Kumanda,Drone ,Arm Problemi

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
xanadu
Ad Soyad: Selçuk Odabaşı

Kumanda,Drone ,Arm Problemi

Mesaj gönderen xanadu » 18 Kas 2018, 14:56

Arkadaşlar,herkese merhaba ilk topladığım quad da,kumanda ,drone ve betafligth'ta arming disable sorunu yaşıyorum 2 gündür çözmeye çalışıyorum birsürü şey okudum iyice işin içinde çıkalmaz hal aldı,kumanda ayarı,betaflight dfu mood derken çalıştıramadım malesef,bilgisi olan,çözümü bilen arkadaşlardan yardım istiyorum:)

Kart:SP Racing F3 (Acro)
Esc:Racerstar 20A
Kumanda:Flysky fs i6S
Receiver:fs-ia6b

İlk önce Gökhan hocanın videolarındaki gibi blheli güncellemesini yaptım.
Not:(Bilgisayar üzerinden motorları çaılştırabiliyorum)

Flash loader ve driverları da indirip yükledim buraya kadar da sorun yok...)

Betaflighta giriş yaptım. fakat bende hiç dfu mod gözükmedi com7 olarak betaflight girdim.ayarları denildiği gibi yaptım.
BAĞLANTI.jpeg
Betaflight taki animasyon hareket etmiyor şuan daha önceki bağlantılarımda hareket ediyordu:)
ANİMASYON.jpeg
Port bölümündeki serial rx'i uart3 olarak işaretledim
PORT.jpeg
fakat benim kontrol kartındaki yer uart girişleri değil ......IO gibi birşey yazyor? uart 1 mi 2mi 3 mü?
UART.jpeg
DRONE BAĞLANTI.jpeg
Bağlantı için pdb boarddaki 5v volttan güç veriyorum.
DRONE 5V.jpeg
Betaflight taki receiver bölümünde ,kumanda bağlıyken bilgisayar üzerinde hareket ettirebiliyorum
RECEİVER.jpeg
Motor bölümüne gelince masterdan veya tek tek motorlaraı bilgisayardan güç verince motorlar dönmüyor!!! esc'lerden ses çıkıyor!!! motor dönmek istiyorda birşey tutuyor gibi bir hareket yapıyor:))
MOTORS.jpeg
Kumanda output ayarları
KUM OUTPUT.jpeg
ve sonuç olarak drone hareket etmiyor....
arm switch'i bu kumanda da nasıl ve hangi switch'e atamalıyım?
aux channel'ın bağlantıda rölü varmı? gibi gibi bir sürü soru:))

yardımlarınız beklemekteyim arkadaşlar

Selçuk Odabaşı

xanadu

Re: Kumanda,Drone ,Arm Problemi

Mesaj gönderen xanadu » 19 Kas 2018, 09:14

Sorun çözülmüştür.

Selçuk Odabaşı

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 19 Kas 2018, 11:02

xanadu yazdı: 19 Kas 2018, 09:14 Sorun çözülmüştür.

Selçuk Odabaşı
Geçmiş olsun. Mahsuru yoksa nasıl çözdüğünüzü de paylaşır mısınız?
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

xanadu

Mesaj gönderen xanadu » 20 Kas 2018, 11:16

elmoblatch yazdı: 19 Kas 2018, 11:02
xanadu yazdı: 19 Kas 2018, 09:14 Sorun çözülmüştür.

Selçuk Odabaşı
Geçmiş olsun. Mahsuru yoksa nasıl çözdüğünüzü de paylaşır mısınız?
Barış bey merhabalar,hiç sormayın:) ilk defa drone topluyorum,,rc konusunda tecrübeliyim hali hazırda, 2 benzinli araç bulunmakta fakat drone konusunda işin içine yazılım olayları girince işler değişti,bir sürü programlar,yüklemeler vs.
o kadar çok video izledimki o kadar çok yorum okudum ki kafam karıştı,permitasyonlar arttı:) yabancı bir video'da kartta bulunan cpu oranını düşürmekten bahsediyorlardı,cpuyu düşürdüm+betaflight'dan esc trim ayarlarını (1005 ve 1015 olarak değiştirdim ....bu forumda anlatılıyordu) + bu arada yanılmıyorsam sizin yorumunuzda olabilir,başkasının da:) drone bilgisayarda betafligt'a bağlıyken arm olmuyor demişsiniz veya birileri demiş:) kablo bağlantısını bilgisayardan kesince arm olmaya başladı Barış bey, sonuç olarak CPU,esc ayarları ve bigisayardan,drone bağlantısını kesince sorun çözüldü:) Belkide herşey tamamdı,bilgisayar&drone bağlantısını kesmediğim için arm olmadı.Dediğim gibi o kadar çok video ve forumda gezindim ki herşey birbirine girdi bir anda(program yükleme,dfu mod vs.)
Bu arada benim kartım forumda bir klasik herhalde:) sp f3 racing hiç bir şekilde DFU mod'a geçmedi COM7 diye bağlandım.oysaki yerli ve yabancı sitelerde DFU mod'a geçmeden bağlantı olmayacağını anlatıyorlardı,gibi gibi bir sürü problem çıktı karşıma ama neyseki halletim bu ilk drone deneme-eğitim amaçlı olacak.Neyse biraz uzun oldu ama kusura bakmayın Barış bey,ilginiz içinde ayrıca teşekkür ederim,değerli yorumlarınızı forumdan takip ediyorum:)

Selçuk Odabaşı

xanadu

Mesaj gönderen xanadu » 20 Kas 2018, 11:37

Robocat 270 son halide bu şekilde:)

Gökhan hocayla geçen yaz,youtube kanalında yaptığı dronelar zamanında konuşmamız olmuştu,bütün parçaları almıştım ama toplamaya iş yoğunluğundan anca zaman ayırdım (nasıl bir iş'miş diyorsunuzdur,1 yıl beklenir mi:)) malesef beklemek durumunda kaldım:) görüşmek,karşılıklı sohbet etmek dileğiyle Barış bey....
robocat270-3.JPG
robocat270-1.JPG

Selçuk Odabaşı

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 20 Kas 2018, 17:46

xanadu yazdı: 20 Kas 2018, 11:37 Robocat 270 son halide bu şekilde:)

Gökhan hocayla geçen yaz,youtube kanalında yaptığı dronelar zamanında konuşmamız olmuştu,bütün parçaları almıştım ama toplamaya iş yoğunluğundan anca zaman ayırdım (nasıl bir iş'miş diyorsunuzdur,1 yıl beklenir mi:)) malesef beklemek durumunda kaldım:) görüşmek,karşılıklı sohbet etmek dileğiyle Barış bey....

Selçuk Odabaşı
Selamlar,

Çok yakışıklı görünüyor, elinize sağlık :D

İnsan bu quadcopter olayını uğraştıkça öğreniyor. Aslında keşke sp racing f3 ile başlamasaydınız, f4 ile başlasaydınız, muhtemelen herşey daha rahat olurdu demek geçiyordu içimden ama şimdi vazgeçtim. İlk tecrübeniz sp racing f3 olunca baya güzel bir öğrenme süreci olmuş. Bundan sonrakiler çocuk oyuncağı gibi gelir :D - geçmiş olsun - sevgiler.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

xanadu

Mesaj gönderen xanadu » 20 Kas 2018, 18:40

elmoblatch yazdı: 20 Kas 2018, 17:46
xanadu yazdı: 20 Kas 2018, 11:37 Robocat 270 son halide bu şekilde:)

Selçuk Odabaşı
Selamlar,

Çok yakışıklı görünüyor, elinize sağlık :D

İnsan bu quadcopter olayını uğraştıkça öğreniyor. Aslında keşke sp racing f3 ile başlamasaydınız, f4 ile başlasaydınız, muhtemelen herşey daha rahat olurdu demek geçiyordu içimden ama şimdi vazgeçtim. İlk tecrübeniz sp racing f3 olunca baya güzel bir öğrenme süreci olmuş. Bundan sonrakiler çocuk oyuncağı gibi gelir :D - geçmiş olsun - sevgiler.
Teşekkür ederim Barış bey,sağolun tam olarak hatırlamıyorum ama parçaları topladığım zaman f3,ccd gibi kartlar vardı.F4 yeni yeni çıkyordu,genel olarak bu karttan bahsediliyordu.Eee acemide olunca aldım bir tane:) burdan da f3 kartla başlanmıycağını öğrenmiş olduk böylece:)) ama bu kadar zorlanacağımı bilmiyordum açıkcası....bu topladığım drone ile uçuş öğrenme,pratik vs.yapmak için olacak daha sonra başka bir tane daha yapıcam.holybro kakute F4 ve Emax magnum v2 tower kartlarda sizin dediğiniz gibi sanırım herşey içinde bu kartlarla pek zaman kaybı yaşamıycam gibi geliyor sizinde söylediğiniz gibi...ilginiz için teşekkür ederim.Sevgiler & Saygılar

“Genel” sayfasına dön