Yurtdışı Alışverişlerine Sıkı Takip!

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Yurtdışı Alışverişlerine Sıkı Takip!

Mesaj gönderen Sadık » 03 Mar 2019, 15:28

Arkadaşlar 2-3 gündür bu konuyu açmak için bekliyorum ve bu süre içerisinde sosyal medyada birçok gruptaki (AliExpress, Banggood, Amazon, Gearbest, Wish, Ebay vs.) paylaşımları takip ettim. Özellikle Çin kaynaklı kargolar konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmaya başladı.

Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamasından haberdarsınızdır. Albayrak'ın "26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. O incecik zarflardan neler çıkıyor neler" sözleri direkt olarak Çin'den gelen paketleri kastediyor. Bu açıklamadan birkaç gün öncesinden başlamak üzere 0.50 centlik paketlere bile 4.5 lira gümrüğe sunma bedeli yazılmaya başlandı. Gruplar bu tür mesajlarla dolup taşmaya başladı.

Varmak istediğim nokta şudur ki, artık siparişlerimizi verirken en küçük paketi dahi vergisiyle beraber hesaplayalım ki, postacı kapıda para istediğinde üzülmeyelim. İstemezse sevinelim. Şuan yolda olan, adeti 600 liraya varan 11 tane paketim var. Ben dua etmeye başladım bile :)

Not: Siyaset üstü bir konudur. Lütfen çekiştirmeyelim...
En son Sadık tarafından 03 Mar 2019, 15:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Yurtdışı Alışverişlerine Sıkı Takip!

Mesaj gönderen BarisB » 03 Mar 2019, 15:30

İçimden bir ses artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak diyor 😶
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 03 Mar 2019, 15:33

Hocam benim 4 paket yaklaşık 2 bin liralık malzeme var insallah bu Turkey direkt mail olayı gerçekten vergisi dahildir yoksa ayvayı yedim :D

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 03 Mar 2019, 15:35

Doktorumtrak yazdı: 03 Mar 2019, 15:33 Hocam benim 4 paket yaklaşık 2 bin liralık malzeme var insallah bu Turkey direkt mail olayı gerçekten vergisi dahildir yoksa ayvayı yedim :D
O zaman al sanaaa!!! 😁 Dahil değil zaten. Vergi çıkar. Sen ödersin. Sonra makbuzu Banggood'a bildirirsin. O da sana öder, belgeyi kabul ederse... Direct mailde böyle olmayabiliyor ama.
Edit: Direct mailde %90 vergisiz geçiyor ama artık kumanda, gözlük gibi cihazlarda direct mail olmasına rağmen vergi çıkanlar var. Hatta geçen gruptaki biri mobula7 için yurtici kargoya vergi ödediğini yazmıştı.
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 03 Mar 2019, 15:52

Sadik yazdı: 03 Mar 2019, 15:35
Doktorumtrak yazdı: 03 Mar 2019, 15:33 Hocam benim 4 paket yaklaşık 2 bin liralık malzeme var insallah bu Turkey direkt mail olayı gerçekten vergisi dahildir yoksa ayvayı yedim :D
O zaman al sanaaa!!! 😁 Dahil değil zaten. Vergi çıkar. Sen ödersin. Sonra makbuzu Banggood'a bildirirsin. O da sana öder, belgeyi kabul ederse... Direct mailde böyle olmayabiliyor ama.
Edit: Direct mailde %90 vergisiz geçiyor ama artık kumanda, gözlük gibi cihazlarda direct mail olmasına rağmen vergi çıkanlar var. Hatta geçen gruptaki biri mobula7 için yurtici kargoya vergi ödediğini yazmıştı.
vay ben öleydim gitti desene 400 tl :D bangood kesin bg cüzdana yükler onu kullandırmak ıcınde yine 2binliralık alısverıs yapmamı ister

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 03 Mar 2019, 15:53

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/yurt ... k-41133813

3 aşamalı plan

"ÜÇ AŞAMALI PLAN MASADA

Edinilen bilgiye göre, senede 20 milyar lirayı bulan kayıt dışı ticaretin vergilendirilmesi için üç aşamalı bir plan üzerine çalışılıyor. İlk etapta PTT'nin bu alanda hızlı kargo sistemine geçmesi ve tüm trafiğin Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenmesi öngörülüyor. İkinci etapta ise 22 euronun altındaki satışlara uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılması söz konusu olacak. Son aşamada ise bireysel ithalat ile kurumsal ithalat arasındaki vergi farkı minimize edilecek."

bilin bakalım bu uygulamanın arkasında kim varmış. herzamanki gibi büyük bir şirketin ceo su. 3 tane bluetooth hoparlör satacam diye yaktı bizi. Bir de basında abartma söz konusu 20 milyar lira yazmış. çüşş yok 100 milyar lira:D
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/vah ... r-41133663?

peki niye oldu bütün bunlar. e sen çinden 30000bin liralık ürün getirdim vergi de ödemedim diye milyon izlenen videolar yaparsan olacağı buydu.

ben yüzde yirmi vergiye razıyım ama bir de ötv gelecek büyük ihtimal. sonra bırakırız artık. ne yapacaksın.

Kullanıcı avatarı
armagan
Ad Soyad: armagan kara

Mesaj gönderen armagan » 03 Mar 2019, 16:43

ah kalbim :oops: 1500 TL lik 4 parti ürünüm havada şuan :lol:

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön