Drone Düşme Sonucu Motorlar Çalışmıyor

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Drone Düşme Sonucu Motorlar Çalışmıyor

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 12 Tem 2019, 19:21

Hocam bir de inav flashlamayi dene fireworkv2 veya f4v6 sürümlerini kullanabilirsin her seferinde full chip erase işaretli olsun. Sonuç alamazsan aşağıdaki gyronun uyacağını düşünüyorum ama emin degilim firmaya da sorabilirsin. Alırsan devam ederiz bir lehim yapılacak ve birinci gyro seçilecek cli sekmesinden

https://www.hobbytime.com.tr/urun/80078 ... omnibus-f7

Kullanıcı avatarı
mustafapusti
Ad Soyad: Mustafa PUSTİ

Mesaj gönderen mustafapusti » 12 Tem 2019, 19:47

gökhan YANKI yazdı: 12 Tem 2019, 19:21 Hocam bir de inav flashlamayi dene fireworkv2 veya f4v6 sürümlerini kullanabilirsin her seferinde full chip erase işaretli olsun. Sonuç alamazsan aşağıdaki gyronun uyacağını düşünüyorum ama emin degilim firmaya da sorabilirsin. Alırsan devam ederiz bir lehim yapılacak ve birinci gyro seçilecek cli sekmesinden

https://www.hobbytime.com.tr/urun/80078 ... omnibus-f7
INAV da FW bulamadım ama F4V6 nın tüm sürümlerini yükledikten sonra bağlantı sağlanamıyor cihaza. Betaflight kurunca ayarlara girebiliyorum hocam. anakart üzerine baktım ama dikkatimi çeken bişey de göremedim.

dediğiniz gibi önce gyro yu ekstra olarak takayım ilandaki ürünü alıp. soketler aynı gibi.
alternatif yine anakart bakayım grupta satan var dı sanırım.

Dün gece CPU 70 dereceyi geçtiği olmuştu. bu normalim peki? kurulum vs yaparken gözlükte uyarı çıkıyordu CPU aşırı sıcak diye.
Dosya ekleri
20190712_195525.jpg
20190712_195353.jpg

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 Tem 2019, 01:03

geçmiş olsun hocam inav dan bağlamadınız mı orayı tam anlamadım. bir de osd görüntüsü yok demişsiniz kartın 3.3v ve gnd çıkışını bi ölçebilir misiniz o mu gümledi acaba osd çipi ve gyro 3.3v ile çalışıyor yanlış hatırmıyorsam. ikisininde çalışmamasının nedeni bu olabilir.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 13 Tem 2019, 08:08

gökhan YANKI yazdı: 13 Tem 2019, 01:03 geçmiş olsun hocam inav dan bağlamadınız mı orayı tam anlamadım. bir de osd görüntüsü yok demişsiniz kartın 3.3v ve gnd çıkışını bi ölçebilir misiniz o mu gümledi acaba osd çipi ve gyro 3.3v ile çalışıyor yanlış hatırmıyorsam. ikisininde çalışmamasının nedeni bu olabilir.
Betaflight yazilimi yukluyken sikinti yok baglanti oluyor ama inav i kurdugum zaman karta baglanmiyor. Inav da stabil surumun hepsini denedim fakat sonuc olumsuz. FC ye baglanti saglamiyor. OSD ekraninda ise pili takinca once acilis bilgileri vs gelir sonra batarya rssi vs bilgiler yazar ama hicbirj gelmiyor. Direk vtx kameranin goruntusunu yolluyor. Video sinyali sanki fc ye bagli degilmis gibi.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 Tem 2019, 09:31

mustafapusti yazdı: 13 Tem 2019, 08:08
gökhan YANKI yazdı: 13 Tem 2019, 01:03 geçmiş olsun hocam inav dan bağlamadınız mı orayı tam anlamadım. bir de osd görüntüsü yok demişsiniz kartın 3.3v ve gnd çıkışını bi ölçebilir misiniz o mu gümledi acaba osd çipi ve gyro 3.3v ile çalışıyor yanlış hatırmıyorsam. ikisininde çalışmamasının nedeni bu olabilir.
Betaflight yazilimi yukluyken sikinti yok baglanti oluyor ama inav i kurdugum zaman karta baglanmiyor. Inav da stabil surumun hepsini denedim fakat sonuc olumsuz. FC ye baglanti saglamiyor. OSD ekraninda ise pili takinca once acilis bilgileri vs gelir sonra batarya rssi vs bilgiler yazar ama hicbirj gelmiyor. Direk vtx kameranin goruntusunu yolluyor. Video sinyali sanki fc ye bagli degilmis gibi.
hocam o zaman ams1117 gümlemiş olabilir sen 3.3v pedlerinden voltaj ölçümü yap. arızalan parça oysa heryerde var alır değiştirirsin.
Dosya ekleri
20190712_195353f.jpg
Omnibus-F4-V6d.jpg

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 13 Tem 2019, 11:29

gökhan YANKI yazdı: 13 Tem 2019, 09:31
mustafapusti yazdı: 13 Tem 2019, 08:08
hocam o zaman ams1117 gümlemiş olabilir sen 3.3v pedlerinden voltaj ölçümü yap. arızalan parça oysa heryerde var alır değiştirirsin.
3v3 de voltaj var. sıkıntı yok voltajlarda. Harici GYRO siparişi verdim pazartesi elime geçer ama daha önce betaflight da düzenleme yaparken gözlükte yüksek CPU sıcaklık uyarısı alıyordum. CPU nün 71-72 derecelere çıkması normal mi? Ama bu sorun drone düştükten sonra meydana geldi.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 Tem 2019, 12:46

hocam ısınma konusunda bir bilgim yok daha önce de hiç karşılaşmadım. yanlız dediğim gibi osd çipinin de çalışmaması bir güç problemi olduğunu destekliyor harici gyroyu almadan bir netleştirseydin daha iyi olurdu. galiba bir ldo daha var gyroya güç sağlayan. padlere gelen güç ams1117 üzerinden geliyor. büyük ihtimal gyroyu besleyen regulatör de o küçük regulatör onun sorunlu olduğunu düşünmeye başladım. güç verdiğinde elini üzerine koy çok sıcak oluyorsa onda sorun olabilir.
Dosya ekleri
ge20190712_195353.jpg

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 13 Tem 2019, 13:01

gökhan YANKI yazdı: 13 Tem 2019, 12:46 hocam ısınma konusunda bir bilgim yok daha önce de hiç karşılaşmadım. yanlız dediğim gibi osd çipinin de çalışmaması bir güç problemi olduğunu destekliyor harici gyroyu almadan bir netleştirseydin daha iyi olurdu. galiba bir ldo daha var gyroya güç sağlayan. padlere gelen güç ams1117 üzerinden geliyor. büyük ihtimal gyroyu besleyen regulatör de o küçük regulatör onun sorunlu olduğunu düşünmeye başladım. güç verdiğinde elini üzerine koy çok sıcak oluyorsa onda sorun olabilir.
Suan disari ciktim hocam. Aksam dobdugumde ilk is dedigin parcayi kontrol edecegim.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 13 Tem 2019, 21:58

gökhan YANKI yazdı: 13 Tem 2019, 12:46 hocam ısınma konusunda bir bilgim yok daha önce de hiç karşılaşmadım. yanlız dediğim gibi osd çipinin de çalışmaması bir güç problemi olduğunu destekliyor harici gyroyu almadan bir netleştirseydin daha iyi olurdu. galiba bir ldo daha var gyroya güç sağlayan. padlere gelen güç ams1117 üzerinden geliyor. büyük ihtimal gyroyu besleyen regulatör de o küçük regulatör onun sorunlu olduğunu düşünmeye başladım. güç verdiğinde elini üzerine koy çok sıcak oluyorsa onda sorun olabilir.
Gokhan hocam guc verdigimde gosterdiginiz parcaya elimi koydugumda asiri sicakti. 5 saniyede elimi yakacak seviyeye geldi.

Ek olarak biraz guc verip bekledim cpu ya gelen sicaklik bu parca uzerinden dagiliyor. Tum karti isindirmakta bu parca. Board bile isiniyor komple.
Dosya ekleri
20190713_220039.jpg

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 14 Tem 2019, 14:11

@gökhan YANKI hocam çıkış voltajlarını ve sıcaklığını ölçtüm. 2 çıkış 4.7v karşı çıkış ise 3.3v olacak kısımda 0.03v görünüyor. ve regülatör ün sıcaklığı 75-80 derece lerde. 5 dakika güç verdim ve karta dokunamıyorum sıcaklıktan. CPU sıcaklığı 65-70 derecelerde. sıcaklık regülatör üzerinden yayılıyor kartın tamamına. USB portu 45 derece sıcaklığa ulaştı. ( @hknshbz @KingNothing )
Dosya ekleri
20190713_220039.jpg

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 14 Tem 2019, 14:18

mustafapusti yazdı: 14 Tem 2019, 14:11 @gökhan YANKI hocam çıkış voltajlarını ve sıcaklığını ölçtüm. 2 çıkış 4.7v karşı çıkış ise 3.3v olacak kısımda 0.03v görünüyor. ve regülatör ün sıcaklığı 75-80 derece lerde. 5 dakika güç verdim ve karta dokunamıyorum sıcaklıktan. CPU sıcaklığı 65-70 derecelerde. sıcaklık regülatör üzerinden yayılıyor kartın tamamına. USB portu 45 derece sıcaklığa ulaştı. ( @hknshbz @KingNothing )
Açıkcası bench üzerinde bu kdar uzun süre hiç güç vermediğim için ısı problemi daha önce hiç dikkatimi çekmedi. Dünkü uçuştan sonra alıcı ile ilgili bir problem yaşadım. Bunun üzerine akşam benchde sorunu analiz ederken benzer şekilde CPU üzerinde ısınma dikkatimi çekti, ancak çok fazla değildi. Ben de uçu kartını komple söktüm, tüm padleri temizldim, güzelce alkolle sildim vs, tertemiz oldu :) mis gibi koktu :D Sonra alıcıyı tekrar bağladım ve denemeler yaptım. Isınma durumu olmadı.

Bu arada size bahsettiğim boşa çıkacak Matek F405 var quad üzerinde, karttan da kaynaklanmış sorun olabilir, emin olamadığım için size satmam doğru bir hareket olmayacak. Cünkü denemeler esnasında başka alıcı bağladım yine çalışmadı. Üzerindeki alıcığı başka drona bağladım ve çalıştı. Yani benim f405in tam bilemediğim başka sorunları da olabilir.

Safak

Mesaj gönderen Safak » 14 Tem 2019, 14:34

mustafapusti yazdı: 14 Tem 2019, 14:11 @gökhan YANKI hocam çıkış voltajlarını ve sıcaklığını ölçtüm. 2 çıkış 4.7v karşı çıkış ise 3.3v olacak kısımda 0.03v görünüyor. ve regülatör ün sıcaklığı 75-80 derece lerde. 5 dakika güç verdim ve karta dokunamıyorum sıcaklıktan. CPU sıcaklığı 65-70 derecelerde. sıcaklık regülatör üzerinden yayılıyor kartın tamamına. USB portu 45 derece sıcaklığa ulaştı. ( @hknshbz @KingNothing )
Gökhan hocanın tespiti doğru büyük ihtimalle, 3.3v voltaj regülatörü yanmış. Uygun fiyata piyasada bulursunuz (birkaç TL), elinizi yatkın değilse elektronik tamircileri cuzi fiyata değiştirir.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 14 Tem 2019, 14:43

Safak yazdı: 14 Tem 2019, 14:34
Gökhan hocanın tespiti doğru büyük ihtimalle, 3.3v voltaj regülatörü yanmış. Uygun fiyata piyasada bulursunuz (birkaç TL), elinizi yatkın değilse elektronik tamircileri cuzi fiyata değiştirir.
ams1117 de sıkıntı yok. voltajlar doğru gösteriyor ve ısınmıyor 5333B regülatörde sıkıntı var sanırım ısınan parça da bu. fakat internette araştırdım sadece aliexpress de çıkıyor. yarın dışarı çıkıp elektronikçileri de gezeceğim. Bulması sıkıntılı ürünse eğer Samsun da bulmak dahada zor olacak.

Safak

Mesaj gönderen Safak » 14 Tem 2019, 14:57

Hocam 3.3v yerine 0.03v gösteriyor dediniz ya ben ona istinaden cevapladım. Ama kart üzerindeki hangi parçadır o, kodu nedir tam bilmiyorum, gökhan hocam bu konuda daha net bilgi verecektir.
Ayrıca sadece gyro yu besleyen regulator ise, aynı kodlu bulunamaz ise bile benzer bir regülatör ile çözüm sağlanabilir.

Benim rc arabada kullandığım esc nin 6v voltaj regülatörü yanmıştı, aynı kodlu regülatör bulamayınca farklı bir regülatör denedik, şuan sorunsuz çalışıyor.

Birde voltaj regülatörüleri aradaki voltaj farkını ısıya çeviri, yani ısınmaları normal, ama öçtüğünüz seviye normal değil

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Tem 2019, 00:50

evet hocam galiba sorunu bulmuşsun. sana bir regulatör lazım airbotun ürettiği birsürü kartta 5333b kullanılıyor. klon kartlarda ise lg33 regulatör kullanılıyor bunu ikisi de yok türkiyede muadil linkini atıyorum current biraz düşük ama pinoutlar datasheet incelenerek kullanılabilir galiba. başka bir regulatör(mesela ams1117) yer farklı olsa kullan derdim ama buraya düşük gürültülü bir regülatör lazım. direk gyroyu beslediği için.

https://karakoyelektronik.com/transisto ... stor-76298

Resim

https://tr.aliexpress.com/item/32868166 ... 0306300fcc

EDİT: 3.3v 300mah bir regulatör daha buldum bu daha uygun görünüyor bunu da deneyebilirsiniz.

https://www.direnc.net/lr9102g-3v3-ae5- ... regulatoru
En son gökhan YANKI tarafından 15 Tem 2019, 01:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 15 Tem 2019, 01:00

gökhan YANKI yazdı: 15 Tem 2019, 00:50 evet hocam galiba sorunu bulmuşsun. sana bir regulatör lazım airbotun ürettiği birsürü kartta 5333b kullanılıyor. klon kartlarda ise lg33 regulatör kullanılıyor bunu ikisi de yok türkiyede muadil linkini atıyorum current biraz düşük ama pinoutlar datasheet incelenerek kullanılabilir galiba. başka bir regulatör(mesela ams1117) yer farklı olsa kullan derdim ama buraya düşük gürültülü bir regülatör lazım. direk gyroyu beslediği için.

https://karakoyelektronik.com/transisto ... stor-76298

Resim

https://tr.aliexpress.com/item/32868166 ... 0306300fcc
Cok tesekkur ederim hocam yardimlariniz icin.. Yarin bu parcayi samsun da arayacagim bulamazsam siparis edip gelismeleri paylasacagim.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 15 Tem 2019, 01:01

Hocam gyro yanmış veya 3.3 regulatör gittiği için çalışmıyor veya her ikisi birden... Tamirle uğraşana kadar 120TL civarında FC’ler var... Yeni bir tane almaya bakardım...

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 18 Tem 2019, 19:30

@gökhan YANKI @KingNothing hocam regülatörü değiştirdim gyro çalışmaya başladı. fakat yeni fc aldığım için drone a takım denemedim. şuan için ısınma ve gyro problemi gitti. tek merak ettiğim konu yeni aldığım FC de biraz ısınıyor. bugün drone u mısır tarlasına düşürdüm 10-15 dk aradım ararken gözlükten bakarken CPU 75 derece uyarısı almaya başladım. drone hareketsiz kaldığı için mi CPU ısındı yoksa anormal bir durum mu bu?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 18 Tem 2019, 21:51

mustafapusti yazdı: 18 Tem 2019, 19:30 @gökhan YANKI @KingNothing hocam regülatörü değiştirdim gyro çalışmaya başladı. fakat yeni fc aldığım için drone a takım denemedim. şuan için ısınma ve gyro problemi gitti. tek merak ettiğim konu yeni aldığım FC de biraz ısınıyor. bugün drone u mısır tarlasına düşürdüm 10-15 dk aradım ararken gözlükten bakarken CPU 75 derece uyarısı almaya başladım. drone hareketsiz kaldığı için mi CPU ısındı yoksa anormal bir durum mu bu?
hocam bende hiç olmadı cpu ısınıyor uyarısı bu konuda bilgim yok ben de airbot f4 v6 kullanıyorum. ama 15 dakika uzun bir süre hava akımı da olmadığı için havalarda sıcak olduğu için normal olabilir. cpu kullanımı ne alemde onu kontrol ettin mi?

karta hangi regulatörü aldın hocam bu arada, başka arkadaşlarında başına gelirse yardımı olur taktığın regülatörü yazarsan iyi olur. ben mesajımı güncellemiştim. onu gürmüş müydün bir regülatör daha önermiştim. ilk önerdiğimden daha yüksek kapasiteli 300mah.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 18 Tem 2019, 22:29

gökhan YANKI yazdı: 18 Tem 2019, 21:51
mustafapusti yazdı: 18 Tem 2019, 19:30 @gökhan YANKI @KingNothing hocam regülatörü değiştirdim gyro çalışmaya başladı. fakat yeni fc aldığım için drone a takım denemedim. şuan için ısınma ve gyro problemi gitti. tek merak ettiğim konu yeni aldığım FC de biraz ısınıyor. bugün drone u mısır tarlasına düşürdüm 10-15 dk aradım ararken gözlükten bakarken CPU 75 derece uyarısı almaya başladım. drone hareketsiz kaldığı için mi CPU ısındı yoksa anormal bir durum mu bu?
hocam bende hiç olmadı cpu ısınıyor uyarısı bu konuda bilgim yok ben de airbot f4 v6 kullanıyorum. ama 15 dakika uzun bir süre hava akımı da olmadığı için havalarda sıcak olduğu için normal olabilir. cpu kullanımı ne alemde onu kontrol ettin mi?

karta hangi regulatörü aldın hocam bu arada, başka arkadaşlarında başına gelirse yardımı olur taktığın regülatörü yazarsan iyi olur. ben mesajımı güncellemiştim. onu gürmüş müydün bir regülatör daha önermiştim. ilk önerdiğimden daha yüksek kapasiteli 300mah.
https://www.direnc.net/mic5205-33ym5-tr ... regulatoru

bunun montajını yaptım şuan sıkıntı yok gyro çalışıyor ama dediğim gibi drone a montaj yapıp denemedim.

sizin önerdiğiniz iki ürünüde sipariş verdim ama ayrı ayrı oldu sipariş. elime ilk geçen bu ürün olduğu için bunun montajını yapıp denedim. yarın diğer 300amperlik olan ürün gelir elime.

“Genel” sayfasına dön