aliminyum kompozitten frame

Dronlarda kullanılan gövdelerle ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
akadirg
Ad Soyad: a.kadir gürdal

Re: aliminyum kompozitten frame

Mesaj gönderen akadirg » 23 Eyl 2018, 01:01

Fc nin usb konnektöründeki sorun yüzünden fc nin bilgisayar ile bağlantısı için bluetooth modül kullanmaya karar verdim ve hc-06 modül aldım (gerçi hc-05 sipariş vermiştim ama malesef bizim TR deki
e-ticaret erbabıda yavaştan çinli dostlarımıza özenmeye başlamış hc-06 göndermişler.)
Bt modülün rx ve tx ini urt6 ya bağladım ve betafligh ile bağlantı gerçekleşmiş oldu. Fakat karta gps bağlamayı planladığım için urt6 ya gps i bağlamayı düşünüyorum, uart3 te i2c bağlantısı ve uart1 de i-bus bağlantısı var bu durumda başka bağlantı noktası kalmıyor. ( bu arada hc-06 bir kaç kullanımda bozuldu ama bu satıcının suçu değil tabi sonuçta çinden getirtiyor, yenisini alacağız artık). Şimdi uart sorununu çözmek için aklımda birkaç yöntem var sizce hangisi işe yarar.
-softserial i aktif edip fc üzerindeki ch5(rx) ch6(tx) lehim pedlerini kullanarak bluetooth bağlantısı yapmak. Burada herhangi bir fonksiyonu devre dışı bırakıp rx tx tanımlamam lazım
-fc nin pinoutunda üst kısımda bulunan cs miso scl mosi bu porttan wireles bağlantısı yapabilirmiyim.
-son olarak aklıma gelen yöntemde istemesemde alıcıyı ppm yapıp uart1 i boşa çıkartmak bu durumda uart1 den btooth bağalantısı yapmak.
Buarada dsm2 nedir ne işe yarar bu işime yararmı.
Dosya ekleri
omnibus-f4-pro-v3-pinout.jpg

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 23 Eyl 2018, 13:40

benimde uart 6 da gps var. i2c yi iptal edip bt u taktım. uçak için gerekmediği için i2c yi iptal ettim. uart 1 tx i çalıştıramadım. softseriali aktif ettim. tx den s.port ile kumandadan veri alıyorum. bt u bu porta ayarlarsan olur diye düşünüyorum. wireless ı denemedim. Ama onuda takmanın yolu vardır elbet.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 24 Eyl 2018, 13:59

akadirg yazdı: 15 Eyl 2018, 12:52
oguzhan yazdı: 12 Eyl 2018, 19:23 Gps yardımıyla daha rahat konteol sağlarsınız.
gps henüz elime ulaşmamıştı yeni geldi en kısa zamanda takacağım. bir kaç sorum olacak.
-gps için inav şartmı, bf de rth olayı yokmu, yada bf de gps ne işe yarar
-inav ın tek olumsuz yanı dshot desteklememesimi bu çok büyük bir olumsuzluk olurmu
-birde gps in uçuş stabilitesine nasıl bir katkısı var bunun için neleri aktif etmek gerekir yada gps sadece görev tanımlama ve rth işinemi yarıyor
- GPS için inav şart değil. Ama mission planner için şart.
- Inav'ın dshot desteklememesi en büyük eksiklerinden biri. Diğer önemli eksiği ise CLI üzerinden remapping'e izin vermemesi. Yani kart üzerindeki pinleri yazılımla değiştirmeye izin vermiyor.
- Uçuş stabilitesine bir katkısı yok ancak @oguzhan arkadaşımızın da söylediği gibi aracın pozisyonunu korumasını (poshold) sağlıyor.

Inav'ın diğer yazılımlara göre sağladığı en önemli özellik mission planner. Ama bu özellik karta ek yük bindirdiği için bazı özellikler ister istemez devre dışı bırakılmış. Herkes inav'a kızıyor dshot desteği olmadığı için ama şuan için yapılabilecek bir şey yok. İleride f3'ler de f1'ler gibi hayatımızdan çıkarsa ve daha güçlü işlemciler kullanılırsa eminim dshot, remapping gibi özellikler gelecektir.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
akadirg

Mesaj gönderen akadirg » 25 Eyl 2018, 00:57

Ch5 ve ch6 pedlerini koparttık bu yüzden softserial üzerinden bleutooth hayali suya düştü(son olarakta pwm5 ve pwm6 pinlerini softserialin rx tx ine tanımlamaya çalışacağım bakalım olacakmı) biraz kartın sınırlarını zorluyorum aslında meraktan. Bu arada karşılaştığım problemleri paylaşıyorum ki belki zamanla birilerinin işine yarar. Şimdilik bilgisayar bağlantısı için urt6 yı, usb uart konnektörü kullanarak bağlanıyorum, direk usb ile bağlandığımda fc deki usb portunun üstüne sıkıca bastırıp nefes almadan beklemem gerekiyor :)
Bu arada bu gün bf 3.5.1 i yükleyeyim dedim uzun uğraşlar sonucu yükledim ama barometre aktif olmasına rağmen modlar kısmında barometreyi göremedim, tekrar 3.5.0 ı yükledim yine modlarda barometre görünmüyor. Sensörlerden baktığımda barometre çalışıyor görünüyor sorun ne olabilir.
Bu bluetooth mevzusunu araştırırken speedy bee diye bir karta rastladım bt modüllü ayrıca andrid ve ios için uygulamasıda var hem bt ile hemde usb den bağlanılabilen usb için iki tarafı micro usb koblo ile bağlanılıyor ( rotg nin kablosunu kullandım) bf ve inav firmware lerini destekliyor uygulamayı tavsiye ederim telefonla konfigurasyon değiçtirmek için çok güzel. Clı ekramına kadar bütün bf menuleri var.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 25 Eyl 2018, 02:09

Speedybee bu ara deli gibi satan bir modül. Herkes de çok memnun. Shada ayarlarla çok uğraşmıyorum genelde. Kısıtlı zamanın keyfini çıkartmaya çalışıyorum. Ama BF lazım oldum mu da oluyor... Bu yüzden ben de almayı düşünüyorum.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 25 Eyl 2018, 10:20

Normal bt ta iş görüyor. Ama soft serial pedleri nasıl oluyorda kopuyor. Benimkindede temadsızlık vardı. İkidebir sport verisi kayboluyordu. bayağı uğraltım ve sonunda ped koptu. Pedler doğru dürüst yerine sabitlenmemiş. Şimdi aynı kartın (omnibus f4prov2)orjinalinimi alayım yada matek f405 mi alayım diye düşünüyorum. Pedin geldiği yeri bulsam orayada lehimlerim. Sadece ch6 lazım.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
akadirg

Mesaj gönderen akadirg » 25 Eyl 2018, 11:21

elmoblatch yazdı: 25 Eyl 2018, 02:09 Bu yüzden ben de almayı düşünüyorum.
kart güzel ama benim için şuan almaya gerek yok. bence 1-2 dolarlık bt modül ile kullandığınız karta ilave yapabilirsiniz yada direk kablo ile telefondan fc ye bağlanabilirsiniz.
https://play.google.com/store/apps/deta ... d.runcambf

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 25 Eyl 2018, 12:41

akadirg yazdı: 25 Eyl 2018, 11:21 kart güzel ama benim için şuan almaya gerek yok. bence 1-2 dolarlık bt modül ile kullandığınız karta ilave yapabilirsiniz yada direk kablo ile telefondan fc ye bağlanabilirsiniz.
https://play.google.com/store/apps/deta ... d.runcambf
Aslında ben sizi yanlış anlamışım. Ben SpeedyBee Bluetooth-USB adaptöründen bahsediyordum. Benim işime bu geliyor ama siz zaten USB girişinde sorun yaşadığınız için size hiç gelmez;

https://www.banggood.com/SpeedyBee-Blue ... e_products
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
akadirg

Mesaj gönderen akadirg » 25 Eyl 2018, 14:43

bende karttan bahsettiğinizi düşünmüştüm
https://www.banggood.com/tr/SpeedyBee-F ... rehouse=CN
aslında bluetooth adaptörünün fiyatı biraz fazla geldi bana tabi kartta f4 kartlara göre biraz pahalı ama pdb ve dahili uart5 e bağlı bluetoot modülü olunca fena sayılmaz geldi bana. ben bu sıralar yeni bir kart arayışına girecektim bunu değerlendireceğim mesela

Kullanıcı avatarı
oguzhan
Ad Soyad: Oğuzhan taşdemir

Mesaj gönderen oguzhan » 26 Eyl 2018, 09:50

akadirg yazdı: 25 Eyl 2018, 14:43 bende karttan bahsettiğinizi düşünmüştüm
https://www.banggood.com/tr/SpeedyBee-F ... rehouse=CN
aslında bluetooth adaptörünün fiyatı biraz fazla geldi bana tabi kartta f4 kartlara göre biraz pahalı ama pdb ve dahili uart5 e bağlı bluetoot modülü olunca fena sayılmaz geldi bana. ben bu sıralar yeni bir kart arayışına girecektim bunu değerlendireceğim mesela
Bir telefoncuda usb girişi değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıcq kart için pixhawk tarzı kartlarada yada arducopter destekleyen diğer kartlar var onlara da bakabilirsiniz. Arducopteride denemiş olun.

“Gövdeler (Frameler)” sayfasına dön