motor yönü

Dronlarda kullanılan motorlarla ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
neoken
Ad Soyad: Fatih KONUKMAN

motor yönü

Mesaj gönderen neoken » 28 Haz 2018, 19:28

aynı yonlu 4 motor kullansam olur mu? sonradan dönüs yonlerini ayarlarım.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: motor yönü

Mesaj gönderen BarisB » 28 Haz 2018, 19:31

Evet kullanabilirsiniz. Dönüş yönlerini bf üzerinde
ayarladığınız sürece sorun olmaz. Sadece uçuş sırasında çıkmaması için mutlaka contalı vida kullanın. Aksi halde ters yöne döndürdüğünüz motorların vidaları kendiliğinden çıkacaktır.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
neoken
Ad Soyad: Fatih KONUKMAN

Mesaj gönderen neoken » 28 Haz 2018, 20:05

elmoblatch yazdı: 28 Haz 2018, 19:31 Evet kullanabilirsiniz. Dönüş yönlerini bf üzerinde
ayarladığınız sürece sorun olmaz. Sadece uçuş sırasında çıkmaması için mutlaka contalı vida kullanın. Aksi halde ters yöne döndürdüğünüz motorların vidaları kendiliğinden çıkacaktır.
teşekkürler. Bu mavi bir yapıstırıcı var . Bende yok ama ona gerek var mı?

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 28 Haz 2018, 22:03

Aman yok... :) Pervane kırılınca nasıl açacaksınız sonra :D o locktite'ı biraz fazla uygularsanız vida bir daha açılmaz çünkü. Sadece contalı vidalardan kullanmanız yeterli. Asla kendiliğinden çıkmaz.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 21 Tem 2018, 22:00

Rondela lı pul kullanmanızı tavsiye ederim saygılar.

http://www.ozdurcivata.com.tr/urun_deta ... &product=6
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 21 Tem 2018, 22:02

Ve 4 motor aynı yöne hızlı bir şekilde kalkış yaparsa bence denge noktası şaşar ve dron motorları tam devir alana kadar olduğu yerde döner teorik olarak yanlışmıyım arkadaşlar. saygılar.
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 22 Tem 2018, 01:49

ElektronikSeven59 yazdı: 21 Tem 2018, 22:02 Ve 4 motor aynı yöne hızlı bir şekilde kalkış yaparsa bence denge noktası şaşar ve dron motorları tam devir alana kadar olduğu yerde döner teorik olarak yanlışmıyım arkadaşlar. saygılar.
Merhaba,

Teorik olarak haklısınız. Fakat motor dönüş yönlerini yazlım üzerinden veya kabloların ikisini ters bağlayarak kolayca değiştirebiliyorsunuz. Dolayısıyla aynı yöne dönen 4 motor satın alıp, siz bunların 2 sini saat yönünde, diğer ikisini de saat yönünün aksine dönecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Buradaki sorun, tersine dönüş verdiğiniz motorların vidalarının uçuş sırasında zamanla gevşeme/sökülme riski oluyor. Ancak eğer contalı vida kullanırsanız (ki motorların hemen hepsi contalı vidalar ile geliyor) bu risk ortadan kalkıyor.

Yani o zaman haklı olarak niye bu "saat yönüne" ve "saat yönünün tersine" dönen motor tipleri var? diye düşünebilirsiniz. Üretim öyle başlamış, öyle gidiyor gibi bir durum var aslında. Mesela DYS'nin yeni Samguk serisi motorları tek yöne dönüş şeklinde üretiliyor. Yani tek tip motor var. Buna başka örnekler de var. Sanıyorum bu dönüş yönü hikayesi yavaş yavaş ortadan kalkacak.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 22 Tem 2018, 02:01

Çok teşekkür ederim aklıma takılan bir soru işaretiydi bu konu. Gökhan abiye çok ulaşmak istedim hakli adam yoğun ben dron toplamak için parçalar siparişi verdim aklıma takılan figer soru şu F4 pro V3 uçuş kontrolcüsü aldım 4 adet racerstar 30A sipariş verdim bu kontrolcuye gps uyumulumudur birde 250mm frame kullanacağım acaba parçalardan eksigim varmı kafami allak bullak etti bu konu aldığım parçaları listeledim birbirlerine uyumulumu onun bi teyidini alsam içim rahatlasa 🤔😊
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 22 Tem 2018, 02:19

ElektronikSeven59 yazdı: 22 Tem 2018, 02:01 Çok teşekkür ederim aklıma takılan bir soru işaretiydi bu konu. Gökhan abiye çok ulaşmak istedim hakli adam yoğun ben dron toplamak için parçalar siparişi verdim aklıma takılan figer soru şu F4 pro V3 uçuş kontrolcüsü aldım 4 adet racerstar 30A sipariş verdim bu kontrolcuye gps uyumulumudur birde 250mm frame kullanacağım acaba parçalardan eksigim varmı kafami allak bullak etti bu konu aldığım parçaları listeledim birbirlerine uyumulumu onun bi teyidini alsam içim rahatlasa 🤔😊
Rica ederim :D

Evet Gökhan hocanın bu aralar özel işleri biraz yoğun. Ama buradaki arkadaşlar da size yardımcı olurlar.
Diğer konuda size mesaj gönderdim. sanıyorum orada aklınızdakilerin bazılarının yanıtları var
- sevgiler.

Kullanıcı avatarı
Cahit166
Ad Soyad: Cahit KIYICIOGLU

Mesaj gönderen Cahit166 » 04 Eyl 2018, 18:31

elmoblatch yazdı: 22 Tem 2018, 02:19
ElektronikSeven59 yazdı: 22 Tem 2018, 02:01 Çok teşekkür ederim aklıma takılan bir soru işaretiydi bu konu. Gökhan abiye çok ulaşmak istedim hakli adam yoğun ben dron toplamak için parçalar siparişi verdim aklıma takılan figer soru şu F4 pro V3 uçuş kontrolcüsü aldım 4 adet racerstar 30A sipariş verdim bu kontrolcuye gps uyumulumudur birde 250mm frame kullanacağım acaba parçalardan eksigim varmı kafami allak bullak etti bu konu aldığım parçaları listeledim birbirlerine uyumulumu onun bi teyidini alsam içim rahatlasa 🤔😊
Rica ederim :D

Evet Gökhan hocanın bu aralar özel işleri biraz yoğun. Ama buradaki arkadaşlar da size yardımcı olurlar.
Diğer konuda size mesaj gönderdim. sanıyorum orada aklınızdakilerin bazılarının yanıtları var
- sevgiler.
Contalı vida derken nasıl oluyor bende racestar 2205 var yanlış yönde takmışım yazılımdan değiştiririm diye de sökmedim o contalı vida motorun yanında gelenler mi oluyor

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 04 Eyl 2018, 23:02

Evet, motorun yanında gelenler contalı. Dikkatli bakarsanız civatanın içinde bir katman plastik conta olduğunu görebilirsiniz.

“Motorlar” sayfasına dön