dronun sola çekme problemi

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Cgty99

dronun sola çekme problemi

Mesaj gönderen Cgty99 » 11 Kas 2018, 10:29

Merhaba arkadaşlar 3 tane dron topladım bir tanesi 215mm birtanesi 140mm son kalanda elf88 olarak bildiğimiz frameye 90mm lik dronlarım var.

Problemim şu 90lık quad stabil uçmuyor şöyleki ilk başta frame f4 fc esc motorların olduğu bir kit sipariş ettim topladım cihaz sürekli sağ sol ileri geri çekme problemi yarattı. 1104 7500kv motorları vardı. 25a esc f4 mini + osd denilen bi fc vardı.
problemi fc de aradım. aynı fc den bir tane daha aldım. yine aynı problemle karşılaştım.

sonra hglrc xjb f428 aldım çok iyi bi fc ve esc var ona şüphe yok 1104 6000kv yeni motorlar aldım montajı bitirdim. cihaz yine sola çekme yapıyor. bu durum horizon modda oluyor. acro modda horizon moda göre daha stabil tutabiliyorum cihazı. horizona aldığımda sapıtıyor. birde şöyle bir durum var. acro modda uçarken gazı köklüyorum dron sağa doğru yatacakmış gibi yükseliyor. sanki sağa takla atıcak gibi oluyor.
esc kalbrasyonu yapıldı gyro kalibrasyonu için özellikle düz bir zemin ayarlandı. ne yaptıysam düzgün uçuramadım 90lığı.
kumanda trim ayarlarını herşeyi kontrol ettim çözemedim varmı bir fikri olan acaba ?

cihazın şimdiki hali :
hglrc xjb f428
eachine 1104 6000kv motor
elf 88 frame
flysky fs-a8s micro receiver
700 tvl cam ve vtx var
650mah 2s ve 500mah lık 3 s lipolar kullanıyorum

Diyarusta
Ad Soyad: Diyar Eşlioğlu

Re: dronun sola çekme problemi

Mesaj gönderen Diyarusta » 24 Kas 2018, 03:19

Bu sorunu yabancı sitelerde bile araştırdım ama hiçbir geçerli cevap bulamadım
Bu sorunu çözen direk cennete gider
Diyar Eşlioğlu 1975 Adana
Uçucu madde bağımlısı

Diyarusta

Mesaj gönderen Diyarusta » 25 Kas 2018, 20:56

Selamlar
Aşağıdaki linkte anladığım kadarıyla bu sorunu çözmüşler ama benim İngilizcem olmadığı için pek anlayamadım bilen arkadaşlar bi bakarsa belki anlar bizede anlatır
https://github.com/cleanflight/cleanflight/issues/791
Uçucu madde bağımlısı

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 26 Kas 2018, 00:25

Selamlar,

Mpu'nuzun modeli nedir acaba?
Mpu6500 veya mpu6050 ise bunlar drift konularındaki başarısızlıkları ile meşurdurlar.

Gönderdiğiniz linkteki bağlantıda sorunu, ACC'ın genel olarak esc ve motor sinyallerinin oluşturduğu sinyal kirliliğinden etkilenerek yanlış data yorumlaması olduğu yazıyor. Konuyla ilgili olarak bazı ayarlar denenmiş ancak sinyal kirlilliği seviyesi her quad'da farklı olduğu için herkesde aynı sonucu vermemiş. Bir de sonuçta problem donanımsal olduğu için ayarları değiştirmek başka başka problemler doğurmuş.

Bu drif problemi ile başetmek/sorunu minimuma indirgemek için şunları deneyebilirsiniz;

1. Mpu'nuz 6000 değil ise mpu6000 chipli bir fc deneyin.
2. Fc'nizi soft mount edin. Dışarıdan minimum titreşim almasını sağlayın. Farklı farklı materyaller ile soft mount deneyin. (sırf bu problemden ötürü artık ueni nesil FC'lerde acc ve gyro fc üzerine soft mount olarak gelmekte).
3. Motorlarınızı soft mount yapın.
4. Farklı, resonansı az, daha az titreşim yayan bir frame deneyin.

* Yukarıdaki bilgiler drifti etkileyen subtrim gibi tüm ayarlarınızın tam olduğunu ve kumandanız ile acc chip'inizin sağlıklı çalıştığını varsayarsak geçerlidir.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Cgty99

Mesaj gönderen Cgty99 » 26 Kas 2018, 11:08

elmoblatch yazdı: 26 Kas 2018, 00:25 Selamlar,

Mpu6500 veya mpu6050 ise bunlar drift konularındaki başarısızlıkları ile meşurdurlar.

Gönderdiğiniz linkteki bağlantıda sorunu, ACC'ın genel olarak esc ve motor sinyallerinin oluşturduğu sinyal kirliliğinden etkilenerek yanlış data yorumlaması olduğu yazıyor. Konuyla ilgili olarak bazı ayarlar denenmiş ancak sinyal kirlilliği seviyesi her quad'da farklı olduğu için herkesde aynı sonucu vermemiş. Bir de sonuçta problem donanımsal olduğu için ayarları değiştirmek başka başka problemler doğurmuş.

Bu drif problemi ile başetmek/sorunu minimuma indirgemek için şunları deneyebilirsiniz;

2. Fc'nizi soft mount edin. Dışarıdan minimum titreşim almasını sağlayın. Farklı farklı materyaller ile soft mount deneyin. (sırf bu problemden ötürü artık ueni nesil FC'lerde acc ve gyro fc üzerine soft mount olarak gelmekte).

* Yukarıdaki bilgiler drifti etkileyen subtrim gibi tüm ayarlarınızın tam olduğunu ve kumandanız ile acc chip'inizin sağlıklı çalıştığını varsayarsak geçerlidir.
cevap için teşekkürler ama bendede okadar ingilizce yok :) her neyse ben hglrc ile kullandığım cihzı acro modda uçurmaya uğraşıyorum :D horizonda sapıtıyo. kısacası düzeltmeyi beceremedim :)

Cgty99

Mesaj gönderen Cgty99 » 26 Kas 2018, 11:11

elmoblatch yazdı: 26 Kas 2018, 00:25 Selamlar,

mpu 6000 - spı var titreşim azaltmayı deniyeyim birde teşekkür ederim bilgi için..

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 26 Kas 2018, 12:20

Rica ederim 😁👍
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Diyarusta

Mesaj gönderen Diyarusta » 27 Ara 2018, 12:28

Ben sorunu çözdüm videodaki parçayı 3 mm silikon levha dan keserek yaptım sonuç mükemmel oldu hiç çekme kalmadı
Videonun altındaki linkte parçanın çizimi var 3d yazıcıda iki adet yaptırdım elimde bulunsun
Uçucu madde bağımlısı

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön