2S lipo minimum voltaj

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
BurakAlim

2S lipo minimum voltaj

Mesaj gönderen BurakAlim » 13 Eyl 2018, 07:07

2S lipo kullanıyorum bunun max kaç volta kadar kullanabiliyorum. Biraz kafam karıştı 8.40 volta kadar sarj oluyor ve normalde 7.40 a kadar falan kullanıyorum fakat okudugum yazılarda pil hücreleri 3 volta kadar dusebiliyormus. Ben çok mu az kullanıyorum acaba 7 volta kadar falan mı kullanmak lazım ? Son olarak drone leri nasıl taşıyorsunuz çanta falan var mi bunlara özel

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Re: 2S lipo minimum voltaj

Mesaj gönderen Serdarr » 13 Eyl 2018, 09:37

Pilinin kalitesine göre değişir hocam.
Birde ne 3.7 volta kadar kullanırsan atıyorum 100doluma kadar kullanacaksan
3.3 volta kadar kullanırsan 80 doluma kadar kullanırsın gibi gibi.
Ama 3.5 iyidir toplamda 7.0 voltun altına inmemeye çalış
Uçuşa devam 😬😬

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 13 Eyl 2018, 09:47

BurakAlim yazdı: 13 Eyl 2018, 07:07 2S lipo kullanıyorum bunun max kaç volta kadar kullanabiliyorum. Biraz kafam karıştı 8.40 volta kadar sarj oluyor ve normalde 7.40 a kadar falan kullanıyorum fakat okudugum yazılarda pil hücreleri 3 volta kadar dusebiliyormus. Ben çok mu az kullanıyorum acaba 7 volta kadar falan mı kullanmak lazım ? Son olarak drone leri nasıl taşıyorsunuz çanta falan var mi bunlara özel
merhaba hocam hücre başı voltaj oranı şöyledir 3.7v olarak geçmektedir ve 1 hücreyi en fazla 4.20v kadar şarj edilebilir bu oran max olarak geçer lipo piller 3.3v altına düştüğü zaman içerisindeki hücreler bozuluyor şarj olmuyor veya yanma olasılığı artıyor yanlışım varsa hocalarım düzeltsin

örnek olarak ben 4S pil kullanıyorum şarjdan çıkarınca 16.80v olarak çıkıyor ben bunu 14,80v ta kullanımı durduruyorum şarj a takmam gerekiyorsa takıyorum kullanmayacağım zaman storage moduna alıyorum. :) saygılar.
Tehlikeli Oyuncaklar...

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 14 Eyl 2018, 17:56

Cevaplarınız için teşekkür ederim 7.2 volta çektim alarmi. Sanırım böyle kullanmak daha iyi olacak uçuş süresi 5 6 dk falan gidiyor o da yetiyor :)

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 14 Eyl 2018, 18:34

Lityum bataryalarda sınırları zorlamak batarya ömrünü kısaltıyor. Bu sadece düşük voltaj için değil yüksek voltaj için de geçerli. Tek bir hücrenin sağlıklı çalışma voltaj aralığı 3.0v ile 4.2v arasıdır.

Burada dikkat edilmesi gerek önemli bir nokta var: Siz bir bataryayı aracınızdan çıkarıp hücre voltajına baktığınızda 3.0v görünüyorsa, "tamam sınırı aşmamışım" dememelisiniz. Çünkü bu durum, bataryanın yük altındayken 3.0 voltun altına düştüğünü gösterir ki bu da bataryanın ömrünü çok kısaltır. Bataryanızın yük altındayken voltajının düşeceğini unutmayın.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 14 Eyl 2018, 22:13

Daha önce benzer bir konuda konuşmuştuk ama burası da ayrı bir referans olsun. Bende de durum şöyle;

Hücre başı 3.5'i gördüm mü artık mümkün mertebe full punch yapmamaya gayret ediyorum ve yavaş yavaş inişe geçmeye başlıyorum. 3.3'lerin altını görmemeye çalışıyorum. Bu sayede pili söküp 5 dakika sonra ölçtüğümde 3,6-3.7 civarlarına toparladığını görüyorum. Pilim tam dolu da olsa, boş da olsa full punch ya da full throttle'da hücre başı minimum voltajın 3.1 civarının altına inmemesine özen gösteriyorum. Şu ana kadar bu şekilde pillerimde bir şişme veya performans düşüklüğü yaşamadım. Herkesin ayarı kendine tabi. Daha aşağıları zorlayanları da gördüm, daha yukarılarda kesenleri de.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 15 Eyl 2018, 00:05

Merhabalar bu gün quad ı açık bıraktım decharge olması için 12 v ta akımı kesim imax b6 ile decharge moduna alacaktım fakat biraz zaman geçti bende balkonda idim geldiğimde quad durmuş ve alarm veriyordu lipoyu çıkarıp ölçtüğümde 7v a kadar düşmüş ve imax b6 orjinal skyrc şarj cihazı ile hangi moda aldıysam olmadı ve elimde mini b6 80w çakma şarj cihazı da var onun ile 2A ile balance moduna alıp denedim şarj olmaya başladı 14v ta çıkarıp orjinal şarj cihazına takıp 1,5A ile balance modunda şarj edip doldurdum bi an korktum pil öldü düz akım verip yükseltebilirmiyim voltajı diye gerek kalmadı çakma şarj cihazı pilimi kurtardı :D
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
akadirg
Ad Soyad: a.kadir gürdal

Mesaj gönderen akadirg » 15 Eyl 2018, 05:51

Barış hocam ben şöyle bir durumla karşılaştım bu gün. Kumanda için voltaj sensörü yapmıştım pili taktığımda kumandada 12.56v gösteriyordu usb ile bilgisayara bağladığımda bf ekranında 12.2v gösteriyordu bende multimetreyle ölçtüm 12.58v gösterdi. Sanki fc güvenli tarafta kalmak için voltajı düşürerekmi gösteriyor acaba diye aklıma geldi. Bu arada ia6b alıcı için voltaj sensörü işinde ufak tefek sorunlar olabiliyor yada benim eksik yaptığım birşeyler oldu ama yinede şerh düşelimki yapacaklar birkez daha düşünsün sorun şu, fc yi bilgisayara bağladığımda serial portu görmedi epeyi uğraştım sonunda karttan alıcının kablosunu çıkardığımda gördü, yani alıcı bağlıyken ve Kumanda açıkken portu görmüyor.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 15 Eyl 2018, 11:23

Selamlar,

Eğer BF voltajı doğru göstermiyorsa "battery" ekranındaki "voltage scale" bölümünden voltj kalibrasyonu yapmanız gerekiyor. Oldukça kolay bir işlem. Şu videodan faydalanabilirsiniz;

ia6b'nin modlanması konusunda hiçbir fikrim yok. Hiç denemedim. Ama anlattıklarınıza bakılırsa bir yerde gözünüzden bişey kaçmış olabilir. İnce bir lehim hatası vs..
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

“Bataryalar” sayfasına dön