Üretilen drone'u Sivil Havacılığa kayıt etmek.

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
asd3ad2
Ad Soyad: Mustafa Çakıroğlu

Üretilen drone'u Sivil Havacılığa kayıt etmek.

Mesaj gönderen asd3ad2 » 26 Nis 2018, 21:23

Drone'um 500 gramı geçtiği için kayıt yaptırmak zorunda kaldım fakat sivil havacılığın sitesinde drone'u kayıt ederken seri numarası istiyor bu kodu nerden bulacağım acaba uçuş kontrolcümde mi bulunur yoksa drone şasesinde mi ? Bilgi verirseniz sevinirim.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Üretilen drone'u Sivil Havacılığa kayıt etmek.

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 26 Nis 2018, 21:54

Ben NIL yazdim. Onlarda benimkini NIL diye kaydettiler 😂😂😂

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 26 Nis 2018, 21:55

Bi daha 500gram ustu yaparsam KA-FA 1500 yazacam😂😂😂😂😂

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 30 Eyl 2018, 22:15

Bu mevzuyu tekrar gündeme getirmek istiyorum. Yaptığımız quadlar 500 gramı geçiyor çoğu zaman. Sivil havacılığa kaydettirmemiz gerekiyor mu?
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 30 Eyl 2018, 22:29

Sadik yazdı: 30 Eyl 2018, 22:15 Bu mevzuyu tekrar gündeme getirmek istiyorum. Yaptığımız quadlar 500 gramı geçiyor çoğu zaman. Sivil havacılığa kaydettirmemiz gerekiyor mu?
gerekiyor ama ağırlık pil dahil mi 500 üzeri yoksa pil hariç mi o konuda kararsizim 😁
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 01 Eki 2018, 05:44

"kalkış ağırlığı" diye biliyorum. İha'nın sitesinden bir alıntı;

"Yurtiçinde İHA satan şirketler, 500gr ve üzeri azami kalkış ağırlığındaki İHA’ların satışını aynı gün içerisinde İHA Kayıt Sistemine kaydetmek zorundadırlar."
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 01 Eki 2018, 16:39

Quad'ın maşallahı var. Aksiyon kamerası ve pille muhtemelen 750gr oluyordur zaten.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 01 Eki 2018, 17:08

Sadik yazdı: 30 Eyl 2018, 22:15 Bu mevzuyu tekrar gündeme getirmek istiyorum. Yaptığımız quadlar 500 gramı geçiyor çoğu zaman. Sivil havacılığa kaydettirmemiz gerekiyor mu?
hocam güncel bir bilgi vereyim dün yaptığım müracaat bugün sonuçlandı seri no olarak kontrol kartı seri numarasını girdim fotoları ekledim kısaca istenilen bilgileri verdim ve onaylandı kare kodu da aldım hiçbir sorun çıkmadı.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.

soloturk44
Ad Soyad: .

Mesaj gönderen soloturk44 » 01 Eki 2018, 17:30

..
En son soloturk44 tarafından 01 Ara 2018, 20:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 01 Eki 2018, 18:25

soloturk44 yazdı: 01 Eki 2018, 17:30
bsivaslioglu yazdı: 01 Eki 2018, 17:08
hocam güncel bir bilgi vereyim dün yaptığım müracaat bugün sonuçlandı seri no olarak kontrol kartı seri numarasını girdim fotoları ekledim kısaca istenilen bilgileri verdim ve onaylandı kare kodu da aldım hiçbir sorun çıkmadı.
Ben iki sene önce yaptığım quad için kendim seri no girmiştim 044 tarzı birşey o da onaylandı tam olarak kesin bilgi var mı seri no ile ilgili ?
ben de öylesine yazdım yani baktım seri no istiyor ne yazayım diye düşünürken k.karti geldi aklıma ben de bu numarayı girdim kabul oldu yani bence de ne yazıldığının pek önemi yok ama lazım olduğunda bulunabilmesi için dron üzerinde var olan bir parçanın seri nosunu yazmak iyi olur diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 02 Eki 2018, 01:10

kayıt yaptırmaz isek ne gibi bir durum ile karşı karşıya kalabiliriz peki :)
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 02 Eki 2018, 02:18

Bildiğim kadarıyla drone'u kayıt yaptırmak bu işin ilk adımı. Yani uçabileceğiz anlamına gelmiyor. Ayrıca uçuş eğitimi ile pilot belgesi almalı ve aldığımız bu belge ile iha sistemine pilot da kayıt etmeliyiz. Daha sonra, önceden kayıt ettiğimiz drone ile uçacağımız zaman sisteme giriş yaparak kayıtlı bir pilot ile kayıtlı drone'u eşleştirmeliyiz. 500gr'ın altındaki drone'lar ile herhangi bir pilot ya da drone kayıdı olmadan, yerleşim yerlerinden asgari 50 metre uzaklaşarak uçuş serbest. Ama 500 gr. üstü drone'larda uçuş yapılacağı zaman, mekan farketmeksizin eşleştirme her zaman yapılmalı ve yerleşim yerlerinde ise ilgili belediyelerden izin alınarak uçuş yapılmalı. İzin yoksa, cihaz ve pilot kayıtlı da olsa uçuş yapılamıyor.

Eğer bie bilgi güncellemesi yoksa benim bildiğim en son kurallar bu şekilde idi.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 02 Eki 2018, 13:48

ElektronikSeven59 yazdı: 02 Eki 2018, 01:10 kayıt yaptırmaz isek ne gibi bir durum ile karşı karşıya kalabiliriz peki :)
cihaz kayıt dışı olur ve şikayet durumunda ya da jandarma polis tespitinde ceza yersiniz yavuz hocam 15000 tl ye kadar para cezası mevcut.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 02 Eki 2018, 14:21

bsivaslioglu yazdı: 02 Eki 2018, 13:48
ElektronikSeven59 yazdı: 02 Eki 2018, 01:10 kayıt yaptırmaz isek ne gibi bir durum ile karşı karşıya kalabiliriz peki :)
cihaz kayıt dışı olur ve şikayet durumunda ya da jandarma polis tespitinde ceza yersiniz yavuz hocam 15000 tl ye kadar para cezası mevcut.
Ben bu işten hiç hoşlaşmadım hocam ya bu nedir bi drone uçuş cezası 15 bin tl valla helal etmem :D o dronu polisin önünde param parça ederim en iyisi tam gaz verip kumandayı kapatırım :D drone yukarıya doğru gitsin nerde pili biterse çakılsın zaten en az 5 km yukarı çıkmış olur sert bir şekilde çakılmış olur :)
Tehlikeli Oyuncaklar...

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 02 Eki 2018, 14:50

elmoblatch yazdı: 02 Eki 2018, 02:18 Bildiğim kadarıyla drone'u kayıt yaptırmak bu işin ilk adımı. Yani uçabileceğiz anlamına gelmiyor. Ayrıca uçuş eğitimi ile pilot belgesi almalı ve aldığımız bu belge ile iha sistemine pilot da kayıt etmeliyiz. Daha sonra, önceden kayıt ettiğimiz drone ile uçacağımız zaman sisteme giriş yaparak kayıtlı bir pilot ile kayıtlı drone'u eşleştirmeliyiz. 500gr'ın altındaki drone'lar ile herhangi bir pilot ya da drone kayıdı olmadan, yerleşim yerlerinden asgari 50 metre uzaklaşarak uçuş serbest. Ama 500 gr. üstü drone'larda uçuş yapılacağı zaman, mekan farketmeksizin eşleştirme her zaman yapılmalı ve yerleşim yerlerinde ise ilgili belediyelerden izin alınarak uçuş yapılmalı. İzin yoksa, cihaz ve pilot kayıtlı da olsa uçuş yapılamıyor.

Eğer bie bilgi güncellemesi yoksa benim bildiğim en son kurallar bu şekilde idi.
hocam öncelikle sivil havacılık genel müdürlüğü web sayfasından ehliyet için müracaat etmek gerekiyor akabinde yine ayni web sayfasinda yer alan interaktif eğitim videolarını izleyip online bir sınava tabi tutuluyorsunuz minimum 70 puan almak kaydı ile basarili olursanız onay aşamasına geçiyor onay sonrası sistem üzerinden iha kaydı yapmak aynı zamanda da bu ihaya lisanslı olduğunuzdan kendinizi pilot tayin etmeniz gerekiyor bunları yapıp onay aldıktan sonra sivil havacılık genel müdürlüğü bir qr kod gönderiyor o kodu çıktı alıp iha üzerine yapıştırmak gerekiyor kolluk kuvvetleri geldiğinde bu kod ile kontrol edebiliyor.

ayrıca izin alarak ucus yapmak için yine sivil havacılık genel müdürlüğü web sayfasindan koordinat bilgisi girerek ya da harita uzerinden secim yaparak izin muracaati yapmak gerekiyor ve bu muraccatin en az 5 gun onceden sisteme islenmesini istiyorlar izin süresini belirleyebiliyorsunuz. kısaca her adım izne tabi uyulmaması ya da bunun tespiti sonucu yüksek para cezaları mevcut.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 02 Eki 2018, 18:49

ElektronikSeven59 yazdı: 02 Eki 2018, 14:21
Ben bu işten hiç hoşlaşmadım hocam ya bu nedir bi drone uçuş cezası 15 bin tl valla helal etmem :D o dronu polisin önünde param parça ederim en iyisi tam gaz verip kumandayı kapatırım :D drone yukarıya doğru gitsin nerde pili biterse çakılsın zaten en az 5 km yukarı çıkmış olur sert bir şekilde çakılmış olur :)
hocam yükselir de maksat birinin kafasına düşmesin 😁 Allah muhafaza o daha kötü sonuçlar doğurabilir.😎 en güzeli kayıt yaptırmak ve izin dahilinde ucurmak bir de lisans işlemlerini hemen halletmek lazım keza drone ve diğer tür ihalar hızla çoğalıyor haliyle lisans almak ve kayıt yaptirmak ilerleyen zamanlarda zorlasabilir şu an çok basit prosedürler var ben hepsini tamamladım genelde uçuş yaptığım yere 1 aylık izin de aldım bittikçe yenileyeceğim kısaca başım dişim agrimasin diyenlere kayıt altında uçmayı tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 02 Eki 2018, 19:07

bsivaslioglu yazdı: 02 Eki 2018, 18:49
ElektronikSeven59 yazdı: 02 Eki 2018, 14:21

hocam yükselir de maksat birinin kafasına düşmesin 😁 Allah muhafaza o daha kötü sonuçlar doğurabilir.😎 en güzeli kayıt yaptırmak ve izin dahilinde ucurmak bir de lisans işlemlerini hemen halletmek lazım keza drone ve diğer tür ihalar hızla çoğalıyor haliyle lisans almak ve kayıt yaptirmak ilerleyen zamanlarda zorlasabilir şu an çok basit prosedürler var ben hepsini tamamladım genelde uçuş yaptığım yere 1 aylık izin de aldım bittikçe yenileyeceğim kısaca başım dişim agrimasin diyenlere kayıt altında uçmayı tavsiye ederim.
Bende kayıt işlerine bi el atayım o zaman 😂
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 02 Eki 2018, 23:35

Kayıt sistemi ile ilgili güncel bilgi:

Arkadaşlar kayıt sistemi gerçekten çok basit.

İHA PİLOT KAYDI
1- iha.shgm.gov.tr adresine giderek kimlik bilgilerimizle kayıt olup giriş yapıyoruz.
2- İHA Pilot Kayıt Başvurusu kısmına girerek aşırı basit şekilde hazırlanmış 20 soruluk teste en az 14 doğru cevap veriyoruz ve vesikalık fotoğraf yüklüyoruz. (Başarılı olunamazsa 24 saat sonra test tekrarlanabiliyor)
3- Başvuruyu gönderiyoruz ve onaylanmasını bekliyoruz.

İHA KAYDI
1- İHA Üretim-İthalat Kaydı kısmına girerek istenilen bilgileri dolduruyoruz. Seri numarasına ne yazdığımızın bir önemi yok. Önemli olan unutmamak.
2- "İHA'mı kullanmak istiyorum" seçeneğini işaretledikten sonra İHA'nın dört yönden (önden, yandan, alttan, üstten) çekilmiş fotoğraflarını sisteme yüklüyoruz.
3- İHA Pilot kaydımız onaylandıktan sonra artık bir İHA pilotu olduğumuz için tanımlı pilot kısmına T.C. mizi yazıyoruz ve formu gönderiyoruz.

İHA kaydı onaylandıktan sonra bize bir karekod veriyor. Bu karekodun İHA üzerine yapıştırılması ve kolluk kuvvetleri (polis jandarma vs.) sorduğunda gösterilmesi gerekiyor.

Tüm pilotlara iyi uçuşlar... ☺
En son Sadık tarafından 03 Eki 2018, 06:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 02 Eki 2018, 23:45

Sadik yazdı: 02 Eki 2018, 23:35 Kayıt sistemi ile ilgili güncel bilgi:

İHA PİLOT KAYDI
1- iha.shgm.gov.tr adresine giderek kimlik bilgilerimizle kayıt olup giriş yapıyoruz.
2- İHA Pilot Kayıt Başvurusu kısmına girerek aşırı basit şekilde hazırlanmış 20 soruluk teste en az 14 doğru cevap veriyoruz ve vesikalık fotoğraf yüklüyoruz. (Başarılı olunamazsa 24 saat sonra test tekrarlanabiliyor)

İHA KAYDI
1- İHA Üretim-İthalat Kaydı kısmına girerek istenilen bilgileri dolduruyoruz. Seri numarasına ne yazdığımızın bir önemi yok. Önemli olan unutmamak.
2- "İHA'mı kullanmak istiyorum" seçeneğini işaretledikten sonra İHA'nın dört yönden (önden, yandan, alttan, üstten) çekilmiş fotoğraflarını sisteme yüklüyoruz.
3- İHA Pilot kaydımız onaylandıktan sonra artık bir İHA pilotu olduğumuz için tanımlı pilot kısmına T.C. mizi yazıyoruz ve formu gönderiyoruz.

Bu güzel paylaşım için teşekkürler sadık hocam.
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 03 Eki 2018, 00:52

Sadik yazdı: 02 Eki 2018, 23:35 Kayıt sistemi ile ilgili güncel bilgi:

İHA PİLOT KAYDI

İHA KAYDI

Süper valla kolaylaşmış baya. 500 gr. Üzeri sıkıntıydı. Şu bölge belediyesinden izin konusu kalkmamış olmalı? Mesela adam gitti haritadan topkapı sarayının üzerini seçti gidip uçabiliyor mu 😁😁

Bize drone çekimi yapan fotoğrafçı arkadaşlar sürekli izin alıyorlar halen. Sanıyorum o duruyor. Onlardan da bilgi alayım yazarım buraya da.

“Genel” sayfasına dön