2 numaralı motorun rölantide sürekli çalışması

Dronlarda kullanılan motorlarla ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
gencsuvari1453
Ad Soyad: mehmetyılmaz

2 numaralı motorun rölantide sürekli çalışması

Mesaj gönderen gencsuvari1453 » 29 Mar 2018, 18:32

merhaba gökhan abi q100 mikro dronu kullanırken pervane ve motoru çarptım 2 numaralı motor yerinden çıktı ortalık karıştı, 2 numaralı motor tekrar lehimledim. motor rolantide dönüp duruyor, açıp kapatıyorum yine aynı, acaba motorda mı sıkıntı var dedim motoru direk pile taktım tam güçte çalışıyor. acaba problem neden olabilir.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: 2 numaralı motorun rölantide sürekli çalışması

Mesaj gönderen BarisB » 29 Mar 2018, 20:02

Merhaba,

Acaba FC'nizin modelini yazabilir misiniz?

Anladığım kadarıyla quad'ınız fırçalı öyle değil mi? Çok yüksek ihtimalle mosfet'lerden birini yakmış olmalısınız. Bu durum genellikle, fırçalı motor kullanan quad'larda bir kaza sonrası motorlardan gücü kesmemenizden kaynaklanıyor. Quad'ınız düşer düşmez ilk yapmanız gereken şey hemen motorlardan gücü kesmeniz. Yaklaşık birkaç saniye içerisinde gücü kesmezseniz ya motor, ya da mosfet'iniz muhtemelen yanıyor. Bu arada mosfet'i fırçasız sistemlerin esc'si olarak adlandırabiliriz.

Sorunun mosfette olup olmadığını anlamak için motorların yerlerini değiştirerek sisteme güç verin. Sürekli 2 numaralı motor arıza veriyor ise yüksek ihtimalle sorun mosfettir.

Mosfet'leri aliexpress'den bularak çok ucuza (20 tanesi 1 dolar civarı sanıyorum) alabilirsiniz. Ayrıca bu yeni mosfetler, brushed kartınızdaki mosfetlerden çok çok daha dayanıklı. Ancak mikro lehimleme gerektiriyor. Öyle ki büyüteç kullanmanız ve lehime son derece hakim olmanız gerekir. Şahsen aynı durum başıma geldiğinde ben beceremedim. Gittim yeni kart aldım :D

Bir de geçenlerde bir yurtdışı forumda, yine fırçalılarda ani çarpmalar sonucu sistemde oluşan bir kalibrasyon sorunundan bahsediliyordu. CF/BF'de motorlara tam güç verilerek bir şekilde toparlanıyordu ama tam net hatırlayamıyorum. Bulursam buraya yazarım.

Belki benim bilmediğim başka sebepleri de vardır. Yeni arkadaşlar katıldıkça yazarlarsa ne güzel olur biz de öğreniriz :)
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
gencsuvari1453

Mesaj gönderen gencsuvari1453 » 29 Mar 2018, 21:31

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim, Büyük ihtimalle sizin dediğiniz gibi esc yanmıştır, motor dedişimi yapıp birde öyle deneyim inşallah motordandır çünkü kart daha pahalı.

Birde mosfettiyi aliexpressste hangi modeline bakacağım

Kullanıcı avatarı
gencsuvari1453

Mesaj gönderen gencsuvari1453 » 29 Mar 2018, 21:42

Kartım f3 evo

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 Mar 2018, 22:05

Merhaba,

Tam emin olmamakla birlikte DMN1019USN-7 ve DMN1019USN-13 kod numaralı mosfetler olabilir sanıyorum. Denemeye değer :)

Bu arada eğer board'unuzda 6 motor girişi var ise, kullanılmayan son 2 motorun mosfet'lerini de kullanabilirsiniz.

Bir de benim başıma bu mosfet yakma durumu bir kez de çok sıcak havada full punch yaparken geldi. Daha sonra okuduğum kadarıyla başkalarının da başına gelmiş. Özellikle sıcak yaz günlerinde quad'ınızı tam gaza maruz bırakmayın. Ya da en fazla 1 saniye gibi tam gaz yapın. Alternatif olarak throttle değerini örneğin %85-90 larda limitleyebilirsiniz. Elimdeki fırçalı modellerde ben böyle yaptım. O günden beri hiç mosfet sorunu yaşamadım.

İyi akşamlar

Kullanıcı avatarı
gencsuvari1453

Mesaj gönderen gencsuvari1453 » 29 Mar 2018, 22:30

👍🏽👍🏽değerli fikirler için teşekkür ediyorum hayırlı akşamlar

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 Mar 2018, 22:52

Rica ederim. Umarım faydasını görürsünüz.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 30 Mar 2018, 04:28

Alternatif olarak şu parçayı alıp üstündeki mosfetleri söküp tüm mosfetleri değiştirebilirsiniz: https://goo.gl/VtWz8S

Ancak Barış hocamın da dediği gibi bunu yapmak yerine fazla olan diğer iki motor girişini kullanabilirsiniz. Bu durumda hiç lehimle mosfetle falan uğraşmanıza gerek yok. Motorların yeniden adreslenmesi gerekiyor. Eğer bu konuda yardıma ihtiyacınız olursa kısa bir video çekebilirim.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
gencsuvari1453

Mesaj gönderen gencsuvari1453 » 30 Mar 2018, 15:39

Gökhan bey valla 10 numara olur, motorların yeniden adreslenmesi videounuzu bekliyorum :) öbür türlü lehim olayı çok zor çok küçük.

“Motorlar” sayfasına dön