Ozel proje icin brushless motor secimi - Drone Motoru

Dronlarda kullanılan motorlarla ilgili paylaşımlarınız.
bunalmis
Ad Soyad: Bülent Ünalmış

Ozel proje icin brushless motor secimi - Drone Motoru

Mesaj gönderen bunalmis » 18 Eyl 2022, 01:44

Oncelikle belirteyim amacim drone vs yapmak degil.

0.1 mm gibi cok cok ince matkap ucunu drone motoru ile cok yuksek devirde dondurmek istiyorum.

Bu amacla deneme icin bir tane en ucuzundan bir tane de orta halli drone motoru (fircasiz motor) aldim.

Gordum ki ucuz aldigim motor son derece titresimli ve gurultulu calisiyor. Ustelik kisa zamanda ates gibi oluyor.

Digerine ilkinin iki kati kadar para verdim ve daha kucuk. Bu motor cok daha sessiz, titresimsiz calisiyor ustelik cok az isindi.

Demekki motoru secerken yanlis secim yapmamaliyim.

Fakat piyasada bir cok drone motoru marka ve modeli var.

Benim icin onemli olan kriterler.

KV degeri buyuk olsun. Olabildigince yuksek devir sayilarinda donebilsin.
Gurultu ve titresimi en az olsun.
Mumkunse akimi dusuk olsun.

Ve tabiki de bos yere fazla para vermeyeyim.

Istedigim motoru onca motor arasindan nasil sececegim?

Aslinda aradigim motordaki asil temel kriterler belli. Son derece kaliteli rulmanlari olmali. Rotorun balansi mukemmel alinmis olmali.

Deneme amacli secip begenmedigim motor A2212/5T 2450 KV
Deneme amacli secip begendigim motor RS2205

Merak ettigim motor F1103 8000KV

Fakat asil sizlerden gelecek onerileri ogrenmek istiyorum.

Kullanıcı avatarı
elektronik
Ad Soyad: Hasan

Re: Ozel proje icin brushless motor secimi - Drone Motoru

Mesaj gönderen elektronik » 18 Eyl 2022, 14:29

Hocam istediğiniz özelliklerde bir motor yok galiba olsaydı mutlaka yazan olurdu :).

Evet arkadaşlar cevap bekliyoruz.

Atmaca
Ad Soyad: Selim Demirci
İletişim:

Mesaj gönderen Atmaca » 18 Eyl 2022, 23:32

matkap ucu diyorsunuz yani size biraz torkta lazım, listeye yazdığınız motorlar maktap ucu diye bahsediyorsanız bir delme işleminde kullanılacak ise güçsüz kalır düşüncesindeyim, farklı araç motorları olur mu? drone motoru değil de kara aracı motoru gibi
Jumper TPro - Flysky İ6
Qav180 - X2 elf 88
Flysight Spx02 - Eachine Ev800

bunalmis

Mesaj gönderen bunalmis » 19 Eyl 2022, 00:07

Matkap capi cok kucuk (0.1 mm) oldugu icin torka ihtiyacim yok gibi gorunuyor. Fakat tork sorunu olup olmayacagini ancak uygulama esnasinda gorebilirim.

Illaki drone motoru kullanmam gerekmiyor. Titresimi cok dusuk herhangi bir motor da olabilir. Benim 60 bin rpm e ihtiyacim var. Cogu motor bunu dogrudan veremiyor. Bu yuzden araya bu devir sayilarinda sorun cikartmayacak kayis/kasnak vs kullanmam da gerekecek.

Fakat motoru kesinlikle titresimsiz motorlardan secmem lazim. Cogu DC motor 20 bin rpm de titresmeye/anirmaya basliyor dolayisi ile bu motorlari kullanmam mumkun olmuyor.

Drone ya da RC araclar ilgi alanima girmiyor dolayisi ile bu sistemlerde kullanilan mevcut motorlardan haberdar degilim. Her birinden alip ayri ayri test etmeye de maddi gucum yetmez.

Fakat sizler cok farkli motorlarla calistiginiz icin guzel motorlar onereceginizi dusunuyorum.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 19 Eyl 2022, 13:58

bunalmis yazdı: 19 Eyl 2022, 00:07 Matkap capi cok kucuk (0.1 mm) oldugu icin torka ihtiyacim yok gibi gorunuyor. Fakat tork sorunu olup olmayacagini ancak uygulama esnasinda gorebilirim.

Illaki drone motoru kullanmam gerekmiyor. Titresimi cok dusuk herhangi bir motor da olabilir. Benim 60 bin rpm e ihtiyacim var. Cogu motor bunu dogrudan veremiyor. Bu yuzden araya bu devir sayilarinda sorun cikartmayacak kayis/kasnak vs kullanmam da gerekecek.

Fakat motoru kesinlikle titresimsiz motorlardan secmem lazim. Cogu DC motor 20 bin rpm de titresmeye/anirmaya basliyor dolayisi ile bu motorlari kullanmam mumkun olmuyor.

Drone ya da RC araclar ilgi alanima girmiyor dolayisi ile bu sistemlerde kullanilan mevcut motorlardan haberdar degilim. Her birinden alip ayri ayri test etmeye de maddi gucum yetmez.

Fakat sizler cok farkli motorlarla calistiginiz icin guzel motorlar onereceginizi dusunuyorum.
Her hobici çok farklı mororlarla uçuş yapmıyor. Çoğu hobici ucuz motor seçiyor. iyi motorlardan bildiğim T-motor var.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

bunalmis

Mesaj gönderen bunalmis » 19 Eyl 2022, 23:45

Tesekkurler.

Peki ben A2212 gibi ucuz motoru denemistim ve motorun cok sesli dondugune sahit oldum.
Sans eseri aldigim motorun rulmani bozukmuydu sorusu kafami kurcaliyor.

Bu tip ucuz motorlar gercekten de sikintili mi oluyor? Bu motor isimi gorseydi cok iyi olacakti. Cunku yaklasik 150 TL + KDV gibi fiyati ile cok cazip.

Bu arada projemi ticari hale getirmeye calistigim icin bir tane en pahalisindan motor alip sorunumu cozeyim diyemiyorum. Maliyetin dusuk olmasi tabiki cok onemli.

Emax RS2205S hosuma gitti ve isimi de gorecek gibi duruyor. T Motor (V2307 V2, V2306.5 V2, V2208 V2, V2207.5 V2 P2207 V2.0 vs) bu motordan daha mi kalitelidir? Bosu bosuna arayisa girmeyeyim mi?

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali

Mesaj gönderen Aliuzunali » 20 Eyl 2022, 11:04

bunalmis yazdı: 19 Eyl 2022, 23:45 Tesekkurler.

Peki ben A2212 gibi ucuz motoru denemistim ve motorun cok sesli dondugune sahit oldum.
Sans eseri aldigim motorun rulmani bozukmuydu sorusu kafami kurcaliyor.

Bu tip ucuz motorlar gercekten de sikintili mi oluyor? Bu motor isimi gorseydi cok iyi olacakti. Cunku yaklasik 150 TL + KDV gibi fiyati ile cok cazip.

Bu arada projemi ticari hale getirmeye calistigim icin bir tane en pahalisindan motor alip sorunumu cozeyim diyemiyorum. Maliyetin dusuk olmasi tabiki cok onemli.

Emax RS2205S hosuma gitti ve isimi de gorecek gibi duruyor. T Motor (V2307 V2, V2306.5 V2, V2208 V2, V2207.5 V2 P2207 V2.0 vs) bu motordan daha mi kalitelidir? Bosu bosuna arayisa girmeyeyim mi?
emax ı deneyebilirsin. T motor daha kaliteli ama yaptığın iş dronla alakalı olmadığı için fazla birşey söyleyemem.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Mesaj gönderen Zatoichi » 21 Eyl 2022, 13:27

GepRC motor tavsiye ederim. Oldukça sessiz, haliyle titreşimsiz demek oluyor.
Ne var, ne yok? El cevap! 10

bunalmis

Mesaj gönderen bunalmis » 21 Eyl 2022, 21:40

Emax 2205 ile yaptigim calismaya ait video

Bugun T motor markasindan bir motor sectim. Onu da bir deneyecegim.

GepRC motoru da arastiracagim. Tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 21 Eyl 2022, 23:24

bunalmis yazdı: 21 Eyl 2022, 21:40 Emax 2205 ile yaptigim calismaya ait video

Bugun T motor markasindan bir motor sectim. Onu da bir deneyecegim.

GepRC motoru da arastiracagim. Tesekkurler.
Hocam tam olarak o uçla nasıl bir malzeme işleyeceksiniz, kullandığınız motorlar çok torksuz ve bu tarz işlerde kullanılmaya çok uygun değil her yeri çok açık olduğundan kolaylıkla tozlanacaktır uzun ömürlü olmaz diye düşünüyorum, benim tavsiyem maliyeti artıracak olsada Tmotor un U serisi gibi endüstriyel işler için üretilen suya ve toza dayanıklı bir motor kullanmak olur, ayrıca 400-500kv civarında bir motor kullanıp 20v civarında besleme yaparsanız daha az güç kullanan daha verimli bir sisteminiz olucaktır. Ama şöylede bir sorun var kullandığınız motorlar ve önerdiğim motor drone ve uçak gibi sürekli yüksek hızlı hava akımına sahip ortamlarda çalışacağı varsayılarak üretilmiş motorlar bu sebeple pervaneden gelen bol miktardaki havayı yönlendirecek ve kendilerini soğutacak şekilde tasarlanmışlar, fakat sizin sisteminizde motorun soğutması için birşey yok motor kolaylıkla ısınıp yanabilir bu sebeple uzun kullanım testi yaparak ısıyı kontrol etmekte fayda var,
Söylemek istediğim bir diğer şeyde yaptığınız testlerde hep motoru boşta çalıştırmışsınız, bu tarz fpv dronelarda kullanılan fırçasız motorlar, standart DC motorlara nazaran yüke karşı çok daha hassastır yük altında değerler tahmin ettiğinizden fazla değişebilir.
Son bir önerimde şu olucak fırçasız rc araba motorları hiç kullanmadım ama üretilme amaçları fpv motorlarına göre çok daha fazla tork ve yinede yüksek devir çevirebilirler, toz çamur su her ortamda çalışabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Ve arabanın içinde kapalı bir ortamda hava akımının çok az olduğu bir ortamda çalıştıkları için soğutmaya gerek duymadan çalışabileceklerdir bunlarıda bir araştırmanızı öneririm

bunalmis

Mesaj gönderen bunalmis » 22 Eyl 2022, 08:27

Bos elektronik kartlar 20..30 mikrometre kalinlikta bakir ile kaplidir. Bu projede amac bu bakir yuzeye mekanik yontemlerle kesikler atarak hizli PCB prototipi yapmak. (Bakiri asitle eritmek yerine mekanik kazima yapmak)

Yok edilmesi gereken bakir asiri ince oldugu icin motorlar isimi gorecek gibi gorunuyor.

Resim

Yukaridaki fotoda dusuk devirli fircali DC motorlarla yaptigim kazima isi goruluyor.

Motorlar metal yuzeye bagli. Motorun kendisi de pervanemsi yapiya sahip. Motor donerken ruzgar olusturuyor. Motoru hic bir yere baglamazsam isiniyor fakat metal yuzeye monte ettigimde isinma sorunu yasamadim.

Eger bu motorla bu isi yapamazsam havlu atmadan once muhakkak inrunner motorlari da deneyecegim.

bunalmis

Mesaj gönderen bunalmis » 23 Eyl 2022, 12:12

T Motor F1103 8000KV geldi.

Acemilik iste. Findik kadarmis. Bunun uretecegi tork kesinlikle dusuk akalacaktir. Kaldi da.

Ustelik katalogda belirtildigi gibi 60 bin RPM'e de cikmadi.

Resim

Fotoda bu motoru gorebilmek icin iyi dikkat etmek lazim.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali

Mesaj gönderen Aliuzunali » 23 Eyl 2022, 15:52

senin yaptığın kasnak işide titreşime sebep oluyordur. bence direk spindel ile bu işi halletmen lazım. zaten bu işler için hazır setler var.dron yapacaksan yardımcı olalım.

bunalmis

Mesaj gönderen bunalmis » 28 Eyl 2022, 01:01

bunalmis

Mesaj gönderen bunalmis » 28 Eyl 2022, 08:32

Aldigim outrunner motorlarin hepsinde motorun govdeye montaj vidalari motor milinin bulundugu yuzun tam aksi yuzunde.
(motorun kic tarafinda)

Videodaki motorun milini kic tarafa iteleyerek motoru modifiye etmek zorunda kaldim.

Bana tam tersi motor mili tarafinda olmasi lazim. Bununla ilgili ozel bir isimlendirme var mi?

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 28 Eyl 2022, 19:22

bunalmis yazdı: 28 Eyl 2022, 08:32 Aldigim outrunner motorlarin hepsinde motorun govdeye montaj vidalari motor milinin bulundugu yuzun tam aksi yuzunde.
(motorun kic tarafinda)

Videodaki motorun milini kic tarafa iteleyerek motoru modifiye etmek zorunda kaldim.

Bana tam tersi motor mili tarafinda olmasi lazim. Bununla ilgili ozel bir isimlendirme var mi?
Yaptığınız modifiye normalde de yapılan bişey sorun olmaz

bunalmis

Mesaj gönderen bunalmis » 07 Eki 2022, 13:26

https://tr.aliexpress.com/item/1005002353749935.html
https://tr.aliexpress.com/item/1005002272747017.html

Linklerdeki motor serisini kullanmis olan varmi?

Ikinci linkteki urun birinci linktekine gore cok cok pahali. Ilk linkteki yesil motor isimi goremez mi?

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 07 Eki 2022, 16:48

bunalmis yazdı: 07 Eki 2022, 13:26 https://tr.aliexpress.com/item/1005002353749935.html

Ikinci linkteki urun birinci linktekine gore cok cok pahali. Ilk linkteki yesil motor isimi goremez mi?
İkinci linkteki motor boyut olarak daha büyük fiyat farkı normal, daha markalı kaliteli gözüküyor ayrıca.
İşinizi görürmüye gelirsek küçük dron motorları işinizi gördüyse bunların torku çok daha yüksek

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Mesaj gönderen Zatoichi » 08 Eki 2022, 13:00

bunalmis yazdı: 07 Eki 2022, 13:26 https://tr.aliexpress.com/item/1005002353749935.html

Bu motorları değil de Hobbywing 1/10 ölçek Ezrun 3652 ebatlı brushless motor kullandım. Biliyorsunuz olabilir fakat yazayım yinede. Bu motorlar drone motorlarından ebat olarak daha büyüktür. 1/10 1/8 ölçekli RC arabalarda kullanılıyor. Buradaki sayıların anlamı 36mm çap ve 52mm uzunluk demek oluyor. Linkte verdiğiniz ise kullandığımdan daha büyük. Bu ebattaki motorlar için fiyatlar normaldir. Büyük olduklarına dikkatinizi çekmek için yazıyorum. İkinci elde daha uyguna bulabilirsiniz sanırım.
Verdiğiniz ilk linkte 3.175mm ile belirtilen dönen milin çapı oluyor. Motor büyüdükçe bu kalınlıkta artıyor.
Ne var, ne yok? El cevap! 10

JesusPax

-

Mesaj gönderen JesusPax » 24 Eki 2022, 18:22

yakında bir skyblock serverı kurmayı planlıyorum, plugin kodlama ve plugin hakkında pek fazla bilgim olmadığı için yardım istiyorum bilgili olan arkadaşlardan.
Detaylı şekilde konuşalım; OTTO - Venom#9070

Emek sermayesiz, sermaye emeksiz olmaz. Emeğinizin karşılığı verilir. Kazık fiyatlar olmadığı sürece
sırf plugin satmak, para kazanmak için eklemeyin sonuçta bizde insanları memnun etmeye çalışıcaz sunucumuzda.
[url=https://mega-remont.pro/msk-restavratsiya-vann]Moskova'da banyo kaplamalarının restorasyonu[/url]

“Motorlar” sayfasına dön