Kumanda mesafesi hakkında bilgisi olanlardan yardım istiyorum. Lütfen.

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
darkasi33
Ad Soyad: Oğuzhan Kundakcı

Kumanda mesafesi hakkında bilgisi olanlardan yardım istiyorum. Lütfen.

Mesaj gönderen darkasi33 » 28 Tem 2018, 17:47

Arkadaslar bu işe merakımdan giriyorum. 2 yıl elektronik okudum üniversitede lakin pek de bir zevk alamadım. Lakin bu işi gerçekten zevkli buldum ve kâr amacı gütmüyorum. Lafı fazla uzatmadan konuya geleyim vaktinizi çalmiyim.

Bir drone yapacağım lakin önce bir kumanda seçmem gerekiyor. Bu kumandaların mesafesini nereden öğrenebilirim ? Forumda bahsi geçen kumandalara baktım lakin hız ları filan yazıyor ama mesafe özelliği hakkında bilgi göremedim. Belki de var ama ben anlayamadım. Bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Herkese iyi forumlar diliyorum. Gelen her cevap için de ayrıca tesekurlerimi sunuyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Kumanda mesafesi hakkında bilgisi olanlardan yardım istiyorum. Lütfen.

Mesaj gönderen BarisB » 29 Tem 2018, 04:38

Merhaba,

Piyasadaki flysly, frsky gibi alıcı vericiler normal şartlarda, şehir içinde birkaç yüz metre gibi mesafeler sunuyor. Tamamen açık alanda, örneğin bomboş tarlalarda teknik olarak kilometrelerce de gidebilirsiniz ama gerçek hayatta durum pek öyle olmuyor. Bir yerden sonra araya bir ağaç girse bile sinyal kaybetme riskiniz oluyor. Tamamen açık alanda yine kabaca 500-600mt ya da birkaç km diyelim.

Sıfır gecikmeye yakın kontrol imkanı ile fpv kullanımına olanak sunan 2.4ghz sistemlerde menzil çok göreceli bir kavram. 50 mt ötenizdeki bina aranıza girerse sinyali yitirerek quad'ı kaybedebilirsiniz. Ama tüm şartlar oluşursa (quad ile kumandanın birbirini direk görüyor olması, arada en ufak bir cisim olmaması, civarda cep telefonu vericisi yüksek gerilim hatları vb vericiler bulunmaması, quad-ın önünüzde uçması, performanslı alıcı vericiler ve antenlere sahip olunması, doğru kurulumlar yapılmış olması, doğru yükseklikten uçuyor olma, bulutsuz açık bir hava vb. gibi durumlar) dediğim gibi teknik olarak kilometrelerce mesafe de gidebilirsiniz.

Fakat bir de yeni çıkan 900mhz protokolü var. Onu da bir incelemek isteyebilirsiniz. Bunda da blocker'ların ana bağlayıcı faktör olduğunu unutmayalım;

https://www.droneyap.com/viewtopic.php? ... lit=Menzil
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 29 Tem 2018, 12:41

Genelde alınan kumandanın yada alıcının bilgilerinde mesafe yazıyor. Ama açık alan için. Bu mesafelere uçupta dronu düşürüp kaybetmek istemezsin. Söylenen mesafeden daha kısa mesafede uçarsın. İşi garantiye almak için telemetri verisi ile dronun sinyali ne kadar aldığını kontrol etmek gerekiyor. Yada gps ile eve dönüşü ayarlamak gerekiyor. Eve dönüş özelliğide her dronda düzgün çalışmıyor. Dji gibi kaliteli dronlar da daha İyi çalışıyor. Hocamında dediği gibi fazla uzaklalacaksak 900mhz protokolü daha iyi olacaktır. 9-10 km gibi bir mesafe vaad ediyor. Yinde gps siz geri dönüş özelliği olmayan dronlar için buda bir risk.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 Tem 2018, 13:01

Bir de drone'u o kadar uzağa teknik olarak 900mhz ile gönderebiliriz ama peki görüntü alabilir miyiz? Bu da başlı başına başka bir konu. O mesafelerden sağlıklı görüntü alabileceğimiz kalitedeki fpv alıcılar, vericiler ve antenler banggood'da satılmıyor bile. Başlı başına ayrı bir konu.

Kişisel fikrim şu ki, açık alanda 500-800mt. menzil üzerine çıkmak konusunda ısrarcı olan arkadaşlar bence racing drone konusunu tekrar değerlendirmeliler. Dji gibi wireless vericiler ile çalışan sistemleri tercih etmeliler.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali

Mesaj gönderen Aliuzunali » 29 Tem 2018, 13:52

800mw fpv verici veya daha üzeri ile kullanmak gerekiyor. Fpv alıcıyıda bu durumda değiştirmek gerekiyor. Sonuçta açık alanda frysky kumanda ve standart bir alıcı 1.5km menzil 600mw fpv verici ile söylenen 5 km menzil ile 1km yi az birşey geçsen tamamdır. Daha ilerisi için denemediğim için bilemiyorum. Uçak gelince deneyecem. Mesafeyi görecem bakalım. Dronlarım mini olduğu için birşey deneyemiyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 Tem 2018, 14:34

Gps'li 2212 bir quad'ım var üzerine 600mw eachine verici ve foxeer micro bir kamera taktım denemeler yaptım. Açık alanda sıkıntı yaşamıyorum. Ama araya ağaçlar binalar girince görüntüde kullanılamayacak kadar parazit olabiliyor. Tekrar görüntü alabilmek için ciddi bir miktar yükselmek zorunda kalabiliyorum. Drone sizden 1 km uzakta iken görüntünün gitmesi gerçekten çok ürkütücü geliyor. 1 buçuk kilo drone'un birinin kafasına indiğini hayal bile edemiyorum. Bence değmez bu risklere. Dji filan alıp riskleri minimize etmek lazım.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 29 Tem 2018, 15:37

Kumanda üreticileri ve satıcılar tarafından menzilin net bir şekilde yazılmamasının tek bir nedeni var: sabit bir menzil yok.
FlySky FS-i6 + iA6B ile 100 metre uzağa uçamayan da var, 2.8km uzağa uçabilen de var. Arkadaşların yukarıda da yazdığı gibi, şartlar menzili çok etkiliyor.

Eğer uzun menzilli uçuşlar yapılmak isteniyorsa düşük frekanslı kumandalar (ya da verici modülleri) kullanılmalıdır. Frekans düştükçe dalga boyu artıyor ve bununla birlikte menzil de artıyor. Ancak olumsuz bir yanı var: frekans düştükçe dalga boyu arttığı için uzun antenler kullanmak gerekiyor. Bir başka olumsuz tarafı ise taşınabilen veridir. Frekans düştükçe gönderilebilen veri de azalıyor. Artık kanal sayısı (gönderilen veri) da önemli olduğu için düşük frekanslı alıcı ve vericiler pek tercih edilmiyor. Çünkü artık araçlarımızda kontrol ettiğimiz fazlaca modül var. Multicopter'larda 4 kanal zaten aracın uçması için zorunlu. Bunun dışında, aracın havadaki davranışını (modlar, osd açma/kapama vs) da yerden kontrol etmek istiyoruz. Bir de 3d gimbal eklendiğinde 10 kanal bile yetmiyor.

Özetle: Uzun menzil için düşük frekanslı vericiler kullanılması gerekiyor. Düşük frekanslı vericilerle ile anten boyları artıyor ve aktarılabilecek veri sınırlanıyor.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali

Mesaj gönderen Aliuzunali » 30 Tem 2018, 10:27

Frysky qx7 alıp dronu yaptıktan sonra uzun mesafe modülünü alarak mesafesini uzatabilirsin.

darkasi33

Mesaj gönderen darkasi33 » 30 Tem 2018, 13:24

Aliuzunali yazdı: 29 Tem 2018, 12:41 Genelde alınan kumandanın yada alıcının bilgilerinde mesafe yazıyor. Ama açık alan için. Bu mesafelere uçupta dronu düşürüp kaybetmek istemezsin. Söylenen mesafeden daha kısa mesafede uçarsın. İşi garantiye almak için telemetri verisi ile dronun sinyali ne kadar aldığını kontrol etmek gerekiyor. Yada gps ile eve dönüşü ayarlamak gerekiyor. Eve dönüş özelliğide her dronda düzgün çalışmıyor. Dji gibi kaliteli dronlar da daha İyi çalışıyor. Hocamında dediği gibi fazla uzaklalacaksak 900mhz protokolü daha iyi olacaktır. 9-10 km gibi bir mesafe vaad ediyor. Yinde gps siz geri dönüş özelliği olmayan dronlar için buda bir risk.
Peki hocam 9-10 km uzaklığa ulaşabileceğim ve 900 Mhz bandında bir kumanda olarak ne onerebilirsiniz bana ? Yani kardeşim şu modeli alırsan ulaşırsın diyebileceğiniz bir kumanda ? Yoksa alıcı ve verici ayrı ayrı mi almak gerek kumanda başka bir tane almak vericisini filan mi drgistirmemiz gerekiyor ? Su an elimde kumanda da yok alıcı da yok verici de yok. Bu ise yeni başlayacağım ondan merakımı mazur görün. Ek olarak da alttaki yorumlarda normal kumanda al sonra gps eklersin diye bir şey okudum. Bu bahsi geCen kumanda da böyle bir şeyi destekleyecek midir ? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim iyi forumlar.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 30 Tem 2018, 13:55

Hocam merhaba,

Fikirlerim şöyle;

. 9-10 km mesafelere ancak ve ancak yukarıda bahsedilen çok açık alanlarda ulaşabilirsiniz.

. Bu tip mesafeleri drone ile değil de, model uçak ile denerseniz başarı oranı çok daha yüksek.

. Asıl sorun bu mesafeye gitmek değil, dönmek. Toplam 20 km menzile yetecek kadar pil ve verimli motorlara sahip olmalısınız. Bu da ciddi bir pil yatırımı anlamına geliyor.

. Aynı sebeple bu mesafeleri yarış dronuyla katedemezsiniz.

. Kişisel fikrim bu mesafelerin DJI'ın Phantom 4 Pro ve üzeri cihazlar ile (sadece tarla, yayla tipi bomboş arazilerde olması şartıyla) denenmesi. En güvenlisi bu. Eğer bu konuda çok ciddi bir yatırıma ve ekstrem bilgiye sahip değilseniz, kendi yaptığınız bir quad ile bu tip uçuşlar denerseniz, bence bu uçuşların yarısından fazlası düşüşle sonuçlanır. Hesap edilmesi gereken çok fazla parametre var ve elimizdeki teknoloji ile bunların tümünü sağlıklı şekilde gerçekleştiremiyoruz. Örneğin;

. Güvenilir bir kumanda/alıcı sinyali.
. Sinyal kaybı durumunda güvenilir bir RTH.
. RTH route'undaki tepeler, binalar, direkler ve yüksek ağaçlar gibi engellerin quad tarafından otomatik olarak aşılabilmesi.
. Pilin dönüşe yetip yetmeyeceği.
. Güvenli bir FPV yayını.
. Güvenilir bir acil iniş sistemi

Örneğin yayın bir sebeple kesilirse, ki çok muhtemel, ne yapacağız? Ya da kumanda sinyali aniden kaybolursa, ki yine çok muhtemel, drone kendi kendine dönebilecek mi? Dönüş yolunda ters bir rüzgar çıkarsa ve quad aşırı güç tüketerek dönüşü tamamlayamaz ise, drone ne yapacak? kendi kendine güvenli bir yere inebilecek mi?

Bunlar gibi onlarca sorun. Bu detayları hesap edebilmek için size sadece bir GPS yetmiyor. Atmosferik basınç, yerçekimi, darbe, mesafe, madde gibi envayi çeşit sensör çalıştırmanız gerekiyor. Bu sensörlerin hepsini bağlayabileceğimiz kartlar piyasada çok az. Bağlasanız bile elimizdeki yazılımlar bunları desteklemiyor. Kendiniz yazılım geliştirmeniz gerekecek. DJI'lar bu konudalarda çok yetenekli çünkü milyarlarca dolarlık ar-ge yatırımı ile destekliler. Örneğin bir Phantom 4 Pro, dönüş yolunda karşına çıkan engelleri görebiliyor, çevresinden dönebiliyor veya üzerinden aşabiliyor. Eğer pili bitmek üzere ise kendi kendine dönüşe geçebiliyor. Acil iniş yapması gerekirse, altında su olup olmadığını görebiliyor ve inmemeyi tercih edebiliyor. Bizim kullandığımız 5.8g FPV ve 2.4g kumanda frekansı haricinde teknolojiler ile çalışıyor. vs.. vs.. vs.. Realist olmam gerekirse 3-4km iyi bir DJI için bile çok çok başarılı bir mesafe.

Açıkcası bizim kullandığımız bu protokoller aslında bu mesafeler için değil. Zorlaya zorlaya, ite ite birşeyler yapılabiliyor. Ama güvenli değil. Fikrimdir.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali

Mesaj gönderen Aliuzunali » 30 Tem 2018, 14:22

Uzun mesafe hocamında dediği gibi riskli bir iş. Aslında programcılıkta gerektiriyor. Dronun engelleri algılaması ve kaçınması gerekiyor. Geri dönüş özelliğinin iyi çalışmadı gerekiyor. Sinyal gidip dron düştüğünde birilerinin kafasına yada bir aracında üzerine düşebilir. Bencede uzun mesafe dron yapmaktansa dji gibi daha güvenilir ve telefon programıyla herşeyi tam bir dron almak daha akıllıca. Adamlar herşeyini yapmış ve daha güvenilir. Bende uzun mesafeye meraklıydım. Taranis kumandam var ama istanbulda uzun mesafe gidecek yer olmadığı için vazgeçtim. Uçak meraklısıyım. Kamerasız akrobasi yaoarak uçurmakta çok zevkli. Ama uçak uçuracak yer bulmakta zor. Bu yüzden ara sıra hazerfen rc uçak klübüne giderek uçuruyorum. Dronuda bahçe içerisinde uçuruyorum. Nadiren boş olan yan bahçeye doğru uçuruyorum. Yolun karşısına geçip boş araziye gitmeye korkuyorum. Ya dron düşüp bir arabaya veya kişinin üzerine düşse ne olur. Bayağı sıkıntı. Uzun mesafe için dji mavic air tavsiye ederim. Pahalı ama herşeyi hazır. Açık alan 10 km mesafeye açılabiliyor. Kumanda olarak frysky QX7 öneririm. Ben x9plus kullanıyorum ama x7 aynı özellik daha şık ve uygun fiyat.

darkasi33

Mesaj gönderen darkasi33 » 30 Tem 2018, 21:59

Benim şimdi "frysky QX7" mi almam lazım ? zaten benim kullanacağım yerler yayla ve şehir içi lakin şehir içi binaların filan olduğu yerler değil.

Ek olarak hocam ben 10km ileriye gideceğimden değil hani lakin kısa mesafeler ile sürekli bir mesafe sorunu olmaması için.10km gideceğim yer de açık alan olacaktır.Üstte hocamın da belirttiği gibi pil sorununu vs. çözersem anca giderim onu da.Benim tek derdim mesafe sorunu olmaması.100 metre gidip de sürekli bir sorun yaşamamak için.Yoksa 10km gideceğimden değil yani :)

Bahsi geçen kumanda aşşağıdaki linkteki kumanda mıdır hocam ?

https://www.banggood.com/FrSky-ACCST-Ta ... rehouse=CN

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali

Mesaj gönderen Aliuzunali » 30 Tem 2018, 22:15

Evet. Alıcı yok. Sadece kumanda.
FrSky ACCST Taranis Q X7 Verici 2.4G 16CH Modu 2 Beyaz Siyah Uluslararası Sürüm RC Drone için
https://banggood.app.link/aIECVlqSYO
Buda siyah yada beyaz

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 30 Tem 2018, 23:17

Bir de r9m alıcı verici paketini alırsanız rahat edersiniz. R9m açık alanda 5-10 km mesafe sunuyor.

darkasi33

Mesaj gönderen darkasi33 » 31 Tem 2018, 09:06

R9 Slim ile birlikte R9M verici kombo paketi

R9M Verici ile birlikte Slim alıcı mı yoksa mini alıcı mı almak gerekiyor hocam ? Yani bu 2 çeşit olunca yanlış almamak adına soruyorum. Yardımlarınız için de ayrıca teşekkürü bir borç biliyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 31 Tem 2018, 09:33

Her ikisi de olur. Slim şu anda en iyi alıcı. Bütçede sorun yoksa r9m verici + slim alıcı şeklinde alabilirsiniz.

Rica ederim bu arada 😁

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön