Mikro Motorları hakkında deli sorular !

Dronlarda kullanılan motorlarla ilgili paylaşımlarınız.
Syildirim
Ad Soyad: SALİH YILDIRIM

Mikro Motorları hakkında deli sorular !

Mesaj gönderen Syildirim » 15 Nis 2018, 17:24

Merhaba,

Arkadaşlar bu sıra mikro konusunda baya mesai harcadığım ve cevaplarımı net olarak alamadığım için burayada yazmak istedim,
toplamak istediğim mikro cihazımı 3S ve 2.5"(racing tadı vermesi için)olarak kurgulamak istiyorum. motor olarak genelde baktığımda 3S için ya 1106 7500kv ve 2" prop yada 1106 6000 kv 2.5" kullanılmış ve tavsiye edilmiş gözüküyor ? şimdi aklımdaki deli sorulara gelirsek, hangi temel fark bu seçimleri etkilemiş ki insanlar 2" ve 2.5" için motor ve kv seçeneklerini belirlemişler ? yani 1106 6000kv'nın hangi tadı 7500kv da yok ? umarım bu deli soruyu aklınızı bulandırmadan sorabilmişimdir... :lol: :lol: :lol:

Syildirim

Re: Mikro Motorları hakkında deli sorular !

Mesaj gönderen Syildirim » 19 Nis 2018, 17:58

soruma cevap bekliyorum arkadaşlar...bilen yok mu beni aydınlatacak :P :P :P :P

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 23 Nis 2018, 22:49

Bunu bilsek, motoru kendimiz yapardık :D Al sana cevap :D

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 23 Nis 2018, 23:06

Adı üzerinde deli soru. Bu soruyu bakırköy deliler hastanesindeki delilere sormak lazım. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 23 Nis 2018, 23:33

Görüşüme göre bu uçuş süresi ile alakalıdır.

Eğer hem yüksek kv hem de maksimum pervaneyi takarsak çok ciddi bir kaldırma kuvveti yakalarız. Fakat pil büyük bir süratle boşalır. 2 dakikaları bulmadan düşük voltaj uyarıları başlar. Asıl kafa yormamız gereken ikisi arasındaki dengeyi bulmak.

Eğer kv'yi düşürüp verimi arttırırsak ve büyük pervane takarsak, pervaneden ötürü kaldırma kuvvetimiz artacağı gibi, verimli motordan dolayı enerji tüketimimiz düşecektir. Böylece uçuş süresini kabul edilebilir bir seviyede tutabiliriz.

Aksini düşünürsek, yani verimsiz ve performanslı yüksek kv motor ile küçük pervane takarsak, motordan dolayı enerji tüketimimiz artacağı gibi, kaldırma kuvveti düşük pervaneler sayesinde enerji tüketimimiz düşecektir. Böylece yine uçuş süremizi dengelemiş oluyoruz.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 24 Nis 2018, 00:13

Örnek olarak 7500kv ile 2" ve 6000kv ile 2.5" seçiminden bahsetmişsiniz. 6000kv olanda daha büyük pervane seçilmesinin nedeni şudur: motor ne kadar düşük devirde dönerse kaldırma kuvveri o kadar azalacaktır. Bu azalmayı telafi etmek için 7500kv olana göre daha büyük pervane takılması daha uygun olur. Ama kimse 6000kv motorlar için en uygun pervane 2.5 inçtir diyemez. Bu tamamen göreceli bir konu. Eğer yavaş uçmak isteyen biriyseniz 3 inç pervane size daha uygun gelecektir.

Burada şu ayrımı yapmak lazım: En iyi ve en uygun. Bu hobide en iyi motor pervane eşleşmesi diye bir şey yok. En uygun motor-pervane eşleşmesi diye bir şey var. Bu en uygunluk da dediğim gibi kişinin beklentisine bağlıdır. Örneğin çok hızlı olmak yerine uçuş süresi uzun olsun derseniz aynı 1106 motorun 3800kv olanını alıp 3 inç pervane takmak daha uygun olur.
Syildirim yazdı: 15 Nis 2018, 17:24yani 1106 6000kv'nın hangi tadı 7500kv da yok ?
6000kv olan aynı pervane ile 7500kv olandan daha verimlidir. Yani daha uzun süre uçar. Aradaki tad farkı budur.

Çok konuşma, 6000kv + 2.5" ile 7500kv + 2" arasında hangisini alayım bana bunu söyle derseniz eğer cevabım şu olur: 6000kv + 2.5". Niye diyecek olursanız cevap tamamen kendi kişisel beklentilerimden kaynaklanıyor. Ben 2" pervaneli quadı sığdırmakta çok zorlandım. Batarya bulmakta da zorlandım. O yüzden 2.5" tercih ederim.

Umarım sorunuzu yanlış anlamamışımdır.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Syildirim

Mesaj gönderen Syildirim » 24 Nis 2018, 08:40

Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim. Aslında sorumu cevaplamışsınız, diğer arkadaşlarında kaçırmaması için daha net ve örnekli yazacağım. :!:

Örneğin, 6000kv 2.5" 3S ile uçan arkadaşımız, quadını 7500 kv 2" 3S 'e çevirip öyle uçmaya başlamış, şimdi bu durumu gözlemleyelim. :roll:

-Yüksek verimli 6000kv 2.5" motordan vazgeçip 7500kv 2" tercih etmesi ?

Cevap : Pervaneleri küçültmesinin nedenini hepimiz biliyoruz artık, kısaca verimliliği artırmak diyebiliriz, peki motor kv'sını neden artırmıştır dersek, arkadaşların anlatımından anladığım kadarı ile daha çevik bir cihaz elde etmek için diyebiliriz sanırım.

- Motor kv değerini yükselttiği için, verimliğin çok çok düşmemesi adına 2" pervane kullanması ?

Cevap : Büyük performans beklentileri (çeviklik ve hız ) büyük enerji taleplerine neden oluyor, doğal olarak buda bizim uçuş süremizin azalmasının bir nedeni halini alıyor. Böyle bir micro sistemde yüksek kaldırma kuvetine ihtiyacımız olmaması nedeniyle pervaneleri küçültüyoruz ki enerji verimliliğimizi dengeleyebilelim.

- Bu kadar ince bir değişim neden tercih edilebilir ?

Cevap : Bunun için bence çok çok pro olup, Mr. Stelle gibi, herşeyi yaptım ama şunu yapamıyorum filan demek gerekli bence... Bir gün öyle bir uçuş performansına kavuşursak işte o zaman bu konu önem arzeder. :lol:

Değerli arkadaşlar @Gökhan Bora ve @elmoblatch 'e teşekkür ediyorum. Son olarak anlatımlardan kavradıklarımı anlatmaya çalıştım, değerli cevap sahibi arkadaşların eklemek yada düzeltmek istedikleri bir nokta olursa konuya eklemelerini memnuniyetle beklerim. Tekrar hepinize teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 24 Nis 2018, 09:11

Evet :D
Performans önemli ama uçuş süresi de önemli. Dengelemeye çalışıyoruz. Ayrıca pervanenin büyüklüğü kadar, kaç bıçaklı olduğu ve pervane açısı da performans ve eneeji tüketimi açısından önemli. Bunu da unutmayalım.

Yine tüm bunları düşünür fakat toplam uçuş ağırlığımızı hesaba katmazsak, tüm hesaplarımız doğrudan çöpe gider.

Bunun yanında pilimizin kalitesi, c, voltaj ve mah değerleri de yine uçuş süreaiyle doğru orantılı.

Sonuç olarak bu işte yaptığımız, tüm öğeleri bir arada hesaplayarak hassas bir denge kurmaya çalışmak diyebiliriz :)
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 24 Nis 2018, 10:17

:mrgreen: :D :geek: tamam . Konu anlaşılmış oldu. Vaktim olsada gps li bir dron yapsam. :( :( :(
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

“Motorlar” sayfasına dön