Fpv drone için ne kadar bütçe gerekir?

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
shadowslic3
Ad Soyad: ege özgün

Fpv drone için ne kadar bütçe gerekir?

Mesaj gönderen shadowslic3 » 01 Haz 2023, 23:48

Öncelikle iyi akşamlar ben bu konuda yeniyim ve daha birkaç ay önce fpv drone 'u öğrendim ve bir tutku başladı içimde bir aydır hep videolarını izliyorum çok heveslendim . Sormak istediğim şu küçük bir fpv drone yapmak için ne kadar bütçe gerekiyor?

SkyLord
Ad Soyad: Serdar Bayram

Re: Fpv drone için ne kadar bütçe gerekir?

Mesaj gönderen SkyLord » 02 Haz 2023, 11:32

Bu o kadar geniş bir konu ki , cihaza göre , kumandaya göre , fpv sisteme göre değişir.
En temelde
1- Kumanda : Burası geniş konu genelde yeni başlayanlar flysky fsi6x alırlar , temel ve orta düzey için iyi kumanda. Üst seviyelerde taranis gibi kumandalar var ama ilk etabda bana göre gerekmez. Para var derseniz alabilirsiniz :D ,

2 - Cihaz seçimi , buda geniş konu , Yarış cihazı mı , freestyle mı , yoksa long range mi yapacaksınız , bu alana göre parçalar değişir.

3 - Fpv sistemi , buda hobinin bel kemiği , fpv sistemler içinde kamera , vtx , ve gözlüğü direk ekliyorum. Bunuda kendi bütçenize göre araştırmanız gerek.

Genel olarak bu parçaları araştırarak kendinize uygun fiyatı çıkartabilirsiniz.

lancefpv
Ad Soyad: Hazar Doğan

Mesaj gönderen lancefpv » 02 Haz 2023, 12:46

shadowslic3 yazdı: 01 Haz 2023, 23:48 Öncelikle iyi akşamlar ben bu konuda yeniyim ve daha birkaç ay önce fpv drone 'u öğrendim ve bir tutku başladı içimde bir aydır hep videolarını izliyorum çok heveslendim . Sormak istediğim şu küçük bir fpv drone yapmak için ne kadar bütçe gerekiyor?
Hocam oncelikle uygun bir fiyata fpv hobisine girmek istiyor iseniz bu biraz zor.
Kumanda olarak skylord hocanın da dedigi gibi flysky uygun bir tercih olabilir.
ama ileride muhakkak degistirmeniz gerekir.
Bence 2023de en iyi fiyat performans kumandası radiomaster boxer elrs edition
140usd gibi bir fiyatı var tx16 serisi ile benzer ozelliklere sahip gimballeri hall sensörlü ve bircok taranis modelinden daha ucuz.
Gözlük olarak ucuza kaçmayın ben ucuza kaçtım şimdi gözlüğü satmaya çalışıyorum.
Kutu tipi gözlük kesinlikle almayın, çok rahatsız ediyorlar aşırı ağırlar kafanızda tam oturmayıp sallanabiliyorlar taşıması zor kompakt değiller ekranlarının ppi değeri kötü
ppi nin ne olduğuna dair bir fotoğraf ekliyorum
images.jpeg
Şuan bence skyzone sky02o veya sky04l en iyi fiyat performans gözlükleridir incelemeleri gayet iyi ve ikiside steadyview alici ile geliyor.

Şarj aletinde kesinlikle ucuza kaçmayın isdt toolkitrc gibi firmalar uygun urunler uretiyor
toolkitrc m6 yı tavsiye etmem kullandım deli gibi ısınıyor, kronik sorunlu (ısınınca kendini kapatmayıp içersindeki komponentin lehimlerini eritiyor ve komponent düşüyor)
isdt q6 nano 35usdye alınabiliyor ve 200watt gücünde.

Genel olarak demirbaş diye tabir edilen ürünleri kaliteli alın markasız ya da güncel olmayan ürünler pişmanlıktır.

İlk başta bir kumanda alıp similasyon çalışmalısınız. Eğer radiomasterin boxer modelinin elrs olmayan c2500 modelini alırsanız 100usd+20usd vergi olarak 120usd para ödersiniz.
Ancak gümrükte ne kadar vergi çıkacağı kesin değil.
900tllik drone motoruna 1800tl vergi çıkan bir kişi vardı forumda yıllar önce, yani biraz şans işi bu vergi muhabbeti.
Ama gözünüzü korkutmak olmasın şu ana kadar hiç anormal vergiler ödemedim hatta 50usdlik paketime vergi çıkmadığı dahi oldu.

Eğer hiç lehim bilginiz yok ise hazır toplanmış modeller var onlara göz atabilirsiniz.
Kendiniz toplayacağınız iyi seviyedeki bir cihaz yaklaşık 350usdyi görecektir.
Hazır toplanmış modeller kendi toplayacağınız bir cihazdan çok daha ucuza gelecektir.
Toplam bir fiyat soylemek cok zor ama başlangıçta minimalist bir şekilde başlarsanız
3inch bir darwinfpv baby ape drone 80usd
kumanda 100usd
şarj aleti 40usd
gözlük 300usd
pilleri türkiyeden alabilirsiniz ama galiba getfpv.com da türkiyeye pil yolluyor ordanda denenebilir.
Eğer toplamak istediğiniz cihaz ve kullanim amacınızı belirtirseniz daha detayli yardimci olabiliriz iyi forumlar.

shadowslic3
Ad Soyad: ege özgün

Mesaj gönderen shadowslic3 » 02 Haz 2023, 16:44

hocam ikinizede teşekkürler bir süre para biriktirip kumandayı alacağım ondan diğerlerinede bakarım

“Genel” sayfasına dön