F330 MOTORLAR YANIYOR...

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Re: F330 MOTORLAR YANIYOR...

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 31 Eki 2018, 17:04

Hocam biraz önce aynı motor ve aynı esc ile hover testi yaptım. 13,5dk'lık uçuştan sonra escler de motorlar da ısınmadı. Ben blheli_suite aracılığıyla esclerin yazılımını son versiyona (16.7) yükseltmiştim.

ESC kalibrasyonunu blheli_suite ile yapmıştım ama video çekeceğim için bir de inav motors sekmesi üzerinden kalibrasyon yaptım. Inav DSHOT desteklemediği için protokol olarak OneShot 125 seçtim. Oneshot 42 ise ilginç bir şekilde çalışmadı. Motorlar kendi kendine dönmeye başladı. Multishot ve Oneshot 125 ile çalışıyor. Ama multishot kontrol kartına ek yük bindirdiği için kullanmadım.

Size önerim aynı benim gibi kalibrasyonu betaflight motors sayfasından yapmanız ve protokol olarak oneshot125 seçmeniz. Bir de böyle deneyin.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 31 Eki 2018, 17:46

Gökhan Bora yazdı: 31 Eki 2018, 17:04 Hocam biraz önce aynı motor ve aynı esc ile hover testi yaptım. 13,5dk'lık uçuştan sonra escler de motorlar da ısınmadı. Ben blheli_suite aracılığıyla esclerin yazılımını son versiyona (16.7) yükseltmiştim.

ESC kalibrasyonunu blheli_suite ile yapmıştım ama video çekeceğim için bir de inav motors sekmesi üzerinden kalibrasyon yaptım. Inav DSHOT desteklemediği için protokol olarak OneShot 125 seçtim. Oneshot 42 ise ilginç bir şekilde çalışmadı. Motorlar kendi kendine dönmeye başladı. Multishot ve Oneshot 125 ile çalışıyor. Ama multishot kontrol kartına ek yük bindirdiği için kullanmadım.

Size önerim aynı benim gibi kalibrasyonu betaflight motors sayfasından yapmanız ve protokol olarak oneshot125 seçmeniz. Bir de böyle deneyin.
ilk fırsatta hatta mumkun olursa bu aksam eski escleri takip yeniden ayar yapmaya çalışacağım gökhan hocam zaten f330 serisinin ayar videolarını bekliyorum olmazsa siz onu yayımlayama kadar beklerim acelesi yok zorlayıp bozmak da var :D
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 31 Eki 2018, 20:56

elmoblatch yazdı: 31 Eki 2018, 12:31 Aman abi yakarsınız motorları hiç zorlamayın. Tam bir esc, filtre, pid hatası.

Açıkcası özellikle 2212'de racerstar'ların o kadar daynacağını sanmazdım. 😁
merhaba barıs hocam malesef yenı esc ıle de aynı problem devam edıyor dun tam olarak deneme fırsatım olmamıstı ama bugun deneyınce gordum kı yenı escler ıle de motorlar ısınmaya devam edıyor ve motor ısınma sorunu ıle alakalı bıraz arastırma yaptım okudugum kaynaklarda motor ısınmasına neden olması muhtemel 5 sebepten bahsedılmıs bunlar;

1- motorun rahat donmesıne engel fızıksel bır durum kı bende bu sekılde bır sebep yok motorlar yenı ve elımdekı dıger 4 mototrda da aynı sorun yasandı demek kı motorlarda sorun yok.

2-motor alt kısmında bulunana montaj vıdalarının bakır sargılara temas ederek kısa devreye sebep olması bunu da kontrol ettım kesınlıkle temas etmıyor ve motorlarda kısa devre yok

3- cıhazın asırı sıcak ortamlarda ucurulması motorların ya da sıstemın gunes ısıgına dırekt maruz kalması yanı dogal yolardan ısınma tabıkı bu sekılde bır durum da yok.

4- yanlıs yapılandırılmıs fıltre yapısı bunu anlayamadım keza benım bu konuda bır tecrubem yok bu sebeple nereden bakıp duzeltecegımı bılemıyorum.

5- asırı tıtresım ve gurultulu bır sıstem bu ortamda tam olarak ısını yapamayan gyro verısı ve onun sebep oldugu yazılımsal problemler.

5. madde bana pek bır tanıdık geldı keza dronun kurulumu pek saglıklı olmadı sureklı bır tıtresım var ozellıkle pervanelerın asırı derecede balans yaptıgını gozle gorebılıyorum ve f405 kontrol kartını normal vıdalar ıle govdeye tutturdum govde uzerındekı tum hengame buyuk ıhtımalle kontrolcu uzerındekı sensorlere yansıyor olabılır dıye dusunuyorum.

sonuc olarak kontrol kartını sok emıcı lastık spacerlar ıle montaj yaparak sonuca bır bakacagım.

bunlara ek olarak pervane, agırlık ve motor lımıtlerını asmıs olma ıhtımallerını de goz onunde bulunduracagım bakalım nasıl cozulecek.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 31 Eki 2018, 21:26

Benim aklıma baştan beridir 1. maddede yazdığınız şey geliyor. Bu sürtünmeye neden olan şey pervanelerin şafta sürtünmesi olabilir. Ben motor başlıklarındaki delikten bir metal geçirip sıkabildiğim kadar sıkıyorum. Bu haliyle sürtünme olmuyor.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 31 Eki 2018, 21:46

Önce bir gaz bulutuyduk olayına dönüş olmuş 😁

Olabilir tabi hocam. Tüm konuşmalarımız kısa devre, yanlış bağlantı vs içermeyen, sağlıklı bir kurulum yapıldığını varsayarsak geçerli.

"Eğer anlam veremediğim bir sorun olursa herşeyi söküp quad'ı baştan topluyorum" demiştim ya, işte böyle sorunların üstesinden gelmek için. Mutlaka biryerde yanlış bir bağlantı, eksik birşey yapmış olabilirim diye. Siz bence tüm quad'ı adım-adım, yavaş-yavaş baştan toplayın. Hiç acele etmeden, her bir lehime vidaya özen göstererek, emin olarak. Bakalım neler olacak.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 31 Eki 2018, 22:01

Soruna neden olan şeyleri tek tek elemeye çalıştığımız için söylüyorum: 1 de horizon ve angle modu aktif etmeden uçmayı deneyin. Bu modlar aktifleştirilmediğinde quad acro modda olacağı için sorunun jiroskopun titriyor olmasından kaynaklanma ihtimalini elemiş olacaz. Her ihtimale karşı air mode'u ve anti gravity seçeneklerini de pasif halde bırakın. hmmm. bu yazdığımı tekrar okuyunca saçma geldi. yine de bence bi denesek iyi olur :)

Hocam rica etsem benim eklediğim fotoğraftaki gibi motorun yakından fotoğrafını çekip yükleyebilir misiniz?
Dosya ekleri
P1020282.JPG

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 31 Eki 2018, 22:04

Gökhan Bora yazdı: 31 Eki 2018, 21:26 Benim aklıma baştan beridir 1. maddede yazdığınız şey geliyor. Bu sürtünmeye neden olan şey pervanelerin şafta sürtünmesi olabilir. Ben motor başlıklarındaki delikten bir metal geçirip sıkabildiğim kadar sıkıyorum. Bu haliyle sürtünme olmuyor.
bu durum aynen benim de aklıma geldi gökhan hocam bazen ani gaz verdiğimde ya da anı gaz kestigimde sanki motor stop etmiş ama pervanenin safta tutunmasını sağlayan aprat hala donuyor gibi geliyor bu olmasın diye ben de üstteki delikten ince bir tornavida geçirip iyice sıkıyorum ama bu da yeterli olmuyorsa oradaki sürtünme dediginiz gibi motora isi olarak donuyor olabilir.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 31 Eki 2018, 22:19

Gökhan Bora yazdı: 31 Eki 2018, 22:01 Soruna neden olan şeyleri tek tek elemeye çalıştığımız için söylüyorum: 1 de horizon ve angle modu aktif etmeden uçmayı deneyin. Bu modlar aktifleştirilmediğinde quad acro modda olacağı için sorunun jiroskopun titriyor olmasından kaynaklanma ihtimalini elemiş olacaz. Her ihtimale karşı air mode'u ve anti gravity seçeneklerini de pasif halde bırakın. hmmm. bu yazdığımı tekrar okuyunca saçma geldi. yine de bence bi denesek iyi olur :)

Hocam rica etsem benim eklediğim fotoğraftaki gibi motorun yakından fotoğrafını çekip yükleyebilir misiniz?

hocam fotoğrafları ekledim.
Dosya ekleri
20181031_221823.jpg

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 31 Eki 2018, 22:25

Hocam fotoda gösterdiğim şu vidalar gevşemiş olabilir mi?
Dosya ekleri
20181031_221823.jpg

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 31 Eki 2018, 22:37

Bu arada filtre olayı gayet basit. Bütün olay PID penceresindeki "filter settings" ekranında ceryan ediyor.

Tıpkı otomobilimizin motorunun fabrika çıkışı bazı yollarla limitlenmesi gibi. Mesela gaz pedalı kısılıyor. Beyinden kısıtlanıyor, enjektörler daha az yakıt atıyor vs gibi. Filtreler ile motorların ve esc'lerin belirli noktalara kadar zorlanması sağlanıyor.

Peki biz filtreleri nasıl ayarlıyoruz? Bu da çok basit: Hiç dokunmuyoruz 😁

Ama inat edenler şöyle yapabilir;
Quad ile tam bir pil uçuş yaparak iyice zorluyoruz. Eğer motorlar ve escler yeterince serin ise bir adet filtreyi kapatıyoruz. Tekrar bir uçuş ile iyice zorlayarak motor ve esc ısılarını kontrol ediyoruz. Eğer yine serin ise bir filtre daha kapatıyoruz ve bu şekilde devam...

Bu işlemleri yaparken şunlara dikkat ediyoruz;
. Filtreleri hiçbir zaman limitlere kadar zorlamıyoruz. Çünkü yamuk/balanssız/kırık bir pervane, action cam veya yeni bir piş gibi ekstra ağırlıklar, anlık yükler, turtle mode, kopacak bir vida sonucu artacak olan vibrasyon, yanlış/kusurlu bir pil, flip-roll gibi hareketler gibi onlarca durum motor ısılarını anlık/kalıcı olarak arttırabilir. Bu da zaten limitte çalışan motorları/escleri bir anda yakabilir.

. Elimizdeki sistemlerin çoğu stabil değil. Motorlarımız t-motor, esc'lerimiz holybro değil. Elimizdeki çin parçaların dayanıklılıkları stabil değil. 4 tane sıfır racerstar motor alıyoruz. Test uçuşunda motorların her biri birbirinden farklı ısınıyor. Şahsen benim yaptığım sistemlerde ortalama her 4 motordan biri ıskarta. 4 motorunda ısılarının birbirine yakın olmasını sağlamaya çalışıyorum. Ki ani yüklerde tek motor su koymasın. Neyse, hal böyle olunca bir filtrenin iptal edilmesi tek bir motoru yakabiliyor.

Kısacası kişisel yorumum filtreleri varsayılan ayarlarda tutmaktan yana. Mesela filtreleri kapatıp ya da pid'yi zorlayıp hissedilmesi zor stabilizasyonlar elde etmek yerine temiz bir takım pervane seti ile çok daha fazla kazanç elde edilebilir. Zorda kalmadıkça hiç bulaşmamak lazım.

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 31 Eki 2018, 22:44

Bu konunun nasıl sonuçlanacağını cok merka ediyorum açıkçası. 4 motor ayni anda çok isiniyor ilginç.
:mrgreen:

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 31 Eki 2018, 23:22

Gökhan Bora yazdı: 31 Eki 2018, 22:25 Hocam fotoda gösterdiğim şu vidalar gevşemiş olabilir mi?
onları kontrol edeyim gökhan hocam ama siz söyledikten sonra farkettim ki aslında ben pek de sıkı yapmıyormuşum pervaneleri keza tamam oldu dedikten sonra bile bir hayli sıkmak gerekti iste bu surtunmeye ve isinmaya sebep oluyor olabilir hemen deneyelim :D

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 31 Eki 2018, 23:55

bsivaslioglu yazdı: 31 Eki 2018, 23:22
Gökhan Bora yazdı: 31 Eki 2018, 22:25 Hocam fotoda gösterdiğim şu vidalar gevşemiş olabilir mi?
onları kontrol edeyim gökhan hocam ama siz söyledikten sonra farkettim ki aslında ben pek de sıkı yapmıyormuşum pervaneleri keza tamam oldu dedikten sonra bile bir hayli sıkmak gerekti iste bu surtunmeye ve isinmaya sebep oluyor olabilir hemen deneyelim :D
Abi bu aparatta contalı vida kullanılamıyor mu? Onlar daha iyi sıkıyor kanımca.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 02 Kas 2018, 15:15

elmoblatch yazdı: 31 Eki 2018, 23:55
bsivaslioglu yazdı: 31 Eki 2018, 23:22
Abi bu aparatta contalı vida kullanılamıyor mu? Onlar daha iyi sıkıyor kanımca.
fiberli somun kullanılabilir barış hocam ama sorun aparatın şafta tam olarak tutunamamasi ve bu sebeple devir yükseldiğinde ya da aniden düşüp aniden yükseldiğinde boşta dönmesi ve bu durumun haliyle sürtünme ve finalde ısınmaya yol açması ama son haddinde sıksam da yine de ısınıyor.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 02 Kas 2018, 16:41

bsivaslioglu yazdı: 02 Kas 2018, 15:15 fiberli somun kullanılabilir barış hocam ama sorun aparatın şafta tam olarak tutunamamasi ve bu sebeple devir yükseldiğinde ya da aniden düşüp aniden yükseldiğinde boşta dönmesi ve bu durumun haliyle sürtünme ve finalde ısınmaya yol açması ama son haddinde sıksam da yine de ısınıyor.
Çok net anladım. Eğer öyleyse sorunu bulduk demektir bu da bişey. Azimle s... duvarı deler :D

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 02 Kas 2018, 17:37

Bence sorun o değil :D :D Niye? Çünkü aynı motorlar bende de var ve hiç ısınmıyor :P

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 02 Kas 2018, 17:38

Gökhan Bora yazdı: 02 Kas 2018, 17:37 Bence sorun o değil :D :D Niye? Çünkü aynı motorlar bende de var ve hiç ısınmıyor :P
Sorun aparatlarda olamaz mı hocam?

Talipoglu05
Ad Soyad: Talip OĞLU

Mesaj gönderen Talipoglu05 » 10 Kas 2018, 21:40

Motorların yeni olmasına bakma söküp içine baktınmı?Benim başıma gelmişti içine baktığımda mavi bir yapıştırıcı vardı mıknatıslar için motorun içine dağılmış ondan motor dönmüyordu bile ...kendin düzeltirsin

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 10 Kas 2018, 21:43

4 motorda ayni anda olmasi bir zor bence.
:mrgreen:

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 10 Kas 2018, 21:51

Talipoglu05 yazdı: 10 Kas 2018, 21:40 Motorların yeni olmasına bakma söküp içine baktınmı?Benim başıma gelmişti içine baktığımda mavi bir yapıştırıcı vardı mıknatıslar için motorun içine dağılmış ondan motor dönmüyordu bile ...kendin düzeltirsin
Daha önce ben de benzerini yaşadım. Motorun içindeki mıknatısları yapıştıran mavi yapıştırıcı biraz fazla sürülmüştü ve dışa sürtünüyordu, bu yüzden motor performansı düşüktü ve ısınıyordu. Lanet nasıl bir yapıştırıcıysa erilimiyor, kırılmıyor. 1 saat törpülemiştim.

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön