Elektronik bir arıza ve ısınma

erolhizarci
Ad Soyad: Erol HIZARCI

Elektronik bir arıza ve ısınma

Mesaj gönderen erolhizarci » 24 Eki 2018, 15:20

Aşağıda resmi yükledim.. o parça yandı.. yenisini nereden yaptıracağımı bulamadım... bilen birine ihtiyacım var... ankaradakiler bilir.. konya sokak gezdim çözüm bulamadılar...

birde çalışırken çok çok ısınması normalmidir?

şimdidin teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Elektronik bir arıza ve ısınma

Mesaj gönderen BarisB » 24 Eki 2018, 15:44

Selamlar

Bu bir fpv vericisi, öyle değil mi?

Yüksek güçte kullanıyorsanız, evet. Aşırı ısınması normal. Ve yüksek güçte çalışan (200mw ve üzeri) FPV vericileri kolaylıkla kendilerini yakabilirler. Almanız gereken birkaç önlem var;

1. Hangi güçte olursanız olun, mutlaka anteniniz vericiye takılı olsun. FPV vericilerde anten, çekim mesafesini arttırmanın dışında oluşan ısıyı dağıtmak için de kullanılır. Anten takılı olmadan çalıştığında bir verici kendisini kolayca ve hızlıca yakabilir. Mesela 600mW'de anten takmadan çalıştıracağınız bir verici muhtemelen 30 saniye geçmeden yanar.

2. 200mW ve özellikle üzerinde iseniz, bir an önce havalanmalısınız. Bu sayede oluşacak hava akımından dolayı cihaz yeterli soğukluğa ulaşacaktır. Aynı şekilde iniş yaptıktan sonra da fazla vakit kaybetmeden quad'dan gücü kesmelisiniz.

3. Eğer masa başında, test amaçlı çalıştırmak durumundaysanız, vericinin antenini takarak gücünü 0, 1, 5 veya 25mW gibi düşük güçlere alın. Eğer güç seçme sansınız yoksa ve 400, 500, 600, 800 gibi yüksek güçlerde iseniz anteni takın ve çok kısa sürede testinizi yapıp hemen gücü kesin. Mesela ben kapalı alanda 600mW bir vericiyi bir dakikadan fazla açık tutmamaya gayret ediyorum.

4. Oluşan ısıyı dağıtmak için vericinizi quad'ın karbonfiber gövdesine ısı dağıtımı sağlayan bir yapıştırıcı ile sabitleyebilirsiniz. Böylece oluşan ısının bir miktarı gövde üzerinde yayılarak vericiyi biraz rahatlatır. Yanlız bu yöntemde kısa devre olma ihtimali oluşur. Bu işlemi yapacaksanız, yapıştırma işleminin ardından quad'a güç vermeden önce multimetre ile bir kontrol gerçekleştirmelisiniz.

5. Vericiye soğutma demiri takabilirsiniz. Piyasada çok ucuza satılan soğutma demirleri mevcut. Bunlardan uygun boyutlu olanı vericiye ısıyı dağıtan bir yapıştırıcı ile monte ederseniz faydası oluyor. Ancak quad'a ekstra ağırlık eklemiş olacaksınız ve vericinizin boyutu da artacaktır.

Yanan parça konusunda arkadaşlar yardımcı olacaktır. Pek bir bilgim yok malesef.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

erolhizarci

Mesaj gönderen erolhizarci » 24 Eki 2018, 15:49

Isınma sorunu ile ilgili bilgi için teşekkürler.. benim için faydalı oldu şimdiden..
Anten sonradan çıktı.. çalışır duruma getirdiğimde tekrar sabitleyeceğim...
Teset amaçlı kullandığımda ısısının çok arttığını gördüğümde gücü genelde hemen kestim...

O parçanın yanması benim hatam.. bir deneme yaparken kısadevre yaptım istemeyerek.. o sırada oldu...

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 24 Eki 2018, 15:49

Isınması normal. FPV vericileri, eğer uçuş yapılmıyorsa birkaç dakikadan daha fazla açık bırakmamak gerekiyor.

Kırılan parça tantalum kapasitördür. Yanlış görmediysem üzerinde 107 yazıyor. Bu da 100 mikrofarad olduğu anlamına geliyor. Şuradan alabilirsiniz: https://www.direnc.net/100uf10v-b-case-tantal
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

erolhizarci

Mesaj gönderen erolhizarci » 24 Eki 2018, 15:58

Gökhan Bora yazdı: 24 Eki 2018, 15:49 Isınması normal. FPV vericileri, eğer uçuş yapılmıyorsa birkaç dakikadan daha fazla açık bırakmamak gerekiyor.

Kırılan parça tantalum kapasitördür. Yanlış görmediysem üzerinde 107 yazıyor. Bu da 100 mikrofarad olduğu anlamına geliyor. Şuradan alabilirsiniz: https://www.direnc.net/100uf10v-b-case-tantal
Teşekkür ederim.. üzerindeki yazı bendeki patladığı içn görünmüyor... aynı ürünün internetten bulduğum resimde o kadarı belli oluyor... linktekilere baktım bulamadım ama muhtemelen onlardan biri...

Teşekkür ederim..

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 24 Eki 2018, 17:51

Hocam ben mesajımı değiştidim. Üstündeki yazıyı başta okuyamadım ama resmi büyütünce gördüm. 107 yazıyor. Yani 10'un yanına 7 tane sıfır ekleyecez: 100.000.000 picofarad => 100 mikro farad. Linkini verdiğimi alıp lehimleyebilirsiniz. Ama en az 10 tane satıyorlarmış. Eski bir laptop anakartı bulabilirseniz, onların üstünde çok sayıda tantalum kapasitör bulabilirsiniz. Ama yüksek sıcaklığa karşı hassas olduklarını unutmayın.

@Gktu hocamın mesajından sonra bir düzeltme yapmam lazım. Benim linki verdiğimin üzerinde 16v yazıyor ama ürün başlığında 10v yazıyor. Çok büyük ihtimalle bu voltaj düşük gelecektir.

Ürün linkini verebilirseniz devreye bakıp daha net bir şeyler söyleyebiliriz.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 24 Eki 2018, 18:08

Konya sokağa giderseniz tantal smd kapasitör diye arayın verirler, tantalum u anlamayabilirler. Orada işler çok ilginç yürüyor zira. Kendim takarım derseniz satın alın internetten min voltaj değerine dikkat edin

erolhizarci

Mesaj gönderen erolhizarci » 25 Eki 2018, 10:21

Teşekkürler..tam link Bu daha iyi oldu....
Sipariş verip kendim lehimlerim sanırım... lehimleyemesemde benden daha uzman kişiler var yakınlarımda.. onlardan rica ederim..
Teşekkürler..

Gökhan Bora yazdı: 24 Eki 2018, 17:51 Hocam ben mesajımı değiştidim. Üstündeki yazıyı başta okuyamadım ama resmi büyütünce gördüm. 107 yazıyor. Yani 10'un yanına 7 tane sıfır ekleyecez: 100.000.000 picofarad => 100 mikro farad. Linkini verdiğimi alıp lehimleyebilirsiniz. Ama en az 10 tane satıyorlarmış. Eski bir laptop anakartı bulabilirseniz, onların üstünde çok sayıda tantalum kapasitör bulabilirsiniz. Ama yüksek sıcaklığa karşı hassas olduklarını unutmayın.

@Gktu hocamın mesajından sonra bir düzeltme yapmam lazım. Benim linki verdiğimin üzerinde 16v yazıyor ama ürün başlığında 10v yazıyor. Çok büyük ihtimalle bu voltaj düşük gelecektir.

Ürün linkini verebilirseniz devreye bakıp daha net bir şeyler söyleyebiliriz.

erolhizarci

Mesaj gönderen erolhizarci » 25 Eki 2018, 10:23

Konya sokakta gezmediğim yer kalmadı... smd olarak bakıp üzerindeki numaraları istediler ..burdaki aynı resmi onlarada gosterdim. 1 sn içinde ondan yok dediler.. emin gibiydiler :) direnc.net den sipariş verip kendim yapacağım galiba...
teşekkürler..

Gktu yazdı: 24 Eki 2018, 18:08 Konya sokağa giderseniz tantal smd kapasitör diye arayın verirler, tantalum u anlamayabilirler. Orada işler çok ilginç yürüyor zira. Kendim takarım derseniz satın alın internetten min voltaj değerine dikkat edin

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 25 Eki 2018, 10:48

erolhizarci yazdı: 25 Eki 2018, 10:23 Konya sokakta gezmediğim yer kalmadı... smd olarak bakıp üzerindeki numaraları istediler ..burdaki aynı resmi onlarada gosterdim. 1 sn içinde ondan yok dediler.. emin gibiydiler :) direnc.net den sipariş verip kendim yapacağım galiba...
teşekkürler..

Gktu yazdı: 24 Eki 2018, 18:08 Konya sokağa giderseniz tantal smd kapasitör diye arayın verirler, tantalum u anlamayabilirler. Orada işler çok ilginç yürüyor zira. Kendim takarım derseniz satın alın internetten min voltaj değerine dikkat edin
Çok ilginç dediğim gibi çok farklı bu da olmaz dediğimiz parçalardan var var demişlerdi bize. Ellerinde smd olarak kondansatör oluyor ama 805 paket harici çok almadığımızdan diğerlerinin stok durumunu bilmiyorum

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 25 Eki 2018, 14:47

Hocam lütfen mesajları tam okuyun. Elinizdekinin voltajını bilmek gerekiyor. Ürün linki de vermemişsiniz. Direnc.net'ten aldığınızın voltajı düşük gelebilir.

erolhizarci

Mesaj gönderen erolhizarci » 25 Eki 2018, 15:13

Ürün sanırım bu ama ben bu şekilde almadım.. aldığım dron ile birlikte geldi (falcon 120)
3s pil var üzerinde.. verici direk pilden alıyo gücü...
biraz acele ettim sanırım 100UF 10V B-Case SMD Tantal Kondansatör siparişini verdim...
doğru ise sorun yok deilse neyseki büyük paralar değil... o yüzden önemli değil... ihtiyacı olana verebilirim..

https://www.banggood.com/Realacc-GX210- ... rehouse=CN

Gökhan Bora yazdı: 25 Eki 2018, 14:47 Hocam lütfen mesajları tam okuyun. Elinizdekinin voltajını bilmek gerekiyor. Ürün linki de vermemişsiniz. Direnc.net'ten aldığınızın voltajı düşük gelebilir.

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 25 Eki 2018, 17:37

Voltajı az büyük ihtimalle 3s den direk filtreleme yapıyor olması muhtemel vericiyi pilden mi besliyorsunuz

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 25 Eki 2018, 18:16

Ürün açıklamasında "Operating Voltage: 7V-24V" yazıyor. Muhtemelen 35v ya da 50v bir tantal kullanılmış.

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 25 Eki 2018, 18:47

Gökhan Bora yazdı: 25 Eki 2018, 18:16 Ürün açıklamasında "Operating Voltage: 7V-24V" yazıyor. Muhtemelen 35v ya da 50v bir tantal kullanılmış.
3s pili kurtaracak takarsa kullanabilir, tantalın yerine bağlı olarak değişen bir durum tabi ama riske edilebilir. 10vluk kurtarmaz tabi ki

erolhizarci

Mesaj gönderen erolhizarci » 26 Eki 2018, 10:26

Merak ettim....
Bu parça olmadan çalıştırırsam bir sorun olurmu?
Başka arızasının olmadığını varsayıyorum...
Kamera 3,5-5 V değilde elimdeki 7-24V çalışan diğer kamerayı başka bir kaynaktan besleyip bu vericinin sadece sarı yani video çıkışını kullansam..

bir de
Bunlardan hangisi uygun olabilir... Yurtdışında daha ucuz doğal olarak...1 ay beklerim artık...

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 26 Eki 2018, 14:01

Yuvanın enini boyunu ölçersen kılıfı buluruz uygun değerlerde bir cap seçilir sonra

Kullanıcı avatarı
KsKRaist
Ad Soyad: Can Demir

Mesaj gönderen KsKRaist » 10 Mar 2019, 04:41

Devrede oraya gelen 1.41 katını taktığınız sürece sıkıntı olmaz. En düişük 1.41 katı olmak zorunda.
Lise : Elektrik - Ön Lisans : Mekatronik - Lisans : Elektrik - Elektronik Müh. Öğrenmenin yaşı yoktur...

recep2749
Ad Soyad: Recep Şen
İletişim:

Mesaj gönderen recep2749 » 03 Nis 2019, 09:56

Merhaba ts832 verici üzerindeki şeffaf jelatini söküp band yapıştırdım ve görüntü osd bilgileri geliyor ama kameradan görüntü alamıyorum. Isınıp yapıştırıcı maddesinden etkilenmiş olabilir mi verici ? Ve çok karıncalı

“FPV Vericiler” sayfasına dön