Hangi f4 kartı almalıyım ?

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
pplane
Ad Soyad: kerem güner

Hangi f4 kartı almalıyım ?

Mesaj gönderen pplane » 08 Kas 2018, 19:11

Herkese Merhaba,
Gökhan Hoca'nın videolarından çıkardığım notlar sayesinde artık bir quad da ben toplamaya karar verdim. Artık f4 kontrolcülerin tercih edilebilir olduğu tavsiyesi üzerine kendisinin de tavsiye ettiği Matek ve Omnibus kontrolcüleri arasında kaldım;

MATEK : https://www.banggood.com/Matek-F405-OSD ... rehouse=CN

Omnibus : https://www.banggood.com/Original-Airbo ... rehouse=CN

Ancak F330 Gövdeli Quadcopter video serisinde ilk videoda kullandığı omnibus bozulduğu için 2. videoda onu üste linkteki MATEK ile değiştirdi. Acaba Omnibus f4 pro v3 kontrolcüde kronik bir problem mi var yoksa olağan bir bozulma mı yaşandı ?

MATEK kontrolcüde BEC devresi olmadığından Realacc gövde ile beraber gelen PDB iş görürse MATEK ve Realacc baya karlı bi tercih olmuş oluyor, doğru mudur ?

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Re: Hangi f4 kartı almalıyım ?

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 08 Kas 2018, 19:37

Merhaba. Ben iki kart arasından matek olanı öneririm. Çünkü: omnibus I2C portunu UART3 ile paylaşıyor. GPS bağlamayı düşünüyorsanız yani I²C portunu kullanacaksanız bu portları birbirinden ayırmak gerekiyor. Inav yazılımı remappinge (yeniden adreslemeye) izin vermediği için inavın kaynak kodlarını indirip yeniden derlemek gerekiyor. Eğer GPS kullanmayacaksanız bu söylediğimi dikkate almayın.

Bir diğer konu ise fiyat: matek'te şuanda indirim var ve 134 liraya satılıyor, fiyat bence çok iyi.

Not: Omnibusta kronik bir problem yok. Benim kartı bozmamın sebebi tamamen dikkatsizlik. Çok uykuluyken videoyu yetiştirmeye çalıştığım için kart üzerinde kısa devre yaptım ve işlemci yandı. Daha sonra işlemciyi değiştirip kartı çalışır hale getirdim ancak yine de matekten memnun olduğum için dron üzerinde mateki kullanmaya devam ettim.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

mhmtycl001
Ad Soyad: Mehmet Yücel

Mesaj gönderen mhmtycl001 » 10 Kas 2018, 20:46

Merhaba neden matek f722 kontrol kartı kullanmadığınızı merak ettim arkadaşlar ??

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 10 Kas 2018, 21:07

Benim için tek sebep pahalı olması.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Cahit166
Ad Soyad: Cahit KIYICIOGLU

Mesaj gönderen Cahit166 » 10 Kas 2018, 21:14

Gökhan Bora yazdı: 08 Kas 2018, 19:37 Merhaba. Ben iki kart arasından matek olanı öneririm. Çünkü: omnibus I2C portunu UART3 ile paylaşıyor. GPS bağlamayı düşünüyorsanız yani I²C portunu kullanacaksanız bu portları birbirinden ayırmak gerekiyor. Inav yazılımı remappinge (yeniden adreslemeye) izin vermediği için inavın kaynak kodlarını indirip yeniden derlemek gerekiyor. Eğer GPS kullanmayacaksanız bu söylediğimi dikkate almayın.

Bir diğer konu ise fiyat: matek'te şuanda indirim var ve 134 liraya satılıyor, fiyat bence çok iyi.

Not: Omnibusta kronik bir problem yok. Benim kartı bozmamın sebebi tamamen dikkatsizlik. Çok uykuluyken videoyu yetiştirmeye çalıştığım için kart üzerinde kısa devre yaptım ve işlemci yandı. Daha sonra işlemciyi değiştirip kartı çalışır hale getirdim ancak yine de matekten memnun olduğum için dron üzerinde mateki kullanmaya devam ettim.
Bu gps olayı bn880 içinde geçerlimi nasıl oluyor

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 10 Kas 2018, 21:50

GPS ile alakası yok hocam, kontrol kartı ile ilgili bir durum.

“Kontrol Kartları” sayfasına dön