orjinal airbot omnibus f4 pro v3 satın almak

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

orjinal airbot omnibus f4 pro v3 satın almak

Mesaj gönderen Aliuzunali » 26 Eyl 2018, 12:04

Arkadaşlar airbot orjinalinimi yoksa gb teki nimi alayım diye düşünüyorum. karar veremedim. sonradanda misson planer yüklenebilecek bir kart olsun istiyorum. Airbot sitesinden satın alabilirmiyim. kargolaması nasıldır. çokmu pahalıya gelir. bg ta şu an stokta yok. gb tekide klon sanırım. Klondan pek memnun kalmadım. pedlerinde sıkıntı var. gb te Türkiye öncelikli kargoyu pahalaştırmış. standart takipsizde sorun çıkarmı acaba? almışken airbod omnibus f4 v6 mı alayım. Tüm yorumları bekliyorum. Kararsız kaldım. acelem yok.
https://tr.gearbest.com/flight-controll ... id=1433363

https://store.myairbot.com/flight-contr ... prov3.html
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: orjinal airbot omnibus f4 pro v3 satın almak

Mesaj gönderen BarisB » 26 Eyl 2018, 18:13

Hocam ben de aynı klon karttan aldım GB'den. Hatta 3 farklı Omnibus kart aldım GB'den. Üçündede de sorun yaşamadım. Sorun yaşamamış olmamın bence 2 sebebi vardı;
1. Kart üzerinde çok çalışmadım. Hızlıca lehimleri yaptım çıktım.
2. Kartın bec devrelerini kullanmadım.

Klon kartlar'ın en büyük sorunu PCB'nin ve üzerindeki metal padlerin kalitesiz oluşu. Bu sayede ciddi maliyet düşürüyorlar. Böylece 3 sorun ortaya çıkıyor;
1. PCB darbelerde bildiğiniz ortadan ikiye kırılabiliyor. Hatta vidaları çok sıkarsanız bile kılcal çatlamalar olabiliyor ve kart çöp olabiliyor.
2. PCB fazla ısıya yeterli direnci gösteremiyor ve lehimleme esnasında bazen içerideki yolları vs. dağıtıyor,
3. Pad'ler fazla ısıya dayanamıyor ve patır patır atıyor (sanıyorum sizin yaşadığınız sorun da bu)

Ayrıca bazen kart üzerindeki mikro çiplerin bazılarını da kalitesiz üreticilerden alıyolar. Örneğin BEC devreleri. Klon omnibusların en meşur özelliği, bazılarında 5V BEC devrelerinin aşırı ısınması. Devre haddinden fazla ısınınca da 5V çıkışları uçuş sırasında iflas edebiliyor. Ve ayrıca PCB'de ısıya dayanıksız olunca, aşırı ısınan bec devresi karta da zarar verebiliyor. Bu yüzden mümkünse kart üzerindeki bütünleşik BEC devresinden ziyade PDB ile çalışmak çok mantıklı olabiliyor.

Sonuçta ben hepsinden memnun kaldım. Ama dediğim gibi, hiç zorlamadım kartları. Finalde şunu derim; Eğer elimde Airbot alma şansım olsaydı asla klon almazdım. Ben aldığım zaman Banggood'da Airbot satılmıyordu. Eğer satılsaydı bir saniye bile düşünmez, Airbot alırdım. 2 tane klon Omnibus, 1 tane orjinal Airbot'dan daha pahalıya geliyor. Bence orjinal almak için bu bile yeterli bir parametre. Çünkü en ufak bir hatada iflas edecek bir kartı yenilemem, orjinalinden daha pahalıya geliyor. Eğer 5 tane sahte omnibus, 1 tane Airbot parası etseydi, o zaman klondan devam ederdim.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 26 Eyl 2018, 18:36

elmoblatch yazdı: 26 Eyl 2018, 18:13 Hocam ben de aynı klon karttan aldım GB'den. Hatta 3 farklı Omnibus kart aldım GB'den. Üçündede de sorun yaşamadım. Sorun yaşamamış olmamın bence 2 sebebi vardı;

Klon kartlar'ın en büyük sorunu PCB'nin ve üzerindeki metal padlerin kalitesiz oluşu. Bu sayede ciddi maliyet düşürüyorlar. Böylece 3 sorun ortaya çıkıyor;
1. PCB darbelerde bildiğiniz ortadan ikiye kırılabiliyor. Hatta vidaları çok sıkarsanız bile kılcal çatlamalar olabiliyor ve kart çöp olabiliyor.
2. PCB fazla ısıya yeterli direnci gösteremiyor ve lehimleme esnasında bazen içerideki yolları vs. dağıtıyor,
3. Pad'ler fazla ısıya dayanamıyor ve patır patır atıyor (sanıyorum sizin yaşadığınız sorun da bu)

Ayrıca bazen kart üzerindeki mikro çiplerin bazılarını da kalitesiz üreticilerden alıyolar. Örneğin BEC devreleri. Klon omnibusların en meşur özelliği, bazılarında 5V BEC devrelerinin aşırı ısınması. Devre haddinden fazla ısınınca da 5V çıkışları uçuş sırasında iflas edebiliyor. Ve ayrıca PCB'de ısıya dayanıksız olunca, aşırı ısınan bec devresi karta da zarar verebiliyor. Bu yüzden mümkünse kart üzerindeki bütünleşik BEC devresinden ziyade PDB ile çalışmak çok mantıklı olabiliyor.

Sonuçta ben hepsinden memnun kaldım. Ama dediğim gibi, hiç zorlamadım kartları. Finalde şunu derim; Eğer elimde Airbot alma şansım olsaydı asla klon almazdım. Ben aldığım zaman Banggood'da Airbot satılmıyordu. Eğer satılsaydı bir saniye bile düşünmez, Airbot alırdım. 2 tane klon Omnibus, 1 tane orjinal Airbot'dan daha pahalıya geliyor. Bence orjinal almak için bu bile yeterli bir parametre. Çünkü en ufak bir hatada iflas edecek bir kartı yenilemem, orjinalinden daha pahalıya geliyor. Eğer 5 tane sahte omnibus, 1 tane Airbot parası etseydi, o zaman klondan devam ederdim.
Sağolasın. Aslında başta fazla kurcalamamıştım. ilk lehimi yaptıktan sonra bir temasssızlık vardı. bir türlü gitmedi. belki lehim tabancası fazla sıcaktı ondan olabilir. Kumanda ikide bir veri sinyali (sport) kesildi diyordu. vbat veriside olmadan da uçağı uçuramam. yeni bir kart alayım diyorum. gb teki klon orjinalle farkı az. bg a stok tükendi. Orjinal için bekleyecem o zaman.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 26 Eyl 2018, 19:39

Rica ederim. Bende aynı sorunu gb'den aldığım bir tower'da yaşamıştım. Çok can sıkıcı. Sonuçta kartlar lehime dayanıklı olmalı. Ama çinliler masraftan kaçmaya bayılıyor 😁
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Cahit166
Ad Soyad: Cahit KIYICIOGLU

Mesaj gönderen Cahit166 » 26 Eyl 2018, 20:20

elmoblatch yazdı: 26 Eyl 2018, 18:13 Hocam ben de aynı klon karttan aldım GB'den. Hatta 3 farklı Omnibus kart aldım GB'den. Üçündede de sorun yaşamadım. Sorun yaşamamış olmamın bence 2 sebebi vardı;

Aliexpresstekiler nasıl 102 lira ama çoğu yoruma yazmış bu pro değil akım sensörü yok diye bir de omnibusta vbat kendine güç alması için de aynı işlevi yapıyordu sanki yani hem vbat hem beslemeyi nerden yapacağız

“Genel” sayfasına dön