Quadcopter yalpa sorunu

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
craagle

Quadcopter yalpa sorunu

Mesaj gönderen craagle » 30 Ağu 2018, 14:43

Merhabalar;

Quadcopterdeki tüm kurulum sorunlarımı Barış üstadın sayesinde aştıktan sonra şöyle bir problemim var tecrübeli arkadaşlar yönlendirme yapabilirse sevinirim.

İlk kalkışta angle ile horizon modum aktif headless modunu da aktif ediyorum bir problem yok ancak kalkış yaptıktan sonra ileri veya sağa kendi kendine ilerleme yapıyor havadayken. Havada sabit kalması gerekmez mi ilk kalkışta çünkü kontrol etmekte zorlanıyorum. Bunun için ince ayar yapılması gerektiğini düşünüyorum ancak nereden yapmam gerektiğini bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Okuyan cevap yazan herkese teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Quadcopter yalpa sorunu

Mesaj gönderen BarisB » 30 Ağu 2018, 15:08

Hocam selam,

BF ve kumanda üzerinden karşılıklı trim ayarı yapman gerekiyor. Aşağıdaki video da anlatılıyor

Ancak angle ve horizon da, gps destekli olmadıkça her zaman bir miktar kayma yapar. Gps de bile bazen yapar. Sonuçta trim ayarları ile kaymaları minimize edip kalanına da alışmak lazım. Bir de ayarları yaptıktan sonra da arada bir kumanda üzerindeki trim butonlarıya yine ince ayar yapmak gerekebilir.

I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

craagle

Mesaj gönderen craagle » 30 Ağu 2018, 15:48

elmoblatch yazdı: 30 Ağu 2018, 15:08 Hocam selam,

BF ve kumanda üzerinden karşılıklı trim ayarı yapman gerekiyor. Aşağıdaki video da anlatılıyor

Ancak angle ve horizon da, gps destekli olmadıkça her zaman bir miktar kayma yapar. Gps de bile bazen yapar. Sonuçta trim ayarları ile kaymaları minimize edip kalanına da alışmak lazım. Bir de ayarları yaptıktan sonra da arada bir kumanda üzerindeki trim butonlarıya yine ince ayar yapmak gerekebilir.

Üstadım yine hızır gibi yetiştin :) Bu ayarları yaptım şimdi biraz pid tuningte yaptım ama kendi ekseni etrafında dönüş yapıyor birde bir miktar yükselttiğimde kendi kendine düşüp yere çarpıp yukarı çıkıyor. Bu iki konuyuda çözersem sanırım tamam olacak.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 30 Ağu 2018, 15:59

Süper 😁

Pid tuning çok ince mevzu. Bilmeden çok kurcalamak tehlikeli. Kaldı ki default ayarlar sana fazlasıyla yeter. Mzellikle "D" değeri ve filtreler ile hiç oynamamanı öneririm. İstemeden motorları yakabilirsin.

Kendi etrafında dönüyor ise "yaw" un trim değerlerinde sorun vardır.

Yere çarpıp sekiyorsa 2 sorun olabilir;
Ya elin stick'lere tam alışamadığı için quad'ı havada sabit tutamıyorsundur,
Ya da air mode aktiftir. Eğer açık ise Air mode'u BF "config" ekranından kapatmalısın. Ve eğer var ise "modes" ekranındaki "air mode"a herhangi bir switch atamamalısın.

craagle

Mesaj gönderen craagle » 30 Ağu 2018, 16:43

elmoblatch yazdı: 30 Ağu 2018, 15:59 Süper 😁

Pid tuning çok ince mevzu. Bilmeden çok kurcalamak tehlikeli. Kaldı ki default ayarlar sana fazlasıyla yeter. Mzellikle "D" değeri ve filtreler ile hiç oynamamanı öneririm. İstemeden motorları yakabilirsin.

Kendi etrafında dönüyor ise "yaw" un trim değerlerinde sorun vardır.

Yere çarpıp sekiyorsa 2 sorun olabilir;
Ya elin stick'lere tam alışamadığı için quad'ı havada sabit tutamıyorsundur,
Ya da air mode aktiftir. Eğer açık ise Air mode'u BF "config" ekranından kapatmalısın. Ve eğer var ise "modes" ekranındaki "air mode"a herhangi bir switch atamamalısın.
PID olayını baya inceledim üstad bayada sonuç elde ettim ama ikinci dediğin air mode olayın çözümü olacak sanırım. Air mode hiç atamasam sorun yaşamam sanırım? Onu direk silmek daha mantıklı olacak sanki.

craagle

Mesaj gönderen craagle » 30 Ağu 2018, 17:18

@elmoblatch Barış usta yine bir anda irtifa kaybediyor. Anlayamadım neden böyle oluyor :(

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 30 Ağu 2018, 18:07

Hocam siz gaz vererek havada kalmasını sağlayamıyor musunuz? Bir de toplam ağırlığınız nedir? Pilleriniz ful şarjlı ve sağlıklı mı? İrtifa kaybından hemen sonra vakit kaybetmeden hücrelerin değerlerini tespit edip paylaşabilir misiniz?

craagle

Mesaj gönderen craagle » 30 Ağu 2018, 18:29

elmoblatch yazdı: 30 Ağu 2018, 18:07 Hocam siz gaz vererek havada kalmasını sağlayamıyor musunuz? Bir de toplam ağırlığınız nedir? Pilleriniz ful şarjlı ve sağlıklı mı? İrtifa kaybından hemen sonra vakit kaybetmeden hücrelerin değerlerini tespit edip paylaşabilir misiniz?
Üstad gaz vererek havada kalmasını sağlıyorum tabiki ancak ileri geri hareketler sağladığımda irtifa kaybediyor bir anda. Ağırlık veya kumanda sorunu olamaz ancak bir motor sanki takılarak dönüyor onu farkettim. Bataryamda da sorun gözükmüyor ancak yine bir sd kart takıp sorun var mı kayıt yapmasını sağlayıp kontrol etmeyi düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 30 Ağu 2018, 19:36

Hocam olabilir. Bi test etmek lazım.

Elinde yedek motor yok değil mi?

Quad'ı yerden birkaç metre havalandırıp sabit yükseklikte tuttuğunda motorlarda ani devir değişiklikleri olup sarsılmalar, alık denge kayıpları gibi şeyler oluyor mu?

craagle

Mesaj gönderen craagle » 30 Ağu 2018, 23:37

elmoblatch yazdı: 30 Ağu 2018, 19:36 Hocam olabilir. Bi test etmek lazım.

Elinde yedek motor yok değil mi?

Quad'ı yerden birkaç metre havalandırıp sabit yükseklikte tuttuğunda motorlarda ani devir değişiklikleri olup sarsılmalar, alık denge kayıpları gibi şeyler oluyor mu?
Elimde yedek motor malesef yok. Ama kalkışta motorlar eşit dönmüyor gibi geldi bana. Değiştirip deneyeceğim hocam zaten değiştirmediğim bir o kaldı. :)

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 31 Ağu 2018, 00:21

Hocam eşit dönmese kalkamazdınız. Tek bir tarafa aniden yıkılırsınız. Escleri dshot'da çalıştırıyorsunuz değil mi? Multishot da ise bir senkronizasyon sorunu olabilir. Ama motorlardan birinde sorun olsa yüksek ihtimalle aniden çakılırsınız. Ya da yukarıda bahsettiğim sorunları yaşarsınız. Motorlardan biri kapasitesiz çalışırsa, diğer motorlar da aniden self leveling yapabilmek ve dengeyi kurmak için güç düşürür. Arızalı çalışan motorun hatalarınıntoparlamak için ona ayak uydurur Böylece güç kaybı, ani sarsılmalar, ani denge kayıpları ve tekrar dengeyemgelme çabaları olur. Sanki arızalı çalışan bir sensör quad'a istem dışı birşeyler yaptırmaya çalışıyormuş gibi. Tam anlatamadım ama öyle işte 😁

craagle

Mesaj gönderen craagle » 31 Ağu 2018, 01:10

elmoblatch yazdı: 31 Ağu 2018, 00:21 Hocam eşit dönmese kalkamazdınız. Tek bir tarafa aniden yıkılırsınız. Escleri dshot'da çalıştırıyorsunuz değil mi? Multishot da ise bir senkronizasyon sorunu olabilir. Ama motorlardan birinde sorun olsa yüksek ihtimalle aniden çakılırsınız. Ya da yukarıda bahsettiğim sorunları yaşarsınız. Motorlardan biri kapasitesiz çalışırsa, diğer motorlar da aniden self leveling yapabilmek ve dengeyi kurmak için güç düşürür. Arızalı çalışan motorun hatalarınıntoparlamak için ona ayak uydurur Böylece güç kaybı, ani sarsılmalar, ani denge kayıpları ve tekrar dengeyemgelme çabaları olur. Sanki arızalı çalışan bir sensör quad'a istem dışı birşeyler yaptırmaya çalışıyormuş gibi. Tam anlatamadım ama öyle işte 😁
Hocam Dshot600 de çalışıyor. Valla anlamadım ama yarın sd kart bağlayıp sorunu anlamaya çalışacağım. Kumandadan uçarken trim ayarıda yapıyorum ama yine eksen etrafında dönüş oluyor. Havadayken aniden güç kesiyor gibi alçalıyor veya ileri geri gittiğimde de bu durum söz konusu. Aklımda şey var acaba esc ye kondansatör mü bağlasam? Alakasız geliyor ama bu sebepten olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 31 Ağu 2018, 02:23

Bahsettiğin sebepten olacağını hiç sanmıyorum.
Kulağa tam bir sorunlu pil gibi geliyor. Ama pil iyi diyosun. Farklı bir pil ile deneme şansı yok değil mi?
Bi test etmek isterdim açıkcası.

craagle

Mesaj gönderen craagle » 01 Eyl 2018, 01:00

elmoblatch yazdı: 31 Ağu 2018, 02:23 Bahsettiğin sebepten olacağını hiç sanmıyorum.
Kulağa tam bir sorunlu pil gibi geliyor. Ama pil iyi diyosun. Farklı bir pil ile deneme şansı yok değil mi?
Bi test etmek isterdim açıkcası.
Hocam iş yoğunluğundan foruma bakamadım. Uygun olduğunuz bir zaman diliminde getirebilirim. Sen nasıl uygun görürsen ben ona uyarım.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 01 Eyl 2018, 01:14

Haberleşiriz abi. Bu aralar durumlar çok net değil. Malum dolar ve uzun tatil ertesi işler güçler bi acayipleşti. Pek Şile'de duramıyorum.

craagle

Mesaj gönderen craagle » 01 Eyl 2018, 02:20

Tamamdır

“Genel” sayfasına dön