ia6b alıcı ve i6s kumanda

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
akadirg
Ad Soyad: a.kadir gürdal

ia6b alıcı ve i6s kumanda

Mesaj gönderen akadirg » 04 Eyl 2018, 15:48

Merhaba arkadaşlar. fc omnibus f4 v3 kulklanıyorum kumandam i6s ve alıcı ia6b. şimdi kafama takılan soru
ben bu sistemde fpv üzerinden rssi bilgisi alabilirmiyim en uygun yöntem nasıl. sanırım alıcı üzerinde ufak bir değişiklik yapmak gerekiyor bu sayede kumandadan lipo voltaj bilgisi görülebiliyor. bununla ilgili önerebileceğiniz en sağlıklı kaynak ne olur. yada rssi bilgisi içinde alıcı üzerinde birişlem yapmakmı gerek. epeyi araştırdım ama tam işime yarayacak bilgiyi bulamadım yada acemisi olduğumuzdan gözümüzün önündeki bilgiyi görmüyorda olabiliriz.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: ia6b alıcı ve i6s kumanda

Mesaj gönderen BarisB » 04 Eyl 2018, 17:12

Selamlar,

Youtube'da fs-ia6b'yi nasıl hackleyeceğinize dair bolca kaynak mevcut Bu forumda da konuşulmuştu ve göreller paylaşılmıştı. Forumun arama bölümünü kullanarak bulabilirsiniz. Ayrıca flysky ile sağlıklı bir RSSI bilgisi istiyorsanız ben size fli14+ tavsiye ederim; viewtopic.php?f=10&t=500
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
akadirg

Mesaj gönderen akadirg » 05 Eyl 2018, 01:15

Üstad genelde yazmadan önce forumda epeyi bir arıyorum YouTube videoları izliyorum ama dediğim gibi fazla kaynak bazen kafa karışıklığı oluşturuyor burasında benim için güvenilir bir kaynak olduğu için tekrar sorma gereği hissettim. Birde diğer baktıklarım bendeki kombinasyonlar olmadığı için emin olamadım. Hadi batarya sensör kısmını hallettik diyelim (ordada tereddütlerim var)Rssi için bir kaç farklı yöntem var anladığım kadarı ile, i6x lerde yazılım güncellemesi ile halledilebiliyor i6s lerde böyle bir kaynak bulamadım. Yada rssi için alıcı modlamasımı yapılması gerekiyor, veya fc de rssi pini var buraya alıcıdan bir bağlantımı yapmak gerekiyor. Bunlar kafa karıştırdığı için soruyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 05 Eyl 2018, 07:25

Anlıyorum.

Fs-ia6b ile Rssi bilgisini "rssi over channel on transmitter" yoluyla alabilirsiniz. Ancak bunun için önce kumandanızı modlamanız gerekiyor. Daha sonra rssi bilgisini osd üzerinden takip edebilirsiniz. Ancak bu veri önerdiğim fli14+'ın sunduğu rssi bilgisi kadar sağlıklı değil ve çok sık güncellenmiyor.

Kullanıcı avatarı
akadirg

Mesaj gönderen akadirg » 06 Eyl 2018, 21:42

Alıcıyı küçülttüm işime yaramayacak pinleri çıkardım. Ayrıca kumandadan lipo pil durumunu görebilmek içinde gerekli düzenlemeyi yaptım. Oldukça işime yarayacağını düşünüyorum, çünkü bu haliyle sığdıramıyordumalıcıyı
Dosya ekleri
41E67153-3456-4819-99F0-D35EE716ECC3.jpeg
34E7217A-340F-42AC-85DA-4120F1081680.jpeg
9EF16FB8-9E2D-419D-B414-114A3A62F3D9.jpeg

Kullanıcı avatarı
Cahit166
Ad Soyad: Cahit KIYICIOGLU

Mesaj gönderen Cahit166 » 07 Eyl 2018, 00:31

akadirg yazdı: 06 Eyl 2018, 21:42 Alıcıyı küçülttüm işime yaramayacak pinleri çıkardım. Ayrıca kumandadan lipo pil durumunu görebilmek içinde gerekli düzenlemeyi yaptım. Oldukça işime yarayacağını düşünüyorum, çünkü bu haliyle sığdıramıyordumalıcıyı
Modlama da yaptığınız işleri anlatırmısınız
Bir de kumandadan ne gibi ayarlar yapıyoruz

Kullanıcı avatarı
akadirg

Mesaj gönderen akadirg » 07 Eyl 2018, 11:39

https://github.com/benb0jangles/FlySky- ... nsor%20Mod
eğer alıcıyı kutusuz kullanacaksanız ve pinleri çıkartacaksanız linkteki ilk iki adıma gerek yok. 3. resimdeki cut here yazan kısmı ince uçlu bir maket bıçağı ile kazıyarak birbiri ile bağını kesmelisiniz. ben ilk önce multimetreyi diyot kademesine getirerek iki kompenentin üst kısmını kontrol ettim dokunduduğumda multimetre ötüyordu. daha sonra temas kesilene kadar hassas bir şekilde cut here yazan kısmı kazıdım resim 3 teki gibi ince bir kablo lehimledim ve kablonun diğer ucunuda fc üzerindeki lipo pil giriş kısmının + sına lehimledim. kablo sabit dursun diye silikon sıktım. sizdeki lipo + girişi pdb üzerindense oraya lehimlemelisiniz veya kartın vbat ına. ilk iki resim ise kutuyu tekrar kapatıp pin üzerinden bağlantıyı yapmak için yapılmış özetle alıcı üzerindeki otra sıradaki + pinlerinden bir tanesinin diğerleri ile teması kesilip kablo buraya lehimlenmiş. bendeki kumanda i6s ekranın sağ üst köşesinde görünen tx rx batarya bilgi bölümüne dokunup rx setup kısmını aktif yapmak gerek daha sonra high voltaj. alarm voltaj ve low vol. ayarlaması yapılabilir ama ben henüz yapmadım çünkü izlediğim birçok video oldu ama sıtandart low voltaj kısmını bir türlü ulaşamadım. kimisi hücre başı 3.45 hesaplayıp minimum voltaj ayarlamış kimisi 3.50 kimsi 3.70, normalde bataryayı 3.60 ın altına da düşürmek istemiyorum ama yük altındayken 3.6 seviyesinde olan voltaj bilgisi boşta daha yüksekmi olacak. bunlar şuan için netleşmedi bende.
-Alıcının pinlerini çıkarmak için ise lehim pompası kullandım. daha sonra alıcıyı sabitleyip havye ucunu çıkrmak istediğim pine değdirip diğer ucundanda ince uçlu bir penseyle çektim ve bütün pinleri bu şekilde çıkarttım. bağlantı için ise ibus bağlantısı önceki mesajımda orta resimde görülen resme göre alıcının diğer yüzüne siyah olan gnd, beyaz olan + ve resmin bu yüzünede mavi olan sinyal kablolarını lehimledim.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 07 Eyl 2018, 12:28

Emeğinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Cahit166

Mesaj gönderen Cahit166 » 12 Eyl 2018, 15:03

akadirg yazdı: 07 Eyl 2018, 11:39 https://github.com/benb0jangles/FlySky- ... nsor%20Mod
eğer alıcıyı kutusuz kullanacaksanız ve pinleri çıkartacaksanız linkteki ilk iki adıma gerek yok. 3. resimdeki cut here yazan kısmı ince uçlu bir maket bıçağı ile kazıyarak birbiri ile bağını kesmelisiniz. ben ilk önce multimetreyi diyot kademesine getirerek iki kompenentin üst kısmını kontrol ettim dokunduduğumda multimetre ötüyordu. daha sonra temas kesilene kadar hassas bir şekilde cut here yazan kısmı kazıdım resim 3 teki gibi ince bir kablo lehimledim ve kablonun diğer ucunuda fc üzerindeki lipo pil giriş kısmının + sına lehimledim. kablo sabit dursun diye silikon sıktım. sizdeki lipo + girişi pdb üzerindense oraya lehimlemelisiniz veya kartın vbat ına. ilk iki resim ise kutuyu tekrar kapatıp pin üzerinden bağlantıyı yapmak için yapılmış özetle alıcı üzerindeki otra sıradaki + pinlerinden bir tanesinin diğerleri ile teması kesilip kablo buraya lehimlenmiş. bendeki kumanda i6s ekranın sağ üst köşesinde görünen tx rx batarya bilgi bölümüne dokunup rx setup kısmını aktif yapmak gerek daha sonra high voltaj. alarm voltaj ve low vol. ayarlaması yapılabilir ama ben henüz yapmadım çünkü izlediğim birçok video oldu ama sıtandart low voltaj kısmını bir türlü ulaşamadım. kimisi hücre başı 3.45 hesaplayıp minimum voltaj ayarlamış kimisi 3.50 kimsi 3.70, normalde bataryayı 3.60 ın altına da düşürmek istemiyorum ama yük altındayken 3.6 seviyesinde olan voltaj bilgisi boşta daha yüksekmi olacak. bunlar şuan için netleşmedi bende.
-Alıcının pinlerini çıkarmak için ise lehim pompası kullandım. daha sonra alıcıyı sabitleyip havye ucunu çıkrmak istediğim pine değdirip diğer ucundanda ince uçlu bir penseyle çektim ve bütün pinleri bu şekilde çıkarttım. bağlantı için ise ibus bağlantısı önceki mesajımda orta resimde görülen resme göre alıcının diğer yüzüne siyah olan gnd, beyaz olan + ve resmin bu yüzünede mavi olan sinyal kablolarını lehimledim.
Hangi pinleri değdirince multimetre ötüyordu ben öttüremedim :D
https://hizliresim.com/WD3XB8
Fotoğrafa göre sağdakinin üstüne lehimliyoruz sanırım
Birde pinleri çıkartınca bind işlemi nasıl oluyor

Kullanıcı avatarı
akadirg

Mesaj gönderen akadirg » 12 Eyl 2018, 16:05

resim üzerinde gösterdim. ben eşleştirmeyi daha önce yaptığım için sorun olmadı. ama daha sonra yine eşleştirme gerekecek olursa pinlere bakarak bir şekilde yapılır. çünkü o çıkardığım pinler bir şekilde pcb üzerinde bir yola bağlı
Dosya ekleri
WD3XB8.jpg

Kullanıcı avatarı
Cahit166

Mesaj gönderen Cahit166 » 12 Eyl 2018, 17:32

akadirg yazdı: 12 Eyl 2018, 16:05 resim üzerinde gösterdim. ben eşleştirmeyi daha önce yaptığım için sorun olmadı. ama daha sonra yine eşleştirme gerekecek olursa pinlere bakarak bir şekilde yapılır. çünkü o çıkardığım pinler bir şekilde pcb üzerinde bir yola bağlı

Böyle kaldı daha sonra baktım kabloyu düzeltirken çektim çıkarttım ama zorlamadan
https://hizliresim.com/PDJ2B5 şuan böyle diren yok sanırım :roll: inşallah erimemiştir üst kısmına lehim yapayım dedim lehim tutmuyor ne yapmam lazım

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön