900mhz bandında FRSKY-TBS KAPISMASI

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

900mhz bandında FRSKY-TBS KAPISMASI

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 07 Ara 2018, 02:55

Merhaba arkadaşlar race quadlar için çok bir gereği olmasa da ileride olur ya kullanırım diye taranis kumandama 900mhz modül almaya karar verdim fakat karşıma her zaman olduğu gibi bir çok problem çıktı ve burada iki seçenek var bir tanesi kumandanın da üreticisi olan frsky markasına ait r9m modülü bu modülün global 900mhz ve eu 868mhz olmak üzere iki seçeneği var aslında firmware update edilerek yazilimn yolu ile frekansin belirlenebildigini ogrendim ama global ile eu versiyonu arasında çıkış gücü farkı da var eu modeli 500mw a kadar destek verirken global modeli 1w a kadar cikis verebiliyor diğer seçenek ise amerikan Team Black Sheep TBS markasına ait TBS Crossfire Micro ve Full size modelleri ikisi arasında güç çıkış farkları var micro olan 1w a kadar çıkış verebilirken full size olan 2w a kadar çıkış gücü sunabiliyor bunların yanında tbs markası iletişim protokolü olarak sbus yerine onun daha da hızlandırılmış hali olan crossfire isimli kendisine ait bir protokol kullanıyor bu benim için çok önemli değil daha ziyade yarışlara katılıp daha kısa tepki süreleri isteyen arkadaşları ilgilendirir diye düşünüyorum fiyat konusunda ise frsky modul tbs in aşağı yukarı yarı fiyatına denk geliyor ben de bir türlü iain içinden çıkamadım ve burada belki deneyimleyen bir arkadaş var ise tecrübeleri paylasir diye yaziyorum sizce makul olan hangisidir?

tabi bir de frsky in tbs i baltalamak için kumandalar üzerinde yaptığı donanımsal engeller var kumandayı tbs e uygun hale getirmek için bir modlama yapmak da gerekiyormus yani frsky hem yazilimsal hem de donanimsal olarak tbs i sekteye uğratmaya çalışmış.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: 900mhz bandında FRSKY-TBS KAPISMASI

Mesaj gönderen BarisB » 07 Ara 2018, 03:18

Hocam selamlar,

Ben R9M aldım. Bolca deneme fırsatım da oldu.

Şöyle söyleyeyim; verici dediğiniz gibi 1W'a kadar çıkabiliyor. En son 10mW'de, evet sadece 10mW'de şöyle bir açılayım dedim. Artık ne kadar gittim bilmiyorum. Sinyal %99'un altına inmedi. Bunun 25'i, 100'ü, 200'ü var. 1.000'i var. Bu mesafelere quad gitse pil gitmez. Pil gitse, görüntü gelmez. Kişisel fikrim şu ki bu sistemler hakkaten böyle 20-50km giden uçaklar için filan iyi.

Yani Crossfire morssfire hiç uğraşmayın. Alın R9M'i, bitsin. İhtiyacın çok çok fazlası.

Bu arada, o bahsettiğiniz EU ve FCC versiyonları donanımsal özellikler/kısıtlamalar değil. Tamamen yazılımsal. Kumandanıza, R9M'inize ve alıcınıza FCC firmware yüklerseniz, sisteminiz FCC çalışıyor. Eğer her üçüne de EU firmware yüklerseniz, EU firmware çalışıyor. Tek dikkat etmeniz gereken bu üçlünün her birinin aynı yazılımda, yani ya EU'da, ya da FCC'de olmaları.

Örneğin biz EU bölgesindeyiz. Ama ben herşeye FCC yükledim ve sınır olmadan kullanabiliyorum. Fakat dediğim gibi henüz 10mW'nin fazlasına hiç ihtiyacım olmadı. Çalıştırmadım bile.

EU ile ilgili sınırlamalardan bahsediliyor. Bunlar sadece yasal sınırlamalar. Mesela EU'da, yani Amerika harici ülkelerde 900mhz'yi en fazla 25mW'de kullanabilmeniz söz konusu. 25mW'yi geçerseniz de telemetry kullanamamanız söz konusu. Ama bu cihazda olan donanımsal bir kısıtlama değil. Uygun firmware'i yüklerseniz, siz kumandanızdan 1W açıp, yasaları çiğnemeyi göze alarak kullanabilrisiniz.

R9M ve alıcılarının update'i konusunda epeyce sorunlar yaşadım. Bu konuda kumandada bazı sıkıntılar var. Yeni tip kumandalarda işlem farklı ki, siz de kumandayı yeni aldığınız için mutemelen sizde de farlıdır Pek kaynak da yok. Ben direk FRSKY'ın kendi destek sitesinden yardım aldım. (Bu arada çok yardımcı oluyorlar) Ama nihayetinde hepsi çözüldü. Firmware güncelleme sırasında irtibata olalım. Elimden gelen yardımı yaparım.

Ve son olarak Telemetry kullanımı için alıcı olarak R9MM modelini almanızı öneririm. Üzerinde Inverted Sport sinyal çıkışı var ve bu özellik telemetry konusunda işinizi kolaylaştıracaktır.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 07 Ara 2018, 03:51

100 metreden daha uzağa uçtuğum yok ama ben de aldım bu R9M modül ve R9MM alıcıdan. Barış abiyi çok yoracaz gibi :(
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 07 Ara 2018, 10:11

elmoblatch yazdı: 07 Ara 2018, 03:18 Hocam selamlar,

Ben R9M aldım. Bolca deneme fırsatım da oldu.

Şöyle söyleyeyim; verici dediğiniz gibi 1W'a kadar çıkabiliyor. En son 10mW'de, evet sadece 10mW'de şöyle bir açılayım dedim. Artık ne kadar gittim bilmiyorum. Sinyal %99'un altına inmedi. Bunun 25'i, 100'ü, 200'ü var. 1.000'i var. Bu mesafelere quad gitse pil gitmez. Pil gitse, görüntü gelmez. Kişisel fikrim şu ki bu sistemler hakkaten böyle 20-50km giden uçaklar için filan iyi.

Yani Crossfire morssfire hiç uğraşmayın. Alın R9M'i, bitsin. İhtiyacın çok çok fazlası.

Bu arada, o bahsettiğiniz EU ve FCC versiyonları donanımsal özellikler/kısıtlamalar değil. Tamamen yazılımsal. Kumandanıza, R9M'inize ve alıcınıza FCC firmware yüklerseniz, sisteminiz FCC çalışıyor. Eğer her üçüne de EU firmware yüklerseniz, EU firmware çalışıyor. Tek dikkat etmeniz gereken bu üçlünün her birinin aynı yazılımda, yani ya EU'da, ya da FCC'de olmaları.

Örneğin biz EU bölgesindeyiz. Ama ben herşeye FCC yükledim ve sınır olmadan kullanabiliyorum. Fakat dediğim gibi henüz 10mW'nin fazlasına hiç ihtiyacım olmadı. Çalıştırmadım bile.

EU ile ilgili sınırlamalardan bahsediliyor. Bunlar sadece yasal sınırlamalar. Mesela EU'da, yani Amerika harici ülkelerde 900mhz'yi en fazla 25mW'de kullanabilmeniz söz konusu. 25mW'yi geçerseniz de telemetry kullanamamanız söz konusu. Ama bu cihazda olan donanımsal bir kısıtlama değil. Uygun firmware'i yüklerseniz, siz kumandanızdan 1W açıp, yasaları çiğnemeyi göze alarak kullanabilrisiniz.

R9M ve alıcılarının update'i konusunda epeyce sorunlar yaşadım. Bu konuda kumandada bazı sıkıntılar var. Yeni tip kumandalarda işlem farklı ki, siz de kumandayı yeni aldığınız için mutemelen sizde de farlıdır Pek kaynak da yok. Ben direk FRSKY'ın kendi destek sitesinden yardım aldım. (Bu arada çok yardımcı oluyorlar) Ama nihayetinde hepsi çözüldü. Firmware güncelleme sırasında irtibata olalım. Elimden gelen yardımı yaparım.

Ve son olarak Telemetry kullanımı için alıcı olarak R9MM modelini almanızı öneririm. Üzerinde Inverted Sport sinyal çıkışı var ve bu özellik telemetry konusunda işinizi kolaylaştıracaktır.
vallahi sizin aldığınızı duyunca yüreğime su serpildi barış hocam peki bir şey daha sorayim bir de dahili harici besleme meselesi var bazı modellerde arkada xt30 girişi bırakmışlar ki bu modüller mesela 1w a alindiginda haricen xt30 üzerinden takılacak max2s lipo ile beslenebiliyormus siz hangi modelini aldınız hatta mümkünse link atabilir mısınız hocam ?
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 07 Ara 2018, 13:13

Hocam son çıkan kırmızı kasalı modellerin hepsinde tx30 çıkışı var. Eğer modüle dışarıdan güç bağlarsanız, dediğiniz gibi kumandanın pilini azad edip dışarıdan besleniyor 😁 Eğer öyle 500mw ya da 1w'larda çalıştıracaksanız dışarıdan güç kaynağı mantıklı oluyor. Fakat dediğim gibi, gerçekten hayatınızda ya 1, ya 2 kere kullanacağınız bir özellik. En azından yarış ve mid range drone'lar için. Benim kumandanın kendisi 2000mah 2s harici lipo ile çalışıyor. Şimdilik bu lipo hem kumandayı hem de r9m'i rahatça besleyebiliyor.

Ürün:
Frsky R9M Module R9 MM R9MM 900MHz Mini Receiver combo RSSI Output Long Range Distance 4/19CH Telemtry Receiving Board
https://s.click.aliexpress.com/e/5q3gOPW

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 07 Ara 2018, 13:44

elmoblatch yazdı: 07 Ara 2018, 13:13 Hocam son çıkan kırmızı kasalı modellerin hepsinde tx30 çıkışı var. Eğer modüle dışarıdan güç bağlarsanız, dediğiniz gibi kumandanın pilini azad edip dışarıdan besleniyor 😁 Eğer öyle 500mw ya da 1w'larda çalıştıracaksanız dışarıdan güç kaynağı mantıklı oluyor. Fakat dediğim gibi, gerçekten hayatınızda ya 1, ya 2 kere kullanacağınız bir özellik. En azından yarış ve mid range drone'lar için. Benim kumandanın kendisi 2000mah 2s harici lipo ile çalışıyor. Şimdilik bu lipo hem kumandayı hem de r9m'i rahatça besleyebiliyor.

Ürün:
Frsky R9M Module R9 MM R9MM 900MHz Mini Receiver combo RSSI Output Long Range Distance 4/19CH Telemtry Receiving Board
https://s.click.aliexpress.com/e/5q3gOPW
Banggoodda 500tl değil mi bu ya
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 07 Ara 2018, 14:06

Yok hocam, 243 tl bg fiyatı

FrSky R9M 900MHz Long Range Transmitter Module With R9 MM 4/16CH Telemetry Receiver for RC Drone
https://banggood.app.link/YWfNBMd5rS

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 07 Ara 2018, 14:37

elmoblatch yazdı: 07 Ara 2018, 14:06 Yok hocam, 243 tl bg fiyatı

FrSky R9M 900MHz Long Range Transmitter Module With R9 MM 4/16CH Telemetry Receiver for RC Drone
https://banggood.app.link/YWfNBMd5rS
hocam ben de banggood dan satın aldım hayırlısı gelsin de bakalim iyi olur inşallah 😁

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 07 Ara 2018, 15:09

bsivaslioglu yazdı: 07 Ara 2018, 14:37 hocam ben de banggood dan satın aldım hayırlısı gelsin de bakalim iyi olur inşallah 😁
Hayırlı olsun şimdiden :D

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 07 Ara 2018, 15:25

elmoblatch yazdı: 07 Ara 2018, 15:09
bsivaslioglu yazdı: 07 Ara 2018, 14:37 hocam ben de banggood dan satın aldım hayırlısı gelsin de bakalim iyi olur inşallah 😁
Hayırlı olsun şimdiden :D
tsk ederim barış hocam ama hem sizin hem de gökhan hocamın başını agritabilirim idare edin lütfen 😁😎

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 07 Ara 2018, 18:14

bsivaslioglu yazdı: 07 Ara 2018, 15:25 tsk ederim barış hocam ama hem sizin hem de gökhan hocamın başını agritabilirim idare edin lütfen 😁😎
Tabiki hocam elimden geldiğince ✌️

Kullanıcı avatarı
nctklkn
Ad Soyad: Necat Kalkan
İletişim:

Mesaj gönderen nctklkn » 07 Ara 2018, 21:12

Bende heveslendim almak için ama TBS mi yoksa R9M mi karar veremedim.
Benim amacım şehir içinde losa düşmemek ve olabildiğince deniz üstünde rahatça ilerlemek. Şehir içinde baz ve wifi sinyalleri çok aşırı olduğundan cihaz çok etkileniyor.
Şekil ve marka olarak TBS almak istiyorum fakat alıcıları antenleriyle birlikte 120$ civarı yapıyor bide taranis QX7 max kullanım için kumandayı modlamak lazım.

Sorularım şunlar;
1) normal alıcılara nazaran gerçekten farkını belli etti mi?Tepkime hızından şikayet eden youtuberlar olmuştu.
2) Şehir içi wifi ve baz sinyalleri 900mhz bandında çok etkili olur mu?

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 07 Ara 2018, 22:51

İlk soruyu kullanmadığım için bilmiyorum.
İkinci soruya gelecek olursak: wifi ~2.4 ghz frekansında olduğu için 900mhz'ye bir etkisi olmaz. Ama GSM frekans bandı da 900mhz olduğu için muhtemelen GSM baz istasyonlarına yakın uçmak sorun olur.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

53cagri53

Mesaj gönderen 53cagri53 » 07 Ara 2018, 23:19

Gökhan Bora yazdı: 07 Ara 2018, 22:51 İlk soruyu kullanmadığım için bilmiyorum.
İkinci soruya gelecek olursak: wifi ~2.4 ghz frekansında olduğu için 900mhz'ye bir etkisi olmaz. Ama GSM frekans bandı da 900mhz olduğu için muhtemelen GSM baz istasyonlarına yakın uçmak sorun olur.
gokhan abi su uzun sureli uus videonuzda pil link yokda 20 dk uçuş icin pil onerirmisiniz
elimde tek hucre 3.7 volt 1800 mah var

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 08 Ara 2018, 00:16

F330 için mi?
Şunu öneririm: https://www.aliexpress.com/item/HRB-Lip ... 90429.html

HRB markalı piller kalitelidir.

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön