GPS bize ne saglar?

Global Positioning System :)
BurakAlim

GPS bize ne saglar?

Mesaj gönderen BurakAlim » 02 Kas 2018, 05:27

Drone için GPS araştırması yaptım fakat istediğim sonuçlara ulaşamadım bu yüzden sizlere de sormak istedim :) drone GPS takınca havada sabit kalması belirlenen konuma geri dönmesi dışında drone ekstra bi özellik sunuyor mu ?

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Re: GPS bize ne saglar?

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 02 Kas 2018, 07:24

Ev olarak belirlediğiniz noktaya olan uzaklığı, hızı ve yükselik bilgisini veriyor.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Boga67
Ad Soyad: Önder Urg

Mesaj gönderen Boga67 » 02 Kas 2018, 07:39

Hocam dönem ödevi gibi olmuş :)sorunuz.
Bence emek verdiğimiz drone kaybetme düşürme korkusunu yeneriz.
Ayrıca görsel cekimlerde videolarınız için stabil hareket sağlarız.
DJI-Phantom2 & Eachine QX105 Mini
RealccX214 KK20Minitower
Zmr250Gps
Trex500-Trex450- (satılık helikopterler)
SATILIK Drone parçaları
BN 880. Noxef4 deluxe
3"&5" drone setleri gps motor vS.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 02 Kas 2018, 09:46

Boga67 yazdı: 02 Kas 2018, 07:39 Hocam dönem ödevi gibi olmuş :)sorunuz.
Bence emek verdiğimiz drone kaybetme düşürme korkusunu yeneriz.
Ayrıca görsel cekimlerde videolarınız için stabil hareket sağlarız.
Bu konuda size katılamayacağım hocam malesef.

Bana sorarsanız sensörlü yani otonom uçuşlar, teknolojileri henüz emekleme aşamasında olmalarından dolayı sağlıksız çalışıyor ve güven vermiyor. Bu anlamda gps, barometre vs ile uçtuğumda elim ayağım titriyor ve bir an önce kontrolü almak istiyorum.

Görsel çekimlerinde video stabilizasyonu konusu da tam tersi aslına bakarsanız. Self leveling modda otonom uçuş yapan bir quad'da eğer 2 ya da 3 eksenli ve kaliteli bir elektronik gimbal kullanmıyorsanız, video çekmeniz mümkün değil. Çünkü zaten kendini dengelemeye çalışan quad sürekli sağa sola mikro sallantılar yaparken bir de barometre ve gps düzeltmeleri ile sürekli deli gibi hareket eder. Ancak örneğin, biz sağlıklı bir yarış quad'ına, air mode'da hiçbir dengeleyici kullanmadan bir action cam takar ve pürüzsüz kayıt alabiliriz. Bunun tek sebebi de herhangi bir sensörün quad'ı dengelemeye veya yerini/yönünü düzeltmeye çalışmamasından kaynaklıdır.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

fast0106
Ad Soyad: fastt

Mesaj gönderen fast0106 » 02 Kas 2018, 10:54

hocam peki bu xiaomi yada dji dronelerde nasıl yapıyor bu olayı? droneler havada nerdeyse sıfır hareketle durabiliyor. çok başarılar. bizde kendimiz gps modüllü bir cihaz yaparsak bu kadar stabil uçuş yapabilen bir cihaz toplayabilir miyiz?

Kullanıcı avatarı
Boga67
Ad Soyad: Önder Urg

Mesaj gönderen Boga67 » 02 Kas 2018, 11:53

Barış hocam emekleme aşamasındayız ben söylediklerinize katılıyorum . Gps'in yararıda yok diyemeyiz.
Gökhan hocam sordugunda bizim toplama drone modellerde yetersiz gps. DJİ gibi bir çözüm bulmak gerekir.:)
DJI-Phantom2 & Eachine QX105 Mini
RealccX214 KK20Minitower
Zmr250Gps
Trex500-Trex450- (satılık helikopterler)
SATILIK Drone parçaları
BN 880. Noxef4 deluxe
3"&5" drone setleri gps motor vS.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 02 Kas 2018, 16:34

Hocam daha önce de konuşulmuştu. Benim düşüncelerim şöyle;

DJI ve benzeri firmalar quad'ları ne kadar ucuza mal edebiliyorlardır tahmin bile edemiyorum. Ama satış fiyatları 10.000 TL gibi. Çünkü bu adamların milyar dolarlık arge (ve tabiki reklam da) yatırımları var. Biz ise aynı teknolojiyi 65 TL'lik gps'den bekliyoruz. Fakat bu da aslında tam doğru bi açıklama olmadı. 50 TL'lik gps'in tek yaptığı uzaydaki 5-10 GPS'e bağlanıp sürekli kardinatları alıp yazılıma göndermek. Tek yaptığı bu. Geriye kalan tüm düzeltmeleri, yani asıl beklentilerimizi FC'miz ve daha da önemlisi yazılımımız yapıyor. Kullandığımız yazılımlar açık kaynak kodlu yazılımlar. Bu yazılımların görevlerini fazlasıyla yaptıklarını düşünüyorum. Ama yine de bir DJI performansı beklemek hem yazılımlara hemde seri üretim diğer komponentlerimize haksızlık olur.

Bu söylediklerim tamamen kişisel fikir, tecrübe ve gözlem. Hiçbir ispatım yok. Sadece düşüncelerim bu şekilde. Aksi fikirlere de saygım sonsuz.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 02 Kas 2018, 17:52

Abi bütün sensörlerimiz en ucuzundan. Kontrol kartlarımız üzerindeki barometreler, compasslar, ivmeölçerler yarım dolar. Gps'ler 1~2 dolar. Bu üçündeki hassasiyet bozukluğu bir araya gelince stabil uçuşu yakalayamıyoruz. Tabi bir de buna birbirinin aynı diye aldığımız 4 motorun farklı davranışlarını eklediğimizde ortalık savaş alanına dönüyor.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

fast0106
Ad Soyad: fastt

Mesaj gönderen fast0106 » 02 Kas 2018, 18:54

Gökhan Bora yazdı: 02 Kas 2018, 17:52 Abi bütün sensörlerimiz en ucuzundan. Kontrol kartlarımız üzerindeki barometreler, compasslar, ivmeölçerler yarım dolar. Gps'ler 1~2 dolar. Bu üçündeki hassasiyet bozukluğu bir araya gelince stabil uçuşu yakalayamıyoruz. Tabi bir de buna birbirinin aynı diye aldığımız 4 motorun farklı davranışlarını eklediğimizde ortalık savaş alanına dönüyor.
Hocam videolar neden gelmiyor özledik sizi. Geçen yaptığınız gps li dronenin uçuş videosunu bekliyoruz sizden haberiniz olsun :)

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 02 Kas 2018, 19:12

Hocam bu pazar uçuş videosunu çekecem.

“GPS Cihazları” sayfasına dön