TS832 görüntü vericisi ısınma sorunu

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
ofset
Ad Soyad: Mustafa ok

TS832 görüntü vericisi ısınma sorunu

Mesaj gönderen ofset » 12 Haz 2023, 00:09

Arkadaşlar merhaba , elimde verici olarak eachine TS832 verici var 5.8Ghz 600mW
Drone için almıştım ama bunu kara aracinda kullanmak icin çalıştırdığımda çok fazla ısındığını farkettim. Bazen dokunamiyorum bile, hemen geri cikardim bataryadan. Şimdi sorum şu ;
Bu goruntu vericilerin bu denli ısınması normal midir ? Normalse sogutmak için fan yeterli midir? Alüminyum plaka ile sogutamiyorum çünkü arkada bir cok komponent var yalitimi kolay değil sadece fan yeterli olur mu ? bir de bunun üstünde jelatin var bu hava akisinda cok onemli rol oynuyor mu ?
Dosya ekleri
IMG_20230610_192423.jpg
IMG_20230610_192429.jpg

SkyLord
Ad Soyad: Serdar Bayram

Re: TS832 görüntü vericisi ısınma sorunu

Mesaj gönderen SkyLord » 12 Haz 2023, 13:46

Şimdi bu vericilerin ısınması normal saten ama kaç mW de çalıştığıda önemli mW arttıkça güç te artıyor ve ısınmada artıyor , 25 te başlarsanız daha iyi olur bence , ısınma baya düşecektir , 25'tede çok ısınıyorsa mini bir fan ile soğutmayı deneyebilirsiniz.

lancefpv
Ad Soyad: Hazar Doğan

Mesaj gönderen lancefpv » 12 Haz 2023, 19:07

Hocam biraz ısınması normal.
Ama güzel bir heatsink + fan ve üzerine hava vuracak şekilde konumlandırırsanız sorun olmaz gibi.

ofset
Ad Soyad: Mustafa ok

Mesaj gönderen ofset » 13 Haz 2023, 12:10

Hocam mesela transistor gibi heatsinki tam yerleştireceğim alan olsa yerlestiricem ama arkada cok komponent olduğu icin kisa devre etme tehlikesi var. Jelatinini söktüm, 12V fan ile desteklicem. Birde 600mW sabit mi harcıyor bu cihaz güç ayarı nasil yapiliyor bilmiyorum. Biliyorsaniz müsait olduğunuzda yardimci olur musunuz

lancefpv
Ad Soyad: Hazar Doğan

Mesaj gönderen lancefpv » 13 Haz 2023, 17:46

ofset yazdı: 13 Haz 2023, 12:10 Hocam mesela transistor gibi heatsinki tam yerleştireceğim alan olsa yerlestiricem ama arkada cok komponent olduğu icin kisa devre etme tehlikesi var. Jelatinini söktüm, 12V fan ile desteklicem. Birde 600mW sabit mi harcıyor bu cihaz güç ayarı nasil yapiliyor bilmiyorum. Biliyorsaniz müsait olduğunuzda yardimci olur musunuz
hocam 600mw harcamıyor çıkış veriyor.
Kullanım klavuzunu atmadıysanız orda kaç mw çıkış gücünde ne kadar enerji tükettiği yazar.
600mw sabit çıkış vermiyordur.
Kalitesiz vtxler genelde vaadedilen değerleri sunmaz.
belki 450 veriyor belkide 700 veriyor bilemeyiz.
Kullanım kılavuzunda hangi buton ile çıkış gücünün nasıl ayarlanacağı yazması lazım.
birde bir heatsink parçası var ismini unuttum ama silikonumsu oluyor ve mosfetlerin üzerine kesilerek konuluyor ,kısa devreyi engelliyor
ve heatsink ile mosfetler arasında ısı aktarımı yapıyor.Termal macun değil çift tarafli bant kalınlığında yapış yapış birşey.
Hatta pclerde ram ve ssd soğutucularına takıyorlar.
25mw gibi çıkışlarda doğru anten konfigurasyonunda 2km bile gidiliyor.
Sanıyorum ki o kadar bile gitmeyeceksiniz 200mw çıkış gücünü seçip pasif soğutma ekliyip hava kanalı açarsanız işinizi göreceltir diye düşünüyorum.

“Genel” sayfasına dön