Sahte iMax B6AC KULLANMAYIN!

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
berkerm4n

Sahte iMax B6AC KULLANMAYIN!

Mesaj gönderen berkerm4n » 08 Ağu 2018, 02:59

Sahte imax b6ac kullanıyordum. Her kabloyu olması gerektiği gibi kullanma kılavuzunda yazdığı gibi taktım. Bataryayı takar takmaz duman çıkmaya başladı. Hemen prizi çektim. Şansıma yanımda pense vardı. Hemen + - uçları çıkarıp balkona koştum bıraktım. Evde duman geçince de tekrardan güç verdim şarj aletine uzatma kablosu yardımıyla şarj aleti açılmıyor. Görüntü vs gelmiyor. Bataryam bozulmuş olabilir mi sizce. Pense + kargaburun yardımıyla değmeden konnektörü çıkardım. https://i.hizliresim.com/VDB5An.jpg
Bu şekilde kaldı. Batarya sanki balkona götürürken ışık saçıyordu. 500 liradan fazla para vermiştim drone'a takmaya yemedi açıkçası. Sizce bundan sonra ne yapmalıyım.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Sahte iMax B6AC KULLANMAYIN!

Mesaj gönderen BarisB » 08 Ağu 2018, 10:12

Çok geçmiş olsun 😕

Her iki tarafta da sorun olabilir gibi görünüyor ama muhtemelen sorun şarj cihazından kaynaklı olabilir.

Eğer dediğiniz gibi kıvılcımlar dumanlar çıktıysa muhtemelen pil de hasar görmüştür. Pilde şişme, şekil değişikliği veya akıntı var mı? Böyle bir durum varsa hiç kullanmayın. Eğer şekil itibariyle iyi görünüyorsa hücrelerin voltajını bir kontrol edin. Şu tip bir aparat ile tüm hücreleri görüntüleyebilirsiniz;

https://banggood.app.link/3kc4JxVYcP
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 08 Ağu 2018, 11:02

elmoblatch yazdı: 08 Ağu 2018, 10:12 Çok geçmiş olsun 😕

Her iki tarafta da sorun olabilir gibi görünüyor ama muhtemelen sorun şarj cihazından kaynaklı olabilir.

Eğer dediğiniz gibi kıvılcımlar dumanlar çıktıysa muhtemelen pil de hasar görmüştür. Pilde şişme, şekil değişikliği veya akıntı var mı? Böyle bir durum varsa hiç kullanmayın. Eğer şekil itibariyle iyi görünüyorsa hücrelerin voltajını bir kontrol edin. Şu tip bir aparat ile tüm hücreleri görüntüleyebilirsiniz;

https://banggood.app.link/3kc4JxVYcP
Sabah kalkar kalkmaz şarj aletini incelemeye başladım. + ve - konnektörlerde yanık var. Galiba + ve - kannektör bir şekilde birbirine değmiş. Pile ilk dokunduğum zaman normal sıcaklıktaydı. Kabloda vs. hiç bir yanık belirtisi yok. Multimetre ile ölçtüm biraz önce 15.2V çıktı. Her şey şuan normal duruyor. Sadece o ışık saçma olayını anlamadım. Bataryaya bakınca hücrelerin kenarları mavimsi bir renkte ışık saçıyordu. Bir kaç saat sonra da o dediğiniz aparattan satın alıp bakacağım. Teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 08 Ağu 2018, 12:04

Hocam öyle ışık mışık çıktıysa hakkaten ürkütücü.
Bunlar biliyorsunuz aslında pilden çok daha bi el bombası. Çol riske girmeyin. Tekrar geçmiş olsun.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 08 Ağu 2018, 12:42

Geçmiş olsun umarım pilde sorun yoktur. Orjinal şarj cihazı en iyisi
Tehlikeli Oyuncaklar...

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 08 Ağu 2018, 13:40

ElektronikSeven59 yazdı: 08 Ağu 2018, 12:42 Geçmiş olsun umarım pilde sorun yoktur. Orjinal şarj cihazı en iyisi
Barış hocamın dediği aparattan aldım hücrelerde sorun yok. 1 saat sonra uçuracağım. Umarım sorun çıkmaz.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 08 Ağu 2018, 14:14

Mahsuru yoksa, hücre değerlerini kaç gibi verdi, paylaşır mısınız?

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 08 Ağu 2018, 15:31

Ters bağlantı yapmış olamazsınız değil mi? Montaj hattında ters bağlamış olabilirler. İçini atıp fotoğraf atabikir misiniz detaylı?

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 08 Ağu 2018, 17:48

Çok geçmiş olsun.

Imax B6'nın orijinalinin belki 3~4 katına satılan bir batarya neredeyse çöp olacakmış.

Kabloların yanmış olması, kablolardan yüksek akım geçtiğini gösteriyor. O kabloları yakacak kadar yüksek akım büyük ihtimalle şarj aletinden değil bataryalardan gelmiş. Benim aklıma, şarj aletinin içinde bir kısadevre olduğu geliyor. Tekrar geçmiş olsun hocam. 5300mah 4s Gens Ace'm yanmış olsaydı oturur ağlardım :)
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 08 Ağu 2018, 20:22

elmoblatch yazdı: 08 Ağu 2018, 14:14 Mahsuru yoksa, hücre değerlerini kaç gibi verdi, paylaşır mısınız?
Arkadaşımın isdt q6 model şarj aletiyle şarj ettim. Hepsi 3.73 civarlarındaydı aparatla kontrol ettiğimde. 1 saat önce ilk uçuşumu yaptım. Çok fazla zorlamadım bu uçuşta. Her şey şuan normal. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 08 Ağu 2018, 20:26

Gökhan Bora yazdı: 08 Ağu 2018, 17:48 Çok geçmiş olsun.

Imax B6'nın orijinalinin belki 3~4 katına satılan bir batarya neredeyse çöp olacakmış.

Kabloların yanmış olması, kablolardan yüksek akım geçtiğini gösteriyor. O kabloları yakacak kadar yüksek akım büyük ihtimalle şarj aletinden değil bataryalardan gelmiş. Benim aklıma, şarj aletinin içinde bir kısadevre olduğu geliyor. Tekrar geçmiş olsun hocam. 5300mah 4s Gens Ace'm yanmış olsaydı oturur ağlardım :)
Evet hocam bende aynı şekilde düşünüyorum. Şarj aleti + - girişlerinde yanık var. İçindeki bazı smd parçaları çıkardım kalanı da geri dönüşüm kutusuna yollamak üzere kenara ayırdım. Şuan isdt q6 almayı planlıyorum. Tekrardan yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 08 Ağu 2018, 21:27

berkerm4n yazdı: 08 Ağu 2018, 20:26

Evet hocam bende aynı şekilde düşünüyorum. Şarj aleti + - girişlerinde yanık var. İçindeki bazı smd parçaları çıkardım kalanı da geri dönüşüm kutusuna yollamak üzere kenara ayırdım. Şuan isdt q6 almayı planlıyorum. Tekrardan yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim
Hocam bu yanan şarj aletini bana satabilir misiniz? Elimdeki orijinal imax b6 ile sahte imax b6'nın kıyaslamasına yapan bir video çekeceğim. İçlerinde kullanılan komponentlerin farklarını ve lehim kalitelerini anlatmak gibi bir niyetim. Ucuz olduğu için birçok kişi sahte imax b6 kullanıyor. Ama maalesef sonuç hep hüsran oluyor. Bu konuyu anlatan bir videonun yararlı olacağını düşünüyorum.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 08 Ağu 2018, 22:37

Gökhan Bora yazdı: 08 Ağu 2018, 21:27

Hocam bu yanan şarj aletini bana satabilir misiniz? Elimdeki orijinal imax b6 ile sahte imax b6'nın kıyaslamasına yapan bir video çekeceğim. İçlerinde kullanılan komponentlerin farklarını ve lehim kalitelerini anlatmak gibi bir niyetim. Ucuz olduğu için birçok kişi sahte imax b6 kullanıyor. Ama maalesef sonuç hep hüsran oluyor. Bu konuyu anlatan bir videonun yararlı olacağını düşünüyorum.
Gökhan abi benim çakma imax geldi sıfır daha hiç kutusundan çıkartmadım geri iade talebi verdim yarın ptt den gidip almaz isem geldiği yere geri gönderilecek orjinal imax daha yola çıkmadı bile 20 dolara çakmasını aldım orjinalini 30 dolara alıp kullanmak istemiyorum çakmasını onu alma sebebimde orjinal sandım o şekilde aldım sizin videonuzu izledikten sonra çakma ile orjinali ayırd edebildim. saygılar abim hep senin bilgilerinle ayakta duruyoruz. :)
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 09 Ağu 2018, 10:03

Q6 harika bir cihaz. Kesinlikle tavsiye ederim. Kullanmaya başladıktan sonra adamların cihazı gerçekten başka seviyede bir teknolojiyle ürettiklerini anlıyorsunuz. Sahada kullanım da oldukça keyifli. Hayırlı olsun şimdiden 👍😊

“Bataryalar” sayfasına dön