Drone u havada asılı tutamamak

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
izzetgun
Ad Soyad: İzzet günaydın

Drone u havada asılı tutamamak

Mesaj gönderen izzetgun » 18 Mar 2019, 11:50

Merhabalar arkadaşlar

Drone umda uçuş kontrolcüsü olarak SP racing f3 (acro) modeli var.
Drone u kumanda ile sürekli olarak kontrol altında tutmam gerekiyor. Drone u hava da sabit ve sakin bir şekilde uçurabilmek için sistemde ne gibi bir değişiklikler yapmam gerekiyor. Uçuş kontrolcümde baramotre yok bu nedenle uçuş kontrol kartımı tamamıyla değiştirmem mi gerekiyor.
Sabit bir sürüş için gps de gerekli mi?
Birde tam gaz ayarında motorların dönüş hızını örneğin %60 nasıl yapabilirim. Uçuşu öğrenebilmek için drone un çok hızlı uçmasını istemiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Frame realacc 250 mm
Motor racerstar br2205 2600kv
Esc racerstar rs30a v2 bilheli_s
Uçuş kontrolcüsü SP racing f3 acro
Pervane racerstar 5041 3
Pervane racerstar 5042 3
Pil gaoneng 14.8v 1500mah 4s

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Drone u havada asılı tutamamak

Mesaj gönderen BarisB » 18 Mar 2019, 12:15

izzetgun yazdı: 18 Mar 2019, 11:50 Merhabalar arkadaşlar

Drone umda uçuş kontrolcüsü olarak SP racing f3 (acro) modeli var.
Drone u kumanda ile sürekli olarak kontrol altında tutmam gerekiyor. Drone u hava da sabit ve sakin bir şekilde uçurabilmek için sistemde ne gibi bir değişiklikler yapmam gerekiyor. Uçuş kontrolcümde baramotre yok bu nedenle uçuş kontrol kartımı tamamıyla değiştirmem mi gerekiyor.
Sabit bir sürüş için gps de gerekli mi?
Birde tam gaz ayarında motorların dönüş hızını örneğin %60 nasıl yapabilirim. Uçuşu öğrenebilmek için drone un çok hızlı uçmasını istemiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Frame realacc 250 mm
Motor racerstar br2205 2600kv
Esc racerstar rs30a v2 bilheli_s
Uçuş kontrolcüsü SP racing f3 acro
Pervane racerstar 5041 3
Pervane racerstar 5042 3
Pil gaoneng 14.8v 1500mah 4s
Merhaba,

Dikey ve yatay pozisyonlarınızı korumak için Barometre ve GPS'e ihtiyacınız var. Ancak alçak irtifalarda quadınız standart barometre ile irtifasını korumakta sorun yaşayabilir. Yukarı-aşağı zıplamalar olabilir. Bunu engellemek için de atmosferik basınç ölçmeniz gerekebilir.

Quad'ın hızını limitlemek için kumandanızın "throttle curve" ayarını kullanabilirsiniz. Eğer flysky kullanıyorsanız sanırım menü "setup --> throttle curve" şeklinde. "High" ayarını ne kadar düşürürseniz gücü o kadar limitlemiş olursunuz. Ancak aynı menüdeki eğriye diğer değerler ile yumuşak bir açı verirseniz, daha gaz çubuğunuzun daha yumuşak tepkiler vermesini de sağlayabilirsiniz. Anladığım kadarıyla asıl ihtiyacınız olanda bu. Bir deneyebilirsiniz.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

izzetgun
Ad Soyad: İzzet günaydın

Mesaj gönderen izzetgun » 18 Mar 2019, 12:30

Atmosferik basınç uçuş kontrol kartı üzerindeki barometreden farklı mı ya da ayrıca mı alınıyor cahilliğimi mahzur görün😊

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 18 Mar 2019, 13:12

izzetgun yazdı: 18 Mar 2019, 12:30 Atmosferik basınç uçuş kontrol kartı üzerindeki barometreden farklı mı ya da ayrıca mı alınıyor cahilliğimi mahzur görün😊
Estafurlah. Ayrıca takılıyor ama daha hiç takan görmedim. yerden 1-2 metre yüksekliklerde bounce efekti yapabiliyor. İlk birkaç metreyi geçtiğiniz zaman sorun ortadan kalkıyor. Çok ihtiyacınız olmayabilir. Sorun, barometrenin yere çok yakın olduğunda basıncı tam olarak ölçememesinden kaynaklanıyor. Önce bir testlerinizi yaparsınız. Çok ihtiyaç olacağını sanmıyorum.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 18 Mar 2019, 13:57

Elektronik konusunda ne kadar bilginiz var bilmiyorum, lehimleme konusunda benim gibi beceriksiz biri değilseniz, barometre sensörü F3 Acro üzerine monte ederek f3 10dof haline getirebilirsiniz. Bunun için özellikle mikro chip lehimlemede farklı yöntemler var diye bilitorum. Benim gibi havya ile yapıp kartı veya parçayı yakma ve heba etme ihtimaliniz yüksek.

https://www.banggood.com/search/ms5611.html

https://www.banggood.com/GY-511-LSM303D ... 29503.html

Şahsi görüşüm, hiç uğraşmayın ya f3 10dof veya daha iyisi F4 yeni nesil bir kart alıp uçuş kartınızı değiltirin.

Mevcut kartı da saklayın, ilerde uçuşlarınız güzelleşince yeni bir modelde kullanabilirsiniz...

Serhan
Ad Soyad: Serhan Ekici

Mesaj gönderen Serhan » 19 Nis 2019, 22:59

Bende MATEK F405 Kart mevcut. Bu kartla havada asılı olarak yapılabilir mi ? Ben Betaflight receiver dan trim dengeleme yaptım ama yine de gerçek uçuşlar sola yatıyor. Arkadaşın dediği gibi dengede tutmak için sürekli jostik kontrolü gerekiyor. Lütfen tane tane anlatırsanız iy olur. Karşınızda az bilgisi olan birisi var . Kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
eray
Ad Soyad: Eray Durak

Mesaj gönderen eray » 20 Nis 2019, 01:41

Hocam 250mm bir frame ve deli hızlı motorlar kullanmışsınız. Ve sabit stabil duran bir quad istiyorsunuz bu bana pek mantıklı gelmedi açıkçası. Çünkü bu tür quadlar hız aksiyon performans için yapılır. Yani pil bitene dek hareket halindesindir ki o da taş çatlasa 5dk. Bence pilotajınızı simülasyon üzerinde bir miktar geliştirin zaten böyle birşeye ihtiyaç duymadığınızı göreceksiniz.
Flysky fs-i6s / Mamba F405 40A Flight Tower/ Martian II 215 Anniversary Edition / Eachine EV800 / Emax ECO 2400KV / Eachine TX805 / GepRC 5040x3 / Foxeer HS1177

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 Nis 2019, 13:01

Serhan yazdı: 19 Nis 2019, 22:59 Bende MATEK F405 Kart mevcut. Bu kartla havada asılı olarak yapılabilir mi ? Ben Betaflight receiver dan trim dengeleme yaptım ama yine de gerçek uçuşlar sola yatıyor. Arkadaşın dediği gibi dengede tutmak için sürekli jostik kontrolü gerekiyor. Lütfen tane tane anlatırsanız iy olur. Karşınızda az bilgisi olan birisi var . Kolay gelsin.
erayın yorumuna katılıyorum bu quadlardan bir dji performansı beklemeyin. havada sabit durmak için sürekli stick kontrolü gerekiyor. çakılı kalsın istiyorsanız inav ve bn880 gps ile gps destekli modlarla uçmalısınız. betaflight ile biraz zor.

betaflight için gene de yapabileceğın bir iki şey var. birincisi tam düz bir zeminde acceloremeter kalibrasyonunu yap. daha sonra varsayılan pidlerinde roll pitch ve yaw"i" gain yani integral değerlerini %10- %20 oranlarında artırmayı dene biraz daha sürüklenmeye bağışık olacaktır konumunu daha iyi koruyacaktır. ama rüzgar esiyor diyelim sürüklendiğinde eski yerine geri dönmez. bunu beklemeyin bu gps desteğiyle mümkün.

fotoğrafı örnek olarak atıyorum burdaki değerleri kullanma. yerini gör diye koydum fotoyu.

https://www.wearefpv.fr/wp-content/uplo ... 24x716.jpg

“Kontrol Kartları” sayfasına dön