16 Kanal Uzun Menzilli Kumanda Ve Alıcı Tavsiyesi

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
emirhan_bariss
Ad Soyad: Emirhan Barış

16 Kanal Uzun Menzilli Kumanda Ve Alıcı Tavsiyesi

Mesaj gönderen emirhan_bariss » 31 Eki 2022, 22:10

Öncelikle Merhabalar şuanda elimde Frsky QX7 Taranis kumandası, R9M Modülü ve R9STABle cihazlar bulunmakta.
Abartısız belki 2-2.5 aydır bu saydığım cihazlarla uğraşıyorum, satıcı sorun çıkartıyor, kargo evime gelmiyor ürün problemli oluyor falan fulan yani anlayacağınız baya baya sıkıntılıyım.
16 kanal alabileceğim alıcı ve kumanda önerisi rica edeceğim.
Attığınız ürünlere bütçe anlamında yorum yapacağım, yani bütçe konusunda sınırlama yok istediğiniz cihazı yazabilirsiniz.
(elimdeki cihazların sorunları maalesef çözülmedi iade düşünüyorum o sebeple başka bir ürün önerebilirseniz çok sevinirim)
Şimdiden Çok Teşekkür Ederim.

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Re: 16 Kanal Uzun Menzilli Kumanda Ve Alıcı Tavsiyesi

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 31 Eki 2022, 23:02

emirhan_bariss yazdı: 31 Eki 2022, 22:10 Öncelikle Merhabalar şuanda elimde Frsky QX7 Taranis kumandası, R9M Modülü ve R9STABle cihazlar bulunmakta.
Abartısız belki 2-2.5 aydır bu saydığım cihazlarla uğraşıyorum, satıcı sorun çıkartıyor, kargo evime gelmiyor ürün problemli oluyor falan fulan yani anlayacağınız baya baya sıkıntılıyım.
16 kanal alabileceğim alıcı ve kumanda önerisi rica edeceğim.
Attığınız ürünlere bütçe anlamında yorum yapacağım, yani bütçe konusunda sınırlama yok istediğiniz cihazı yazabilirsiniz.
(elimdeki cihazların sorunları maalesef çözülmedi iade düşünüyorum o sebeple başka bir ürün önerebilirseniz çok sevinirim)
Şimdiden Çok Teşekkür Ederim.
Bütçe sınırsızsa frsky horus serisi düşünebilirsiniz. Uzun menzil modülü olarak TBS crossfire bakabilirsiniz

Atmaca
Ad Soyad: Selim Demirci
İletişim:

Mesaj gönderen Atmaca » 31 Eki 2022, 23:54

Jumper T16s veya ona aşırı çok benzeyen Radiomaster Tx16s bu iki kumandada çokça kullanılan ve opentx destekli ayrıca modül takılabilen cihazlar, kullanan kişiler çok memnun
Jumper TPro - Flysky İ6
Qav180 - X2 elf 88
Flysight Spx02 - Eachine Ev800

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 01 Kas 2022, 01:34

Atmaca yazdı: 31 Eki 2022, 23:54 Jumper T16s veya ona aşırı çok benzeyen Radiomaster Tx16s bu iki kumandada çokça kullanılan ve opentx destekli ayrıca modül takılabilen cihazlar, kullanan kişiler çok memnun
Bütçe konusunda sınırlama yoksa bence radiomaster ve jumper almak mantıksız olur. Kendim normalde tx16s kullanıcısıyım. 3 ay kadar frsky horus x12 deneme şansım oldu ondan tekrar tx16s e geçince oyuncak gibi geldi elimde horusun malzeme kalitesini eline aldığında hissediyorsun. Opentx de kullanabildiği bütün modülleride aynen kullanabilir.

Yalnız başlıkta dikkatimi bişey çekti 16 kanal?¿? Kumandalar buna müsait olsada Uzun menzil için kullanılan modüller bunu destekliyormu çoğu protokol en fazla 10-12kanal destekliyor diye biliyorum. Ayrıca gerçekten o kadar kanala ihtiyaç varmı

emirhan_bariss

Mesaj gönderen emirhan_bariss » 01 Kas 2022, 22:16

Fiyatlar beklediğimden baya yüksekte açıkçası :D
bütçemi 6-7 k olarak tanımlaya bilirim ayrıyetten o kadar kanala ihtiyaç olma sebebi teknofeste proje yapmam, bu projede görev mekanizmasını kontrol etmem gerekiyor o sebeple

Atmaca
İletişim:

Mesaj gönderen Atmaca » 01 Kas 2022, 23:06

frsky horus her ne kadar çok kaliteli olsa da maşallah 14b-15b arası bir fiyata denk geliyor. altta Radiomaster tx16s için biri yerli biri yabancı iki site var.

https://tr.banggood.com/RadioMaster-TX1 ... oryToysPri

https://www.khonsfpv.com/radiomaster-tx ... -mode-4in1
Jumper TPro - Flysky İ6
Qav180 - X2 elf 88

emirhan_bariss

Mesaj gönderen emirhan_bariss » 04 Kas 2022, 01:42

Atmaca yazdı: 01 Kas 2022, 23:06 frsky horus her ne kadar çok kaliteli olsa da maşallah 14b-15b arası bir fiyata denk geliyor. altta Radiomaster tx16s için biri yerli biri yabancı iki site var.

https://tr.banggood.com/RadioMaster-TX1 ... oryToysPri

https://www.khonsfpv.com/radiomaster-tx ... -mode-4in1
Kumadnayı araştırdım ve baya baya hoşuma gitti lakin istediğim cevapları türkçe kaynaklı olarak alamadım bu sebeple biraz fazla sorum olacak.

1. AG01 Hall Gimbal, V4.0 Hall Gimbal'a göre yanlış anlamadıysam daha iyi lakin tam olarak artıları neler anlayamadım.
2. Elrs ve 4-in-1 seçeneklerinin amaçları nedir, ne tür farklılıklar/özellikler var?
3. TBS'siz TX16S ile TBS MicroTX V2 in farkı nedir ne gibi şeyler katıyor?
4. Yine yanlış anlamadıysam :lol: frsky r9m modülü buna uygunmuş, bu modülü bu kumandayla uyumluysa önerirmisiniz yoksa başka bir modül tavsiyeniz varmı (menzil ve kanal yüksekliği çok önemli)
5. Modül kullanmadan, uyumlu alıcı tavsiyeniz varmı? (menzil ve kanal yüksekliği çok önemli)
Şimdilik sorularım bu şekilde cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

Not: Pixhawkta kullanacağım sbus çıkışı alabilirim

Atmaca
İletişim:

Mesaj gönderen Atmaca » 04 Kas 2022, 22:51

1. öncelikle AG01 daha çok kalite farkıyla öne çıkıyor diyorlar ben yakından görüp denemedim
2. Elrs dahili ve harici olarak çalışabilen bir modül ve kendi protokolü var açık kaynaklı ve bir yıl oldu çıkalı devamlı güncelleme ile özellikleri iyileştiriliyor, elrs daha çok uzun menzil alıcı ve yanlış hatırlamıyor isem 12 veya 14 kanala kadar destek veriyordu .
4in1 modüller ise yanlış bilmiyor isem jumper firmasının bir modülü ve içerisinde bir çok farklı markanın frekans ve protokolünün içinde bulunduğu bir modül, destekleyen ortalama 64 marka ve alıcıdan birini seçip kullanabiliyorsunuz, yani futaba radiolink frsky veya flysky gibi markaların alıcılarını kullanabilmenizi sağlıyor ama uzun menzil değil, alıcıların mesafesi ile alakalı genel olarak.
3. Tbs yani Team Blacksheep markasının uzun menzil alıcısı bir nevi elrs gibi ama çok daha önce çıkmış ve kendini kanıtlamış bir protokol fakat hem vericileri hem alıcıları pek ucuz değil. ekonomik durumunuz iyi ise TBS sistemleri tavsiye eder herkes.
4. Frsky R9m'de bir nevi elrs ve tbs gibi uzun menzil sistemi ama teknik yönleri hakkında bilgim yok, tbs tercih etmeyen arkadaşlar genelde r9m tercihe diyorlardı.
5. eğer tüm istediğiniz menzil ise para durumunuza göre tbs veya r9m tercih edebilirsiniz veya elrs tercih edebilir ve daha uyguna modül ve alıcı tercih edebilirsiniz, elrs bu saydıklarım içinde en uygun fiyatlı olanıdır. elrs için farklı markalar ve farklı alıcılar bulabilirsiniz açık kaynaklı bir sistemdir.
Jumper TPro - Flysky İ6
Qav180 - X2 elf 88

Atmaca
İletişim:

Mesaj gönderen Atmaca » 04 Kas 2022, 22:56

bir başka forumda daha okuduğum kadarıyla teknofest için yapacağınız proje için kullanacaksınız, drone için olmayacak ise uzun menzilli sistemler genel olarak alıcılarda tek kablo üzerinden bağlantı kuruyor, yani projenizde birden fazla kablolu bağlantı kuracak iseniz ve her kanalı manuel bağlayacak iseniz uzun menzilli harici modüller işinize yaramayabilir, o zaman çok bağlantılı alıcılar kullanmalısınız ki onlarda en fazla 8-10 tane bağlantı sunuyor genelde yine 16 tane bağlantı yuvası bulunan alıcı bulamaabilirsiniz en azından ben görmedim. kumandaların 16 kanala kadar desteklemesi sbus gibi protokoller sayesinde oluyor ve sbus tek bağlantı noktası üzerinden iletişim sağlıyor
Jumper TPro - Flysky İ6
Qav180 - X2 elf 88

emirhan_bariss

Mesaj gönderen emirhan_bariss » 05 Kas 2022, 02:45

Atmaca yazdı: 04 Kas 2022, 22:51 1. öncelikle AG01 daha çok kalite farkıyla öne çıkıyor diyorlar ben yakından görüp denemedim
2. Elrs dahili ve harici olarak çalışabilen bir modül ve kendi protokolü var açık kaynaklı ve bir yıl oldu çıkalı devamlı güncelleme ile özellikleri iyileştiriliyor, elrs daha çok uzun menzil alıcı ve yanlış hatırlamıyor isem 12 veya 14 kanala kadar destek veriyordu .
4in1 modüller ise yanlış bilmiyor isem jumper firmasının bir modülü ve içerisinde bir çok farklı markanın frekans ve protokolünün içinde bulunduğu bir modül, destekleyen ortalama 64 marka ve alıcıdan birini seçip kullanabiliyorsunuz, yani futaba radiolink frsky veya flysky gibi markaların alıcılarını kullanabilmenizi sağlıyor ama uzun menzil değil, alıcıların mesafesi ile alakalı genel olarak.
3. Tbs yani Team Blacksheep markasının uzun menzil alıcısı bir nevi elrs gibi ama çok daha önce çıkmış ve kendini kanıtlamış bir protokol fakat hem vericileri hem alıcıları pek ucuz değil. ekonomik durumunuz iyi ise TBS sistemleri tavsiye eder herkes.
4. Frsky R9m'de bir nevi elrs ve tbs gibi uzun menzil sistemi ama teknik yönleri hakkında bilgim yok, tbs tercih etmeyen arkadaşlar genelde r9m tercihe diyorlardı.
5. eğer tüm istediğiniz menzil ise para durumunuza göre tbs veya r9m tercih edebilirsiniz veya elrs tercih edebilir ve daha uyguna modül ve alıcı tercih edebilirsiniz, elrs bu saydıklarım içinde en uygun fiyatlı olanıdır. elrs için farklı markalar ve farklı alıcılar bulabilirsiniz açık kaynaklı bir sistemdir.
Kafamda planladım ve AG01 Stick, 4in1 özellikli olanını ve yanında tbs almaya karar verdim.
TBS CROSSFIRE MICRO TX V2 STARTER SET i araştırdığımda sbustan 8 veya 12 kanal çıkış alabildiğimi öğrendim.
(16 kanaldan fedakarlık yapmak zorunda kaldım :D )
Eğer Linkteki ürünler uygundur, problem yoktur ve 12 kanalıda sbustan alabilirseniz derseniz siparişi vereceğim. (linkleri kısalttığımdan dolayı farklı gözüküyor problem yoktur)
https://l24.im/HAOQnEW
https://l24.im/xojcbz
Son olarak daha uygun fiyata ve problem yaşamayacağım bir site öneriniz varmıdır?
En son emirhan_bariss tarafından 05 Kas 2022, 02:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

emirhan_bariss

Mesaj gönderen emirhan_bariss » 05 Kas 2022, 02:47

Atmaca yazdı: 04 Kas 2022, 22:56 bir başka forumda daha okuduğum kadarıyla teknofest için yapacağınız proje için kullanacaksınız, drone için olmayacak ise uzun menzilli sistemler genel olarak alıcılarda tek kablo üzerinden bağlantı kuruyor, yani projenizde birden fazla kablolu bağlantı kuracak iseniz ve her kanalı manuel bağlayacak iseniz uzun menzilli harici modüller işinize yaramayabilir, o zaman çok bağlantılı alıcılar kullanmalısınız ki onlarda en fazla 8-10 tane bağlantı sunuyor genelde yine 16 tane bağlantı yuvası bulunan alıcı bulamaabilirsiniz en azından ben görmedim. kumandaların 16 kanala kadar desteklemesi sbus gibi protokoller sayesinde oluyor ve sbus tek bağlantı noktası üzerinden iletişim sağlıyor
Teknofestte askeri amaçlı kullanabilinecek bir drone yapıyorum bu dronda pixhawk cube olacağı için sbus kullanabilirim

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön