Kontrol Kartı Seçimi için Yardım

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
TaylanGckrn
Ad Soyad: Taylan Güçkıran

Kontrol Kartı Seçimi için Yardım

Mesaj gönderen TaylanGckrn » 12 Eki 2018, 00:19

Herkese merhabalar, makine mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim ve arkadaşlarımla yarışma amaçlı bir drone tasarlama kararı aldık ancak F4 uçuş kartlarından hangisi en mantıklısı bu konuda bir bilgimiz olmadığından danışmak istedim.
XRotor Nano F4
DYS F4
Hobbywing F4
Omnibus F4
Hangisini seçmemiz gerekiyor, en iyisi hangisi yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum. İyi günler dilerim :)

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Re: Kontrol Kartı Seçimi için Yardım

Mesaj gönderen Serdarr » 12 Eki 2018, 00:44

Dahili osd dahili bec hatta dahili vericili kartlar bile var.
Bende matek f405 std var gayet güzel kart ama dahili bec olmaması kablo kalabalığı ve extra bir bec devresi gerektiriyor. O yüzden genel olarak bol bol dahili modülü olan kartlar daha kullanışlı benim görüşüm.
Çoğunu kullanmış arkadaşlar vardır onlarda yorum yaparlar ortaya bir fikir çıkar gibi :)
Kolay gelsin şimdiden
Uçuşa devam 😬😬

TaylanGckrn

Mesaj gönderen TaylanGckrn » 12 Eki 2018, 00:47

Öncelikle teşekkür ederim, biraz araştırma sonucu Pixhawk fikri konusunda hem fikire varmış gibiyiz. Pixhawk konusunda söyleyebileceğiniz bir şey var mı, düşüncenizi almak isterim :)

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Mesaj gönderen Serdarr » 12 Eki 2018, 01:07

Valla pixhawk güzel kart sensöleri baya kararlı diye biliyorum ardupilot kartlarla baya uğraştım. Arayüzleri karışık çözmesi uzun ve bence ekipmanları vs hesaba katıldığında biraz pahalı bir sistem.
Büyük 40-50cm lik falan bi frammi kullanmayı düşünüyorsun?
Genel olarak nasıl özellikler umuyorsun pixhawkdan yada başka bir kontrol kartından?
Uçuşa devam 😬😬

TaylanGckrn

Mesaj gönderen TaylanGckrn » 12 Eki 2018, 01:18

öncelikle biz bu işe yeni başlayacağız araştırdığımız kadarıyla ilk alacağımız ürünün uçuş kartı olduğunu öğrendik ve yarışmanın bize getirdiği şartlardan dolayı yapacağımız droneda bir takım kullanılması zorunlu gereksinimler var. Otonumu ve yazılımları açık kaynak kodu ile yükleyebilmek, jiroskop, ivme ölçer, irtifa ve hız ölçer, acil durumlarda sistemi tamamen kapatabileceğimiz bir sigorta ve ayrıca yapacağımız dronedaki ağırlık kısıtlaması 4 kg, bunu karşılayabilmek için pixhawk düşündük sizin öneriniz var mı

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 12 Eki 2018, 03:06

Merhaba,

İlk mesajınızda yazdığınız 4 kart aslen yarış drone'ları için tasarlanmış FC'ler. Bu kartlar ile de GPS'li, barometreli vs. drone'lar da yapabilirsiniz ancak Pixhawk özellikle otonom uçuş yapabilen büyük drone'lar için tasarlanmış bir kart. Saıyorum sizin için daha uygun. Ben yarış drone'ları yapıyorum. Otonom uçuş yapan drone'lara uzağım. Bu yüzden söyleyebileceklerim bu kadar ile sınırlı :D Başarılar şimdiden...
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 12 Eki 2018, 14:36

TaylanGckrn yazdı: 12 Eki 2018, 01:18 öncelikle biz bu işe yeni başlayacağız araştırdığımız kadarıyla ilk alacağımız ürünün uçuş kartı olduğunu öğrendik ve yarışmanın bize getirdiği şartlardan dolayı yapacağımız droneda bir takım kullanılması zorunlu gereksinimler var. Otonumu ve yazılımları açık kaynak kodu ile yükleyebilmek, jiroskop, ivme ölçer, irtifa ve hız ölçer, acil durumlarda sistemi tamamen kapatabileceğimiz bir sigorta ve ayrıca yapacağımız dronedaki ağırlık kısıtlaması 4 kg, bunu karşılayabilmek için pixhawk düşündük sizin öneriniz var mı
Galiba TÜBİTAK'ın insansız hava aracı yarışmasına katılıyorsunuz. Bu sene katılımcılarda apm ve pixhawk dışında bir kart görmedim.

“Kontrol Kartları” sayfasına dön