Mobula 7 Problemlerim

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
ggorkem
Ad Soyad: Görkem Demir

Mobula 7 Problemlerim

Mesaj gönderen ggorkem » 11 May 2019, 16:33

Herkese merhabalar. Dün aliexpressten sipariş ettiğim mobula 7 elime ulaştı. Fakat benim quadla ilgili bazı sorunlarım var.
1-) Quadın pillerini seri olarak 2s bağladığımda pillerden biri 3.7nin altına düşerken diğeri 4 v civarlarında kalıyor.
2-) Quadla herhangi bir yere temas ettiğim an motorlar duruyor. Örneğin ev içinde uçuyorum ve quad tavana değdiği an motorlar duruyor. Tekrar disarm arm etmem gerekiyor.
3-) Motorlar daha ilk pilleri uçarken el değmeyecek kadar aşırı ısınıyor.
4-)Motorlardan 2 si betaflight ekranında motorları kontrol amaçlı çok az gaz verdiğimde dönmüyor. Arada bir takılıyorlar. Bu sorun normal uçmaya çalışırken yerden kalkmak için gaz verdiğimde de arada bir oluyor. Ve hemen quad motorlara giden gücü kesiyor. Ve tekrar disarm arm etmem gerekiyor.
Bu sorunların sebebi nedir? Bir de ben herkesin tavsiyesi üzerine betaflight 3.5.7 ye dönmek istiyorum. Fakat betaflight bootloaderla ilgili bir hata veriyor flashlıyamıyorum.

ggorkem

Re: Mobula 7 Problemlerim

Mesaj gönderen ggorkem » 11 May 2019, 21:29

Yok mudur bir bilgisi olan ?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 11 May 2019, 21:45

ggorkem yazdı: 11 May 2019, 16:33 Herkese merhabalar. Dün aliexpressten sipariş ettiğim mobula 7 elime ulaştı. Fakat benim quadla ilgili bazı sorunlarım var.
1-) Quadın pillerini seri olarak 2s bağladığımda pillerden biri 3.7nin altına düşerken diğeri 4 v civarlarında kalıyor.
2-) Quadla herhangi bir yere temas ettiğim an motorlar duruyor. Örneğin ev içinde uçuyorum ve quad tavana değdiği an motorlar duruyor. Tekrar disarm arm etmem gerekiyor.
4-)Motorlardan 2 si betaflight ekranında motorları kontrol amaçlı çok az gaz verdiğimde dönmüyor. Arada bir takılıyorlar. Bu sorun normal uçmaya çalışırken yerden kalkmak için gaz verdiğimde de arada bir oluyor. Ve hemen quad motorlara giden gücü kesiyor. Ve tekrar disarm arm etmem gerekiyor.
Bu sorunların sebebi nedir? Bir de ben herkesin tavsiyesi üzerine betaflight 3.5.7 ye dönmek istiyorum. Fakat betaflight bootloaderla ilgili bir hata veriyor flashlıyamıyorum.
1-pillerin iç dirençleri farklıdır. başka bir açıklaması olamaz.

2-low rpm power protect diye bir ayar var blheli de o ayar aktif olabilir pervane bir yere takılınca güç kesilir.

3- betaflight 3.5.7 yükleyin pid ayarlarından d gain çok yüksek ayarlamayın.

4-bu sorun 2 numarada açıkladım .

viewtopic.php?f=28&t=2164&p=19131&hilit=zadig#p19131

ggorkem

Mesaj gönderen ggorkem » 11 May 2019, 22:16

gokhanyanki yazdı: 11 May 2019, 21:45
ggorkem yazdı: 11 May 2019, 16:33 Herkese merhabalar. Dün aliexpressten sipariş ettiğim mobula 7 elime ulaştı. Fakat benim quadla ilgili bazı sorunlarım var.
1-pillerin iç dirençleri farklıdır. başka bir açıklaması olamaz.

2-low rpm power protect diye bir ayar var blheli de o ayar aktif olabilir pervane bir yere takılınca güç kesilir.

3- betaflight 3.5.7 yükleyin pid ayarlarından d gain çok yüksek ayarlamayın.

4-bu sorun 2 numarada açıkladım .

viewtopic.php?f=28&t=2164&p=19131&hilit=zadig#p19131
Cevap için çok teşekkürler. Mobula 7 nin boot butonu nerede acaba ?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 11 May 2019, 22:29

gerek yok cli sekmesine gelin BL yazıp enterlayın dfu moda geçecektir. full chip erase işaretlerseniz eski ayarlarınızı da siler temiz kurulum yapmış olursunuz.

ggorkem

Mesaj gönderen ggorkem » 11 May 2019, 22:52

gokhanyanki yazdı: 11 May 2019, 22:29 gerek yok cli sekmesine gelin BL yazıp enterlayın dfu moda geçecektir. full chip erase işaretlerseniz eski ayarlarınızı da siler temiz kurulum yapmış olursunuz.
Betaflight flashlamayı hallettim. Fakat şimdi de blheliye bağlanamıyorum. Usb kablosunu takıyorum, pili takıp blheliyi çalıştırıyorum connecte bastığımda bulamadığını söylüyor.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 11 May 2019, 22:58

ggorkem yazdı: 11 May 2019, 22:52
gokhanyanki yazdı: 11 May 2019, 22:29 gerek yok cli sekmesine gelin BL yazıp enterlayın dfu moda geçecektir. full chip erase işaretlerseniz eski ayarlarınızı da siler temiz kurulum yapmış olursunuz.
Betaflight flashlamayı hallettim. Fakat şimdi de blheliye bağlanamıyorum. Usb kablosunu takıyorum, pili takıp blheliyi çalıştırıyorum connecte bastığımda bulamadığını söylüyor.
viewtopic.php?f=7&t=1578&p=13452&hilit=failed#p13452

ggorkem

Mesaj gönderen ggorkem » 13 May 2019, 13:48

Çok teşekkürler Gökhan abicim. Hallettim bu sorunları da sayende. Ama motorlar hala çok ısınıyor. Başka ne yapabilirim?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 May 2019, 14:19

rica ederim çok soğuk çalışmasını bekleme elini tuttuğunda birkaç saniye boyunca tutabiliyorsan bu sıcaklık normaldir.

şu pidleri dene

http://pidhub.io/pids/pidSetting/31

ggorkem

Mesaj gönderen ggorkem » 13 May 2019, 15:31

gokhanyanki yazdı: 13 May 2019, 14:19 rica ederim çok soğuk çalışmasını bekleme elini tuttuğunda birkaç saniye boyunca tutabiliyorsan bu sıcaklık normaldir.

şu pidleri dene

http://pidhub.io/pids/pidSetting/31
3.5.7 Stok pidler bu şekilde zaten

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 May 2019, 16:31

stok pidleri mi paylaşmışlar:D diyorum zaten ben bu d leri biyerden hatırlıyorum.

peki motorlarında herhangi bir zorlanma, takılma söz konusu mu mıknatısın yaptığı etkiden bahsetmiyorum. rulmanlarda zorlanma takılma var mı. zorlanma ısınmaya neden olabilir kullandığın pilin ağırlığı ısınmaya neden olabilir ayrıca 2s 300mah geçmemeye çalış. dshot 600 kullanıyorsan onu dhot300 e düşürüp bir deneme daha yap.ama tekrar söylüyorum motoru birkaç saniye boyunca tutabiliyorsan buna sıcak motor denmez. hiç elleyemiyorsan o zaman sorun olabilir.

aşağıda racedayquadın ayarları var kullananlar baya memnun bunları bir dene. kulanmadığım bir drone için filtre önermek istemiyorum standart hali sana yeter.

https://www.racedayquads.com/products/m ... andard-kit

ggorkem

Mesaj gönderen ggorkem » 13 May 2019, 20:28

3.5.7 ye güncelledikten sonra ilk pilde çok fazla ısınma olmuyor. Fakat direkt diğer pillere geçtiğim an o piller bittiğinde çok ısınıyor. Motorlarda takılma derken şöyle bir şey var. İlk throttle ı ileri ittiğimde bazen 1 veya 2 motor takılabiliyor. Son ra çalışmaya başlıyor. İlk quadım olduğu için pidler ne kadar etkiler tam olarak bilmiyorum açıkçası. Stok pidlerden daha mı iyi olur attığınız pidler benim için ?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 May 2019, 20:58

ggorkem yazdı: 13 May 2019, 20:28 3.5.7 ye güncelledikten sonra ilk pilde çok fazla ısınma olmuyor. Fakat direkt diğer pillere geçtiğim an o piller bittiğinde çok ısınıyor. Motorlarda takılma derken şöyle bir şey var. İlk throttle ı ileri ittiğimde bazen 1 veya 2 motor takılabiliyor. Son ra çalışmaya başlıyor. İlk quadım olduğu için pidler ne kadar etkiler tam olarak bilmiyorum açıkçası. Stok pidlerden daha mı iyi olur attığınız pidler benim için ?
arka arkaya mı kullanıyorsun. :) askerde tüfeğini bile sürekli ateşleyemiyorsun. soğutman gerekiyor. azcık bekleyin uçuşlar arasında biraz soğusun motorlar. pidlere gelice stok pidlerden çok daha iyi bir hissiyat verecektir büyük ihtimalle çünkü üzerinde çalışılmış pidler. escnin ayarlarını değiştirdiklerine göre başka ayarlarını da değiştirmiş olabilirler esc ayarlarını varsayılana sıfırlayabilirsin ama bu ters de tepebilir. en iyisi dokunma ayarlara dokunacaksan ayarları not al ekran görüntüsü ile falan default ayarlarda bi dene memnun kalırsan öyle devam edersin.

bunun için esclerini güncellediğinde yazılım flashlaması tamamlandığında, program geçerli ayarları ESC'nize yazmak isteyip istemediğinizi soracaktır, önceki ESC yapılandırmanızı korumak istiyorsanız evet'i tıkla. varsayılan ayarlar için hayırı tıkla.

ggorkem

Mesaj gönderen ggorkem » 13 May 2019, 22:04

Bir sıkıntı olduğu zaten belliydi ya. 2. motor ve kart üzerindeki 2. motor girişi çalışmıyor :(. Ne yapabilirim şu an ?

Safak

Mesaj gönderen Safak » 13 May 2019, 22:16

Geçmiş olsun, motormu çalışmıyor, motor girişi mi?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 May 2019, 22:22

ggorkem yazdı: 13 May 2019, 22:04 Bir sıkıntı olduğu zaten belliydi ya. 2. motor ve kart üzerindeki 2. motor girişi çalışmıyor :(. Ne yapabilirim şu an ?
herhangi bir ayar değiştirdin mi blheli suitten

Safak

Mesaj gönderen Safak » 13 May 2019, 22:25

Kart ve motorlar soketli, benim aklıma da temassızlık olabilir diye geldi. soket bacaklarını kontrol edin, hepsi sağlamı, yada lehim sıçraması varmı diye.

ggorkem

Mesaj gönderen ggorkem » 13 May 2019, 22:29

gokhanyanki yazdı: 13 May 2019, 22:22
ggorkem yazdı: 13 May 2019, 22:04 Bir sıkıntı olduğu zaten belliydi ya. 2. motor ve kart üzerindeki 2. motor girişi çalışmıyor :(. Ne yapabilirim şu an ?
herhangi bir ayar değiştirdin mi blheli suitten
Yok hayır. Bugün ilk kez pili taktım ve çalışmıyor motor. İçine doğru baktığımda sargılardaki bakır kablonun kaplamasının eridiğini farkettim.
Safak yazdı: 13 May 2019, 22:25 Kart ve motorlar soketli, benim aklıma da temassızlık olabilir diye geldi. soket bacaklarını kontrol edin, hepsi sağlamı, yada lehim sıçraması varmı diye.

İşin ilginç yanı hem motor çalışmıyor hem motor girişi. Diğer motorları oraya takarak denedim onlar da çalışmadılar. Motor 2 nin de yukarıda bahsettiğim gibi içerisindeki bakır sargıların kaplamaları erimiş

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 May 2019, 22:53

geçmiş olsun yapacak bişey yok kaplamaları deforme olan sargılar büyük ihtimal escyi de yakti. bir kart ve bir motor almak lazım diğer motorlarda bişey yoksa. büyük talihsizlik olmuş.

yukarda da yazdığım gibi arka arkaya motor soğumadan uçmak neden olmuş olabilir. muhtemelen mosfetler yandı. değişebilir. ama baya zor. sağlam elektşronikçi lazım parçaları temin etmek lazım. o motoru çıkarın. kata güç verirken.

ggorkem

Mesaj gönderen ggorkem » 13 May 2019, 23:05

gokhanyanki yazdı: 13 May 2019, 22:53 geçmiş olsun yapacak bişey yok kaplamaları deforme olan sargılar büyük ihtimal escyi de yakti. bir kart ve bir motor almak lazım diğer motorlarda bişey yoksa. büyük talihsizlik olmuş.

yukarda da yazdığım gibi arka arkaya motor soğumadan uçmak neden olmuş olabilir. muhtemelen mosfetler yandı. değişebilir. ama baya zor. sağlam elektşronikçi lazım parçaları temin etmek lazım. o motoru çıkarın. kata güç verirken.
Cuma günü elime geçen quadın bugün bu hale gelmesi çok üzdü açıkçası. Hevesli hevesli ilk quadım diye geziniyordum her yerde :(
Madem kart almam gerekecek kart olarak f4 alabilir miyim. Almamı önerdiğiniz bir kart var mı acaba ?

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön