Samguk 2306 - Racerstar 35A 4in1 (uçuş videosu)

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Samguk 2306 - Racerstar 35A 4in1 (uçuş videosu)

Mesaj gönderen BarisB » 21 Tem 2018, 03:41

Güncel uçuş videosu ve fotoğraflar. Merak eden bir-iki arkadaşımız vardı, onlar için video'nun bir bölümüne Caddx Micro F1'in DVR kaydını da ekledim.

Dosya ekleri
IMG_3487.jpg
IMG_3486.jpg
IMG_3492.jpg
IMG_3496.jpg
IMG_3488.jpg
IMG_3494.jpg
IMG_3495.jpg
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
ferdiozkan
Ad Soyad: Ferdi ÖZKAN
İletişim:

Mesaj gönderen ferdiozkan » 21 Tem 2018, 16:44

Çok fena abi bu quad, ateş ediyor resmen (: Siyah ve kırmızı tonları muazzam olmuş.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 21 Tem 2018, 17:34

Haha eyvallah beğenmenize sevindim :D :D

O kadar hızlı ki... Çok ağır olmasına rağmen sanırım elimdeki en hızlı quad oldu. Video da DVR'dan görebildiğim kadarıyla maksimum %75 throttle kullanmışım. Tam alışmadık totoda don durmaz hesabı oldu :D

Bir de kamera açısı düşük kullanıyorum. O yüzden sprintlerde yavaş gidiyor gibi görünüyor. Kamera açısını arttırıp bir video daha çekmeye çalışacağım.

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 30 Tem 2018, 18:27

Baris abi, gokhan hocamdan aldığım omnibus f4 pro v2 ile dronu şükür topladim. Kısa uçuş denemsi yaptim. Gerçekten aşırı güçlü (5040 ile). Ama kucuk bir problemim var. Arka tarafa led ve buzzerin birlikte bulunduğu kartlardan taktim. Buzzer sorunsuz sekilde calisiryor. Ancak led calisiyor fakar bf uzerinden programlanamiyor. (Ledi 3 pinli led strip girsine bağladım.) Birde akim sensoru surekli 0.45 amper gösteriyor.(fc yi 4 in 1 esc den cikan vbat ve ground uzerinden besliyorum)
:mrgreen:

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 30 Tem 2018, 19:45

Hadi geçmiş olsun :D

LED konusunda bir fikrim yok. Taktım mı programlanabilmesi lazım. Yanlız Matek'in üzerinde buton olan modellerinden aldıysanız onların modları var. Nasıl yapıldığını bilmiyorum ama bağlantı şemaları vs. var. Daha sonra da butona basılı tutup filan bişeyler yapılıyor, tam bilmiyorum.

Akım sensörü konusu sıkıntı. Öncelikle ESC ve pil bağlantılarınızı, f4 pro v2'nin akımı ölçebileceği şekilde yapmanız lazım. Sen nasıl bağladın bilmiyorum. Herşey doğru bağlanırsa, OSD'den akım bilgisi alınabilir. Fakat %99 ihtimalle yanlış bilgi verecektir. Oturup kalibre etmeniz lazım ki o beni çok sıkıyor. O yüzden genelde akım sensörünü kullanmıyorum. Nasıl kalibre edildiğine ilişkin videolar var youtube da. Bazen tutturamıyorsunuz, ayrıca hiçbir zaman %100 kalibre olmuyor filan... O yüzden birkaç kere yaptım, sonra hiç uğraşmadım açıkcası.

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 30 Tem 2018, 22:25

Abi biraz arastirdim omnibus f4 v2 lerde sinyal kablosunu led strip girisine degil pwm6 girişine lehimlememiz gerekiyormus. Lehimi yaptim ancak yazilim uzerinden ne yapmam gerektiğini cozemedim.( Pwm6 ile led baglantisni kuramadim)
Sizce ne yapabilirim?

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 30 Tem 2018, 22:36

Karşımda bilgisayar olmadığı için tam aklımda değil ama betaflight den led kısmına giriyoruz. Bütün led kısımlarını yeşile döndüren butana basıyoruz. Kaç ledimiz varsa ortadan işaretliyoruz. Sırayla 1-2-3 diye kaç led varsa yazılar çıkıyor. Sonra seçtiğimiz her lede ayrı ayrı seçerek bir durum atıyoruz. Yanıp sönme gibi. Bu durumda led kısımlarını yeşile döndüren butonu kapatsakta oluyor. İngilizce ne yazıldığı aklımda olmadığu için bu kadar anlatabildim. Save basıyoruz. Bağlantı doğruysa yanacaktır.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 30 Tem 2018, 22:44

Yok bunu biliyorum. Benim sorduğum olay biraz daha farklı. Problem şu ledler led strip girişinden değilde pwm6 girişinden yonetiliyor. Fiziksel baglantiyi yaptim ancak yazilim uzerinden ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 30 Tem 2018, 23:20

Şu işini görür mü hocam;

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 30 Tem 2018, 23:26

Barış abi led programlamayi biliyorum. Benim problem yaşadığım kısım pwm6 girişine yazılım uzerinden nasil erisecegim. Omnibus f4 v2 lerde led strip adli giris var ancak bu islevini yerine getirmiyormus. Bunun yerine ledin sinyal kablosunu pwm6 ya baglamak gerekiyormuş. Bunu yaptim ancak yazılım uzerinden neler yapmam gerektiğini cozemedim.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 30 Tem 2018, 23:35

Heeeeee anladım!
Biraz geç bastı :)

Sanırım resource ile kaynakların yerini değiştirmek gerekiyor. Daha önce hiç yapmadım ama bakarım bi senin için 👍

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 31 Tem 2018, 00:36

Cok teşekkürler baris abi. Arkadaşlar surada da bu konu hakkinda konuşmuş https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... ot-working
Ancak çözüm için ne yaptiklarini tam olarak anlayamadım

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 31 Tem 2018, 15:54

abi bugün dronu biraz daha denemek için çimnenlik bir alana gittim. kalkışta hiç bir problem yaşamıyor ve oldukça stabil uçuyor ancak gazı kesip takla atmayı denediğimde birden bire çıldırıyor ve kendi kendine onlarca takla atıp düşüyor sonrasında da kendine reset atıyor. bf 3.4.0 kullanıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 31 Tem 2018, 17:26

Flip of Death :(

Quad'ım detaylı bir incelenmesi lazım. Onlarca sebebi olabilir. İlk öncelikle şu 3 maddeden başlamanızı öneririm;

1. Motorların bir veya birkaçında ısınma sorunu var mı

2. Motorların bir veya birkaçında uzun vida kullanarak yanlışlıkla vidalar motor tellerine temas ettirilmiş mi? Bunu multimetre kontrol yoluyla yapmanızı öneririm. Bakarak anlaşılması mümkün olmayabilir.

3. Piliniz sağlıklı mı? Ani akım taleplerine yanıt verebilecek kadar sağlıklı mı?

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 31 Tem 2018, 18:48

1 Isınma problemi yok.
2 Kontrol ettim priblem burayla da alakalı değil
3 tattu 3s 1550 mah 45c ile uçuş denemesi yaptim. Birde elimde 4s rline var. Onunla denemedim.
Benim aklima pidler geldi direkt. Stock pidleri kullaniyorum. Sıkıntı pidlerle ilgili olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 31 Tem 2018, 18:49

Bir de bec sapıtıyor olabilir. Sistemde pdb varsa tüm güçleri (kamera vtx alıcı gibi) pdb üzerinden beslerseniz çok iyi olur. Eğer pdb yoksa yüksek voltaj aralıklarında çalışmaya müsait modülleri doğrudan pilden besleyebilirsiniz. Mesela kamera 5-40v aralığında ise rahatlıkla pilden beslenebilir.

Vtx kaç mvW? Minimumda çalıştırarak dener misiniz. Örneğin 25mW.

Bunları yaptıktan sonra düzelirse ya bec'iniz besleyemiyor demektir.

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 31 Tem 2018, 19:16

vtx takılı değilken oldu bu dediklerim. bazı forumlarda min throttle değereli ile ilgili şeyler yazıyor. bununla ilgili olabilir mi ?

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 31 Tem 2018, 21:31

Min throttle da olabilir 6.5'e kadar deneyebilirsin mesela.

Matek f405 değil mi? Onu da softmouth yapıp da denemek lazım. Çok fazla bakılması gereken şey var açıkcası. Ama özellikle motorların ısılarını kontrol etmeni öneririm.

Sebep şu;

Flip'ler ve roll'lar quad'ın aniden çok yüklü miktarda amper, güç ve işlem talep ettiği, dolayısıyla hem güç anlamında hem de işlem anlamında en zorlandığı anlar. Bizim parçalar çin malı olduğu için biri diğerini tutmuyor. Hal böyle olunca anlık olarak; motorlarda ısınma, esc'lerde kalibrasyon, bec'lerde zorlanma, işlemcide yük, pilde sıkışma problemleri oluyor. Ve hepsi aynı anda.

Örneğin çinlerde 4 motorun 4'ü de bir olmuyor. Eğer motorlardan birinde hafif sorunlar var ise fliplerde ve rolllarda fod'a düşüyor. Eğer flip ve rollarda quad her seferinde aynı yöne doğru yıkılıyor ve toparlayamıyorsa (ve hatta bazen toparlıyorsa) sorun motordur. Bu çok defa başıma geldi. Yedek motor takarak denemek lazım. Ama genelde ısıdan kendini belli ediyor. Bir motor bariz şekilde diğerlerinden daha çok ısınıyor. Ama böyle bir durumda fc genelde reset atmaz.

Eğer fc reset atıyor ise esc veya bec devresi sorun olabilir. Ancak matek'de bec devresinin hele de vtx bağlı değilken kolay kolau pes edeceğini sanmıyorum. Bec'e çok yükleniyorsan olabilir de tabi.

Esc de ise önce dshot protokolünü düşürmeyi öneririm. Örneğin dshot1200 de çalışıyorsa dshot600 denenebilir. Dshot600 de ise dshot300 denenebilir. Ve deneme yanılma metodu geçerli yine. Yedek esc ile denemek lazım.

Bir de lehim kalitesinden bile olabiliyor. Eğer lehimler kötü ise bu yük anlarında krsinti olabiliyor. Özellikle güç kablosu, esc bağlantıları vs.

Pili zaten söylemiştim. Farklı, sağlıklı olduğuna emin olduğumuz piller ile de deniyoruz.

Ve gyro... Problemli bir gyro'nun en belirgin özelliği bu. Gyro mikroteknoloji bir çip. İçerisinden ince bir tel geçiyor gibi düşün ve bu tel titreşimleri algılıyor. Bazı fc'lerde gyrolar fabrika çıkışı kusırsuz olmuyor. Gerçekten biraz şans meselesi. Herşeyi deneyerek en son gyro'dan şüphelenmek lazım. Birebir aynı sistemi farklı bir fc ile yeniden kurarak denemek lazım.

Son olarak stack'in sağlıklı oturup otormadığı da önemli. Eğer fc'yi tam oturtmadıysak ve az biraz hareket ediyorsa fod çok doğal. Çünkü aşırı vibrasyon oluyor ve gyro kriz anında sapıtıyor. Kriz diyorum çünkü flip ve/veya roll quad için tam bir kriz aslında. Eğer adam gibi oturduğunda eminsek fc'yi soft mount yapılması gerekiyor. Matek'in içinden çıkan soft mounth vidaları çok iyi. Vidalar elinizde yok ise birkaç takım her zaman elimizde bulundurmakta fayda var.

Daha da bakılması gerekenler var. Ama meşakkatli bir süreç. Bu yüzden bu hobide bolca yedek lazım. Özellikle konu FREESTYLE ve ÇİN MALI UCUZ PARÇALAR ise. Çoğı zaman sorunu bulmak için yedekler ile denemek gerekebiliyor.

Özellikle tedarik ettiğimiz ucuz çin malı parçalardan bir nurkfpv performansı beklemek en büyük hatamız. Motorlar en ucuz dys. Esc'ler en ucuz racerstar. Şöyle bir bakarsan, bir hobbystar ya da kiss'in 1/4 maliyetine drone yapıyoruz. Bunlar doğal. Bu problemler olacak ve uğraşarak çözmekten başka çaremiz yok.

Aslında quad'ın stabil uçmasından bahsediyoruz bazen. Quad'ın bizim anladığımız anlamda düz, ileri, geri uçması quad için çok kolay bir işlem açıkcası. En rahat olduğu anlar normal uçuş anları. Asıl hünerlerini bu tip freestyle pilotajlarda görüyoruz. Bu sebeple ben sattığım quadlarda özellikle vurguluyorum. Her quad öyle ya da böyle uçar. Ama freestyle'a dayanması kolay değil. Tam bir kriz şeklinde kullanım oluyor.

Umarım faydası olur. Aklıma başka gelenler olursa yazarım yine.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 31 Tem 2018, 21:40

Bu arada pil sebep değildir diyebilirsiniz. Ama emin olun 45 dakika önce başıma geldi. Dvr kaydı da var. Paylaşmaya çalışacağım. Elimdeki 7 pilde sorun yaratmayan quad, kusurlu olduğuna emin olduğum tek pilde, bir flip'de ve bir roll'da büyük saçmaladı.

Her maddeyi tek tek kontrol etmek lazım. Sebep biri veya birkaçk olabilir. Özellikle quad işinde yeniysek muhtemelen birkaçıdır.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 31 Tem 2018, 21:45

Bir de şimdi aklıma geldi matek'de blackbox var. matek'e sd kart takın. Class10, iyi bir sd kart olsun. 4gb bile fazlasıyla yeter. Black box'ı aktif edin. Quad çakıldıktan sonra eve dönüp blackbox dosyalarını bizimle paylaşırsanız neyin su kouduğunu belki tespit edebiliriz

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön