Bir yarış dronesi kaç dk uçar?

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
Furkan
Ad Soyad: FurkanErbatur

Bir yarış dronesi kaç dk uçar?

Mesaj gönderen Furkan » 17 Nis 2018, 18:38

Bu forumda arkadaşların yardım ettiği kadarıyla bir yarış dronesi yapmaya karar verdim . Fakat Gökhan Beyin yaptığı gibi 250mm bir yarış dronesi veya benzerleri ortalama kaç dk uçar, batarya kaç saatte şarj olur, kaç S pil kullanıp kaç mAh kullanırsam 10 dk uçabilirim ve benzeri sorulara yardımcı olursanız sevinirim . Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Re: Bir yarış dronesi kaç dk uçar?

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 17 Nis 2018, 18:46

Merhaba. 2200mah 3s kaliteli bir lipo ile 250mm dronu 10dk uçurabilirsiniz.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Furkan

Mesaj gönderen Furkan » 17 Nis 2018, 21:20

Peki sakin uçsam bu süre 15 dk olabilir mi?Birde Gökhan hocam sürekli aklımı kurcalayan bir soru var mAh fazla olunca pil daha mı verimli oluyor?

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 Nis 2018, 21:23

Yaris dronu ile sakin ucmak niye diye sormadan edemedim... Kusra bakmayin.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 18 Nis 2018, 02:32

hknshbz yazdı: 17 Nis 2018, 21:23 Yaris dronu ile sakin ucmak niye diye sormadan edemedim... Kusra bakmayin.
+1 :D

Gökhan hocam ne olur bir pil videosu.. çok acillll!
Yeni başlayan arkadaşlara da, size de, bize de çok faydası olacak.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Furkan

Mesaj gönderen Furkan » 18 Nis 2018, 07:41

Orda kastetmek istediğim yarışlardaki gibi çok agresif uçmamaktı.Biraz yanlış anlaşılmış ama olsun😁Ve elmoblatch arkadaşıma katılıyorum yakın zamanda bir pil videosu cekmelisiniz

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 18 Nis 2018, 11:36

Merhaba Furkan,

Yarışlarda ~2buçuk dakika giden pil, freestyle'da ~4 dakika gibi gidiyor. Bizim gibi tatlı su pilotları için de ~5-6 dakika maks diyelim :D

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 18 Nis 2018, 23:30

elmoblatch yazdı: 18 Nis 2018, 02:32
hknshbz yazdı: 17 Nis 2018, 21:23 Yaris dronu ile sakin ucmak niye diye sormadan edemedim... Kusra bakmayin.
+1 :D

Gökhan hocam ne olur bir pil videosu.. çok acillll!
Yeni başlayan arkadaşlara da, size de, bize de çok faydası olacak.
Tamam hocam. Ama önce bi içerik hazırlamam lazım. Ne anlatacağımı önceden hazırlamayınca kamera önünde saçmalıyorum. Bu konuda önerilerin var mı hocam? Bazı konuları anlatırken "şu noktadan bahsetmeye gerek yok, bunu zaten herkes bilir" gibi düşüncelere kapılıyorum. Örneğin "C (discharge rate) konusu çok basit, gereyok anlatmaya" diye düşündüm ama videoların altına "batarya üstündeki C ne anlama geliyor?" gibi bir sürü soru geldi. Önerilerini paylaşırsan çok memnun olurum.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 19 Nis 2018, 02:55

Hocam estafurlah. Ama benim fikrim, çok temel bilgiler dahi olsa paylaşman şeklinde. Temel bilgileri belki 1-2 cümle ile hızlıca geçebilirsin. Ama inanıyorum ki pek çoğumuz bu pilleri alkalin pil gibi alıp kullanıyoruz. Yani temel bilgi de olsa çok bilmeyen mevcut. Bence %70'imiz "Heh bir de bu pillerden alıyoruz. En büyüğünden.." den fazlasını bilmiyoruz.

. Öncelik güvenlik olabilir. Çünkü pil deyip geçen çok fazla. Yani bu meretin genel olarak tehlikeli bi menem olduğunu aklımıza sokmalıyız. Bu patlar, çatlar, alev alır vs şeklinde genel uyarılar. Kötüsünde, markasızında riskler artar, güneşe suya aşırı duyarlı olması vs gibi bilgiler olabilir.
. Üzerindeki her bir değerin ne anlama geldiğinin açıklamaları.
. Storage modun önemi ve tam şarjlı bekletmenin zararları.
. Aşırı discharge'ın pile zararları ve yangın gibi riskleri.
. Pil şarj cihazlarının bilinçsiz kullanımı ile overcharge'da olabilecekler. Aynı zamanda mevcut risklerden dolayı kalitesiz şarj cihazlarında başımıza gelebilecekler.
. Paralel şarj hakkında genel bilgiler. Gelişmiş kullanıcı değil ise potansiyel riskler.
. Pilleri kullanırken yaptığımız hatalar. Mesela uçuş bittikten sonra pil bağlantısını çıkarmayı unuttuğumuz için ölen hücreler/bataryalar. Veya pili son damlasına kadar kullanarak, quad yere düşene kadar zorlayarak aşırı discharge etmemiz. Bunun pil ömrünü kısaltması hatta ömrünü oracıkta bitirebilmesi. Uzun süre birbirine dayalı şekilde saklamamız. Uzun süre kullanmamamız, ucuz olduğu için düşük c'li pil alarak güçlü quadlarda hızlı tüketim yaptırmamız.
. Ve tabi üstünde yüksek mah yazıyor ya da fazla hücreli diye daha fazla uçuş süresine sahip olamayacağımız :D yani mesela pilin ağırlığa ve motor performansına olan etkileri.

Sesli düşününce aklıma bunlar geliyor. Bu konuda biraz tırsak olduğum için hep kötüleri yazdım. Fakat şimdi biz alıştık diye dikkat ediyoruz. Bunların mesela bir evde çoluğun çocuğun bebeğin eline geçtiğini düşünsenize.. hey allah korusun. Bak yine tırstım :D Yani benim derdim, bu kalem pil değil arkadaş. Ama genelde herkes öyle sanıyor. Pil, pildir diyor. La bu mereti uçağa almıyolar :) Bir de bu liponun özellikleri ile drone'a kattıkları nedir? Uçuş süresini etkiler mi? Evet etkiler. Ama iyi de etkiler, kötü de etkiler. Aşırı performanslı bir enerji kaynağıdır, ama çabuk biter vs. Yine aklıma gelirse yazarım.

He bir de her videonun sonuna forumumuza bekliyoruz benzeri ufak bir reklamvari bi cümlecik patlatırsan :D bir de tüm açıklamalara link, bitti gitti :D

Furkan

Mesaj gönderen Furkan » 21 Nis 2018, 16:07

Vallahi Barış Hocamın bahsettiği şeylerden hiçbirini bilmiyom:D . O yüzden Gökhan Hocam yakın zamanda bir pil videosu çekmelisiniz:D

sinan
Ad Soyad: sinan

Mesaj gönderen sinan » 24 Nis 2018, 16:55

bu basligi yeni gördüm hanimlara caktirmadan parca siparis eden bitek benim saniyodum :)
saka maka gözlük kumanda vs derken dji mavic pro combo daha ucuza geliyo :lol:

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 24 Nis 2018, 19:44

:D
sinan yazdı: 24 Nis 2018, 16:55 bu basligi yeni gördüm hanimlara caktirmadan parca siparis eden bitek benim saniyodum :)
saka maka gözlük kumanda vs derken dji mavic pro combo daha ucuza geliyo :lol:

“Bataryalar” sayfasına dön