APM/Pixhawk vs F4/F7 ve kontrol kartları hakkında

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
Cevapla
mmt1357
Mesajlar: 2
Kayıt: 13 Ara 2018, 23:08

APM/Pixhawk vs F4/F7 ve kontrol kartları hakkında

Mesaj gönderen mmt1357 » 13 Ara 2018, 23:33

Herkese selamlar.

Henüz herhangi bir drone tecribem yok. Drone tecrübem olmadığı gibi kontrol kartı tecrübem de yok. Bu yüzden sorduğum sorular biraz temel seviye olacağından kusuruma bakmayın.

Öncelikle Pixhawk ve örneğin Omnibus f4 kontrol kartları arasındaki fark nedir? Genellikle böyle bir kıyaslama yapılmıyor. Pixhawk vs APM veya Omnibus vs Matek tarzı kıyaslamalar yapılıyor. Yoksa burada bahsi geçen Pixhawk ve Omnibus tamamen alakasız 2 kart mı? Benim anladığım kadarıyla Pixhawk gibi kartlar otonom uçuşu desteklerden f4/f7 kartlar böyle bir şeyi desteklemiyor. Ve birbirlerine göre desteklenen sensörler bakımından üstünlük ve zayıflıkları var. Ayrıca herhangi bir görüntü işleme olmadan otonom uçuşun nasıl olacağı hakkında da pek bir fikrim yok açıkçası. Sadece GPS üzerinden belirli bölgeye gitmek gelmek vb. bir otonom uçuştan mı bahsediyoruz?

Burada bahsi geçen tüm kartlara anladığım kadarıyla Betaflight, cleanflight gibi hazır yazılımlar yükleniyor. (Eğer doğru anladıysam tabi) Peki bu kartlara tamamen özgün yazılımlar yüklemek istersek (kendi kodladığımız) bunun bir yolu var mıdır?

Gerçekten çok bağımsız şeyler yazdıysam lütfen düzeltin. Bazı noktalarda bir şeyleri yanlış anlamış olabilirim.

Biraz uzun oldu fakat cevaplarınız benim için çok değerli.

Çok teşekkür ederim şimdiden.

Saygılarımla.

berkerm4n
Mesajlar: 548
Kayıt: 18 Tem 2018, 17:06

Re: APM/Pixhawk vs F4/F7 ve kontrol kartları hakkında

Mesaj gönderen berkerm4n » 13 Ara 2018, 23:50

Pixhawk gibi uçuş kartları daha çok otonom uçuş için büyük dronelarda kullanılıyor. F4 gibi kartlara göre daha farklı bir yazılım kullanılıyor. Ardupilot olarak geçen bu yazılım sayesinde otonom uçuş sağlanabiliyor ve betaflightta olmayan bazı özellikler bulunuyor(örnek olarak bir switchle takla attırabiliyoruz). F4 gibi kartlarda da otonom uçuş yapmak istersek inav yazılımıyla bu mümkün oluyor ama ardupilotta olduğu kadar detaylı özellikler bulunmuyor mesela ardupilotta otonom uçurken bir nokta belirleyip sürekli drone'umuzun ön kısmı o noktaya bakacak şekilde uçuş yapabiliyoruz yada ardupilotta waypointleri kıvrımlı şekilde verebiliyoruz ama inavde bu kadar özellik yok. Ardupilot kullanan kartların racing dronelarda kullanılmamasının sebebi de acro mode'da yazılımsal olarak betaflight kadar iyi performans vermiyor olması. Bu yüzden drone'umuzun kullanım amacına göre uygun kartı seçmeliyiz.
2. sorunuza gelirsek bu kartlara kendi yazdığımız yazılımları atabiliyoruz. Github üzerinden betaflight ve ardupilotun kodlarını inceleyebilirsiniz. Betaflight c programlama diliyle ardupilot c++'la yazılmış. Bu iki dilden birini iyi derecede öğrenmeniz ve gerekli fiziksel hesaplamaları yapmanız gerekiyor
Beğenenler: BarisBbsivasliogluERENHmmt1357

mmt1357
Mesajlar: 2
Kayıt: 13 Ara 2018, 23:08

Re: APM/Pixhawk vs F4/F7 ve kontrol kartları hakkında

Mesaj gönderen mmt1357 » 14 Ara 2018, 16:39

Cevabınız için çok teşekkür ederim Sayın berkerm4n :)

Cevapla

“Kontrol Kartları” sayfasına dön