Lipo Pil Nedir? - Pil Seçimi

Kilitli
Kullanıcı avatarı
BarisB
Mesajlar: 3410
Kayıt: 29 Mar 2018, 03:12
Ad Soyad: Barış B.
Konum: İstanbul

Lipo Pil Nedir? - Pil Seçimi

Mesaj gönderen BarisB » 31 Ara 2018, 05:02

--- Lipo pil önerilerimizi çok yakında yayınlayacağımız "PARÇA ÖNERİLERİ" listemizden bulabileceksiniz ---

Pil seçimi de yine pek çok diğer bileşen gibi sistem ile uyumlu olmalıdır. Quad'ımız için lipo pilimizi seçerken ana kural, pil özelliklerinin sistem ihtiyaçlarının minimumu kadar olması gerektiğidir. Pilin, sistemin en pahalı yatırımlarından biridir. Bir de bu yetmezmiş gibi ömrü doğrudan kullanıma bağlı olarak bir veya birkaç kullanımda tükenebilen bir sarf malzemesidir.

Sistemin talep edeceği gücü hesaplanır ve uygun lipo pil temin edilir. Eğer seçim yanlış ise ve pil sistemin taleplerini karşılayamayacak seviyede ise, pil birkaç uçuş sonrasında ömrünü tamamlayabilir. Tüm bunların yanında lipo piller doğru şekilde şarj edilmeli, doğru şekilde de-şarj edilmeli ve doğru şekilde saklanmalıdır.

Lipo piller, bizlerin anladığı anlamda normal bir pil değildir. Doğru kullanıldıkları müddetçe oldukça güvenlidirler. Ancak doğru kullanılmadıklarında pimi çekilmiş bir el bombasından farksızdırlar. Şu 3 maddeyi sıralayarak lipo pillere olan bakış açımızı hemen değiştirmeliyiz;

1. Tamamiyle yanlış de-şarj edilen (bir pili uçuş sırasında kullanmak da bir de-şarj işlemidir) bir lipo pil, ilk uçuş sonrasında dahi ömrünü yitirebilir. Ve dahası, durduğu yerde patlayabilecek/yanabilecek bir duruma gelir.

2. Tamamiyle yanlış şarj edilen bir lipo pil, şarj sırasında mutlaka patlar veya yanar.

3. Tamamiyle yanlış şekilde saklanan bir lipo pil, bir süre sonra patlar veya yanar.


Yukarıdaki 3 madde bir olasılık değil, olgudur. Lipo pillerin maksimum, minimum ve bekleme süresi voltajları vardır. Eğer uçuş, bekleme ve şarj etme işlemlerinde bu sınırlara riayet edilmez ise, yukarıdaki kurallar geçerlidir. Ve tahmin edilenin aksine bu sınırlar piller tarafından korunmaz. Yani örneğin, bir lipo pil bize "ben hücre başına 3.0V'un altına inmeyeceğim" diye bir limit/koruma koymaz. Bu sınırlara kullanıcı olarak bizlerin riayet etmesiözen göstermesi beklenir. Lütfen lipo pilleri bu 3 gerçeği her zaman aklımızda bulundurarak kullanalım.

Güvenlik gerekçeleri ile lipo pil kullanımı konusunda forumumuzdayer alan bazı başlıklarıda okumanızı öneriyoruz;


Lipo pil paralel şarj
viewtopic.php?t=145&p=4311

Lipo pil discharge hatalı kullanım
viewtopic.php?t=423


Daha önceki başlıklarda bir quad'ın yaparken ana kuralımızın ağırlık olduğunu öğrendik. Örneğin, 5" boyutunda bir quad yaparken, 10 gr. fazla bir ağırlığın hem uçuş süremiz, hem uçuş süratimiz, hem de uçuş dinamiklerimiz açısından ne kadar fark yarattığını kavradık. Şimdi 5" bir quad'a alacağımız bir pilin ağırlığının 100gr ile 250 gr. arasında değişebileceğini söylersek, pil seçiminin ne kadar önemli olduğunu sanıyorum kolayca kavrayabiliriz. Yapacağımız 5" bir quad'ı sadece pil seçimi ile bir sürat canavarına dönüştürebilir, ya da bir gezinti drone'una çevirebiliriz. Kısacası, teknik yeterliliklerini bir kenara koyarsak, pil seçimi tamamen bir ağırlık dengesi konusudur. Pil seçimi konusunda aşağıdaki forum yazılarımızı okumanız çok faydalı olacaktır. Ayrıca Gökhan Bora'nın videosunu da izlemenizi öneririz;


Pil seçimi, uzun süre uçuş;
viewtopic.php?f=30&t=119&p=736#p736

--- Lipo pil önerilerimizi çok yakında yayınlayacağımız "PARÇA ÖNERİLERİ" listemizden bulabileceksiniz ---


Beğenenler: armaganKerem
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kilitli

“Lipo Pil Nedir? - Pil Seçimi” sayfasına dön