RTH

Global Positioning System :)
Turan

RTH

Mesaj gönderen Turan » 26 Eyl 2018, 22:21

Ben quada gps bağladım fakat aklıma takılan bir soru var . RTH modunu kullandığımız Zaman mesela bir binanın arkasına guadı götürdük ve bağlantı koptu quad gittiği yoldan mı döner yoksa ev olarak atadığımız konuma düz bir çizgi mi izler ?
:D

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Re: RTH

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 26 Eyl 2018, 22:32

Turan yazdı: 26 Eyl 2018, 22:21 Ben quada gps bağladım fakat aklıma takılan bir soru var . RTH modunu kullandığımız Zaman mesela bir binanın arkasına guadı götürdük ve bağlantı koptu quad gittiği yoldan mı döner yoksa ev olarak atadığımız konuma düz bir çizgi mi izler ?
en kısa yoldan döner diye biliyorum o yüzden uçuş yaptığınız alanı iyi tanıyıp yolu üzerinde karşılaşması muhtemel yapıların yüksekliğine göre bir dönüş yüksekliği seçmenizde fayda var.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 26 Eyl 2018, 23:09

Evet inavda rth modu için yükseklik ve değişik ayarlar var. Onları iyi anlayıp ayarlamak lazım. Sonradan ağaca takıldı apartmana takıldı olmasın.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
guvenb
Ad Soyad: Güven Bilir

Mesaj gönderen guvenb » 26 Eyl 2018, 23:17

RTH ayarlarında yükseklik değeri girerseniz bağlantı kopunca bulunduğu noktadan girilen yükseklik değeri kadar yükselip en kısa yoldan o yükseklikten kalktığı noktaya dönüp belli bir süre havada kalıp inişe geçer. bu nedenle rth yüksekiliğ değerini bina ağaç gibi yükseklikleri düünerek yüksek girmek gerek ben 50 metre olarak bu değeri giriyorum.

Turan

Mesaj gönderen Turan » 26 Eyl 2018, 23:28

GPS hava da bozulursa quad düşer mi yoksa iniş mi yapar
:D

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 27 Eyl 2018, 00:03

Turan yazdı: 26 Eyl 2018, 23:28 GPS hava da bozulursa quad düşer mi yoksa iniş mi yapar
Mantik olarak GPS bozulursa ortada referans olarak alıp ona göre plan çizeceği bir veri olmayacağına gore diğer sensörlerden alacağı veriler ile pek bi sonuç alamayacagimizi düşünürsek bence aniden kör ve sagir olan bir kuş misali sapıtacagi kesin o bakimdan düşer iyi niyetli bir ihtimal olur son gaz düşer de kötü ihtimal 😀😁😂🤣😃😎
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 27 Eyl 2018, 00:15

Düşse yine iyi. Ya özgürlüğünü ilan edip, gazlayıp rüzgarın götürdüğü yere giderse... 😂😂
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 27 Eyl 2018, 01:13

Hocam RTH, GPS, Barometre, çevre kontrol sensörleri.... bunlar çok bulanık hikayeler...

Ben 1 buçuk sene boyunca GPS'li, barometreli, atmosferik basınç ölçerli bilmem ıvırlı zıvırlı bir quad'la uçtum. İnsan bunları ilk başta teknoloji harikası, acayip güvenilir,böyle ufo gibi sanki, büyüleyici özellikler filan sanıyor. Halbuki hiç de öyle değil. Bence pek çoğu halen emekleme aşamasındaki, deneysel özellikler/ürünler. RTH... Ne güzel bir özelliktir... Çekersin switch'i, quad bir kuş gibi eve geri döner. Kulağa nasıl da güven verici geliyor...

Ama hikaye öyle değil. Bir quad'da ne kadar çok sensör varsa, uçuşu ne kadar çok sensöre ve otomasyona emanet edilmişse, o quad o kadar risk almış, yani çok özür dilerim, sçmış demektir arkadaşlar :D

Ne zaman ki tamamen benim tarafımdan kontrol edilen, sensörlerden arınmış, güçlü motorlara sahip yarış quadlarına geçtim, bütün dertlerim bitti. Yok şimdi barometre zıplatacak mı, yok hava nemli gps şaşacak mı, yok efendim pil bitmek üzereyken otomatik RTH'ye geçmiş ama RTH yüksekliğini çok verdiğim için yükselmeye çalışırken pili iyice bitirmiş de çakılmış, yok headless mode'u açınca yazılım sapıtmış, yok o sensör FC'ye çok yakınmış da parazit alıyormuş da kayma yapıyormuş... Hepsinden kurtuldum. Tavsiye ederim :D

Bu işler çok deneysel. Keyfi yapılabilir, denenebilir. Ama güvenip uçulacak gibi değil. Böyle hazır yazılımlar ve piyasada satılan sensörler ile uçan bir drone'u kilometrelerce uzaklara göndermek bana gerçekten çok çılgınca bir fikirmiş gibi geliyor...

Deneme amaçlı, keyfi ise sözüm yok. Fakat; O da çok para biliyorum ama bu işleri DJI bırakmak en mantıklısı ve hatta en sağlıklısı. Özellikle çevremiz için en sağlıklısı. Geçen gün tamirden gelen Mavic'i iki bina arasında bir deneme uçuşuna kaldırdık. 15 metre civarına havalandı. Orada hover'da tuttuk. Durdu durdu... Yukardanbize baktı... Sonra gitti son sürat kendini duvara vurdu parçaladı. Sebebi bilinmiyor. Servis sensör hatası diyor. Sonra daha 15 gün önce... Arkadaş yeni mavic almış. Gündüz kendimizi kovalattık filan eğleniyorduk güzel güzel. Gece arkadaş tutturdu gece uçuşu yapalım... Dedim ki oğlum buralar full rutubet. Yağmur gibi rutubet yağıyor. Sapıtır sensörlerin, girmeyelim o işe. Hadi abi uçuralım, tutturdu. Gece gece kaldırdık aleti. yine 15 metre havalandırdık. Durdu biraz orda, sonra o ok gibi yerinde çakılı kalan, bunu da her seferinde sanki çocuk oyuncağıymış gibi becerdiğini sandığımız o meşur Mavic, bir anda sağa sola, apır sapır hareketler yapmaya başladı. Muhtemelen nem'den nefret eden barometre sapıttı. Nasıl indirdik bir biz biliyoruz. DJI bile böyleyse...

Yani ne kadar az oto-pilotaj, ne kadar az sensör gps vs, o kadar güvenli uçuş :D Siz de geçin yarış/gezi dronu + air mode, kurtulun :D Oh be içimi döktüm rahatladım :D :D
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 27 Eyl 2018, 01:35

elmoblatch yazdı: 27 Eyl 2018, 01:13 Hocam RTH, GPS, Barometre, çevre kontrol sensörleri.... bunlar çok bulanık hikayeler...

Ben 1 buçuk sene boyunca GPS'li, barometreli, atmosferik basınç ölçerli bilmem ıvırlı zıvırlı bir quad'la uçtum. İnsan bunları ilk başta teknoloji harikası, acayip güvenilir,böyle ufo gibi sanki, büyüleyici özellikler filan sanıyor. Halbuki hiç de öyle değil. Bence pek çoğu halen emekleme aşamasındaki, deneysel özellikler/ürünler. RTH... Ne güzel bir özelliktir... Çekersin switch'i, quad bir kuş gibi eve geri döner. Kulağa nasıl da güven verici geliyor...

Ama hikaye öyle değil. Bir quad'da ne kadar çok sensör varsa, uçuşu ne kadar çok sensöre ve otomasyona emanet edilmişse, o quad o kadar risk almış, yani çok özür dilerim, sçmış demektir arkadaşlar :D

Ne zaman ki tamamen benim tarafımdan kontrol edilen, sensörlerden arınmış, güçlü motorlara sahip yarış quadlarına geçtim, bütün dertlerim bitti. Yok şimdi barometre zıplatacak mı, yok hava nemli gps şaşacak mı, yok efendim pil bitmek üzereyken otomatik RTH'ye geçmiş ama RTH yüksekliğini çok verdiğim için yükselmeye çalışırken pili iyice bitirmiş de çakılmış, yok headless mode'u açınca yazılım sapıtmış, yok o sensör FC'ye çok yakınmış da parazit alıyormuş da kayma yapıyormuş... Hepsinden kurtuldum. Tavsiye ederim :D

Bu işler çok deneysel. Keyfi yapılabilir, denenebilir. Ama güvenip uçulacak gibi değil. Böyle hazır yazılımlar ve piyasada satılan sensörler ile uçan bir drone'u kilometrelerce uzaklara göndermek bana gerçekten çok çılgınca bir fikirmiş gibi geliyor...

Deneme amaçlı, keyfi ise sözüm yok. Fakat; O da çok para biliyorum ama bu işleri DJI bırakmak en mantıklısı ve hatta en sağlıklısı. Özellikle çevremiz için en sağlıklısı. Geçen gün tamirden gelen Mavic'i iki bina arasında bir deneme uçuşuna kaldırdık. 15 metre civarına havalandı. Orada hover'da tuttuk. Durdu durdu... Yukardanbize baktı... Sonra gitti son sürat kendini duvara vurdu parçaladı. Sebebi bilinmiyor. Servis sensör hatası diyor. Sonra daha 15 gün önce... Arkadaş yeni mavic almış. Gündüz kendimizi kovalattık filan eğleniyorduk güzel güzel. Gece arkadaş tutturdu gece uçuşu yapalım... Dedim ki oğlum buralar full rutubet. Yağmur gibi rutubet yağıyor. Sapıtır sensörlerin, girmeyelim o işe. Hadi abi uçuralım, tutturdu. Gece gece kaldırdık aleti. yine 15 metre havalandırdık. Durdu biraz orda, sonra o ok gibi yerinde çakılı kalan, bunu da her seferinde çok rahat yapabiliyormuş gibi görünen o meşur Mavic bir anda sağa sola apır sapır hareketler yapmaya başladı. Muhtemelen nem'den nefret eden barometre sapıttı. Nasıl indirdik bir biz biliyoruz. DJI bile böyleyse...

Yani ne kadar az oto-pilotaj, ne kadar az sensör gps vs, o kadar güvenli uçuş :D Siz de geçin yarış/gezi dronu + air mode, kurtulun :D Oh be içimi döktüm rahatladım :D :D
barış hocam bu söyledikleriniz dost acı söyler sözünün içine cuk diye oturdu, ama gps en azından rescue mode için kullanilmasinda fayda olan bir parça diye düşünüyorum.

Saglikli çalışır çalışmaz bilemiyorum ama teorik olarak fail-safe ile aktive olmak üzere programlanmis olan bir rescue mode, en azından drone u tekrar güvenli bölgeye kadar getirip orada da kumandayı tekrar pilota devredebilir.

Bu durumda kırımdan kurtulmak mümkün olur. Şahsen ben de rth meselesine sicak bakmiyorum daha doğrusu dediginiz gibi eldeki yazılım ve donanımla pek sıhhatli olacağını düşünmüyorum ama rescue mode u en kisa zamanda deneme ve basarili olursa da kullanma taraftariyim.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Eyl 2018, 01:47

Tabiki kullanalım. Kullanmayalım demiyorum. Benim demek istediğim, bunlara güvenerek hareket etmeyelim.

İnsanlar drone'ları alıp şehir içinde gezdiriyor. Bu quad şöyle uzağa gider, GPS de varsa kuş gibi de geri döner diyince, adam geçen gün kaldırmış Üsküdar'dan, Kız kulesinin tepesinde geziyor. Olabilir mi böyle bişey... Ben buna çok takılıyorum. Bu alet 2 kilo. Birinin kafasına inse... Akıl sır ermez cesarete sahip yurdum insanına bir de böyle gps barometre filan verince, adam cesaretleniyor. Halbuki hiç öyle bir teknoloji değil.

Yurt dışı testleri izliyoruz, adam çöle çıkıyor, orada test ediyor. Yada küçücük micro quad'ları bile parklarda bahçelerde test edip yüklüyor. Bizimki balkondan kendi topladığı Çakma Phantom'u havalandırıyor arkadaş... Bir de Youtube'a yüklüyor. İnanılır gibi değil.

Yoksa al aletini, git ormana, yaylaya, istersen 35 km menzil yap, dönemesin ordan bi güzel çakılsın... Ya da dönsün kalktığı yere kuş gibi konsun... Kime ne. "Aaaa!" dersin, "gps çalışmadı, düştü bak. Hadigidelim bulalım." Ama, "Aaaa! gps çalışmadı, adamın arabasının üstünden sekip çocuğun kafasına çarptı aq!" denir mi ya...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Eyl 2018, 02:04

Şunu da eklemek isterim. Tecrübelerim şunu söylüyor bana;

En büyük güvenlik aracımız, ne RTH, ne failsafe, ne de başka bişey; kontrollü düşüş olmalı.

Güvenli şekilde, ne çevremize, ne de kendimize zarar vermeden, quad'ı da minimum hasarla kurtaracak, kontrollü düşüş. Bunu da tek bir şekilde yapabiliriz. Doğru yerlerde, dikkatlice uçarak.

Kimseye birşey kabul ettirmek derdinde değilim ama eminim, yeteri kadar uçuş süresine ulaştığı o gün herkes otomasyona değil de kontrollü düşüşe güvenmesi gerektiğini hissedecektir. Böylece doğru yerde uçmayı öğrenecektir.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 27 Eyl 2018, 02:55

Bence bu araçlarda barometre ve ultrasonik sensörleri kullanmayı kim akıl ettiyse onu bulup kafagöz dalmak lazım. Hele ki barometre kadar salak bir alet yok. Araç hafif yana yatınca pervanenin rüzgarını alan barometre sapıtıyor. Barometrenin düzgün çalışması için meteoroloji uydusuyla haberleşmek şart. Ultasonik sensör de aynı. Ses gönderiyor, engele çarpan ses geri geliyor. Bir kere her engelin yapısı farklı. Ağaca çarpan ses ile duvara çarpan ses aynı şekilde yansımıyor. Rüzgarda ses dalgalarının davranışı tamamen değişiyor.

Bu işin tek çözümü lazer :) Biz yapamayız ama DJI niye yapmıyor anlamadım. Belki de geleceğe saklıyorlardır. https://www.robotistan.com/lidar-lite-v3 Şundan dronun 5 tarafına takmak lazım.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
idris
Ad Soyad: İdris aygün
İletişim:

Mesaj gönderen idris » 07 Ağu 2019, 22:37

bu aralar bu lazer mesafe algılayıcıyı ilgi alanıma aldım en kısa zaman da alıp deneyeceğim.
robutistan dan daha ucuz türkiye satış noktası var.
https://www.direnc.net/tf-mini-lidar-to ... ru-dfrobot

https://www.banggood.com/tr/Benewake-TF ... rehouse=CN

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 07 Ağu 2019, 22:51

Konu tam benlik :D rth yüksekliğine 50 metre vermeyin öncelikle 50 metrede drone un uçması için ya kocaman bi droneunuz olacak ya da pili bitirirsiniz direk :D Gps havada kopunca drone kafayı yiyor, bu olaya gps glitch deniyor. Bütün filtrelemeler çıldırıyor, barometre datasına da güvenmiyor drone ve vöyle durumda bazen kontrolü size vermemekte direniyor. Bir keresinde böyle bir durumda 15 metreye kadar çıktı altı temiz iken rx lost yaparak düşürdük, hiç bir şeyi dinlemiyordu. Başka bir seferde kalkarken glitch yedi, yükseliğini de ayarlayamadı sürekli dalgalandı neyse ki kontrolü bize verdi indirdik. O lidarlara gelince pixhawk ın desteği var baya güzel kullanılıyor onlar ama zor kullanması.

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 07 Ağu 2019, 23:41

Paramız olsa da bunları deneyebilsek

https://www.direnc.net/rplidar-a3m1-360 ... RkQAvD_BwE

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 07 Ağu 2019, 23:51

berkerm4n yazdı: 07 Ağu 2019, 23:41 Paramız olsa da bunları deneyebilsek

https://www.direnc.net/rplidar-a3m1-360 ... RkQAvD_BwE
Hocam bunları düzgün çalıştırsın diye drone üzerine bunun fiyatı kadar daha olan kart ekliyorlar, bizim toto yemedi. Lidar güzel bir teknoloji ama bunlar da sapıtabiliyor. Ne kadar eklerseniz ekleyin her zaman en güzel önlem insanda biter.

“GPS Cihazları” sayfasına dön