Hazır Dron daha mı avantajlı

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Hazır Dron daha mı avantajlı

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 20 Nis 2021, 22:23

Merhabalar normalde biri forumda hazır dron mu almalıyım yoksa kendim mi toplamalıyım diye sorsa direk kendin topla diye cevap verirdim. Çünkü hem dronun daha iyi tanımış olursun bir şeyi bozulduğunda daha rahat tamir edebilirsin aynı paraya daha kalitelisini toplarsın vb nedenlerden
Benim aklımda 7 icnh long range toplamak vardı bununla ilgili konular açmıştım sağ olsun parça seçiminde Gökhan çok yardımcı oldu.
Bende iflight chimera 7 üzerine parçalar seçmeye başladım hem bütçem sınırlıydı hem dolarda yükselmeye başladı bende yavaş yavaş parçaları daha ucuzlarıyla değiştirmeye başladım.
En son parça listem şu şekilde oldu
Chimeya 7 frame
Brotherhobby lpd 2806.5 1300kv motor
Rush ultimate 2 vtx
Hglrc f722 fc hglrc m80pro gps hglrc pilli buzzer
Hobbywing xroto micro 60A esc
Bunlar toplam 3000tl nin biraz üstünde geliyor alıcı ve kamera elimde olduğu için onları yazmadım.
Internette gezinirken iflight chimera 7 nin hazır setini gördüm youtube baktığımda çoğu incelemede best long range quad diye başlık atılmış. Fiyatına baktığımda oda 2990tl civarında aklımdan direk hazır şey almak geçmedi değil.
Parçalar baktığımda
iflight xing 2806.5 1300kv benim seçtiğim motorlarla aynı performansta ama kalite anlamında bir tık daha iyi ve daha pahalı
FC iflight ın f722 çift imu lu bir fc si benim seçtiğim göre daha iyi ama inav desteği yok
Vtx iflight 800mw vtx benim seçtiğim vtx daha iyi
Esc 50A iflight esc benim seçtiğim bir tık daha iyi gibi
Kamerada caddx ratel

Kendimce bu şekilde bir karşılaştırma yaptımda arada kaldım fiyatlar nerdeyse aynı fakat hazır sette ekstradan kamerada var elimdeki kamera bana kalıcak fakat hazır set aldiğimda pilsiz ağırlık 580gr yanı gümrüğe takılacak kayıt isticek fatura isticek normalde satıcı fiyatı düşük gösterse bile gerçek fiyat üzerinden yüksek vergi çıkcak ve beni gümrükte uğraştırcak.
Fakat herşey kurulmuş gelecek tüm pid yazılım ayarları yapılmış tak uçur şeklinde gelicek.
Aslında dronu toplamak beni uğraştır diye çekinmiyor tam tersi kendim toplamak daha çok zevk veriri fakat betaflight ayarları ve özellik pid ayarlari hakkında pek tecrübem olmadığı için hazır olan daha cazip geliyor gibi hemde yapımdan kaynaklı kısa devre veya toplarken yaşayabileceğim bir soket uyumsuzluğu olmucak.

Kısacası ben karar veremedim siz ne öneririsiniz

mcuyanik
Ad Soyad: Mustafa Can UYANIK

Re: Hazır Dron daha mı avantajlı

Mesaj gönderen mcuyanik » 21 Nis 2021, 04:26

Hazır set gelirken %20+20 şeklinde hatırı sayılır bir gümrük çıkıyor belki parça parçada toplam fiyat avantajı olabilir. Banggood harici yerlerde bu tr gümrüğü konusunda bir metod veya kolaylık var mı bilmiyorum.

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 21 Nis 2021, 06:59

Hazır cihaz muhtemelen vergiyle beraber çok daha pahalıya gelecektir. Quad'ı bir kaç parça olarak sipariş ettiğimizde çok daha düşük vergi ödeyebiliyoruz. Fiyat konusunu da yok sayarsak ben yine de toplama taraftarıyım. Ben şu ana kadar hiç hazır drone tercih etmedim çünkü drone toplamayı seviyorum çoğu zaman uçurmaktan da daha keyifli geliyor. Hazır drone tercih etmememin tek sebebi bu. Hazır droneda da aynı parçalar kullanılıyor bir arıza olduğu zaman ikisinde de aynı işlemleri yapacağım. Bana kalırsa fiyat dışındaki tek avantajı toplama sırasında aldığınız keyif.

retif

Mesaj gönderen retif » 21 Nis 2021, 08:31

birebir ayni parcalari alirsan, fiyat avantajli olan hazir drone olmasi lazim. mantiken sen parcalari tek tek alirken daha fazla para odersin ama fabrika toplu alirken daha az oder. bence tek fark sen drone u toplamakla ugrasmaktan, betaflightla ugrasmaktan zevk aliyor musun?

"daha iyi tanirsin" tezi bana komik geliyor :) zaten hepi topu 3 kart, 4 motor var hepsinde, taniyamayacak ne var ki? ben basladigimdan beri hep hazir drone aliyorum, tamir de ettim, receiver da degistirdim, komple sokup conformal coating yapip geri birlestirdim vs

ayrica ilk drone u almak yerine toplamak gercekten zor. o kadar arastirma yapiyorsun, ugrasiyorsun, parcalar geliyor ama daha gunlerce belki haftalarca ucamiyorsun. ucsan duzgun ucmuyor, gunlerce tekrar ayarlarla ugrasiyorsun falan bana zevk vermiyor, aksine sinir oluyorum. ama tabi elektronikle ugrasmaktan hoslaniyorsaniz o zaman toplarsin, ugrasirsin.

ama kararsizsan direkt iflight dan al gec bence, dedigin gibi geldigi an ucabilecek sonucta. benim bu hobi ile ugrasma sebebim ucurmak istemem, elektronikle ugrasmak istemem degil ki...

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 21 Nis 2021, 10:40

Sanırım kendim toplucam aslında içimden hazır almak geçiyor fakat gümrük işleri çok sıkıntı gibi birde ilçede yaşıyorum gümrük için il merkezine girmem lazım git gel 80km sanırım en az 2-3 kere gitmem gerekiyor yok oraya postayla şunu yolla falan birde en az %20 vergi drona 600tl vergi çıkcak.
Aslında dronun kendi üzerindeki xing motorlar ve fc daha benim seçtiklerime göre daha iyi 600tl farkı hak eder ama gümrükle uğraşmak pek sevmedigim birşey.

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 21 Nis 2021, 10:45

Birde şunu merak ettim 500gr altı dronlar gümrüğe takılmıyor. Bu 500gr mı ölçmek için direk dronun kutusunu mu koyup ölçüyorlar yoksa satıcının verdiği bilgiye göremi veya biz gidip paketi gümrük memuruyla beraber açıp dronu mu ölçüyoruz.
Dron 580gr satıcıya konuşup rica etsem belki dronun üzerinde takılı olan anten gps gerkesiz tpu parçalar gopro mount gibi kolay sökülebilen parçaları sökmesini isteyebilirim bu sayede dron gümrükte 500grdan hafif çıkar

retif

Mesaj gönderen retif » 21 Nis 2021, 11:17

PTT ile aliyorsan tamamen sans :) memur gormek isterse satis linkini ya da ureticinin websitesini ister agirliga bakmak icin. Ama kutusu ona oyuncakmis gibi gelirse direkt evine de yollayabilir. Onun disinda express kargo ile aliyorsan zaten DHL ile geldigi icin daha gumruge sokmadan drone'un agirligini gosteren linki istiyorlar.

mcuyanik
Ad Soyad: Mustafa Can UYANIK

Mesaj gönderen mcuyanik » 21 Nis 2021, 13:28

Gümrükte tartmıyorlar direk üretici/satıcının sitesindeki take off weight ve fly weight degerlerini istiyorlar. (Bu dhl için geçerli, ptt ile daha rahattır muhtemelen)

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 21 Nis 2021, 13:48

mcuyanik yazdı: 21 Nis 2021, 13:28 Gümrükte tartmıyorlar direk üretici/satıcının sitesindeki take off weight ve fly weight degerlerini istiyorlar. (Bu dhl için geçerli, ptt ile daha rahattır muhtemelen)
Ben Aliexpress üzerinden alırsam ptt ile gelecek zaten özel kargo firmalarıyla almayı düşünmüyorum geçen sene ups ten çok çektim.
Ürünün ana sayfasını aşağıya koydum orada net bir şekilde uçuş ağırlığı yazmıyor. Sadece resimlerin birinde tartı üzerinde fotoğrafı var orada 580gr olarak gözüküyor ürünün kutusuda gayet minimal ve küçük takılır mı tamamen şans meselesi
https://shop.iflight-rc.com/index.php?r ... ct_id=1531

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 24 Nis 2021, 00:24

Xxgamer45 yazdı: 20 Nis 2021, 22:23 Merhabalar normalde biri forumda hazır dron mu almalıyım yoksa kendim mi toplamalıyım diye sorsa direk kendin topla diye cevap verirdim. Çünkü hem dronun daha iyi tanımış olursun bir şeyi bozulduğunda daha rahat tamir edebilirsin aynı paraya daha kalitelisini toplarsın vb nedenlerden
Benim aklımda 7 icnh long range toplamak vardı bununla ilgili konular açmıştım sağ olsun parça seçiminde Gökhan çok yardımcı oldu.
Bende iflight chimera 7 üzerine parçalar seçmeye başladım hem bütçem sınırlıydı hem dolarda yükselmeye başladı bende yavaş yavaş parçaları daha ucuzlarıyla değiştirmeye başladım.
En son parça listem şu şekilde oldu
Chimeya 7 frame
Brotherhobby lpd 2806.5 1300kv motor
Rush ultimate 2 vtx
Hglrc f722 fc hglrc m80pro gps hglrc pilli buzzer
Hobbywing xroto micro 60A esc
Bunlar toplam 3000tl nin biraz üstünde geliyor alıcı ve kamera elimde olduğu için onları yazmadım.
Internette gezinirken iflight chimera 7 nin hazır setini gördüm youtube baktığımda çoğu incelemede best long range quad diye başlık atılmış. Fiyatına baktığımda oda 2990tl civarında aklımdan direk hazır şey almak geçmedi değil.
Parçalar baktığımda
iflight xing 2806.5 1300kv benim seçtiğim motorlarla aynı performansta ama kalite anlamında bir tık daha iyi ve daha pahalı
FC iflight ın f722 çift imu lu bir fc si benim seçtiğim göre daha iyi ama inav desteği yok
Vtx iflight 800mw vtx benim seçtiğim vtx daha iyi
Esc 50A iflight esc benim seçtiğim bir tık daha iyi gibi
Kamerada caddx ratel

Kendimce bu şekilde bir karşılaştırma yaptımda arada kaldım fiyatlar nerdeyse aynı fakat hazır sette ekstradan kamerada var elimdeki kamera bana kalıcak fakat hazır set aldiğimda pilsiz ağırlık 580gr yanı gümrüğe takılacak kayıt isticek fatura isticek normalde satıcı fiyatı düşük gösterse bile gerçek fiyat üzerinden yüksek vergi çıkcak ve beni gümrükte uğraştırcak.
Fakat herşey kurulmuş gelecek tüm pid yazılım ayarları yapılmış tak uçur şeklinde gelicek.
Aslında dronu toplamak beni uğraştır diye çekinmiyor tam tersi kendim toplamak daha çok zevk veriri fakat betaflight ayarları ve özellik pid ayarlari hakkında pek tecrübem olmadığı için hazır olan daha cazip geliyor gibi hemde yapımdan kaynaklı kısa devre veya toplarken yaşayabileceğim bir soket uyumsuzluğu olmucak.

Kısacası ben karar veremedim siz ne öneririsiniz

frame biraz büyük olmasa hazır set de al derdim ama gümrük işi sıkıntılı. Şansına hiç bir sorun olmadan geçebilir de yüksek vergi çıkıp üstüne uğraştırabilir de. içinde kumanda olmaması burada avantajına ordan yırtma şansı var ama toplamak da gözünü korkutmasın.

Bunun yanında chimera 7 gerçekten harika bir frame mükemmel uçtuğunu söylemeliyim. Uzun menzil işine giriyorsan 7" nokta atışıdır bana göre motorların ve esc de güzel.

hglrc f722 21-26 dolara satılıyordu şu anda 58 dolar falan gördüm baya pahalanmış ama oldukça kaliteli bir fc

vtx güzel seçim.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Mesaj gönderen Zatoichi » 24 Nis 2021, 01:36

Aliexpress den bir arkadaş hazır dron seti aldı. Fpv
değildi. Sipariş aşamasında 250tl vergiyi de ödedi. Kesin gümrükte problem çıkacağını tahmin ediyordum. 10 gün geçmeden Dronu teslim aldığını söyledi. Kısaca söylemek istediğim Aliexpress den gümrük dahil alınan Drone setleri çok incelenmeden rahatça gelebiliyor. Gümrük dahil ürünleri Aras kargo getiriyor. Bilginize...
Ne var, ne yok? El cevap! 10

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 24 Nis 2021, 12:58

Zatoichi yazdı: 24 Nis 2021, 01:36 Aliexpress den bir arkadaş hazır dron seti aldı. Fpv
değildi. Sipariş aşamasında 250tl vergiyi de ödedi. Kesin gümrükte problem çıkacağını tahmin ediyordum. 10 gün geçmeden Dronu teslim aldığını söyledi. Kısaca söylemek istediğim Aliexpress den gümrük dahil alınan Drone setleri çok incelenmeden rahatça gelebiliyor. Gümrük dahil ürünleri Aras kargo getiriyor. Bilginize...
Vergisi dahil kargolara bakmıyorlar bile geçen yaz aliexpressten ups ile bir tane motor aldım 700tl para ödedim geldi gümrüğe takıldı 1 aydan fazla gümrükte uğraştırdı en son 1200tl vergi çıkardılar kısaca sen bu ürünü teslim alamazsın dediler. Bildiğimiz dron motoru kutusu 10x10x5 cm civarındaydı
Daha sorna yine ups ile fakat bu sefer vergisi urunu satin alırken önceden ödenmiş sekilde toplam 3 adet 6s 1550mah ve 1800mah lipo aldım kutusunu açıp bakmamışlar bile

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön