Pillerde mah mı yoksa volt mu önemlidir

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
Furkan
Ad Soyad: FurkanErbatur

Pillerde mah mı yoksa volt mu önemlidir

Mesaj gönderen Furkan » 16 Nis 2018, 17:17

Arkadaşlar yeni bir drone yapmayı düşünüyorum. Bu dronenin havada diğerlerine göre daha fazla kalmasını istiyorum.Pillere baktığımda iki değerle karşılaşıyorum.Bunlar mAh ve volt değeri . Sizce hangisi yüksek olursa dronem daha fazla uçabilir?

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Pillerde mah mı yoksa volt mu önemlidir

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Nis 2018, 17:28

Drone daha uzun uçması sorunu, sadece pil seçimi değil birçok faktörle ilgili. Pil konusunda mAh değeri pilin barındırdığı güç kapasitesi, yani ne akdar yüksek mAh o kadar miktar güç. Volt değeri de verdiği gücün seviyesi. Ne kadar yüksek volt o akdar yüksek güç. Ancak her yüksek volt ve yüksek gücteki pil her drone da uzun uçuş sağlayacak diye bir kaide yok.

Olay tamamen yapılan donanımda kullanılan parçalarla motorların yapacağı güç çekimiyle alakalı...

Furkan
Ad Soyad: FurkanErbatur

Mesaj gönderen Furkan » 16 Nis 2018, 19:40

Yardımcı olduğun için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 16 Nis 2018, 20:43

Şöyle basit bir hesap yapabiliriz. 2s 1000mah batarya ile 3s 1000mah bataryayı kıyaslayalım. Birkaç gramlık kablo ağırlığı dikkate almayalım. 2s 1000mah 80 gramsa, 3s 1000mah 120 gram olur. Bu durumda 3s batarya takılı olan dronu uçurmak için daha fazla kaldırma kuvveti gerekiyor. Ama 3s bataryanın voltajı 2s'e göre daha yüksek olduğu için ve yüksek voltaj ile motorlar daha hızlı döndüğü için 3s bataryanın takılı olmasının neden olduğu ağırlık dezavantajı bu bataryanın voltajının yüksek olmasıyla giderilmiş oluyor.

Madem 3s'in bir dezavantakı yok, o halde neden 2s batarya üretmişler? İlk olarak: FİYAT. 2s batarya 3s bataryadan çok daha ucuz olur. İkinci olarak, 2s bataryanın voltajının düşük olmasından kaynaklanan dezavantajı büyük pervane takarak giderebilirsiniz.

Yukarıdaki anlattıklarıma örnek olarak şunu söyleyebiliriz: 13cm bir drone yaptığınızda 2s batarya ile daha uzun süre uçabilirsiniz.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 16 Nis 2018, 20:47

Kapasite ise biraz göreceli bir konudur. Bir dron ile en uzun süre havada kalmak için en yüksek kapasiteli bataryayı değil en verimli bataryayı kullanmak gerekir. Bunu belirleyecek olan ise sizsiniz. Yaptığınız drona farklı farklı bataryalar takarak en uzun süreyi hesaplamanız gerekiyor.

En son yaptıpım 250mm drondan örnek vereyim. 3 farklı batarya ile uçtım. Biri 1800mah 3s, diğeri 2200mah 3s ve sonuncusu 2800mah 3s. 1800 ve 2800 ile aynı süre havada kalabildim. En uzun uçuş süresini 2200mah ile aldım. Bu durumda 2800mah batarya alıp daha fazla para ödememem gerekiyor. Ancak 250mm değil de 300mm bir drone yapsaydım 2800mah ile daha uzun süre havada kalabilirdim. Yani yapılan araca göre batarya almak lazım.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 16 Nis 2018, 21:30

Merhaba,

Şu uzun süre uçma işini bir toparlayalım :D

Arkadaşlar şimdi bu işi arabamızın deposunu fulle, daha uzun süre gitsin gibi düşünmeyelim. Daha bir F1 aracı gibi düşünelim. Nasıl F1 araçları daha hızlı gitmek için çok hafiflerse ve çok az yakıt ile start alıyorlarsa, bizim durumumuz da biraz öyle gibi. Mesela bir F1 aracının arkasına romörk ile koca bir tank koysaydık ve içini benzin ile doldursaydık, O araç hızlı gidemezdi. Belki bütün gün giderdi ama son derece yavaş seyrederdi. Veya tank o kadar ağır olurdu ki yerinden hiç kalkamazdı belkide .Boşa patinaj...

1. "Büyük pil alırsam, daha uzun süre uçarım." <--- Bu birinci yanlışımız.
Quad işi, "pil/ağırlık dengesi" işi. Yani;
Büyük pil = çok ağırlık = az uçuş süresi.
Küçük pil = az enerji = az uçuş süresi.
İkisi de aynı kapıya çıkıyor. Yani yapmamız gereken aslında Motorlarımızın uygulayabildiği kaldırma kuvveti ve verimlilik datalarına bakarak doğru pili almak. Bir yarış quad'Inda, yapacağımız pil tercihleri kullanımımıza bağlı olarak 30 saniye, hadi bilemedin 2 dakika fark yaratır.

2. "Yarış drone'uyla uzun süre uçmak istiyorum." <--- Bu da ikinci yanlışımız.
Yarış drone'uyla olsun-olsun 7-8 dakka uçalım. Bundan sonrası artık yarış drone'undan çıkar, gezi drone'una veya aerial drone'a girer. Daha uzun süreler için performanssız motorlara geçmek zorundayız. Bugün yarışlarda çok iyi performans veren yarış quadları için ortalama 3buçuk dakikalık agresif bir uçuş süresi çok iyi bir performans olarak kabul ediliyor. Bizler için de 4-5 ya da 5buçuk dakikalar oldukça iyi.

3. "Küçük quad'la uzun süre uçayım." <--- Bu da üçüncü yanlışımız.
Çok çok genel bir anlatımla; quad küçüldükçe(hafifledikçe) motor performansı artıyor ve pil kapasitesi düşüyor. Dolayısıyla drone daha az havada kalıyor. Quad büyüdükçe motor performansı düşüyor ve pil'de büyüyor. Böylece uzun süre ama yavaş uçabiliyoruz.

Son notum da ağırlık konusunda. Bize ağırlık denince 300-500 gramlar gibi düşünüyoruz. Öyle değil aslında. Burada bahsedilen ağırlıklar 2şer, 3er, 5er gramlar... Bunu göz önünde bulunduralım. Mesela 40 gram ağırlığında bir mikro yarış quad'ımız olsun. Son derece atik olduğunu düşündüğümüz bu quad'a birşeyler ekleyip 70 gram'a çıkarttığımızı düşünelim. İnanın bu quad çok zor havalanır. Dengeler bu kadar hassas.

Bir başka örnek benden canlı;
Racestar 2205 motorlar; noname 20A mini esc. 1300Mah 75C 4s lipo. Lisam 180mm frame. Toplam pilsiz ağırlık 294Gr.
Racestar 2306 motorlar; Racestar V2 30A esc. 1500Mah 75C 4s lipo. Martian II 220mm frame. Toplam pilsiz ağırlık 378Gr.
Teknik veriler olarak ikinci quad, ilkinin üstünden takla atar. Ama ilk quad, ikinci quad'ın 2 katı gibi hızlı gidiyor. Aradaki fark muazzam. Ki bunlar mikro quad değil, mini quad. Koca yarış drone'ları. aradaki 80 gramlık farkın performansa etkisine bakın. Mikrolarda aynı etkiyi 5-10 gramlık farklarda yaşıyoruz.

Çok sığ bir anlatım olduğunun farkındayım ama hobiye yeni giriş yapan arkadaşlar için yol gösterici olabilmesi adına mümkün olduğunca sade ve kısa tutmaya çalıştım.
En son BarisB tarafından 16 Nis 2018, 22:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Nis 2018, 21:50

Iki ustaddan da iki ustaca anlatim 👏👏👏

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 16 Nis 2018, 22:03

Yok Hakan Hocam, ben usta falan değilim :D "mümkün olduğunca sade ve kısa tutmaya çalıştım" dedim ya, daha fazlasını zaten ben de bilmiyorum. Elektronik filan desen hiç anlamam. "Adım Hıdır, bildiğim budur" misali :D Yeni başlayan arkadaşlara faydası olursa ne mutlu bana.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Nis 2018, 22:08

Her ne kadar elektronik bilmesen se sonucta her hobide oldugu gibi bizim RC isi de deneyim tecrube. Sende de bilgi tecrube var. Hele ekipmandan malzemeden gecilmiyo :D Çin i buraya yığmışsın maşallah 40lipo var diosun :D 10k yapar hepsini almaya kalksak :D

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 16 Nis 2018, 22:24

Eşim de diyo, "hadi bu drone'ları anladık da, bu eşşek yüküyle pil de ne oluyo."
"Onlar 3 lira, 5 lira hayatım para değil" diye kandırıyoruz. Bi Google'a "4S 100c 1800mah" yazsa bittik :D

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Nis 2018, 22:38

Ben isi ayarli havya aldim, eskisini uzerine koydum, yanina bisey koydum birazda masanin kuytu kosesine sokusturdum :D :D :D :twisted: hanim yeni aldigimi gorse yandik :D

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 16 Nis 2018, 23:25

hknshbz yazdı: 16 Nis 2018, 22:38 Ben isi ayarli havya aldim, eskisini uzerine koydum, yanina bisey koydum birazda masanin kuytu kosesine sokusturdum :D :D :D :twisted: hanim yeni aldigimi gorse yandik :D
:D :D

taka8604
Ad Soyad: İbrahim AKIN

Mesaj gönderen taka8604 » 17 Nis 2018, 10:02

Nedir bu hanimlardan cektigimiz. Bende her aldigimi saklamaya calisiyorum :D

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 17 Nis 2018, 11:51

taka8604 yazdı: 17 Nis 2018, 10:02 Nedir bu hanimlardan cektigimiz. Bende her aldigimi saklamaya calisiyorum :D
:D :D :D

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 Nis 2018, 12:43

:D :D :D

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 17 Nis 2018, 14:37

Merhaba. Bende 2s pillerle 130luk dronumum bayağı seri uçtuğunu düşünüyorum. Yeni piller alacam. 3s mi alayım. 2s mi alayım tereddütte kaldım. Yarışla işim yok ama hızlı uçmakta güzel oluyor. Ne dersiniz.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 17 Nis 2018, 15:28

Denemeden bişey diyemezsiniz ama normal şartlarda, mah değerini çok abartmadan ve doğru hesaplayarak, 3s'de de dadından yenmeyebilir :)

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 Nis 2018, 15:45

Ben 130gt parcalar gelince once 3S 1500 40C ile deneyecegim ama benim motorlar 1306 4000kv. Tatmin olmazsam 2S pil almayi dusunuyorum.

Agir pil + yuksek kv + yuksek voltaj, iyi olacak diye umit ediyorum... Deneyip1 gorecegim...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 17 Nis 2018, 15:50

130'luk quad'a 1500 mah çok fazla değil mi? Bi hesaplamak lazım yine de.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 Nis 2018, 15:59

Elimde hazırda var, ağırlığı 103gram. Deyeip göreceğim. Olmazsa pilottr den 850 Mah 2S meşhur pilden alacağım. Motor KV yüksek, trust yüksek olacak, ağırlığı karşılar diye düşündüm açıkcası...

“Bataryalar” sayfasına dön