Büyük Drone İçin Parça Uyumu

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
Vahap
Ad Soyad: Vahap budak

Büyük Drone İçin Parça Uyumu

Mesaj gönderen Vahap » 29 Mar 2018, 12:10

Arkadaşlar ben gökhan Beyede yazmıştım fakat yoğunluğundan dolayı cevabımı alamadım
Aşağıda ekte bulunan resimde sepetimde olan Drone parçaları mevcut bu parçaların birbirine uyumunu sormak istiyorum sizce uygun mu ?

Bunlara istinaden Sizden ricam Pil Önerisi Yapmanız Motor Seçerken 3s pil ile çalışmasına göre motoru seçtim fakat Hangi 3s pili satın almayım. Hava aracıma GPS de alacağım youtube de izlediğim videolarda sizin önerdiğiniz kumandayı kullanıp kapama tuşuna bastıklarında Hava aracı kalktığı yere geri iniyor bunu bizde yapabilir miyiz.? Son Olarak da Hava aracıma kamera yerleştireceğim fakat istiyorum anlık görüntü alabileyim mesela 3 km uzaklaşsa bile canlı görüntü aktarmaya devam etsin bunun için nasıl yol izlemeliyiz
Dosya ekleri
unnamed.png

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Büyük Drone İçin Parça Uyumu

Mesaj gönderen BarisB » 29 Mar 2018, 19:50

Merhaba,

GPS'i entegre ettikten sonra yazılım ayarları ile tabiki eve dönüş/rth yapabilirsiniz. Bu arada ben parçalarda bir uyumsuzluk görmedim. Ağırlık dengesini koruduğunuz taktirde 3s ve 5000mAh üzeri lipolar ile rahatlıkla 20 dakika üzerinde uçuş sağlayabilirsiniz. Benim tahminim 30-40C arası lipo'lar yeterli olur ama bu konuda Gökhan Bey de fikir belirtirse daha sağlıklı olur.

Nerede ve nasıl bir alıcı-verici-anten kombinasyonu ile uçtuğunuza bağlı olarak 3 Km uzaklığa uçmak biraz iddalı bir rakam. Unutmayın, bunun bir de dönüşü var :) Dolayısıyla 3 km uzaklaşsanız dahi dönüş için yeterli pil seviyesine ihtiyacınız olacak. Ancak, standart bir donanım ile açık alanda örneğin 1 km gayet erişilebilir bir mesafe. Ayrıca yeri gelmişken hatırlatmak isterim; bahsettiğimiz 1 km'yi kuş uçusu hesapladığımız için aslında çok uzun bir mesafedir. Yani, bizim karada edindiğimiz mesafe algımız sebebiyle havadaki mesafe algımız şaşıyor. Dolayısıyla 1 km'lik bir uçuş ile çok ciddi mesafeler katediyor olacaksınız ve eminim ki bu değer sizi ilk başlangıçta tatmin edecektir. Son olarak, eğer şehir içinde değilde açık/kısmen açık alanlarda uçuyorsanız, 1 km mesafeden rahatlıkla online görüntü alabilirsiniz. Örneğin benim aerial drone'um 1 km kadar uzaklaşabiliyor. Fiyatı yaklaşık 50 TL civarı olan Eachine TX801 verici ile rahatlıkla kesintisiz görüntü alabiliyorum. Hatta bu verici ile açık alanda 6-8 km bile zorlanabilir. Bu noktada daha önemli olan alıcınız ve en önemlisi de anten seçimleriniz/kombinasyonlarınız. Örneğin iyi bir anten kombinasyonu ile 5 km'den görüntü alabildiğiniz bir sisteminiz var. Eğer yanlış anten seçimi yaparsak, bu mesafe 500 metreye kadar dahi düşebilir. İşin özeti, antene yatırım yapmak iyidir :D

Edit: Bu arada ben olsam başlangıç için bellki büyük bir quadcopter yerine daha mütevazi bir 250/280mm yaparak deneme uçuşları yapardım. Aklıma gelmişken yazayım dedim ;)

Kolaylıklar dilerim.
En son BarisB tarafından 30 Mar 2018, 14:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
idris
Ad Soyad: İdris aygün
İletişim:

Mesaj gönderen idris » 30 Mar 2018, 00:30

seçtiğiniz parçalar 35 cm ve üzeri frame için uygun . ancak uçuş konrolcüsü yüzde yüz multicopter özelliklerini kullanabileceğin kontrolcü değil ama iş görür.bol özellikli bir dron istiyorsanız multicopter ler için üretilmiş kontrolcüler var pixhawk gibi. uzun mesafe görüntü aktarımı için 600mw görüntü aktarıcıları kullanman gerekiror doğru anten doğru alıcı vericilerle mümkün. görüntü ve kumanda sinyallerini arttırmak için yardımcı güçlendiriciler var açık alanda 10 km gibi mesafelere ulaşabilirsiniz . edindiğim tecrübeler doğrultusunda tavsiyem iyi araştırma yap ileriye dönük düşünki keşkelerin olmasın.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 30 Mar 2018, 03:48

Yukarıdaki arkadaşların söylediklerine tamamen katılıyorum.

Seçtiğiniz pervanenin 8 inç olduğunu gördüm. Muhtemelen F330 frame alacaksınız. Parçalar bu boyuttaki frame için gayet uygun. ESC fazla fazla yeter. Kontrol kartı seçimi de gayet iyi. Pil olarak pilottr'deki Gens Ace markalı pillerden 25C ve üzeri yetecektir. Kapasite olarak 3500mAh ile 5000mAh arasında seçim yapmanızı öneririm. Ancak havada ne kadar süre kalabileceğini bu tarz "kendin-yap" dronlarda bilmek çok zor.

GPS olarak şu ikisinden biri ihtiyacınız karşılayacaktır:
BN-880 : https://goo.gl/zvMBcq
Radiolink: https://goo.gl/HxGQ1T

BN-880 olandan 2 tane aldım ben. Uydu bulmada hiçbir sorun yaşamıyor. Sp Racing F3 ile gayet uyumlu çalışıyor. Radiolink olan hassasiyet konusunda daha iddialı ama aralarında ciddi bir fark olacağını sanmıyorum.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Vahap
Ad Soyad: Vahap budak

Mesaj gönderen Vahap » 30 Mar 2018, 09:05

Değerli Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederim. Tavsiyelerinizi Dikkate Alacağım Aslında Frame ve Kumanda Resmini de Ekledim fakat Sitenin özelliğinden mi bilmiyorum sadece tek EK resmi kabul ediyor. Frame F330 kullanacağım Kumanda ise FS-i6x 2.4 ghz 10 ch rc verici ile kullanacağım.

tekin11
Ad Soyad: ismail TEKİN

Mesaj gönderen tekin11 » 30 Mar 2018, 12:04

Selamun Aleyküm Gökan bey videolarınızı izliyorum birde bu site çok iyi oldu sizi takipetmeye devam. Ustalar bende acemi bir şekilde dron toplamaya çalışıyorum. FrameS500 önceden simonk 30A Esc aldım.
Motorlar Readytosky 2212 -920kv şimdi bunları değiştirmek istiyorum. Elimdeki simonk 30A Esc leri SUNNYSKY X3508S 580KV motorlarda kullanabilirmiyim. Esc ler uygun değilse önerilerinizi bekliyorum. Elimdeki Pil 4s 6200mah
Şimdiden teşekkürler.

Serpent
Ad Soyad: Okan Karakoç

Mesaj gönderen Serpent » 30 Mar 2018, 15:26

İyi günler arkadaşlar. Ben de bu sevdaya yeni yeni kapılanlardanım. Maddi olanaksızlıklar sebebiyle uygun fiyatlı bir drone toplama taraftarıyım. Benim istediğim drone uzun mesafe gidebilecek ve üzerine bir kamera bağlayıp görüntü alabileceğim bir yapıda olmalı. Vahap arkadaşımızın önerdiği parçalar bu isteklerimi karşılayabilecek gibi duruyor. Bu konfigürasyon daha da iyileştirilebilir mi ve bu işlemleri görebilecek daha uygun fiyatlı parçalarla bu işlem sağlanabilir mi?
Ben ilk başta FPV görüntü sistemi falan kurmayacağım. ilk amacım stabil uçurabilmek. Daha sonra Zamanım ve param yeterli oldukça bu drone üzerinde iyileştirmeler yapacağım. (GPS, FPV ve yüksek çözünürlüklü kamera gibi.)
Ama derseniz ki yanlış bir yönde ilerliyorsun. 250mm ve altında bir drone yap. Bununla başla, sonrasında büyük bir drone yaparsın diye. Bu fikrinizi düşüneceğim.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 30 Mar 2018, 17:10

@tekin11 ve @Serpent

Arkadaşlar farklı farklı konular açarsak takip etmesi ve öneride bulunulması daha kolay olur. Teşekkürler.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Mehmetcan
Ad Soyad: Mehmet Can iskender

Mesaj gönderen Mehmetcan » 31 Mar 2018, 20:06

bashetiğiniz antenin linkini atabilirmisiz hexacopter topluyorum ve 10km mesafeli bi anten cok işime yarar kontrolcü olarak lindekini almayı düşüyom bi sıkıntı olmaz demi ?

https://goo.gl/VBn1M2

recep2749
Ad Soyad: Recep Şen
İletişim:

Mesaj gönderen recep2749 » 06 Nis 2019, 17:23

Hocam merhabalar herkese . F330 yaptım Gökhan hocamın Videosu örnek olarak tabi. Bir de f450 yapacağım ancak elimde a2212 1000kv motor var bu motorlar uygun olur mu ??

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön