Kamera parazit problemi

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Re: Kamera parazit problemi

Mesaj gönderen Sadık » 27 Eki 2018, 05:54

elmoblatch yazdı: 27 Eki 2018, 05:50 Aslında 6. maddede belirttiğim lc filter ile hem kamera hem de verici sinyallerini temizlemek daha doğru bir çözüm.
Lc filter da yolda. Sinyal kablolarını bağlıyoruz değil mi buna abi?
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 27 Eki 2018, 07:58

Hoyır hocam. Direk artı ve eksiyi bağlıyoruz. Yani kapasitörde yaptığımız gibi.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 27 Eki 2018, 13:03

Üzerinde LC filter bulunduran PDB'ler de var. Örneğin şu:
GEPRC XT60-PDB 5V RC Multirotor için LC Filtresine Sahip 12V Çift BEC PDB FPV Yarış Drone
https://banggood.app.link/s9WMLhxXlR

Kablo kalabalığını da ciddi anlamda azaltır diye düşünüyorum.

soloturk44
Ad Soyad: .

Mesaj gönderen soloturk44 » 10 Kas 2018, 14:57

..
En son soloturk44 tarafından 01 Ara 2018, 20:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 10 Kas 2018, 15:04

Gönderdiğim linktekini aldıysanız, 1-4s arası voltaj bağlayabilirsin. Herhangi özel bir bağlantısı yok. Artı ve eksi girip çıkacaksınız, hepsi o kadar.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 10 Kas 2018, 15:05

Ben kapasitör'cüyüm. Yanı kapasitörlerin lc filter'dan daha çok işe yaradığını düşünüyorum. Ama link olarak şunu vereyim size:
LANTIAN LC Filtre Modülü DC Güç Video Sinyal Dalga Filtresi 1S-6S için FPV Sistem RC Drone
https://banggood.app.link/B9IcPVTkJR

Giriş-çıkış zaten bunlarda 6s e kadar destekliyor. Yani her verici voltajıyla uygun, diye biliyorum.

Kullanıcı avatarı
Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 10 Kas 2018, 15:05

Sadik yazdı: 10 Kas 2018, 15:05 Ben kapasitör'cüyüm. Yani kapasitörlerin lc filter'dan daha çok işe yaradığını düşünüyorum. Ama link olarak şunu vereyim size:
LANTIAN LC Filtre Modülü DC Güç Video Sinyal Dalga Filtresi 1S-6S için FPV Sistem RC Drone
https://banggood.app.link/B9IcPVTkJR

Giriş-çıkış zaten bunlarda 6s e kadar destekliyor. Yani her verici voltajıyla uygun, diye biliyorum.

soloturk44
Ad Soyad: .

Mesaj gönderen soloturk44 » 10 Kas 2018, 15:12

..
En son soloturk44 tarafından 01 Ara 2018, 20:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 10 Kas 2018, 17:42

Hocam eğer bakır plaket üzerine yerleştirebilirseniz, uğraşırım ben diyorsanız, kendi LC filtrenizi yapabilirsiniz. Neredeyse bedavaya geliyor.

Çok kısaca bahsedeyim: LC Filter=> L ve C'den oluşan filtreleyici anlamına geliyor. 1 tane L (inductor-bobin) ve 1 tane C (capacitor-kondansatör) gerekiyor. Devreye bir tane seri bobin ve çıkış bölümüne bir tane kapasitör bağlamanız yeterli. Devre şeması aşağıdadır. Bir de kendi yaptığım lc filterin fotolarını yüklüyorum.
lc-filter-design.png
lc-filter-design.png (12.42 KiB) 3676 kere görüntülendi
P1020313.JPG
P1020317.JPG
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 10 Kas 2018, 18:13

LC filter yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.
1 - Ne filtrelenecek?
2 - Max kaç amper akım geçebilecek?
3 - Max kaç volt geçecek?

1 - Ne filtrelenecek:
Filtrelenecek olan yani kirli olan gücün kirini ne oluşturuyor? Bizim quadlarda bu kiri genelde 2 şey oluşturur. BEC ve ESC. Kamera girişine bir osiloskop bağlayarak voltaj görsel olarak izlenebilir. Kirliliğin başladığı noktanın frekansı tespit edildikten sonra lc filtremiz için cutoff frekans belirlenir. Cutoff için formul şudur: F = 1/(2*PI()*SQRT(L*C)) İsterseniz şu sayfada hesaplamalarınızı yapabilirsiniz: http://sim.okawa-denshi.jp/en/RLClowkeisan.htm R değerini 1 girebilirsiniz.

2 - Max kaç amper akım geçebilecek?
Filtreden kaç amper akım geçeceğiniz besleyeceğiniz cihaz belirliyor. Kameralar için genelde 0.1 amper ve daha altında akım geçer. Beslenilen cihazın çektiği akım genelde ürün sayfalarında yazar. Bu akım belirlendikten sonra bobin seçerken akım değerine de bakın. Ben 2 farklı türde bobin için akım değerlerini içeren tabloyu aşağıya ekledim.

3 - Max kaç volt geçecek?
Devrenin girişine bağlayacağınız voltajın büyüklüğü, devrede kullanacağınız kapasitör için çok önemlidir. Kapasitörün kaldırabileceğinden daha fazla gerilim verirseniz kapasitör bozulacaktır.

Kirliliğin nedeni konusunda bir noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer kirlilik araca gaz verince (throttle) oluşuyorsa elektrolik kapasitör kullanın. Eğer kirlilik görüntünün tamamında düz ya da çapraz çizgiler halindeyse ve ani throttle olmadan da görüntüde yer alıyorsa, o zaman smd kapasitör kullanın. Bir ip ucu da şu: Ekrandaki çizgilerin birbirine mesafesi ne kadar azsa frekansı o kadar yüksek demektir. Frekans yüksek olduğu zaman elektrolit kapasitörler pek işe yaramazlar. Yüksek frekans için kapasitörün kapasitesinin düşük olması ve yüksek frekansa duyarlı olması gerekir. Örneğin 100hertz için 47uf elektrolit kapasötir çözüm olabilirken 1khz için 1uf seramik kapasitör çözüm olabilir. Rakamları salladım.

Not 1: SQRT => Square Root yani karekök anlamına gelir.

Şimdi düşündüm de, aslında video çekmek için güzel bir bahane. Hem elimde osiloskop da var.
cd43.png
cd54.png
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

“FPV Kameralar” sayfasına dön