düştüm sorun sizce ne olabilir arkadaşlar? Saygılar.

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Re: düştüm sorun sizce ne olabilir arkadaşlar? Saygılar.

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 03 Kas 2018, 08:46

elmoblatch yazdı: 02 Kas 2018, 17:16 Ufff çok geçmiş olsun be ya :(

Ama ucuz atlatmışsınız hocam. Quad kendini baya bir yavaşlatmış.

Ben DVR kaydını görmek isterim. Var ise DVR kaydı çok daha net ipuçları verebilir. Yİne de benim tahminim şöyle;

Ortalardan biraz ileride Quad'ın beeper'ı ötmeye başlıyor. Muhtemelen voltaj düşüklüğü sebebiyle ötüyor. Quad dengede ve uçmaya devam ediyor. Üzerine Punch'lar geliyor. Beeper ötmeye devam ediyor. Sanıyorum tam o esnada pil tamamen tükeniyor ve 1:48 gibi FC reset atıyor ve motorların dönüşü tamamen duruyor. Daha sonra voltaj toparlayınca FC tekrar güç alıp açılıyor. Ancak pil çok güçsüz olduğu için geriye kalan kısımda motorlar çok performanssız kalıyor ve quad düşüyor.

Pek ihtimal dahilinde gibi gelmiyor ama Eğer 1.48'de failsafe e kaldıysanız, düşerken quad'ın sinyali yakalaması lazım. Ama bu failsafe ayarlarınız ile alakalı. Failsafe ayarlarınızı paylaşabilir misiniz?

Eğer o beeperı kendiniz özel ayarlamadıysanız ve varsayılan ayarlarda olduğu gibi voltaj sebebiyle ötüyor ise, beeper sürekli ötmeye başladıktan sonra pili aşırı zorlamışsınız hocam. Kabaca bir tahmin ile Lipo 10.00-11.0V aralığına inmiş olmalı. Bu durum da kolayca fc, kamera esc motor ne varsa hepsini resetleyebilir. Ama 13.5'leri görmedim diyorsunuz. Acaba pil voltaj kalibrasyonunda bir sorun olabilir mi? Çünkü beeper'ın uyarıyı kestiğini hiç duymadım. Normalde voltaj belirli bir aralığa inince ötüp tekrar susmalı. Voltaj iyice düşünce (Örneğin yüksüz 13.7V gibi)sürekli ötmeye başlar. Sizinki aniden başlıyor ve sürekli ötmeye devam ediyor. Ya da ara ara punch'larda ötmesin, rahatsız etmesin diye BF "Battery" sekmesindeki voltaj uyarı ayarlarını hiç değiştirdiniz mi?

Ve bu arada 1:48 esnasında, havada hiç görüntünüz gidip geri geldi mi? Eğer görüntü gitti ise, geri geldiğinde BF açılış ekranı çıktı mı? Eğer bu olmadı ise 1:48 sonrası ekranda disarm sonrası çıkan uçuş özeti istatistik bilgileri çıktı mı? Bir DVR kaydımız olsa çok daha ne anlaşılabilir aslında.

Tekrar geçmiş olsun :(
Öncelikte bu güzel yorumun için teşekkür ederim Barış hocam dvr kaydım yok ama failsafe ayarlarının sayfasının resmini ekte belirteceğim ve 1.48 de ekran görütüsü gidip gelme olmadı direk failsafe moduna girdi bunun haricinde beeper ayarlanabilir 2s 6s ölçümlü beeper takıyorum voltaj uyarısını ben kendim ayarlıyorum o zaman da s başına 3.5 v ayarlamıştım failsafe modunda motor güçleri biraz düşük kalmış sanırım %30 güç ile düşüş yaşamış olsaydım yavaş bir düşüş olurdu diye düşünüyorum çünkü %34 güç verdiğim zaman quad havalanıyor ağırlığa göre değişken bir durum olsada benim quad ın ağırlığında bu güçte kalkış yapıyorum. teşekkürler saygılar.
Dosya ekleri
failsafe sayfası quad.jpg
failsafe sayfası quad.jpg
Configuration page 4.jpg
Configuration page 4.jpg
Configuration page 3.jpg
Configuration page 3.jpg
Configuration page 2.jpg
Configuration page 2.jpg
Configuration page 1.jpg
Configuration page 1.jpg
ARM ayarları.jpg
ARM ayarları.jpg
Adjustments ayarları.jpg
Adjustments ayarları.jpg
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 03 Kas 2018, 10:49

O halde gelsin yeni sorularım 😁
. Ayarlarda failsafe drop moduna ayarlı gözüküyor?
. Kumanda tarafında failsafe ayarları ne durumda acaba?
. Failsafe'e kaldığınızı nasıl anladınız?
. Kamera direk lipo'ya mı bağlı?
. Düşüş sırasında ekrana hiç bf açılış görseli veya bf uçuş sonu istatistikleri görseli geldi mi? Gerçi heyecandan kaçırmış olabilirsiniz, bana olmuştu 😁 Dvr kaydında farketmiştim.

Eğer beeper 13.5'de ötüyor ise o pil rahatlıkla 10-11V seviyelerine inmiş olmalı :(
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 03 Kas 2018, 14:45

elmoblatch yazdı: 03 Kas 2018, 10:49 O halde gelsin yeni sorularım 😁
. Ayarlarda failsafe drop moduna ayarlı gözüküyor?
. Kumanda tarafında failsafe ayarları ne durumda acaba?
. Failsafe'e kaldığınızı nasıl anladınız?
. Kamera direk lipo'ya mı bağlı?
. Düşüş sırasında ekrana hiç bf açılış görseli veya bf uçuş sonu istatistikleri görseli geldi mi? Gerçi heyecandan kaçırmış olabilirsiniz, bana olmuştu 😁 Dvr kaydında farketmiştim.

Eğer beeper 13.5'de ötüyor ise o pil rahatlıkla 10-11V seviyelerine inmiş olmalı :(
kamera direk lipoya değil de osd üzerinden video girişlerine lehimli
kumanda üzerinden failsafe ayarları ile ilgili hiç bir değişiklilik yapmadım diye biliyorum
bf yazısı gelmiş olabilir tam emin değilim o anda adranalin patlaması yaşadım :D
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 03 Kas 2018, 15:19

Tamam hocam ben tahminimi voltajdan ötürü muhtemelen fc reset atmış şeklinde kullanıyorum. Nedeni şöyle;

. Kumandadan bir failsafe ayarı yapılmadığı için quad "son emirleri uygula" şeklinde tavır almalı. Yani sinyal gittiğinde quad yoluna devam etmeli. Fakat motorlar bir noktada duruyor. fc reset atmış olmalı ki motorlar dursun. Tahminim böyle. Ama önemli olan quadın motorları tekrar çalıştırarak düşüşü hafifletmiş ve yumuşak zemine düşmüş olması. Çok geçmiş olsun tekrar 😕

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 03 Kas 2018, 15:48

elmoblatch yazdı: 03 Kas 2018, 15:19 Tamam hocam ben tahminimi voltajdan ötürü muhtemelen fc reset atmış şeklinde kullanıyorum. Nedeni şöyle;

. Kumandadan bir failsafe ayarı yapılmadığı için quad "son emirleri uygula" şeklinde tavır almalı. Yani sinyal gittiğinde quad yoluna devam etmeli. Fakat motorlar bir noktada duruyor. fc reset atmış olmalı ki motorlar dursun. Tahminim böyle. Ama önemli olan quadın motorları tekrar çalıştırarak düşüşü hafifletmiş ve yumuşak zemine düşmüş olması. Çok geçmiş olsun tekrar 😕
Teşekkür ederim abi üzücü bir durum ama daha kötüsü de olabilirdi çok şükür sadece bir lehim kablosu ile olayı atlattık. arm etmeye çalıştım çakılana kadar ama nafile çok kısa süre içinde 2 kez arm denedim ama yemedi :()
Tehlikeli Oyuncaklar...

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 03 Kas 2018, 19:43

Daha önce failsafe üzerine bir seminerde deneyler esnasında quad ın bir motorunu kapatıyorlardı quad düz hale gelebilse bile kendi etrafında dönerek düşüyordu, sizin quadın dönerken düşmesi de bana böyle geldi. Kopan esc kablosu aslında havadayken kopmuş olabilir mi? Anlık olarak short circuit e sebep olup lipo yu zorlamıştır ve fc reset atmıştır. Kopan kablo kameranın arkasında mı kalıyordu. Aslında direk şöyle sorayım 4 numaralı motor muydu?(dönüş yönlerini ters hatırlamadıysam eğer)

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 03 Kas 2018, 19:50

Gktu yazdı: 03 Kas 2018, 19:43 Daha önce failsafe üzerine bir seminerde deneyler esnasında quad ın bir motorunu kapatıyorlardı quad düz hale gelebilse bile kendi etrafında dönerek düşüyordu, sizin quadın dönerken düşmesi de bana böyle geldi. Kopan esc kablosu aslında havadayken kopmuş olabilir mi? Anlık olarak short circuit e sebep olup lipo yu zorlamıştır ve fc reset atmıştır. Kopan kablo kameranın arkasında mı kalıyordu. Aslında direk şöyle sorayım 4 numaralı motor muydu?(dönüş yönlerini ters hatırlamadıysam eğer)
sağ arka taraf taki esc kablosu düşme esnasında pervanenin dönüş ve düşüşteki esnemesinden kaynaklı oluştuğunu dşünüyorum pervane de de ufak sıyırma izi vardı. oldu mu oluyor hocam sağlık olsun.
Tehlikeli Oyuncaklar...

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 03 Kas 2018, 20:01

ElektronikSeven59 yazdı: 03 Kas 2018, 19:50
Gktu yazdı: 03 Kas 2018, 19:43 Daha önce failsafe üzerine bir seminerde deneyler esnasında quad ın bir motorunu kapatıyorlardı quad düz hale gelebilse bile kendi etrafında dönerek düşüyordu, sizin quadın dönerken düşmesi de bana böyle geldi. Kopan esc kablosu aslında havadayken kopmuş olabilir mi? Anlık olarak short circuit e sebep olup lipo yu zorlamıştır ve fc reset atmıştır. Kopan kablo kameranın arkasında mı kalıyordu. Aslında direk şöyle sorayım 4 numaralı motor muydu?(dönüş yönlerini ters hatırlamadıysam eğer)
sağ arka taraf taki esc kablosu düşme esnasında pervanenin dönüş ve düşüşteki esnemesinden kaynaklı oluştuğunu dşünüyorum pervane de de ufak sıyırma izi vardı. oldu mu oluyor hocam sağlık olsun.
bana çok mantıklı gelmedi hocam, soğuk lehim yapmamaya dikkat edin umarım tekrar böyle bir şey yaşamazsınız

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 04 Kas 2018, 22:54

Bu konu hakkında ilginç bir durum daha düştükten sonra lipo biraz çarpmanın etkisi ile çok küçük bir hasar almış fakat şuanda balance modu ile şarj ediyorum ve değerler şu şekilde not şarj dolumu devam ediyor.
1S 3.89 zarar gören hücre 1 nci hücre bu durum başıma dert olur mu sizce arkadaşlar
2S 4.20
3S 4.20
4S 4.20
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 04 Kas 2018, 22:56

Aklımdan geçen de şu hasarlı hücreyi gözlükte kullansam diğer sağlam olan hücreleri 3S batarya ya çevirsem mantıklı olur mu 4.20 ye dolmuyor 1nci hasarlı hücre.
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 04 Kas 2018, 23:16

ElektronikSeven59 yazdı: 04 Kas 2018, 22:56 Aklımdan geçen de şu hasarlı hücreyi gözlükte kullansam diğer sağlam olan hücreleri 3S batarya ya çevirsem mantıklı olur mu 4.20 ye dolmuyor 1nci hasarlı hücre.
Hocam birinci hücreyi çıkarın ve dediğiniz gibi kullanın. Çünkü araç hücrelerin voltajlarına tek tek bakmadığı için 4 hücrenin toplam voltajını alıp 4'e bölerek hücre başı voltajı hesaplıyor. Bu yüzden hücrelerden biri bozukkten bataryanın gerçek durumunu uçuş sırasında doğru göremeyeceksiniz.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 04 Kas 2018, 23:47

Söktüm dış koruyucu kaplamasını fakat fiziksel hasar görünmüyor Gökhan abim iç sarım hücreleri hasar gördü sanırım olabilir mi.
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 05 Kas 2018, 00:39

ElektronikSeven59 yazdı: 04 Kas 2018, 23:47 Söktüm dış koruyucu kaplamasını fakat fiziksel hasar görünmüyor Gökhan abim iç sarım hücreleri hasar gördü sanırım olabilir mi.
Hocam hücre fiziksel hasardan değil, voltajı aşırı düşürdüğünüz için gitmiştir. Sıfır bir lipo'yu bir kez dahi bu şekilde zorlarsak bir yada daha fazla hücre bu şekilde kalıcı hasar görebiliyor malesef. Şurada bu konu ile ilgili bilgi mevcut;

viewtopic.php?t=423#p4308

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 05 Kas 2018, 00:47

Bütün hücreleri discharge yapıp storage yapsam dengeleyebilirmiyim acaba Barış hocam ?
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 05 Kas 2018, 00:53

Yapabilirsiniz ama o hücre şu anda tehlike arz ediyor hocam. Uçuşta yani discharge'da veya şarjda ani bir süpriz yapabilir size. Kimle konuşsanız size emekli etmenizi söyleyecektir. Ama zorlayanlar da gördüm. Siz bilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 05 Kas 2018, 01:09

elmoblatch yazdı: 05 Kas 2018, 00:53 Yapabilirsiniz ama o hücre şu anda tehlike arz ediyor hocam. Uçuşta yani discharge'da veya şarjda ani bir süpriz yapabilir size. Kimle konuşsanız size emekli etmenizi söyleyecektir. Ama zorlayanlar da gördüm. Siz bilirsiniz.
Yani şöyle söyleyim Barış hocam 4S bataryanın bütün hücrelerinin aynı şekilde seyir etmesi için hepsinin sağlıklı olması gerekiyor 1 tanesi tam dolmuyor ise sıkıntı 3S e düşmekte fayda var diğer hücreleri de sağlam tutabilmek için o zaman ne yapıyoruz kolları sıvayıp lehim makinesinin fişini takıyoruz :D teşekkürler.
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 05 Kas 2018, 04:48

ElektronikSeven59 yazdı: 05 Kas 2018, 01:09 ...lehim makinesinin fişini takıyoruz :D teşekkürler.
:lol: :lol: :lol:
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 05 Kas 2018, 05:13

Gökhan Bora yazdı: 05 Kas 2018, 04:48
ElektronikSeven59 yazdı: 05 Kas 2018, 01:09 ...lehim makinesinin fişini takıyoruz :D teşekkürler.
Çok uğraştırdı beni abi yaw 3s e düşürdüm 1 pili 2 kez kıvılcım attırdım bende 3buçuk attım :D
Tehlikeli Oyuncaklar...

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 05 Kas 2018, 14:09

ElektronikSeven59 yazdı: 05 Kas 2018, 05:13
Gökhan Bora yazdı: 05 Kas 2018, 04:48
Çok uğraştırdı beni abi yaw 3s e düşürdüm 1 pili 2 kez kıvılcım attırdım bende 3buçuk attım :D
Pil ayırırken çok dikkatli olmak lazım. Ayırdığınız hücreyi dikkatlice saklayıp uygun çöpe atmanız lazım. 16s pilin short olduğunda bıraktıklarını görmüş, ve 12s pili short dan ucu ucuna kurtarmış biri olarak 2s bile parçalasam aşırı derecede dikkat ederim. Pilleri sarabilecek boyutta kablo çorapları var onlar ile 3s sarabilirsiniz. Güvenli uçuşlar

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön