküler. Düşüncelerinizi bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Lipo pil yeni soru

Mesaj gönderen BarisB » 14 Haz 2018, 11:15

Normal pilleriniz kaç dakika sonra ikaz veriyor?

Ya kumandanız da timer var, ya da pillerin hücre başı veya ortalama voltaj değeri üzerinden bir hesaplama yapılarak alarm çaldırılıyor. Bu değeri muhtemelen. quad'ınızı bilgisayara bağlayarak kendi yazılımı üzerinden değiştirebilirsiniz.

5 TL'ye bir lipo hücre voltaj göstergrsi alırsanız hem elinizdeki lipoların sağlıklı olup olmadığını, hem de kaç volt civarı alarm öttüğünü görebilir ayrıca lipoları da birbiri ile karşılaştırabilirsiniz.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

fast0106

Mesaj gönderen fast0106 » 14 Haz 2018, 12:18

elmoblatch yazdı: 14 Haz 2018, 11:15 Normal pilleriniz kaç dakika sonra ikaz veriyor?

Ya kumandanız da timer var, ya da pillerin hücre başı veya ortalama voltaj değeri üzerinden bir hesaplama yapılarak alarm çaldırılıyor. Bu değeri muhtemelen. quad'ınızı bilgisayara bağlayarak kendi yazılımı üzerinden değiştirebilirsiniz.

5 TL'ye bir lipo hücre voltaj göstergrsi alırsanız hem elinizdeki lipoların sağlıklı olup olmadığını, hem de kaç volt civarı alarm öttüğünü görebilir ayrıca lipoları da birbiri ile karşılaştırabilirsiniz.
Normal pili 15-16 dakika sonra ikz verip 1 dakika sonra hepsi bitiyor. Ama bu piller 10 dakika sonra veriyor ve ikaz verdikten sonra 6 dakika daha uçabiliyor. Bu 6 daikaklık uçuşda da herhangi bir performans kaybı olmuyor. Tuhaf olanda bu voltaj vs. yerinde ama ikaz veriyor sebebi ne olabilir.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 14 Haz 2018, 12:27

Çok yüksek ihtimalle yeni aldığınız lipo'nun stabil voltajı orjinale oranla az bir miktar daha düşüktür. Sorun olacağını sanmıyorum.

Alarmı susturmak istiyorsanız quad'ı bilgisayarınıza bağlayıp, kendi yazılımı ile voltaj alarm seviyelerini bir miktar düşürmeniz gerekli gibi görünüyor.

fast0106

Mesaj gönderen fast0106 » 14 Haz 2018, 14:04

elmoblatch yazdı: 14 Haz 2018, 12:27 Çok yüksek ihtimalle yeni aldığınız lipo'nun stabil voltajı orjinale oranla az bir miktar daha düşüktür. Sorun olacağını sanmıyorum.

Alarmı susturmak istiyorsanız quad'ı bilgisayarınıza bağlayıp, kendi yazılımı ile voltaj alarm seviyelerini bir miktar düşürmeniz gerekli gibi görünüyor.
Mjx bugs 3 de böyle bir imkan var mı?

fast0106

Mesaj gönderen fast0106 » 14 Haz 2018, 14:31

orjinal pil 14 dakika uçuş 2 dakika düşük pil sinyali vererek uçmaya imkan veriyor.
aldığım pil ise 9 dakika uçuş 7 dakika düşük pil sinyali vererek uçmaya imkan veriyor.
yorumunuz nedir? neden almış olduğum pilde erken sinyal vermeye başlıyor.
dediğiniz stabil voltajı yükseltmenin bir yolu var mıdır

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 14 Haz 2018, 16:44

Muhtemel sebebi yukarıda yazdım. Eğer drone'u bilgisayara bağlayamıyorsanız, veya ayarlarını kontrol etmenin başka bir yolu yok ise, pek yapabileceğiniz bişey de kalmıyor. Belki kumanda üzerinden çubuk kombinasyonları ile de yapılıyor olabilir. Siz yine de durumu banggood'a bir yazın isterseniz.

fast0106

Mesaj gönderen fast0106 » 14 Haz 2018, 17:56

elmoblatch yazdı: 14 Haz 2018, 16:44 Muhtemel sebebi yukarıda yazdım. Eğer drone'u bilgisayara bağlayamıyorsanız, veya ayarlarını kontrol etmenin başka bir yolu yok ise, pek yapabileceğiniz bişey de kalmıyor. Belki kumanda üzerinden çubuk kombinasyonları ile de yapılıyor olabilir. Siz yine de durumu banggood'a bir yazın isterseniz.
iyibir sarj cihazı ile şarj edildiği takdirde sizce satabil voltaj normale dönder mi?

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 14 Haz 2018, 18:36

Olabilir, denemek lazım. Yeni pil olduğu için birkaç kez deneyin bence

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 15 Haz 2018, 02:29

Hocam banggood dan lipo aldım ve az bir uçuş süresi olduğunu yazmıştım. Ama test ettikçe şunu anladım. Benim drone mjx bugs 3 batarya zayıfladığında kumandada sesli ikaz veriyor. Bu yeni piller ile kullandığımda 10 dakika sonra alarm veriyor fakat pilin gücü yerinde. Sinyal verdiği halde 6 dakika daha uçabiliyorum. Sizce bunun sebebi nedir. Neden 10 dakika sonra ikaz veriyor. Normalde ikaz verdikten 1 dakika sonra tamamen bitmesi lazım. Acaba yeni olduğundan kaynaklanır mi. Kullandıkça kendine gekir mi. Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekküler. Düşüncelerinizi bekliyorum.
Sebep belki de şudur: Bataryanın verebildiği akımın yetmemesi. Akım yetmediği için voltaj düşüyor ve araç voltaj düştüğü için uyarı veriyor. Aracı indirdiğinizde ise çekilen akım azaldığı için voltaj normal seviyeye dönüyor.

Satın aldığınız bataryanın linkini verebilir misiniz?
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

fast0106

Mesaj gönderen fast0106 » 15 Haz 2018, 13:13

Gökhan Bora yazdı: 15 Haz 2018, 02:29
Hocam banggood dan lipo aldım ve az bir uçuş süresi olduğunu yazmıştım. Ama test ettikçe şunu anladım. Benim drone mjx bugs 3 batarya zayıfladığında kumandada sesli ikaz veriyor. Bu yeni piller ile kullandığımda 10 dakika sonra alarm veriyor fakat pilin gücü yerinde. Sinyal verdiği halde 6 dakika daha uçabiliyorum. Sizce bunun sebebi nedir. Neden 10 dakika sonra ikaz veriyor. Normalde ikaz verdikten 1 dakika sonra tamamen bitmesi lazım. Acaba yeni olduğundan kaynaklanır mi. Kullandıkça kendine gekir mi. Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekküler. Düşüncelerinizi bekliyorum.
Sebep belki de şudur: Bataryanın verebildiği akımın yetmemesi. Akım yetmediği için voltaj düşüyor ve araç voltaj düştüğü için uyarı veriyor. Aracı indirdiğinizde ise çekilen akım azaldığı için voltaj normal seviyeye dönüyor.

Satın aldığınız bataryanın linkini verebilir misiniz?
Hocam linki aşağıya bırakıyorum. Yanlız şöyle bir durum var orjinal batarya 25c yeni aldığım ise 35c yani fazlasıyla akim vermesi lazım. Birde 10dakika uçuş sonrasında sinyal veriyor evet ama 5 dakika da sinyal vererek uçabiliyor. Nerdryse bir performans kaybı olmadan

https://m.banggood.com/MJX-B6-Bugs-6-RC ... m-alsolike

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 15 Haz 2018, 14:44

Pilin yorumlarına baktım. Sizinkine benzer bir şikayet göremedim. Ayrıca google'dan da biraz baktım. Yine çok fazla kaynak yok. Siz banggood'a durumu bir yazın. Pilin üzerinde yazan değer doğru olacak diye bir kaide yok. Hatta sıklıkla fazla yazılıyor. Ve pilde de nir üretim hatası da olabilir.

fast0106

Mesaj gönderen fast0106 » 15 Haz 2018, 15:10

Banggood da durumu yazdım ama video istediler. nasıl bir video çekebilirim ki pilin değerini gösteren?

fast0106

Mesaj gönderen fast0106 » 15 Haz 2018, 15:31

Arkadaşlar şimdi şöyle bir tablo çıkarttım. drone yi bir yere sabitleyip aynı gaz ayarında iki pili test ettim. sonuçlar şöyle.
orjinal pil 1800mah 25c uçuş süresi 10:30 dakika düşük pil ikazı verdikten sonra 01:00 dakika
toplam uçuş süresi 11:30 dakika
banggood dan aldığım pil 2300mah 35c uçuş süresi 07:30 dakika düşük pil ikazı verdikten sonra 05:30 dakika
toplam uçuş süresi 13:00 dakika

buna göre yeni pil daha fazla uçuyor ama neden düşük pil ikazını 5 dakika önce açıyor. Yorumlarınızı bekliyorum

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 15 Haz 2018, 16:32

Hocam yorumlarımızı yazdık ya, daha ne diyelim :D

“Bataryalar” sayfasına dön