Kumanda Alıcısı Nedir? - Alıcı Seçimi

Kilitli
Kullanıcı avatarı
BarisB
Mesajlar: 3410
Kayıt: 29 Mar 2018, 03:12
Ad Soyad: Barış B.
Konum: İstanbul

Kumanda Alıcısı Nedir? - Alıcı Seçimi

Mesaj gönderen BarisB » 31 Ara 2018, 04:37

--- Kumanda Alıcısı önerilerimizi çok yakında yayınlayacağımız "PARÇA ÖNERİLERİ" listemizden bulabileceksiniz ---

Kumanda alıcısı sistemimiz üzerinde karar vermesi en kolay olan bileşenlerden biridir. Genelikle sadece "Alıcı" ya da "RX" olarak anılan kumanda alıcısı, quad üzerinde bulunan ve kumandanızdan gelen emirleri quad'a ileten bileşendir. Kumanda ile kontrol etmek istediğimiz her quad'da bir kumanda alıcısı bulunmak zorundadır. Kumandalar ve alıcılar genellikle 2.4G frekansında çalışır. Çok uzun menziller sunamayan bu frekans dışında 900mHz bandında çalışan ve daha uzun menzil sunan kumandalar ve alıcılar da bulunur. Frsky'ın bazı kumanda modellerindeki genişleme yuvası üzerine takılan R9M gibi 900mhz modülleri yardımıyla, 900mHz alıcılar kullanılabilir. Kumanda alıcıları pwm, ppm, ibus ve sbus gibi protokolleri kullanır. Pwm ve ppm protokolleri güncelliğini kısmen yitirmiş sayılır. Günümüzde Flysky alıcıları genellkle IBUS, ve Frsky alıcıları ise ters çevrilmiş versiyonu olan SBUS protokolü ile bağlanır.

Quad'ımız için alıcı seçerken ilk belirleyci faktör kumandamızdır. Eğer kumandamız Flysky ise bir Flysky alıcı kullanmalı, kumandamız Frsky ise bir Frsky alıcı satın almalıyız. İkinci belirleyici faktör ise hangi boyutlarda bir drone yapacağımızdır. Eğer 5" veya daha üstü boyutlarda bir drone yapacak isek, boyutları göreceli büyük ve daha korunaklı bir alıcı modeli tercih edebiliriz. Böylece hem güvenli, hem menzili daha fazla olan, hem de sinyal toplama gücü daha güvenilir bir model tercih edebiliriz.

Modeline göre Flysky kumanda alıcıları $6-$25 civarlarında, Frsky kumanda alıcıları ise $10-$40 civarlarında fiyatlara tedarik edilebilmektedir.

Piyasa sadece Flysky ve Frsky kumandalarından ve bunların alıcılarından ibaret değildir elbette. Bu iki markanın dışında çoklu-protokol (hem flysky, hem de frsky),dsm2 destekleyen farklı modeller de mevcuttur. Ancak tahmini olarak pilotların %90'ı bu iki markanın kumanda ve alıcılarını tercih ettikleri için basit anlatımlarımızı bu iki marka üzerinden kurgulamış olduk.

--- Kumanda Alıcısı önerilerimizi çok yakında yayınlayacağımız "PARÇA ÖNERİLERİ" listemizden bulabileceksiniz ---
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kilitli

“Kumanda Alıcısı Nedir? - Alıcı Seçimi” sayfasına dön