Esc kablolarının tamamı kontrol kartına lehimlenmeli mi?

Dronlarda kullanılan esclerle ilgili paylaşımlarınız.
Atmaca
Ad Soyad: Selim Demirci
İletişim:

Esc kablolarının tamamı kontrol kartına lehimlenmeli mi?

Mesaj gönderen Atmaca » 12 Eki 2022, 17:34

Spracing F3 acro kart ve Matep Pdb kullanıyorum esc olarak da Simonk Afro 12A esc kullanıyorum, esc'lerin + ve - yönlerini Pdb üzerine lehimledim, üçlü kablolardan da sadece sinyal kablosunu kontrol kartına lehimledim ma üçü kablolardaki güç ve gnd kablolarını boşta bıraktım, acaba onları da lehimlemeli miyim? çünkü yap diyende var yapma diyende. drone uçarken birden gaz kesilmesi veya tepkisizlik yapıyor, sorun acaba bundan mı kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
Jumper TPro - Flysky İ6
Qav180 - X2 elf 88
Flysight Spx02 - Eachine Ev800

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Esc kablolarının tamamı kontrol kartına lehimlenmeli mi?

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 12 Eki 2022, 23:05

Atmaca yazdı: 12 Eki 2022, 17:34 Spracing F3 acro kart ve Matep Pdb kullanıyorum esc olarak da Simonk Afro 12A esc kullanıyorum, esc'lerin + ve - yönlerini Pdb üzerine lehimledim, üçlü kablolardan da sadece sinyal kablosunu kontrol kartına lehimledim ma üçü kablolardaki güç ve gnd kablolarını boşta bıraktım, acaba onları da lehimlemeli miyim? çünkü yap diyende var yapma diyende. drone uçarken birden gaz kesilmesi veya tepkisizlik yapıyor, sorun acaba bundan mı kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

merhaba üçlü kablo derken esc lerinde 5v bec varsa + ucunu kartına lehimlememelisin. tabi 5v bir çıkışa ihtiyaç duymuyorsan. sinyal kablosu gnd ortak olduğu için yeterli olmalı. yani sadece sarı kabloyu sinyal çıkışlarına lehimlemen yetecektir. ani gaz kesme oluyorsa elektriksel gürültü olabilir. bunun için sistemine düşük esr 25v-50v 470uf-1000uf gibi kapasitör eklemelisin. gene elektriksel gürültüyü önlemek için escnin sinyal ve gnd (sarı ve siyah) kablolarını birbirine kıvırarak karta ulaştırman ve (siyah)gnd yi lehimlemek de elektriksel gürültü kaynaklı sorunlara fayda sağlayabilir.

bunun dışında esc kaynaklı bir sorun yani mosfet sorunu varsa esc durduğunda escnin hata verip öttüğünü duyarsın.

Atmaca
İletişim:

Mesaj gönderen Atmaca » 13 Eki 2022, 19:22

Ekran görüntüsü 2022-10-13 191653.jpg
Ekran görüntüsü 2022-10-13 191653.jpg (22.95 KiB) 2312 kere görüntülendi
https://hobbyking.com/en_us/afro-12amp- ... tore=en_us

fotoğraftaki güç kablolarını pdb üzerinde + ve - kısımlarına ekledim, yine işaretle gösterdiğim üçlü kablolardan sadece sinyal kablosunu FC üzerine ekledim, pozitif ve gnd kablosunu kestim, y,ne üstteki linkte cihazın 5v bec ile geldiği yazıyor, kontrol etme durumunuz var mı? ben sinyal ve gnd ile beraber güç kablosunu takarsam ne olur?
ayrıca sistemime 1000uf kapasitör taktım ama işe yarıyor mu bilmiyorum
Jumper TPro - Flysky İ6
Qav180 - X2 elf 88

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 Eki 2022, 20:09

Hocam ben 4 in 1 esc kullanmadığım esclerden gelen sinyal ve gnd kablolarını birbirine kıvırarak karta bağlıyorum. söylediğim gibi bunun elektriksel gürültüyü gidermeye katkısı var. ha bağlamasan da çalışır ama dediğim gibi bağlasan daha iyi olabilir.

-kart üzerindeki bec i 5v çıkışa ihtiyacın varsa kullanabilirsin ama ben kart besleyecek olsam. güvenirliği kanıtlanmış kaliteli komponentler kullanılmış bir bec kulanmayı tercih ederim. çünkü güç temiz olmazsa sorunların önünü alamazsın. ama mesela kartı değilde led besleyeceksin sadece bu bec ile; o zaman kullan.

-kapasitör tabii ki işe yarıyor. bunu vtx sinyalinde anında görebilirsin. kapasitör taktığın sistem, kapasitör kulanılmayan ve iyi filtrelenmemiş bir sisteme göre çok daha stabil olacaktır.

Atmaca
İletişim:

Mesaj gönderen Atmaca » 14 Eki 2022, 02:09

Gökhan bey, ben esc üzerinden bec kullanmak istemiyorum, fc'nin gücünü direk PDB üzerinden alıyorum, sizin söylediğiniz gibi sadece sinyal ve gnd kablolarını takıp bir daha deneyeyim o zaman
Jumper TPro - Flysky İ6
Qav180 - X2 elf 88

“ESC'ler” sayfasına dön