FRSKY TARANIS X-LITE & QX7

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

FRSKY TARANIS X-LITE & QX7

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 26 Eyl 2018, 21:35

Öncelikle herkese merhaba,

Uzun menzilli bir kumanda arayışında oldugumdan ileride düşük frekansa geçmek icin 900mhz desteği olan genişleme modülü takılabilen bir cihaz almak istiyorum.

Belirttigim sebeplerden elimde bulunan Flysky Fsi6s kumandami sattım ve şimdi frsky a geçmeyi düşünüyorum ancak bu marka konusunda tecrübem yok X-LITE ve QX7 modelleri arasında bir seçim yapmak gerekirse hangisini almalıyım hangisi daha iyi bir seçim olur tecrübesi bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Re: FRSKY TARANIS X-LITE & QX7

Mesaj gönderen Aliuzunali » 26 Eyl 2018, 21:42

Gökan hoca xlite incelemesini yapıyor ama ben asıl kumanda olarak Qx7 yi tercih ederim. X9d kullanıcısı olarak Qx7 yi tavsiye ederim. Ama incelemeyide beklerseniz daha iyi bilhü sahibi olursunuz.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 26 Eyl 2018, 22:14

Aliuzunali yazdı: 26 Eyl 2018, 21:42 Gökan hoca xlite incelemesini yapıyor ama ben asıl kumanda olarak Qx7 yi tercih ederim. X9d kullanıcısı olarak Qx7 yi tavsiye ederim. Ama incelemeyide beklerseniz daha iyi bilhü sahibi olursunuz.
hocam peki taraniste alici fiyatlari ve kalitesi nasil siz kullanıcı olarak flysky ile arasında belirgin bir fark olduğunu düşünüyor musunuz mesela 900mhz modüller ile fail-safe durumunu ne derece ortadan kaldırabilir.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 26 Eyl 2018, 22:56

bsivaslioglu yazdı: 26 Eyl 2018, 22:14
Aliuzunali yazdı: 26 Eyl 2018, 21:42 Gökan hoca xlite incelemesini yapıyor ama ben asıl kumanda olarak Qx7 yi tercih ederim. X9d kullanıcısı olarak Qx7 yi tavsiye ederim. Ama incelemeyide beklerseniz daha iyi bilhü sahibi olursunuz.
hocam peki taraniste alici fiyatlari ve kalitesi nasil siz kullanıcı olarak flysky ile arasında belirgin bir fark olduğunu düşünüyor musunuz mesela 900mhz modüller ile fail-safe durumunu ne derece ortadan kaldırabilir.
X9d yi alırken çok araştırdım. Çok popüler olması, alıcılarının makul fiyatta olması. Birçok alıcısının olması ve internette her aradığın bilgi ve videonun bulunması açısından süper bir kumanda. Ben henüz uzun menzil modülünü kullanmadım. Yaza doğru yada şimdiden indirimdeyken uçak için almayı düşünüyorum. Normal alıcı 1.5 km menzilli olduğu için şimdilik yetiyor. Apartmanlar araya girince fail safe durumuna düşebilir diye düşünüyorum ama bu tahmin denemedim. Uçak alçaktan uçarken dağın arkasında 2 - 3 km menzilde kalsa sinyal kesilirmi acaba. Yada yüksekten uçmak lazım. Bilmiyorum Araştırmam lazım.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 26 Eyl 2018, 23:12

Aliuzunali yazdı: 26 Eyl 2018, 22:56
bsivaslioglu yazdı: 26 Eyl 2018, 22:14
X9d yi alırken çok araştırdım. Çok popüler olması, alıcılarının makul fiyatta olması. Birçok alıcısının olması ve internette her aradığın bilgi ve videonun bulunması açısından süper bir kumanda. Ben henüz uzun menzil modülünü kullanmadım. Yaza doğru yada şimdiden indirimdeyken uçak için almayı düşünüyorum. Normal alıcı 1.5 km menzilli olduğu için şimdilik yetiyor. Apartmanlar araya girince fail safe durumuna düşebilir diye düşünüyorum ama bu tahmin denemedim. Uçak alçaktan uçarken dağın arkasında 2 - 3 km menzilde kalsa sinyal kesilirmi acaba. Yada yüksekten uçmak lazım. Bilmiyorum Araştırmam lazım.
aslında benim elimde bu kumandalardan çok daha kaliteli bir kumanda olan futaba var ama alıcı ve modül fiyatları öyle uçuk ki benim durumumda bunları edinmek neredeyse imkansız bu sebeplerle flysky almıştım yani her aradığım konu ile ilgili erişilebilir videolar yorumlar bunlar çok önemli ve alıcı fiyatlarının çok ucuz olması fakat şimdi de bir menzil problemi var derseniz ki deneme yaptım mi yapmadım açık alanda max 600m ye kadar ucurdum sorun çıkmadı fakat ileride daha büyük dronlar yapmak gibi bir niyetim var işte o zaman flysky yetmeyecek ve futabayi da canlandırmak mümkün olmayacağına göre o zaman frsky kumanda ve alıcıları on plana çıkıyor bunlar da bir tarafa bu kumandayı kara araçlarında da kullanmak istiyorum işte o zaman 900mhz şart oluyor genişleme yuvası bulunan bu iki modelden birisini seçeceğim ama bakalim hangisi olacak bildiğim kadarı ile barış hocamda qx7 gökhan hocamda da x lite var onların da tecrübelerini paylaşmasını bekleyeceğim. saygılar

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 27 Eyl 2018, 00:15

Hocam henüz inceleme videosu çekmeyi düşünmüyorum. Çünkü henüz içerik hazırlayacak zaman bulamadım. Ama emin olduğum bir şey var: Taranis X-Lite ve Taranis QX7 aynı kumandalar :)

Her iki kumanda da aynı devreleri aynı mcuları (işlemci) barındırıyor. RC dünyası şuanda bu konu yüzünden frsky'ı bir hayli eleştiriyor. QX9, QX7, QX7S ve X-Lite özünde aynı kumandalar olduğu için frsky'ı durup durup aynı kumandanın kasasını değiştirip satmakla suçluyorlar. Ama boyuta bağlı olarak bazı farklılıkları var. Bunları tek tek karşılaştırmak istiyorum.

Switchler:
a - QX7'de 6 tane switch var.
b - X-Lite'da 4 tane switch var.
Sonuc: QX7 daha üstün.

Anten:
a - QX7'de kasanın dışında bulunan anten var.
b - X-Lite'da anten kasanın içinde bulunuyor.
Sonuc: X-Lite daha üstün. Çünkü xlite'da dahili 2.4ghz modüle bağlı dahili anten var ve ayarlardan aktif edildiğinde harici anten bağlanabiliyor. Bu durum harici modül bağlamadan anten takabilmeye izin veriyor. X-Lite için şimdiden yeni antenler çıkmış durumda: http://bit.ly/2DwddNV

Potansiyometre:
a - QX7'de potlar erişmesi zor bir yerde.
b - X-Lite'da potlar tam parmak uçlarına denk geldiği için erişmesi çok kolay.
Sonuç: X-Lite daha üstün. Beni flysky kullanırken en fazla rahatsız eden şey potansiyometrelerin erişilmesi zor bir yerde olmasıydı. Sırf bu yüzden QX9 almayı düşünüyordum ama fiyat uçmuş durumda :( Yarış quadı kullanırken çok işe yaramıyorlar ama uçak kullanırken flaplar için ve kameralı drone kullanırken kamera gimbal'ı için bunlar aktif olarak kullanılan kontrollerdir. Bana QX7 yerine X-Lite almaya yönlendiren en önemli fark bu oldu.
Not: FlySky i6s'de de potlar güzel bir yere konumlandırılmış ama yaylı pot kullanıldığı için parmağınızı çektiğiniz anda pot eski yerine dönüyor.

Kontrol çubukları:
a - QX7'de kontrol çubukları büyük.
b - X-Lite'da kontrol çubukları küçük.
Sonuç: Kişiden kişiye değişiyor. Uzun süre frsky x9 ve x7 kullananlar için alışması zor gelebilir. Ben flysky i6x'den x-lite'a geçtim ve alışma zorluğu yaşamadım. Bu konuda kullanıcı yorumlarını araştırdım. Kimisi bu durumdan memnun kimisi ise değil. Memnun olanlar yarış quadlarında akrobatik hareketleri daha kolay yapabildiklerini söylüyor. Kimisi de dediğim gibi alışmakta zorluk çekmiş. QX9, QX7S, QX7 ve X-Lite kumandaların tümünde hall sensor gimballar (stickler) kullanılıyor. Flyskylardan en önemli farklarından biri de bu özellik. Flyskylarda stick hareketleri potansiyometrelere bağlı. Bu yüzden gimbalların içinde bir sürtünme var. Frskylarda ise pot bulunmadığı için sürtünme yok ve hassasiyet farkedilir derecede yüksek.

Boyut:
a - QX7 büyük.
b - X-Lite küçük.
Sonuç: Bu da göreli bir konu. Boyutun küçük olması benim hoşuma gidiyor. Ama birçok kişi de bunun oyuncak gibi olduğunu söylüyor. Benim gözlük dahil uçuş ekipmanları içindeki en büyük parçam kumandamdı. Bu durumdan memnun değildim.

Fiyat:
a - QX7 ucuz.
b - X-Lite pahalı.
Sonuç: QX7 daha üstün. Arada yaklaşık 100 liralık bir fiyat farkı var. Birbirine eş değer olan bu iki kumanda arasında bence fiyat farkı olmamalıydı.

Özet: Her ikisi de aynı kalitede. X-Lite daha pahalı ama boyutu daha küçük ve potlar iyi konumlandırılmış. Boyutun küçük olması nedeniyle gimballar da küçük.

Ek bilgi: X-Lite içindeki dahili anten şu: http://bit.ly/2IhRwQs
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 27 Eyl 2018, 00:29

Alıcı konusunda ise çok memnun olduğumu söyleyebilirim. FrSky alıcılar pahalı değiller. Boyutları gerçekten çok küçük. Menzilleri çok iyi.
Şu alıcı 7.45 dolar, anten dahil 1.1 gram ve üzerinde 6 pwm çıkışı bulunuyor. Sbus ve ppm de destekliyor: http://bit.ly/2N1fa4t
Şu alıcı 14 dolar, antenler dahil 1.6 gram. RSSI çıkış alınabiliyor ve frsky tarafından full range olarak adlandırılmış: http://bit.ly/2NSQcsF

Full range: 1 mil (1.6km) ve üzeri menzile sahip alıcılara bazı üreticiler full range diyorlar. Standartlaştırılmış bir tanım olmadığı için her kumanda üreticisi tarafından kullanılmayabiliyor.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 27 Eyl 2018, 00:47

Hocam Flysky'dan sonra ben de çok memnunum.

Alıcı menzilleri flysky'a oranla çok daha fazla. Ayrıca sinyalin blokaja direnci de daha yüksek. Yukarıda Gökhan Hocam'ın dediği gibi aslında bunların hepsi aynı kumanda. Hatta X9 ile bile aynılar neredeyse. Tercihiniz tamamen keyfinize kalmış. Hepsi openTX. Bir de üstüne donanımlar bile aynı...

Buradaki kritik nokta 900mhz. FRSKY'da, Crossfire'a oranla yarı fiyatından ucuza 900mhz'ye sahip olabiliyorsunuz. Bu da size kilometrelerce menzi demek. Aslında benim QX7 almamdaki ilk amaç buydu. Zaten menzilim çok az ve ben sadece failsafe riskini ortadan kaldırmak istiyordum. Belki de çok nadiren keyfi olarak brkaç kilometre de deneyebilirdim vs... Ancak konuyu iyice araştırmadan almışım açıkcası. Kumandayı aldıktan sonra R9M'in (yani frsky 900mhz modülü) avrupa bölgesinde güç kısıtlamasına tabi olduğunu öğrendim. Açıkcası bu kısıtlama Türkiye için geçerli mi bilmiyorum ama "anywhere outside US" diye bahsediliyor. O da şu;

Eğer R9M'i (Amerika dışında herhangi bir bölgede) 25Mw'ın üzerinde çalıştırırsanız, 16 kanaldan 8 kanala düşüyorsunuz ve telemetry sinyaliniz iptal ediliyor.

Bu gerçekten çok üzücü... Türkiye'den örnekler bakmadım. Belki bu kuralı kırmanın da bir yolu olabilir ama kanunlara da karşı gelmiş oluyorsunuz bir açıdan. İlk duyduğumda baya sinir oldum :D Ama tam o sırada normal bir FRSKY alıcısının bana fazlasıyla yettiğini farkettim ve R9M'i unuttum gitti bile şimdilik. Bu yüzden de hiç araştırmadım. Eğer uzun menzil hedefliyorsanuz, R9M'i iyi bir araştırmakta fayda var.

Menzil anlamında teknik olarak onlarca kilometre gidebilirsiniz. İnternetten izlediğim kadarıyla araya blokaj girse bile birkaç kilometre mesafe katedebiliyor. Bir testte adam kumandayı açtı. Alıcıyı da arabaya koydu. Kasaba vari biryerlerde, sokakların arasından arabayla yol almaya başladı. Araya sayısız blokaj girdi. Ve 1.3 mil sonra sinyali kaybetti. İnanılmayacak kadar kuvvetlibir sinyal... Diğer birçok uçuş testinde ise insanların %99 olan en yüksek sinyalin altına 1 birim bile inemedikleri için RSSI verisinin bozuk olduğunu sandıklarını, araya birkaç bina girdikten sonra RSSI'ın aniden %90'lara indiğinde çalıştığını farkettiklerini gördüm. Yani muazzam... Fakat 25mW sınırlaması ile bu sonuçların alınması mümkün değil.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 27 Eyl 2018, 01:03

Gökhan Bora yazdı: 27 Eyl 2018, 00:15 Hocam henüz inceleme videosu çekmeyi düşünmüyorum. Çünkü henüz içerik hazırlayacak zaman bulamadım. Ama emin olduğum bir şey var: Taranis X-Lite ve Taranis QX7 aynı kumandalar :)

Her iki kumanda da aynı devreleri aynı mcuları (işlemci) barındırıyor. RC dünyası şuanda bu konu yüzünden frsky'ı bir hayli eleştiriyor. QX9, QX7, QX7S ve X-Lite özünde aynı kumandalar olduğu için frsky'ı durup durup aynı kumandanın kasasını değiştirip satmakla suçluyorlar. Ama boyuta bağlı olarak bazı farklılıkları var. Bunları tek tek karşılaştırmak istiyorum.

Switchler:
a - QX7'de 6 tane switch var.
b - X-Lite'da 4 tane switch var.
Sonuc: QX7 daha üstün.

Anten:
a - QX7'de kasanın dışında bulunan anten var.
b - X-Lite'da anten kasanın içinde bulunuyor.
Sonuc: X-Lite daha üstün. Çünkü xlite'da dahili 2.4ghz modüle bağlı dahili anten var ve ayarlardan aktif edildiğinde harici anten bağlanabiliyor. Bu durum harici modül bağlamadan anten takabilmeye izin veriyor. X-Lite için şimdiden yeni antenler çıkmış durumda: http://bit.ly/2DwddNV

Potansiyometre:
a - QX7'de potlar erişmesi zor bir yerde.
b - X-Lite'da potlar tam parmak uçlarına denk geldiği için erişmesi çok kolay.
Sonuç: X-Lite daha üstün. Beni flysky kullanırken en fazla rahatsız eden şey potansiyometrelerin erişilmesi zor bir yerde olmasıydı. Sırf bu yüzden QX9 almayı düşünüyordum ama fiyat uçmuş durumda :( Yarış quadı kullanırken çok işe yaramıyorlar ama uçak kullanırken flaplar için ve kameralı drone kullanırken kamera gimbal'ı için bunlar aktif olarak kullanılan kontrollerdir. Bana QX7 yerine X-Lite almaya yönlendiren en önemli fark bu oldu.
Not: FlySky i6s'de de potlar güzel bir yere konumlandırılmış ama yaylı pot kullanıldığı için parmağınızı çektiğiniz anda pot eski yerine dönüyor.

Kontrol çubukları:
a - QX7'de kontrol çubukları büyük.
b - X-Lite'da kontrol çubukları küçük.
Sonuç: Kişiden kişiye değişiyor. Uzun süre frsky x9 ve x7 kullananlar için alışması zor gelebilir. Ben flysky i6x'den x-lite'a geçtim ve alışma zorluğu yaşamadım. Bu konuda kullanıcı yorumlarını araştırdım. Kimisi bu durumdan memnun kimisi ise değil. Memnun olanlar yarış quadlarında akrobatik hareketleri daha kolay yapabildiklerini söylüyor. Kimisi de dediğim gibi alışmakta zorluk çekmiş. QX9, QX7S, QX7 ve X-Lite kumandaların tümünde hall sensor gimballar (stickler) kullanılıyor. Flyskylardan en önemli farklarından biri de bu özellik. Flyskylarda stick hareketleri potansiyometrelere bağlı. Bu yüzden gimbalların içinde bir sürtünme var. Frskylarda ise pot bulunmadığı için sürtünme yok ve hassasiyet farkedilir derecede yüksek.

Boyut:
a - QX7 büyük.
b - X-Lite küçük.
Sonuç: Bu da göreli bir konu. Boyutun küçük olması benim hoşuma gidiyor. Ama birçok kişi de bunun oyuncak gibi olduğunu söylüyor. Benim gözlük dahil uçuş ekipmanları içindeki en büyük parçam kumandamdı. Bu durumdan memnun değildim.

Fiyat:
a - QX7 ucuz.
b - X-Lite pahalı.
Sonuç: QX7 daha üstün. Arada yaklaşık 100 liralık bir fiyat farkı var. Birbirine eş değer olan bu iki kumanda arasında bence fiyat farkı olmamalıydı.

Özet: Her ikisi de aynı kalitede. X-Lite daha pahalı ama boyutu daha küçük ve potlar iyi konumlandırılmış. Boyutun küçük olması nedeniyle gimballar da küçük.

Ek bilgi: X-Lite içindeki dahili anten şu: http://bit.ly/2IhRwQs
hocam oncelikle paylaşım için tsk ederim gimbal kontrolü benim için de önemli ileride bu kumandayı kara aracında da kullanmak istiyorum ve araç üzerindeki kamerayı kontrol edebilmenin kolay olması lazım bunun disinda sormak istediğim bir kaç husus var.

2.4ghz bandı için konuşursak sinyal gücü bakimindan flysky dan daha kararlı bir cihaz olacağını düşünüyor musunuz ve antenin dahili olması sizce menzil konusunda sıkıntı yaratır mi?

alıcı olarak hangi modeli kullanmayı dusunuyorsunuz alıcı bazında fiyat kalite bakımından sizce bu marka nerede.

900mhz kullanmayı düşünüyor musunuz ya da araştırdınız mi?

saygılar hocam.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 27 Eyl 2018, 01:09

elmoblatch yazdı: 27 Eyl 2018, 00:47 Hocam Flysky'dan sonra ben de çok memnunum.

Alıcı menzilleri flysky'a oranla çok daha fazla. Ayrıca sinyalin blokaja direnci de daha yüksek. Yukarıda Gökhan Hocam'ın dediği gibi aslında bunların hepsi aynı kumanda. Hatta X9 ile bile aynılar neredeyse. Tercihiniz tamamen keyfinize kalmış. Hepsi openTX. Bir de üstüne donanımlar bile aynı...

Buradaki kritik nokta 900mhz. FRSKY'da, Crossfire'a oranla yarı fiyatından ucuza 900mhz'ye sahip olabiliyorsunuz. Bu da size kilometrelerce menzi demek. Aslında benim QX7 almamdaki ilk amaç buydu. Zaten menzilim çok az ve ben sadece failsafe riskini ortadan kaldırmak istiyordum. Belki de çok nadiren keyfi olarak brkaç kilometre de deneyebilirdim vs... Ancak konuyu iyice araştırmadan almışım açıkcası. Kumandayı aldıktan sonra R9M'in (yani frsky 900mhz modülü) avrupa bölgesinde güç kısıtlamasına tabi olduğunu öğrendim. Açıkcası bu kısıtlama Türkiye için geçerli mi bilmiyorum ama "anywhere outside US" diye bahsediliyor. O da şu;

Eğer R9M'i (Amerika dışında herhangi bir bölgede) 25Mw'ın üzerinde çalıştırırsanız, 16 kanaldan 8 kanala düşüyorsunuz ve telemetry sinyaliniz iptal ediliyor.

Bu gerçekten çok üzücü... Türkiye'den örnekler bakmadım. Belki bu kuralı kırmanın da bir yolu olabilir ama kanunlara da karşı gelmiş oluyorsunuz bir açıdan. İlk duyduğumda baya sinir oldum :D Ama tam o sırada normal bir FRSKY alıcısının bana fazlasıyla yettiğini farkettim ve R9M'i unuttum gitti bile şimdilik. Bu yüzden de hiç araştırmadım. Eğer uzun menzil hedefliyorsanuz, R9M'i iyi bir araştırmakta fayda var.

Menzil anlamında teknik olarak onlarca kilometre gidebilirsiniz. İnternetten izlediğim kadarıyla araya blokaj girse bile birkaç kilometre mesafe katedebiliyor. Bir testte adam kumandayı açtı. Alıcıyı da arabaya koydu. Kasaba vari biryerlerde, sokakların arasından arabayla yol almaya başladı. Araya sayısız blokaj girdi. Ve 1.3 mil sonra sinyali kaybetti. İnanılmayacak kadar kuvvetlibir sinyal... Diğer birçok uçuş testinde ise insanların %99 olan en yüksek sinyalin altına 1 birim bile inemedikleri için RSSI verisinin bozuk olduğunu sandıklarını, araya birkaç bina girdikten sonra RSSI'ın aniden %90'lara indiğinde çalıştığını farkettiklerini gördüm. Yani muazzam... Fakat 25mW sınırlaması ile bu sonuçların alınması mümkün değil.
paylaşım için tsk ederim barış hocam şuan hangi alıcıyı kullanıyorsunuz acaba paylaşırsanız sevinirim.

saygılar...

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 27 Eyl 2018, 01:22

Gökhan Bora yazdı: 27 Eyl 2018, 00:29 Alıcı konusunda ise çok memnun olduğumu söyleyebilirim. FrSky alıcılar pahalı değiller. Boyutları gerçekten çok küçük. Menzilleri çok iyi.
Şu alıcı 7.45 dolar, anten dahil 1.1 gram ve üzerinde 6 pwm çıkışı bulunuyor. Sbus ve ppm de destekliyor: http://bit.ly/2N1fa4t
Şu alıcı 14 dolar, antenler dahil 1.6 gram. RSSI çıkış alınabiliyor ve frsky tarafından full range olarak adlandırılmış: http://bit.ly/2NSQcsF

Full range: 1 mil (1.6km) ve üzeri menzile sahip alıcılara bazı üreticiler full range diyorlar. Standartlaştırılmış bir tanım olmadığı için her kumanda üreticisi tarafından kullanılmayabiliyor.
hocam ben cvp yazana kadar siz zaten sorularima yanıt vermişsiniz tsk ederim bu şartlarda flysky da kalmak için bir neden yok o kesin özellikle alıcı fiyatları gerçekten çok makul kumanda olarak ileride kara aracinda da kullanmak istedigimden büyük ihtimalle ben de x-lite sececegim ve baris hocamin 900mhz ile ilgili paylasimini dusununce 25mw olayini arastirmak lazim eger turkiye de böyle bir sınırlama yoksa benim kara aracı ile mahallede tur atma hayali gerçek oldu demektir. tabiki anlik goruntu meselesini de çözünce.

bir de şunu sormak istiyorum x-lite modelinde malum oyun konsolu şekli var drone kontrolü sırasında kumandayi kavradıktan sonra işaret ve bas parmak ile kontrol mümkün oluyor mu yoksa sadece baş parmak ile mi kontrol mümkün bu tutuş kara aracı için iyi olur ama iki parmak ile stick kontrolünün gerektiği drone konusunda sıkıntı yaratır mi?

mesela eski tip standart kumandaları boyun askısı ile takip kumandanın kendisini serbest pozisyonda aşarak iki parmak ile kontrol mümkün acaba bu x-lite de bu durum nasıl olur.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Eyl 2018, 01:28

bsivaslioglu yazdı: 27 Eyl 2018, 01:03 2.4ghz bandı için konuşursak sinyal gücü bakimindan flysky dan daha kararlı bir cihaz olacağını düşünüyor musunuz
Bu sorunuza, gönül rahatlığıyla, kesinlikle evet :)

Alıcı olarak XM+ ve XSR-E kullanıyorum. Her ikisinden de son derece memnunum.

Benim videolarda XSR-E ile çekilmiş bir RSSI test videosu var. Onu da inceleyebilrisiniz. O videoda hiç "Signal low" veya "Signal Critical" uyarısı almadım.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Eyl 2018, 01:32

Şu video. RSSI Over Radio Channel sinyali orta, altta;

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 27 Eyl 2018, 02:22

bsivaslioglu yazdı: 27 Eyl 2018, 01:22 bir de şunu sormak istiyorum x-lite modelinde malum oyun konsolu şekli var drone kontrolü sırasında kumandayi kavradıktan sonra işaret ve bas parmak ile kontrol mümkün oluyor mu yoksa sadece baş parmak ile mi kontrol mümkün bu tutuş kara aracı için iyi olur ama iki parmak ile stick kontrolünün gerektiği drone konusunda sıkıntı yaratır mi?

mesela eski tip standart kumandaları boyun askısı ile takip kumandanın kendisini serbest pozisyonda aşarak iki parmak ile kontrol mümkün acaba bu x-lite de bu durum nasıl olur.
hocam görüntüler çok net olmadı ama sanırım elle kavranması hakkında bilgi verecektir.
Dosya ekleri
P1020225.JPG
P1020224.JPG
P1020223.JPG
P1020221.JPG

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 27 Eyl 2018, 10:54

Gökhan Bora yazdı: 27 Eyl 2018, 02:22
bsivaslioglu yazdı: 27 Eyl 2018, 01:22 bir de şunu sormak istiyorum x-lite modelinde malum oyun konsolu şekli var drone kontrolü sırasında kumandayi kavradıktan sonra işaret ve bas parmak ile kontrol mümkün oluyor mu yoksa sadece baş parmak ile mi kontrol mümkün bu tutuş kara aracı için iyi olur ama iki parmak ile stick kontrolünün gerektiği drone konusunda sıkıntı yaratır mi?

hocam görüntüler çok net olmadı ama sanırım elle kavranması hakkında bilgi verecektir.
elinize sağlık hocam gayet net ve açıklayıcı olmuş.

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön