FrSky'dan yeni kumanda: FrSky X-Lite

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

FrSky'dan yeni kumanda: FrSky X-Lite

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 17 Eyl 2018, 21:13

Merhaba arkadaşlar. FrSky'ın yeni kumandası olan X-Lite elime ulaştı. Videolu bir incelemesini yapmayı planlıyorum. Şimdilik ilk izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle üzerindeki tuşları ve anahtarları yazayım.
- 2 adet 2 pozisyonlu switch var.
- 2 adet 3 pozisyonlu switch var.
- 2 adet potansiyometre var. Bu potlar çok iyi bir yere konumlandırılmış ve erişimi çok kolay.
- Trim yapmak için solda 4 yönlü bir buton var.
- Sağda bir adet joystick var ve bu stick aynı zaman bir de butona sahip. Sağdaki joystickin hemen altında 2 adet buton var ve bu butonlardan birisi "geri" diğer ise "shift" görevi görüyor.
- Üzerinde 128x64 pixel arkadan aydınlatma bir lcd var.
- FrSky X7 ve X9'lardaki gibi bir hoparlör var ve bir de titreşim motoru bulunduruyor bu kumanda.

Kumanda D8 (8 kanal), D16 (16 kanal) ve LR12 (12 kanallı) alıcılarla uyumludur.

İnceleme için içini açtığımda 2 farklı MCU ile karşılaştım. Bunlardan birisi STM32F2 ve diğer STM32F1. PCB ve bağlantı kabloları bana FrSky X9'u anımsattı. Sanki X9'u yeniden tasarlayıp küçülterek bu kumandayı yapmışlar gibi geldi.

Bu küçük kumanda, üzerine harici modül takılmasına imkan veriyor. Henüz yeni olduğu için piyasada çok fazla buna uygun modül yok. Ancak banggood'ta şuanda 225 liraya multiprotokol modülü ve 280 liraya da R9M 900mhz Uzun Menzil modülü satılıyor.

İstenirse yüksek db değerine sahip harici bir anten takabilirsiniz. Bunun için önce anteni takmanız ve ardından ayarlardan external antenna'yı aktif etmeniz gerekiyor. Bu işlemin yazdığım sırayla yapılması gerekiyor.

Kumandayı beslemek için iki adet 18500 li-ion batarya gerekiyor. Bu boyutlarda batarya piyasada çok yok ama N11'de tanesini 20 liradan bulmak mümkün. Ancak iki adet 14500 ile de besleyebilirsiniz. https://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pi ... P234639017

Yukarıda teknik özelliklerini yazdım. Bir de görüntüsü ve portatifliğinden bahsedeyim. Kumandanın diğer frsky'lardan en önemli farkı küçük olması. Küçük bir kumanda ama mini bir kumanda denilemez. Ele oturuşu çok iyi. Kasası kaymaz bir malzeme ile kaplanmış. Çok hafif bir kumanda değil. Bir elime FlySky i6X'i diğer elime de flysky'ın yarı boyutundaki FrSky X-Lite'ı aldım. Ağırlıkları aynı gibi geldi.

Bu kumanda kimler için?
FrSky X9, X7 ve X7S'i olanların bu kumandayı almalarına gerek yok. Bu yazdığım modellerden daha üstün bir özelliği yok X-Lite'ın. Ancak X7'ye göre potansiyometreler daha iyi bir yere konumlandırılmış. Özellikle kamera gimbal kontrolü daha kolay olacağından X7'ye alternatif olabilir. Bir de bu yazdıklarımdan farklı olarak harici anten takılabiliyor ama bence bu özellik kendi başına alternatif olması için yeterli değil.

İlk defa kumanda alacaklar için X9, X7S ve X7'ye alternatif olabilir. Ancak sadece boyutu ile alternatif olabilir. Eğer boyut sizin için önemli değilse X9, X7S ve X7 de hâlâ çok iyi alternatiflerdir.

Ürün linkleri:
FrSky X-Lite: https://goo.gl/nuUYYH
FrSky X-Lite için Uzun Menzil Modülü: https://goo.gl/q8FEuW
FrSky X-Lite için Multiprotokol Modülü: https://goo.gl/Jvc2S7
Dosya ekleri
P1020169.JPG
P1020168.JPG
P1020163.JPG
P1020158.JPG
P1020157.JPG
P1020156.JPG
P1020154.JPG
P1020152.JPG
P1020151.JPG
P1020149.JPG
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Re: FrSky'dan yeni kumanda: FrSky X-Lite

Mesaj gönderen Aliuzunali » 17 Eyl 2018, 23:05

Hocam incelemen için teşekkür ederim. Aslında küçük kumanda her zaman daha iyi. İlk kumandam walkera devo7e. küçük diye aldım. Ama çekim mesafesi düşük diye pişman oldum. Benim taranis x9d bana çok hantal ve büyük geliyor. Q7 niye almadım diye pişman olmuştum. X lite de görüntü olarak çok hoşume gitti. Ama sanırım çekim gücü düşük gibi birşeyler izlemiştim. Birde joystikleri bana basit geldi.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 17 Eyl 2018, 23:42

Hayırlı olsun 😁
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 18 Eyl 2018, 00:10

Aliuzunali yazdı: 17 Eyl 2018, 23:05 Hocam incelemen için teşekkür ederim. Aslında küçük kumanda her zaman daha iyi. İlk kumandam walkera devo7e. küçük diye aldım. Ama çekim mesafesi düşük diye pişman oldum. Benim taranis x9d bana çok hantal ve büyük geliyor. Q7 niye almadım diye pişman olmuştum. X lite de görüntü olarak çok hoşume gitti. Ama sanırım çekim gücü düşük gibi birşeyler izlemiştim. Birde joystikleri bana basit geldi.
Hocam aslında ben de X7'ye niyetlenmiştim. Tam X7 sipariş edecekken bu çarptı gözüme. Sonra bunu almaya karar verdim. Çünkü tam olarak istediğim bir kumanda gibi görünüyordu. Tek olumsuz düşüncem aynı sizin gibi gimballar idi. Gimballar bana da çok basit geldi incelemelerde ve resimlerde. Risk aldım ve birkaç saat araştırdıktan sonra sipariş ettim. Ama yanılmışım. Gimballar gayet iyi çıktı. İçini açıp yakından baktım. FrSky gimbal kalitesini yüksek tutmuş. X9'daki gibi hall effect sensör kullanmışlar ve hassasiyeti gayet iyi.

Oscar Liang detaylı olarak incelemesini yapmış: https://oscarliang.com/frsky-x-lite-tx/

Şuanda elimde x7, x9 olmadığı için çekim gücünü kıyaslayamıyorum. Şu videolarda kıyaslama yapmışlar:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... peljfaWkeX

Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 18 Eyl 2018, 00:11

elmoblatch yazdı: 17 Eyl 2018, 23:42 Hayırlı olsun 😁
Sağolasın Barış Abi. Sen bana taranisi övdüğün için aldım :)

Kullanıcı avatarı
KsKRaist
Ad Soyad: Can Demir

Mesaj gönderen KsKRaist » 18 Eyl 2018, 00:29

Şu aralar bende bir kumanda alacaktım. Söylediğin kumanda çok pahalı gökhan. Böyle 300-500 tl arası bir şey arıyorum. Fs i6s ya da i6x düşünüyorum ne dersiniz ? Kumanda özelikleri cok iyi duruyor attığınız linkin fakat iyi ce oyuncağa çevirdiler. Biraz ihtişam olmalı böyle bir şey için bence. :)
Lise : Elektrik - Ön Lisans : Mekatronik - Lisans : Elektrik - Elektronik Müh. Öğrenmenin yaşı yoktur...

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 18 Eyl 2018, 00:41

KsKRaist yazdı: 18 Eyl 2018, 00:29 Şu aralar bende bir kumanda alacaktım. Söylediğin kumanda çok pahalı gökhan. Böyle 300-500 tl arası bir şey arıyorum. Fs i6s ya da i6x düşünüyorum ne dersiniz ? Kumanda özelikleri cok iyi duruyor attığınız linkin fakat iyi ce oyuncağa çevirdiler. Biraz ihtişam olmalı böyle bir şey için bence. :)
Eğer bir kumandaya 500 TL civarı bir bütçeyi gözden çıkarıyorsanız, ya bütçeyi bir miktar daha zorlayarak frsky'a geçmenizi, ya da hiç harcama yapmadan mevcut kumandanızda kalmanızı öneririm. Eğer frsky xlite görsel olarak size hitab etmediyse q x7 düşünebilirsiniz. Özellik olarak da Gökhan Hoca'nın dediği gibi x9'lar ve xlite ile %95 aynı ama hemen hemen %40 daha ucuz bir kumandadır. Ucuz olmasının tek sebebi ise Frsky'ın bu yeni model ile piyasada daha rekabetçi olmak istemesi. Yoksa kumandanın hemen hemen herhangi bir eksiği yok.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
KsKRaist
Ad Soyad: Can Demir

Mesaj gönderen KsKRaist » 18 Eyl 2018, 00:54

Bu flysky fs i6s 450 tl gibi ama banggoodtan 1500 puanım var 365 tl geliyor. O yüzden çok çıkmak istemiyorum. 400 bile çok aslında puanı kullanıp uygun bir şey almak istiyorum. Ondan kararsız kaldım. İ6s mi i6x mi ? Quad için lazım. Fpv ekimanıda alacağım yazılarınızı okuyorum anten konumları ve çeşitleri konusu. Konuyu dağıtmadan gidersem kumanda ve fpv birbirlerine yaklaşık olarak 1km yakın gitsin istiyorum mesafe olarak. Planlarıma göre quad 28dk havada kalması gerek bunuda fpv ile güzelleştirmek istiyorum.
Lise : Elektrik - Ön Lisans : Mekatronik - Lisans : Elektrik - Elektronik Müh. Öğrenmenin yaşı yoktur...

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 18 Eyl 2018, 01:04

KsKRaist yazdı: 18 Eyl 2018, 00:29 Şu aralar bende bir kumanda alacaktım. Söylediğin kumanda çok pahalı gökhan. Böyle 300-500 tl arası bir şey arıyorum. Fs i6s ya da i6x düşünüyorum ne dersiniz ? Kumanda özelikleri cok iyi duruyor attığınız linkin fakat iyi ce oyuncağa çevirdiler. Biraz ihtişam olmalı böyle bir şey için bence. :)
Taranis X7'yi "toyho" kupon koduyla alırsanız 667TL yapıyor: https://goo.gl/cVWkur Eğer bu fiyat seviyelerinin yüksek olduğunu düşünüyorsanız FlySky i6X ve i6S en doğru seçenek olacaktır. Bu kumandalardan birini aldıktan 3~5 ay sonra ikinci elde rahatlıkla satarsınız. Üstüne ~200 lira ekleyip daha sonra FrSky'a geçebilirsiniz.

İhtişam şahsen benim hiç önemsemediğim bir konu. İşini eksiksiz yaptığı ve kullanım zorluğu yaratmadığı sürece, bir kumanda ne kadar küçük olursa o kadar iyidir bana göre.

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön