Hangi verici daha güvenilir ?

soloturk44
Ad Soyad: .

Hangi verici daha güvenilir ?

Mesaj gönderen soloturk44 » 21 Kas 2018, 20:01

..
En son soloturk44 tarafından 01 Ara 2018, 20:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

soloturk44

Re: Hangi verici daha güvenilir ?

Mesaj gönderen soloturk44 » 21 Kas 2018, 20:13

..
En son soloturk44 tarafından 01 Ara 2018, 20:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 21 Kas 2018, 20:48

Hocam vericilerin mw değerlerine çok takılmamak gerekiyor. Uygun şartlar sağlandığında 25mw ile bile 300 metrenin üzerine ulaşabilirsiniz. Uygun olmayan şartlarda ise 800mw ile 30 metrenin üzerine çıkamayabilirsiniz. Bu şartlar nelerdir, elimden geldiğince anlatayım:

5.8ghz ya da herhangi bir frekansta çalışan bir verici gerçekte yazıldığı frekansta çalışmaz. 5.8ghz dediğimiz 5.6ghz ile 5.9ghz arasında bir frekans kullanır. Kullanılan frekans doğrudan anten ile ilişkilidir. Aslında tam tersi. Vericiye takılan anten kullanılması gereken frekansı belirler. Dünyanın en iyi fpv anteni 5.8ghz'de süper bir performans veriyorken 5.6ghz'de rezil bir sonuç verebilir.
Koaksiyel kablonun common denilen dıştaki sargısının bittiği noktadan sonraki uzunluğu o antenin en iyi hangi frekansta çalışacağını belirler. Ama satın aldığımız antenler maalesef bu durum gözardı edilerek satılıyor. Aslında bir anten satılırken tam olarak hangi frekansa uygun olduğu belirtilmelidir. Bu yüzden işin ehli birçok hobici kendi antenini kendi kullanacağı frekansı dikkate alarak kendi yapıyor.

Kayıp: Vericilerimizin anten girişlerinde kayıp olabiliyor. Olabiliyor demek bile hata. Hepsinde bu kayıp oluyor. İyi tasarlanmamış bir verici 800mw bile olsa bu kayıplardan dolayı 200~300mw'a kadar inebiliyor. İşin güzel tarafı, bu kayıp sorunu minimize edilebilir.

Yansıma: Özellikle karbon fiber gövdeli araçlarda bu sorun ortaya çıkıyor. Bu tip gövdeler manyetik dalganın yansımasına neden olduğu için vericiden çıkan sinyallerin önemli bir kısmının kaybına neden olabiliyor. Yukarıdaki videodaki gibi uçak kullandığınızda ise yansıma çok az oluyor. Çünkü aracın üzerinde yansıma yapabilecek materyal çok az oluyor.

Anten Türü: Yukarıdaki videonun açıklama kısmında "8 turn helical antenna" anten kullanıldığı yazıyor. Bu tip antenler çok performanslı antenlerdir. Böyle bir anten kullandığınızda emin olun siz de bu menzillere ulaşabilirsiniz. Ancak bu antenler yönlü olduğu için multicopterlarda pek tercih edilmiyor.

Kayıpla ilgili bir fotoğraf ekledim. Örnek olarak eklediğim fotoğraf bir alıcıdaki kaybı gösteriyor. Ancak vericilerde de durum aynıdır. Ek olarak, foto bana ait değil. Soldaki yazıları ben yazmadım.
kayip.jpg
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

soloturk44

Mesaj gönderen soloturk44 » 21 Kas 2018, 21:12

..

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 21 Kas 2018, 22:30

Ben de kısa birşeyler yazayım.

Gökhan Hoca'nın dediği gibi aslında üretilen her antenin gerçek performansını sunabileceği frekans aralıkları var. Bunları ölçen cihazlar da var. Ama çok pahalılar. En son immersionRC bu ciharlardan yeni bir model çıkarttı. Fiyatı piyasadakilerin 1/8'i fiyatına gibiydi ve 300 dolardan fazlaydı. Son durumnedir hiç bakamadım.

Hal böyle olunca bizlere FPV menzili konusunda yapacak 3 şey kalıyor. Son derece basit 3 işlem ama performansınızı kat ve kat arttırabilir;

1. Alıcı ve verici tarafında bir-bir aynı antenleri kullanın.
Mümkünse antenleri çiftli satılan modellerden alın. Böylece farklı frekanslarda farklı performanslar gösterme sebebiyle asla tam performans alamama riskinde kurtulmuş oluruz.

2. Tüm kanal ve bantları test edin.
Uçtuğunuz bölgede, tüm kanal ve bantları tek tek test edin. Spesifik bazı kanallarda daha uzun menzile ulaşabildiğinizi farkedeceksiniz. (Yani antenlerinizin daha iyi performans gösterebildiği aralıklarda)

3. Gözlüğünüzün kanal ve bantını tam olarak VTX'deki ile aynı olarak ayarlayın.
Örneğin, vtx A5 üzerinden yayın yapıyorsa, Alıcınızı da A5'e ayarlayın. Oto-arama ile farklı bir kanaldan yayını alır ve oradan devam ederseniz menziliniz çok düşebilir.

* Yukarıdaki bilgiler açık arazide, alıcıve verici birbirini görecek şekilde ve uygun şartlarda uçtuğunuzu varsayarsak geçerlidir. Çünkü 5.8G blokaja çok duyarlıdır. Örneğin, siz tüm şartları sağlasanız da, gidip 50 metre ötedeki binaın arkasına girerseniz sert şekilde parazite maruz kalmanız gayet doğaldır.

Ben 200mw'de, açık arazide uçuyorum. Rahatlıkla, parazitsiz 800 metreleri görebiliyorum. Daha da gider,hiç denemedim.
330mm ile 600 mw'de, alıcı ve verici birbirini görmeden rahatlıkla 400 metrelere açılabiliyorum. Ama hava bulutsuz ve tamamen açık. Arazi ormanlık. Arada bina yok, tepe yok, elektrik teli, cep telefonuvericisi vs hiçbişey yok. Sadece sinyalin genel dağılımını etkilemeyecek kadar makul yükseklikte ve sıklıkta ağaçlar mevcut.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 21 Kas 2018, 22:46

soloturk44 yazdı: 21 Kas 2018, 21:12
Gökhan Bora yazdı: 21 Kas 2018, 20:48
Sağolun açıklayıcı yazmışsınız . Dediğiniz gibi çok yakın mesafede 20-30 metrede tx5258 ile ekranım simsiyahtı yenisini gönderdiler o yüzden eachine'in vericilerini ullanırken iki kere düşünüyorum. Yapmış olduğum Full F450 cihazı artık biraz mesafe yol aldırarak denemek istiyorum verici fikrinizi alayım dedim.Stok gelen anten dışında anten öneririniz var mı ?Drondan sonra bir uçan kanat yapasım geldi çok zevkli duruyorlar masrafı az en azından, malzemeleri tamam doğru köpüğü arıyorum :lol: .
Hocam şu iki antenden memnun kaldım:

https://www.banggood.com/DYS-FPV-5_8G-A ... rehouse=CN
https://www.banggood.com/Realacc-5_8Ghz ... rehouse=CN

İkisi de yakın performansı veriyor. Daha önceden boscam'ın antenlerini kullandım ve çok memnun kaldım. Ama piyasada bulmak zor. Bulunsa bile çok pahalılar.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 21 Kas 2018, 22:50

Bu arada kullandığım 200mw verici hap kadar, çok afedersiniz boktan eachine vtx03 :D

Ama bu 800 metre mesafe freestyle da, ağaçların arasında, çok alçaktan, antin kuntin uçuşlarda değil :D Sadece mesafe testi amaçlı yerden 20-30 metre kadar yükseklikte, flat banel ve clover anten bağlı diversity alıcı ile. Yani burada parazit almadan bu mesafelere ulaşmada açılı flat panel'in çok etkisi var.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 21 Kas 2018, 22:52

Ben de Gökhan Hocam gibi şunu tavsiye ederim;

https://www.banggood.com/Realacc-5_8Ghz ... rehouse=CN

Özellikle pagodalardan iyi performans alamadım. Bir ara tiplerini seviyorum diye inat ettim, bir takım emax pagoda aldım, yine olmadı :)

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 21 Kas 2018, 22:52

elmoblatch yazdı: 21 Kas 2018, 22:30 üretilen her antenin gerçek performansını sunabileceği frekans aralıkları var. Bunları ölçen cihazlar da var. Ama çok pahalılar. En son immersionRC bu ciharlardan yeni bir model çıkarttı. Fiyatı piyasadakilerin 1/8'i fiyatına gibiydi ve 300 dolardan fazlaydı. Son durumnedir hiç bakamadım.
https://www.banggood.com/1-8000MHz-AD83 ... 19993.html

Abi aslında bu cihaz da immersionrc'nin yaptığı işi yapıyor. Fiyat çok çok daha ucuz. Ama tabi bunu kullanabilmek için arduino + ekran kullanarak cihazın verdiği değeri okunabilir yapmak gerekiyor. Hep uğraş :( Atom fiziğine de profesörlüğe de lanet olsun.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 21 Kas 2018, 22:55

Gökhan Bora yazdı: 21 Kas 2018, 22:52 https://www.banggood.com/1-8000MHz-AD83 ... 19993.html

Abi aslında bu cihaz da immersionrc'nin yaptığı işi yapıyor. Fiyat çok çok daha ucuz. Ama tabi bunu kullanabilmek için arduino + ekran kullanarak cihazın verdiği değeri okunabilir yapmak gerekiyor. Hep uğraş :( Atom fiziğine de profesörlüğe de lanet olsun.
Hadi buyur...
Diyorum hocam, benim ki hep ezber bilgiler. Ben bunu yerde görsem radyo filan bu derim :D Bu işler sizde :D

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 21 Kas 2018, 23:23

Abi bunu kullanabilmek için bir attenuator (sinyal düşürücü) bir arduino ve bir de ekran kullanmak lazım. Cihazı yaptıktan sonra kalibre etmek gerekiyor. Buna bir de kasa yapmak lazım. Batarya falan gerekiyor. Bunlar hep uğraş. ImmersionRC'ninki ise tam bir anahtar teslim cihaz.

soloturk44

Mesaj gönderen soloturk44 » 22 Kas 2018, 00:54

..

soloturk44

Mesaj gönderen soloturk44 » 22 Kas 2018, 01:01

..

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 28 Kas 2018, 11:10

Merhaba herkese bende 4 yaprak kırmızı 5dBi anten kullanıyorum 5.8 ghz yeni anten siparişi verdim umarım bu anten ondan daha iyidir demek istiyorum :)
https://www.banggood.com/Foxeer-Lollipo ... rehouse=CN
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 28 Kas 2018, 12:02

ElektronikSeven59 yazdı: 28 Kas 2018, 11:10 Merhaba herkese bende 4 yaprak kırmızı 5dBi anten kullanıyorum 5.8 ghz yeni anten siparişi verdim umarım bu anten ondan daha iyidir demek istiyorum :)
https://www.banggood.com/Foxeer-Lollipo ... rehouse=CN
Lollipop v2'leri yeni denedim. Çok kötü değil ama büyük bir artısını da göremedim. Fakat çok küçük ve çok hafif.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 28 Kas 2018, 12:24

videolarda izlediğim kadarıyla çoğunlukla lolipop kullanıyorlar Barış abi ve senin video nu da izledim boş ormanlık alanda uçuşunu ağacın dalına çarparak sağ ön pervanenin kırıldığını gördüm abi buyur gel bir gün hava güzel olduğunda geniş arazi var burada doya doya uçarız eğleniriz sohbet muhabbet :) her zaman beklerim Gökhan abi ve Bahadır hocamı da beklerim tabiki inşallah kısmet olursa arazi benden :D
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 28 Kas 2018, 14:14

Eyvallah teşekkürler. İşallah fırsat olur da geliriz.
Çok alan kolay abi 20 metre yükselmeye bakıyor 😁 Boş arazi de var bolca ama malum freestyle. Üstünden atlayacak zıplayacak bişeyler olsun istiyorum. O yüzden ormana dalıyorum direk.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 28 Kas 2018, 14:27

Yaw birisi büyük bir drone yapsın da gelsin alsın beni bu Kırşehir'den :D

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 28 Kas 2018, 15:14

Gökhan Bora yazdı: 28 Kas 2018, 14:27 Yaw birisi büyük bir drone yapsın da gelsin alsın beni bu Kırşehir'den :D
Gökhan abim o işi yapsan yapsan sen yapabilirsin ancak şöyle birşey yap ta türkiye de tek olsun :)

Tehlikeli Oyuncaklar...

“FPV Vericiler” sayfasına dön