Pratik ders veren

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
essener09
Ad Soyad: Kemal Irgiz

Pratik ders veren

Mesaj gönderen essener09 » 20 Ağu 2018, 22:40

Selam arkadaşlar.bir sorum olcakti.
Ilerde Istanbulda dron toplayan, işin uzmani olan abilerden eger zamanlari var ise, ders alma imkani varmi yani bir yerde buluşup pratik ders kablolar nasil lehm yapilir oraya buraya diye,tabi belirli bir ücret karşigiliyla...

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Re: Pratik ders veren

Mesaj gönderen Gktu » 20 Ağu 2018, 23:43

Lehim işi kolay hocam, internetten yanıp sönen led devresi vs bakın, delikli plaket üzerinde yapın. Lehim yapımı üzerine bir süeü video var youtube da biraz izleyip pratik ile çözersiniz

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 21 Ağu 2018, 00:39

Selamlar,

İstanbul, Şile'de günübirlik drone workshop'ları yapmak gibi bir fikrimiz var. İçerik oluşturma safasındayız. Hazır konusu açılmışken sizin de fikirlerinizi almak isterim. Şimdilik kabaca içerikler şöyle;

. Kapalı alanda hepbirlikte, herkesin kendi getirdiği parçalar ile kendi drone'unu yapacağı drone atölyesi. Herkesin, herkesden öğreneceği, hocalar eşliğinde drone yapımı. Dev bir masa etrafında oturup, pqrçalarımızı çıkarıp, lehimlemerinden parça seçimlerine kadar sohbet ede-ede sıfırdan, kanlı-canlı drone'lar yapacağız. Atölyede eksik parçalar da ücretli temin edilebilecek şekilde hazır olacak. Ucuz parça için sponsor konusuna da bakılıyor ama çok olumlu değil şimdilik.

. Kapalı mekanda, Barkovizyon ile Betaflight ve Inav eğitimi. Temel bilgiler, pid tuning, cli ve tüm ayarlar. Yaşadığınız sorunlara çözüm arayacağımız Soru cevap bölümü yapacağız.

. Canlı uçuş eğitimleri. Hepbirlikte servisimizle önceden seçilmiş, uçuşların yapılacağı uygun açık araziye kurulmuş kampımıza geçeceğiz. Yaptığımız drone'ları test edeceğiz. Performanslarını, sorunlarını tespit edeceğiz. Kampımızda mobil şarj istasyonumuz hazır olacak.

. Ücretsiz ürün deneyimleri. Satın alma süreçlerinizde canlı referans olabilmesi için uçuş saatlerinde deneyebileceğimiz farklı kameralar, antenler, vericiler ve diğer ürünler, hazır quadlar üzerinde denenmek üzere hazır olacak. Alıcılar için canlı menzil demoları yapacağız.

. Pil havuzu. Seçmekte en çok sorun yaşadığımız piller konusunda, satın almadan önce denemenize imkan vererek sizi büyük masraflardan kurtarmayı amaçlayan, Kendi drone'larınızda deneyebileceğiniz, farklı özellik ve boyutlarda lipo pil havuzu hazır olacak.

Dostluk ve muhabbeti arttırmak amacıyla workshop öncesi yapılacak anket ile karar verilerek isteğe bağlı olarak atv ve/veya paintball aktivitesi yapılabilecek.

Komünitenin birlikteliğini arttırmak için öğlen yemeğinde açık havada kendin pişir kendin ye organizasyonu.

. İstanbul ve havaalanından ücretsiz servis.

. Katılımcılara remi eğitim şirketi üzerinden verilecek olan eğitim sertifikası.

Ve dahası...

Mekan olarak Şile'yi seçtik çünkü workshop için bazı avantajları var. Şöyle ki birincisi şile de kapalı mekanımız var ve maliyetlerimizi düşürebiliyoruz. Daha da önemlisi, ikinci olarak Şile'de uçuşa uygun, açık, kimsenin bize karışamayacağı ve bizlerin de kimseyi rahatsız etmeden uçuş kamp alanımızı oluşturabileceğimiz harika uçuş alanları mevcut. Ayrıca Şile, İstanbul dışından gelmek isteyecek katılımcılar için havaalanına trafiksiz ve yakın mesafede.

Zengin içeriği yayabilmek için workshop'u 2 gün yapmak gibi bir fikir de var. Hatta katılımcılara maliyetleri düşük tutabilmek için hepbirlikte çadırda konaklamayı düşündük. Böylece gece uçuşları eklenebilir, şile'nin kampa uygun ormanlık açık arazilerinde, gece kamp ateşinde keyifli muhabbetler ile dosluklar pekişebilir.

Aslında bu fikir bizim gibi görünse de, kompakt bir topluluk olarak hayata geçirmek ancak hepimizin katkılarıyla mümkün olabilir. Çünkü biz güzel ama küçük bir hobi grubuyuz.

Şimdi size soralım;
. Böyke bir organizasyona katılmak ister miydiniz?
. Tüm gün sürecek böyle bir drone workshop'u için ücret ne kadar olmalıdır?
. Workshop'da başka ne gibi aktiviteler olmalıdır?
. Forumdan veya forum dışından Eğitmen olarak kimleri aramızda görmek isterdiniz?

Vakit ayırıp yanıtlarsanız sevinirim.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 21 Ağu 2018, 00:44

vallahi barış hocam sırf bu sebeplerden istanbulda olmak isterdim çok güzel düşünülmüş ve planlanmış bir etkinlik olacağı belli istanbulda bulunan arkadaşlar gerçekten şanslılar.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 21 Ağu 2018, 00:53

bsivaslioglu yazdı: 21 Ağu 2018, 00:44 vallahi barış hocam sırf bu sebeplerden istanbulda olmak isterdim çok güzel düşünülmüş ve planlanmış bir etkinlik olacağı belli istanbulda bulunan arkadaşlar gerçekten şanslılar.
Evet, yolculuk masrafları olmasa da herkes katılabilse. Ona bir çözüm bulunamıyor. Ama şartları zorlayıp istanbul dışından arkadaşlar için servis ayarlayacağız. Böyle bir organizasyonda kazanılacak bilgiler, edinilecek dostluklar gerçekten de aylarca yazışmaya veya video izlemeye bedel olur 😁

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 21 Ağu 2018, 00:55

haklisiniz barış hocam eğer zaman uygun olursa istanbul dışında olsam da katılmak isterim hiçbirşey böyle bir organizasyonun yerini tutmaz.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 21 Ağu 2018, 00:55

Hocam vardiyalı calisiyorum. Çalışma saatlerime uyarsa ben kesinlikle gelirim :)) fiyat olarak hicbir fikrim yok maaliyeti bilmek gerek. Çadır fikri bence otelden daha iyi. dronelerden atv ve ya paintball gibi etkinliklere zaman bulacagimizi sanmıyorum açıkçası çünkü herkesin bir sürü sorusu falan olacaktır diye düşünüyorum :)

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 21 Ağu 2018, 00:56

Gktu yazdı: 20 Ağu 2018, 23:43 Lehim işi kolay hocam, internetten yanıp sönen led devresi vs bakın, delikli plaket üzerinde yapın. Lehim yapımı üzerine bir süeü video var youtube da biraz izleyip pratik ile çözersiniz
Tamamen katılıyorum. Lehim deneyim işi. Eğer quad üzerinde değil de, bir test pcb üzerinde 1 saat vakit ayırılırsa gerçekten çözülebilecek bir iş. Bolca video izleyim derim. 1 saatlik işi var...

essener09
Ad Soyad: Kemal Irgiz

Mesaj gönderen essener09 » 21 Ağu 2018, 23:02

Cok güzel böyle faaliyetler olursa.katilmak isterim Abiler

Kullanıcı avatarı
ERENH
Ad Soyad: erenh

Mesaj gönderen ERENH » 22 Ağu 2018, 05:53

Barış hocam workshop/camp güzel fikirmiş yeterli katılım olur ve gerçekleşir umarım beni yazabilirsiniz, maliyet hesabı yapmak zor açıkçası istanbul daki arkadaslarla bir pazar deneme yapalım mangallı fln bakalım :) Yeni başlayan biri olarak bunlara ek eğitim kitapçıkları olsun isterim basit anlatımlı şemalı
örnekli 1- ana konular ve drone toplamak (uygun motor,pervane ve pil seçimi konusu beni zorluyor)
2 -pilotluk ve kumanda gbi nacizane fikirlerim , sizler gayet geniş çaplı planlıyorsunuz gibi zaten hocam sertifikasına kadar düşünmüşsünüz ( sertifikalı programların ücretleri biraz yüksek oluyor ama değer )

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 22 Ağu 2018, 14:19

Keşke İstanbul'da olsaydım. Kesin katılırdım. Çok güzel zaman geçirileceğinden hiç şüphem yok.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 22 Ağu 2018, 17:41

Gökhan Bora yazdı: 22 Ağu 2018, 14:19 Keşke İstanbul'da olsaydım. Kesin katılırdım. Çok güzel zaman geçirileceğinden hiç şüphem yok.
Bu organizasyon hayata geçerse gökhan hocayı aramızda eğitmen olarak görmek isteyenler parmak kaldırsın

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 22 Ağu 2018, 17:41

☝️

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 22 Ağu 2018, 17:47

ERENH yazdı: 22 Ağu 2018, 05:53 Barış hocam workshop/camp güzel fikirmiş yeterli katılım olur ve gerçekleşir umarım beni yazabilirsiniz, maliyet hesabı yapmak zor açıkçası istanbul daki arkadaslarla bir pazar deneme yapalım mangallı fln bakalım :) Yeni başlayan biri olarak bunlara ek eğitim kitapçıkları olsun isterim basit anlatımlı şemalı
örnekli 1- ana konular ve drone toplamak (uygun motor,pervane ve pil seçimi konusu beni zorluyor)
2 -pilotluk ve kumanda gbi nacizane fikirlerim , sizler gayet geniş çaplı planlıyorsunuz gibi zaten hocam sertifikasına kadar düşünmüşsünüz ( sertifikalı programların ücretleri biraz yüksek oluyor ama değer )
Hocam fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. Kitapçık konusu biraz ekstra maliyet çıkarabilir. Baskısı,hazırlaması vs. Forumumuz zaten o konuda gitgide zenginleşiyor. Ayrıca workshop da zaten bunun için soru ve sorunlarımız için olacak.

Sertifika konusu ise bizim için maliyetsiz. Benim kendi firmam eğitim ve danışmanlık firması ve bu konuda ücretsiz destek sağlayabiliyor olacağız.

Peki sizce böyle bir workshop'a katılımcılar ne kadar ücret ödemeliler?ya da ödeyebilirler? Fizibilite açısından bu fiyat konusu önemli ve en zorlandığımız konu açıkcası.

Kullanıcı avatarı
ERENH

Mesaj gönderen ERENH » 22 Ağu 2018, 23:31

elmoblatch yazdı: 22 Ağu 2018, 17:47
ERENH yazdı: 22 Ağu 2018, 05:53 Barış hocam workshop/camp güzel fikirmiş yeterli katılım olur ve gerçekleşir umarım beni yazabilirsiniz, maliyet hesabı yapmak zor açıkçası istanbul daki arkadaslarla bir pazar deneme yapalım mangallı fln bakalım :) Yeni başlayan biri olarak bunlara ek eğitim kitapçıkları olsun isterim basit anlatımlı şemalı
Hocam fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. Kitapçık konusu biraz ekstra maliyet çıkarabilir. Baskısı,hazırlaması vs. Forumumuz zaten o konuda gitgide zenginleşiyor. Ayrıca workshop da zaten bunun için soru ve sorunlarımız için olacak.

Sertifika konusu ise bizim için maliyetsiz. Benim kendi firmam eğitim ve danışmanlık firması ve bu konuda ücretsiz destek sağlayabiliyor olacağız.

Peki sizce böyle bir workshop'a katılımcılar ne kadar ücret ödemeliler?ya da ödeyebilirler? Fizibilite açısından bu fiyat konusu önemli ve en zorlandığımız konu açıkcası.
Kitap konusunda haklısınız içerik hazırlamak biraz zor olabilir ama güzel hareket olurdu ilk baskıyı hallederdik el birliğiyle :) forumdaki arkadaşlarda iştirak etse bir fiyat illa ki çıkartırız (az bilip çok konuşan olmak istemem :lol: ) beraber düşünelim hocam belli ki ticari amaç gütmüyorsunuz (saygılar) aklıma ilk gelen sorular şunlar
1- teorik ve pratik eğitim kaç saat-dakika olucak ?
2- eğitmen sayısı ? ücretli ve gönüllü ? herkesle birebir ilgilenip yardımcı olabilmek zor sonuçta
3-Beklenen katılımcı sayısı? mekan giderlerini tahmin ?(bizler oradayken harcanan kaynaklar elektrik su vb)
Yüzlerce tl ye toplanan cihazların duvara,ağaca vurulan pahalı bir hobby oldugunu unutmamak gerekir. 1000-2000 tl lere cihaz sahibi olupta eğitim,gelişim deneyim için para ayırmam dememek lazım
(verilecek olan pil vb parça deneme,satın alma fikri de çok iyi buarada)

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 22 Ağu 2018, 23:45

Çok teşekkürler 😁👍

İlk başta hiçbir kar amacı gütmeyeceğiz. Amacımız eğitmenlerin yol, yemek ve konaklama giderleri, katılımcıların yemek giderleri ve servis aracının masraflarını karşılamak olacak.

Mekan kendi yerimiz olduğu için masrafa yazmayacağız.

Eğitmenler ilk etapta gönüllü olması lazım zira eğitmen masrafını karşılayamayız. Aklımdan tabi ki gökhan hoca ile ikimiz geçti ama gökhan hoca çok yoğun olduğu için durumu belli değil.

Katılımcı sayısı 5-15 kişi arası en verimlisi olur diye düşünüyoruz.

Günü henüz planlayamadık. Aslında tek bir günün yetmeyeceği kesin. O yüzden ya çadır kampı şeklinde konaklamalı, ya da 2-3 ayrı günlük kurlar şeklinde olması lazım.

Kullanıcı avatarı
ERENH

Mesaj gönderen ERENH » 23 Ağu 2018, 00:06

elmoblatch yazdı: 22 Ağu 2018, 23:45 Çok teşekkürler 😁👍

İlk başta hiçbir kar amacı gütmeyeceğiz. Amacımız eğitmenlerin yol, yemek ve konaklama giderleri, katılımcıların yemek giderleri ve servis aracının masraflarını karşılamak olacak.

Mekan kendi yerimiz olduğu için masrafa yazmayacağız.

Eğitmenler ilk etapta gönüllü olması lazım zira eğitmen masrafını karşılayamayız. Aklımdan tabi ki gökhan hoca ile ikimiz geçti ama gökhan hoca çok yoğun olduğu için durumu belli değil.

Katılımcı sayısı 5-15 kişi arası en verimlisi olur diye düşünüyoruz.

Günü henüz planlayamadık. Aslında tek bir günün yetmeyeceği kesin. O yüzden ya çadır kampı şeklinde konaklamalı, ya da 2-3 ayrı günlük kurlar şeklinde olması lazım.
Hocam kalma durumu biraz şartları zorlayacak gibi duruyor katılımı düşürebilir cumartesi çalışma durumu olan yada evde bekleyeni olanlar için (çadır temini flnı var ama event olarak güzel fikir) 2 pazar üst üste olursa bence güzel hocam yada 1 hafta arayla bilemedim ama avantajıda olur öğrendiğimizi uygulama sonraki derste pekiştirme yada sizlere tekrar danışma gibi

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 23 Ağu 2018, 00:11

Katılıyorum ben de. Küçük bir grup olduğumuz için herkesin mutlaka bir engeli olur. Dolayısıyla ilk etapta 1 gün iyi olur.
Daha sonra daha büyük kalabalıklara hitap eden bir organizasyon olursa belki ön rezervasyon ile 2 günlük workshop'lar düzenlenebilir. Bir günlük organizasyonda sabah çok erken buluşma ile yine çok verimli bir gün geçirilebilir.

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön