Hangi PDB

PDB, BEC, DC-DC Çeviriciler

byos
Ad Soyad: osman kara

Re: Hangi PDB

Mesaj gönderen byos » 09 Nis 2018, 18:59

men matex kullandım gayet iyi

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 09 Nis 2018, 19:15

osman hocam, but 4 PDB de Matex ürünü. Sen hangisini kullandın?

Ben de herkes gibi bu linktekini kullandım.
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 97798.html

Diğerleri daha iyi, daha faydalı ve konksiyonlu ise, öğrenelim daha iyisini kullanalım. Bu yüzden bu konuyu bilen arkadaşların tavsiyelerini almak için açtım.

byos

Mesaj gönderen byos » 09 Nis 2018, 19:20

Matek Systems PDB-XT60 W/ BEC 5V & 12V 2oz Copper for RC Drone FPV Racing Multi Rotor

byos

Mesaj gönderen byos » 09 Nis 2018, 19:21

yalnız ben aliexpresss ürünlerine pek güvenmiyom çok fazla çeşitte clon var

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 10 Nis 2018, 04:46

Hocam ben verdiğiniz ilk üç linkteki pdb'lerden ikinci olanı öneririm. Dördüncü olan üzerinde buzzer bulundurduğu için sığdırmak zor olabilir. Benim ikinci olanı (https://tr.aliexpress.com/store/product ... 97798.html) önermemin nedeni şu: Diğerleri gibi bu PDB'nin de üzerinde de iki farklı DC-DC çevirici kullanılmış. Ancak diğerlerindeki bu çeviricilerin her ikisi de SMPS iken benim önerdiğimde 1 tane SMPS ve 1 tane de linear regülatör bulunuyor. Hassas komponentler (alıcı, verici vb.) için linear regülatörler daha temiz güç sağladıkları için daha iyi bir seçenektir.

TLDR; Mümkünse kontrol kartlarını, alıcıları, vericileri, gps cihazlarını linear regülatörlerle besleyelim.

Daha temiz güç ne demek? Bunu biraz açmak istiyorum. Şuanda dünyada 2 çeşit DC-DC çevirici bulunmaktadır. Bunlardan biri linear diğeri ise SMPS (switch mode) devreleridir. Linear devreler DC'den DC'ye çevirim yaparken fazla olan gücü ısıya çevirirler. Bu yüzden verimleri düşüktür, ama kaynaktan gelen gücün frekansını değiştirmedikleri için "temiz"dirler.
SMPS çeviriciler ise DC'den DC'ye çevirim yaparken girişten gelen voltajı anahtarlama (switching) yöntemiyle yüksek frekanslara (birkaç yüz khz) çıkarırlar. Yüksek frekansa çıkarılan bu güç, çıkış biriminde kullanılan diyot, bobin ve kondansatörler sayesinde doğrultulur. Doğrultulan bu gücün voltajının durumu anahtarlama yapan entegreye aktarılır (feedback/dönüt). Anahtarlamayı yapan bu entegre dönüte bakarak voltajı istenilen seviyede tutmak için frekansı anlık olarak değiştirir. Sonuç olarak çok yüksek frekansta "kirli" bir güç elde etmiş oluruz.

"Temiz" ve "kirli" kelimeleri biraz göreli tanımlardır. Güce ihtiyaç duyan devreye göre bu "temizlilik" durumunun hiç önemi olmayabilir. Örnek: Elektrik motoru, ısıtıcı gibi cihazlarda bu temizliğin bir önemi yoktur. Ama örneğin yüksek kaliteli ses sistemlerinde (b&w, harman kardon vb.) linear regülatörler kullanılır.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 10 Nis 2018, 08:24

Gokhan Hocam öncelikle detaylı açıklama için çok teşekkürler. Bilgi dağarcığımız bir hayli artmış oldu.

Ben de bu pdbyi kullanıyorum, demekki doğru yoldayız. Piyasada en çok kullanılan PDB olması da boşa değilmiş.

Tekrar teseşkürler.

“Güç Dağıtım Kartları (PDB)” sayfasına dön