DRONE CEZALARI

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Kullanıcı avatarı
VoyagerDrone
Ad Soyad: Voyager Drone

DRONE CEZALARI

Mesaj gönderen VoyagerDrone » 27 Tem 2019, 21:36

Arkadaşlar, sayın hobidaşlarım. aşağıdaki linkteki videoya denk gelince SGHM nin sitesine bir bakayım dedim. yeni mevzuat vs bişeyler var. herkes bi baksın derim. İnsanı sogutuyolar yemin ediyorum!..

https://iha.shgm.gov.tr/public/duyurular
Fly Safe!
DJI SPARK
E-SKY Belt CP 6CH
Voyager Drone @Youtube
Voyager.Drone @Instagram
https://www.youtube.com/channel/UCRVEBW ... subscriber

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Re: DRONE CEZALARI

Mesaj gönderen Gktu » 27 Tem 2019, 21:59

Videodaki arkadaş haksız. Mevzuat çok kötü evet ama hatalı olduğu yerler var. Ticari lisanslar o kadar çok red almıyor. Şehrin içinde drone kaldırdığın zaman çok fazla insanı tedirgin ediyorsun, hakkın değil. İnsanları rahatsız etme ihtimaliniz varsa yapmayın. 500gr lık o drone parmağınu koparabilir, bir arıza verip yüksekten düşse birinin kafasına omzuna ciddi hasar verebilir.
Ticari bir uçuş çok önceden; hobi amaçlı şehir dışında, insanların olmayacağı yerde olan uçuşlar da onsya gerek olmadan 5dk öce bildirilse çok güzel olur.

Edit: basit bir hesap yapalım. 400gr bir drone olsun. Sürtünmeleri ihmal edelim 22metrede arıza verip çakılsın. 2 metre alsak insan boyunu bu drone size çarptığı zaman 8kg lık bir cismi kafanızın hemen üstünden bıraktıklarını düşünebilirsiniz. Karbon frame in kırılan bir parçasından elinize kıymık girse ne kadar canınız yanıyor düşünün o kıymık kafa derinizde. Düşüncesizce çekilmiş bence video. Ben şehrin içinde manzara ne kadsr güzel olursa olsun uçulmasını hoş bulmuyorum. Ha sahil de 3-5 insan varken uç sıkıntı değil ama tutup sahil doluyken kalkan insanlar var, çok tehlikeli olay. Lütfen bozulmaz demeyin arkadaşlar kul yapısı bu bozulur.

Kullanıcı avatarı
VoyagerDrone

Mesaj gönderen VoyagerDrone » 27 Tem 2019, 22:13

ben drone ların tehlikesiz makineler olduğunu savunmuyorum. böyle birsey de demedim. tam tersi elektronik aletler olduğu için her an bozulma tehlikesi var ve insanlara zarar verebilir. bunun önlemi ile ilgili pasasut sistemi vs arastıran biriyim ve yaklaşık 6aydır sürekli kullanmama rağmen sehir içinde henüz ucurmuslugum yok. ama konu bu değil. konu bir hobinin bu kadar cezalandırıcı olmaması gerektiğidir. samimi olarak cevap verin, siz izin alarak mı uçuyorsunuz. ya da cevap vermeyin. izin alarak uçma ihtimaliniz yok cunku izin verilmiyor, cevap gelmiyori red geliyor ama açıklaması yok... kac tane tanıdığım varsa kacak uçtuğunu söyledi. bu nasıl bir mantıktır??? arabanız var, ehliyetiniz var. sonuçta araba da tehlikeli, her kontak çevirmede bi yerlerden izin mi isteniyor? ben bu kanuna karsıyım. bakın su anda SHGM nin sitesine girdim. modül için giriş yapın diyor. yaptım. ne modül var ne başka birsey. kanuna bakın 500gr altı için izin düzenlemeye gerek yok diyor. yukardaki linke bakın 500gr altı diyor. kendilerinden haberleri yok ki. yanyana oturan adamların birbirinden haberi yok. çelişiyorlar. valla gına geldi ya!
Fly Safe!
DJI SPARK
E-SKY Belt CP 6CH
Voyager Drone @Youtube
Voyager.Drone @Instagram

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 28 Tem 2019, 02:23

VoyagerDrone yazdı: 27 Tem 2019, 22:13 ben drone ların tehlikesiz makineler olduğunu savunmuyorum. böyle birsey de demedim. tam tersi elektronik aletler olduğu için her an bozulma tehlikesi var ve insanlara zarar verebilir. bunun önlemi ile ilgili pasasut sistemi vs arastıran biriyim ve yaklaşık 6aydır sürekli kullanmama rağmen sehir içinde henüz ucurmuslugum yok. ama konu bu değil. konu bir hobinin bu kadar cezalandırıcı olmaması gerektiğidir. samimi olarak cevap verin, siz izin alarak mı uçuyorsunuz. ya da cevap vermeyin. izin alarak uçma ihtimaliniz yok cunku izin verilmiyor, cevap gelmiyori red geliyor ama açıklaması yok... kac tane tanıdığım varsa kacak uçtuğunu söyledi. bu nasıl bir mantıktır??? arabanız var, ehliyetiniz var. sonuçta araba da tehlikeli, her kontak çevirmede bi yerlerden izin mi isteniyor? ben bu kanuna karsıyım. bakın su anda SHGM nin sitesine girdim. modül için giriş yapın diyor. yaptım. ne modül var ne başka birsey. kanuna bakın 500gr altı için izin düzenlemeye gerek yok diyor. yukardaki linke bakın 500gr altı diyor. kendilerinden haberleri yok ki. yanyana oturan adamların birbirinden haberi yok. çelişiyorlar. valla gına geldi ya!
Sanırım video sizindi reklam amaçlı attınız. Zira ben videodaki arkadaşa haksız dedim. Ayrıca bana kalırsa hobici adam 5dk önceden bildirip kalksa yeter. İzin almıyorum, ceza almayacağım bir yerdeyim. Zaten etrafta tanımadığım bir insan olmadığı sürece o drone kalkmaz zira riskli bir iş yapıyoruz. Uçurup kaza yapmadığımız gün var mı bilmiyorum :D 15metreden drone çakmışlığım var düşerken çok rahattım çünkü hiç bir canlı zarar görmeyecekti.

Kullanıcı avatarı
VoyagerDrone

Mesaj gönderen VoyagerDrone » 28 Tem 2019, 10:48

açıklamayı okumamışsınız. videoya denk geldim ve bu bilgiyi paylaştım. yani VİDEO BENİM DEĞİL. yayınlayanı da tanımıyorum. konuyu nasıl buraya bagladıgınızı da anlamadım. reklam amaçlı buraya neden video atayım. reklam yapmak istediğim zaman Google ads e TL yukluyorum oyle basıyorum reklamı. burası reklam yapmak için cok mantıklı bi yer değil, topu topu kac kişi var burda, dimi???

ben size konuyu anlatamadım sanırım. zaten sorun o 5 dk da muhattap olacağınız mevkinin size geri donus yapmaması. red vermesi. anladığım kadarıyla siz söyle biliyorsunuz, "ben mülki idareye haber veririm sonra da uçarım". ben de diyorum ki yok oyle birsey. haber vermek değil olay, İZİN almak. ve o izni genellikle açıklama yapmadan RED olarak vermeleri ki sizi o 5 dk dediğiniz olay da mevzuatta sudur:

İNSANSIZ HAVA ARACI SİSTEMLERİ TALİMATI (SHT-İHA)
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
c) Meskun mahal, kalabalık veya çok kalabalık bölgelerde, yapılacak her türlü uçuşlarda ise 5 iş günü öncesinden Genel Müdürlük resmi internet sayfasında yer alan Uçuş İzni Talep Formu ile başvuru yapılır.

yani 5dk ile alakalı bir durum yok, bu şekilde bir plan yaparsanız ceza yiyebilirsiniz.
benim bahsetmek istediğim olay şu: buradaki mevzuat 500gr ve üzeri için geçerli. ama gelip 500gr altına da ceza kesiyorlar. yani kolluk güçleri siz spark la uçarken gelip size uçuş izni, uçuş yetkisi soruyor. cunku basıma geldi. adama izah edemiyorsunuz. tamamen insiyatifinde. ceza kesmek isterse keser. hele ki 500gr üzerinde ise drone, geçmiş olsun...

kanundaki celiskilerin giderilmesi lazım. yoksa yakında bu forumda insanlar su cezayı yedim, bu cezayı yedim diye fotolar paylaşmaya baslarsa sasmamak lazım
Fly Safe!
DJI SPARK
E-SKY Belt CP 6CH
Voyager Drone @Youtube
Voyager.Drone @Instagram

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 28 Tem 2019, 15:45

VoyagerDrone yazdı: 28 Tem 2019, 10:48 açıklamayı okumamışsınız. videoya denk geldim ve bu bilgiyi paylaştım. yani VİDEO BENİM DEĞİL. yayınlayanı da tanımıyorum. konuyu nasıl buraya bagladıgınızı da anlamadım. reklam amaçlı buraya neden video atayım. reklam yapmak istediğim zaman Google ads e TL yukluyorum oyle basıyorum reklamı. burası reklam yapmak için cok mantıklı bi yer değil, topu topu kac kişi var burda, dimi???

ben size konuyu anlatamadım sanırım. zaten sorun o 5 dk da muhattap olacağınız mevkinin size geri donus yapmaması. red vermesi. anladığım kadarıyla siz söyle biliyorsunuz, "ben mülki idareye haber veririm sonra da uçarım". ben de diyorum ki yok oyle birsey. haber vermek değil olay, İZİN almak. ve o izni genellikle açıklama yapmadan RED olarak vermeleri ki sizi o 5 dk dediğiniz olay da mevzuatta sudur:

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
c) Meskun mahal, kalabalık veya çok kalabalık bölgelerde, yapılacak her türlü uçuşlarda ise 5 iş günü öncesinden Genel Müdürlük resmi internet sayfasında yer alan Uçuş İzni Talep Formu ile başvuru yapılır.

yani 5dk ile alakalı bir durum yok, bu şekilde bir plan yaparsanız ceza yiyebilirsiniz.
benim bahsetmek istediğim olay şu: buradaki mevzuat 500gr ve üzeri için geçerli. ama gelip 500gr altına da ceza kesiyorlar. yani kolluk güçleri siz spark la uçarken gelip size uçuş izni, uçuş yetkisi soruyor. cunku basıma geldi. adama izah edemiyorsunuz. tamamen insiyatifinde. ceza kesmek isterse keser. hele ki 500gr üzerinde ise drone, geçmiş olsun...

kanundaki celiskilerin giderilmesi lazım. yoksa yakında bu forumda insanlar su cezayı yedim, bu cezayı yedim diye fotolar paylaşmaya baslarsa sasmamak lazım
Diyorum ya mevzuat hatalı bencr olması gereken bu diye.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 28 Tem 2019, 16:22

Kanunda çelişki yok... Yürütme organları ve kanunu işleme koyanların bilgisizliği ve farklı uygulamalar yapılması... Siz de demişsiniz zaten. Aynı duruma olaydan bi haber bir polis bodoslama, drone uçurmak yasak deyip ceza kesmeye kalkarken, bilinçli birisi sadece bilgi alıp gidebiliyo...

Safak

Mesaj gönderen Safak » 28 Tem 2019, 17:54

Evet mevzuatta eksiklik ve bilgisizlik var, lakin ben videodaki arkadaşın söylediği hiçbir şeye katılmıyorum. Hatta verilen ceza ve uygulanan yasakları canı gönülden destekliyorum.

RC hobiyi lekeleyen, bilgisiz, bilinçsiz, donanımsız ve görgüsüz bir kitle var. Bu tarz cezalar ile onların elemine edilmesi ve yıldırılması, bu hobiye gönül verenlerin önünü açacaktır, ben öyle inanıyorum.

Ayrıca kimseye uçuş izni verilmemesi, herkesin red alması da yanlış. Türkiye'de sayısız reklam filmi, dizi, sinema, belgesel ve tanıtım için drone ile çekim yapılmakta. Shgm kimseye uçuş izni vermiyor ise, onlar uçmak için nereden izin alıyor, nasa'dan mı?

Bildiğim kadarıyla çekimlerinde en çok drone kullanılan dizi çukurmuş. Takip edenler bilir, her bölümünde havadan drone ile çekilen sahneler var. Bölüm içinde belki kısa sahneler bile olsa, montajlanmamış ham hali, tekrarları vb düşünülürse, birde bir bölümün çekimlerinin en az 4-5 güne yayıldığı tahmin edilirse bu adamlar nerdeyse her çekim günü İstanbul'un göbeğinde drone uçuruyor. Onlarda mı kaçak uçuyor. Survivor finalinde görmüştüm, Bodrum merkezde gece vakti, drone lar ile havadan canlı yayın yapıyorlardı. Onlarda mı kaçak uçtu.

Demek ki, işini profesyonel yapan, profesyonel ekipler ve profesyonel teçhizatlar kullanan, kuruluş, firma yada şirketler uçuş izni alma konusunda sıkıntı yaşamıyor. Peki kim red alıyor yada ceza yiyor. Videodaki cezalardan bazılarını biliyorum, izinsiz uçan, hatta kayıtsız cihaz ile yerleşim yeri üzerinde uçanlar ceza alıyor.

İnternetten 2. El aldığı, ne üdüğü belirsiz, kaç kere düşüp ne arıza verdiği, ne tamir gördüğü bilinmeyen, havada her an bir bir bileşeni su koyverecek phantom cihazı ile, komşunun sokak düğününü, yada İnternete koysun diye müteahhitin yeni bitirdiği binayı çekip 300-500 yolunu bulmaya çalışan adamlara verilen cezalara sonuna kadar katılıyorum.
Kanalına koymak için, bakın kaç bin liralık drone umla nerede uçtum diyen adama verilen cezalara sonuna kadar katılıyorum.
2-3 bin dolar verdiği cihazı, cep telefonu taşır ve kullanır gibi, her yere götüren, arabasının bagajından eksik etmeyen, tanıdık yada, kalabal bir kitle görünce bakın burda ne var diye çıkarıp, insanların, yerleşim yeri yada plajların üzerinde uçuran tiplere verilen cezalara sonuna kadar katılıyorum.

Zaten, bu tarz otonom yada yarı otonom uçuş yapan cihaz ile, bir takım maddi, yada farklı çıkarlar için uçuş yapan adamlara da hobici diyemiyorum.

Hobici bu işi çıkar için değil zevk için yapar, ayrıca hobici kendi modelini kendi söker, takar, tamir eder. Modelin Her bileşenini tanır, özelliklerini bilir. Hertürlü ayar veya kuruluma hakimdir. Yada bu yolda olmak için çaba sarf eder. Hobici, uğraşını bilinçli olarak yapar, hiçbir canlıya zarar vermeyecek, hatta tedirgin etmeyecek şekilde uçar. Benim tanıdığım eski rc hobiciler bu tazr yasak yada mevzuatlar çıkmadan önce de bu bilinçle uçardı.

Video da sportif, amatör yada hobi amacıyla uçup ta ceza aldığını beyan eden tek kişi var. O da denizde uçtuğunu söylemiş ki, külliyen yalan, % 99.9 ihtimalle plajda insanların üzerinde uçtu ve şikayet edildi. Zaten polisin şikayet üzerine geldiğini beyan da etmiş. O da makul bir ceza yemiş ki, bence az bile. İnsanların üstünde uçup tedirgin edemezsiniz. Git dağ, bayır, ova, mera, boş her yerde uçur, buna kimse karışmıyor ki, mevzuat da öyle diyor zaten.

Dediğim gibi, ben bu cezaları yerli buluyorum, işini layıkıyla yapan ticari firmalar, ve bu işe gönül veren hobiciler dışında kalanların caydırılması, yada profesyonel olmaya, kurallara uymaya yönlendirilmesi hem de çok geç kalınmış bir uygulama.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 28 Tem 2019, 20:03

Katılıyorum... Elma ile armut ayrılsın... Bu hobiye gönül veren ve geçici bir hevesle yapmayan ve layıkı ile yerine getiren birisi zaten öyle şuursuz hareketlerde bulunmuyor... Youtube’da gezerken “Ucuza drone toplamak” diye video görüp, dur ben de yapayım diye girişen, yaptığı şeyin ne olduğunu daha tam kendisi bile bilmeyen bir sürü insan var ve bunlar bitirir bitirmez çevresine kalabalığı toplayıp şehrin göbeğinde deniyor bunları...

Bu işin bir standardı olmazsa en son bu hobi zarar görecek... Cezaların olması gerekli... Cezanın uygulamasının doğru yapılması ise ondan 2 kat daha önemli

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 28 Tem 2019, 23:34

Safak yazdı: 28 Tem 2019, 17:54 Evet mevzuatta eksiklik ve bilgisizlik var, lakin ben videodaki arkadaşın söylediği hiçbir şeye katılmıyorum. Hatta verilen ceza ve uygulanan yasakları canı gönülden destekliyorum.

RC hobiyi lekeleyen, bilgisiz, bilinçsiz, donanımsız ve görgüsüz bir kitle var. Bu tarz cezalar ile onların elemine edilmesi ve yıldırılması, bu hobiye gönül verenlerin önünü açacaktır, ben öyle inanıyorum.

Ayrıca kimseye uçuş izni verilmemesi, herkesin red alması da yanlış. Türkiye'de sayısız reklam filmi, dizi, sinema, belgesel ve tanıtım için drone ile çekim yapılmakta. Shgm kimseye uçuş izni vermiyor ise, onlar uçmak için nereden izin alıyor, nasa'dan mı?

Bildiğim kadarıyla çekimlerinde en çok drone kullanılan dizi çukurmuş. Takip edenler bilir, her bölümünde havadan drone ile çekilen sahneler var. Bölüm içinde belki kısa sahneler bile olsa, montajlanmamış ham hali, tekrarları vb düşünülürse, birde bir bölümün çekimlerinin en az 4-5 güne yayıldığı tahmin edilirse bu adamlar nerdeyse her çekim günü İstanbul'un göbeğinde drone uçuruyor. Onlarda mı kaçak uçuyor. Survivor finalinde görmüştüm, Bodrum merkezde gece vakti, drone lar ile havadan canlı yayın yapıyorlardı. Onlarda mı kaçak uçtu.

Demek ki, işini profesyonel yapan, profesyonel ekipler ve profesyonel teçhizatlar kullanan, kuruluş, firma yada şirketler uçuş izni alma konusunda sıkıntı yaşamıyor. Peki kim red alıyor yada ceza yiyor. Videodaki cezalardan bazılarını biliyorum, izinsiz uçan, hatta kayıtsız cihaz ile yerleşim yeri üzerinde uçanlar ceza alıyor.

İnternetten 2. El aldığı, ne üdüğü belirsiz, kaç kere düşüp ne arıza verdiği, ne tamir gördüğü bilinmeyen, havada her an bir bir bileşeni su koyverecek phantom cihazı ile, komşunun sokak düğününü, yada İnternete koysun diye müteahhitin yeni bitirdiği binayı çekip 300-500 yolunu bulmaya çalışan adamlara verilen cezalara sonuna kadar katılıyorum.
Kanalına koymak için, bakın kaç bin liralık drone umla nerede uçtum diyen adama verilen cezalara sonuna kadar katılıyorum.
2-3 bin dolar verdiği cihazı, cep telefonu taşır ve kullanır gibi, her yere götüren, arabasının bagajından eksik etmeyen, tanıdık yada, kalabal bir kitle görünce bakın burda ne var diye çıkarıp, insanların, yerleşim yeri yada plajların üzerinde uçuran tiplere verilen cezalara sonuna kadar katılıyorum.

Zaten, bu tarz otonom yada yarı otonom uçuş yapan cihaz ile, bir takım maddi, yada farklı çıkarlar için uçuş yapan adamlara da hobici diyemiyorum.

Hobici bu işi çıkar için değil zevk için yapar, ayrıca hobici kendi modelini kendi söker, takar, tamir eder. Modelin Her bileşenini tanır, özelliklerini bilir. Hertürlü ayar veya kuruluma hakimdir. Yada bu yolda olmak için çaba sarf eder. Hobici, uğraşını bilinçli olarak yapar, hiçbir canlıya zarar vermeyecek, hatta tedirgin etmeyecek şekilde uçar. Benim tanıdığım eski rc hobiciler bu tazr yasak yada mevzuatlar çıkmadan önce de bu bilinçle uçardı.

Video da sportif, amatör yada hobi amacıyla uçup ta ceza aldığını beyan eden tek kişi var. O da denizde uçtuğunu söylemiş ki, külliyen yalan, % 99.9 ihtimalle plajda insanların üzerinde uçtu ve şikayet edildi. Zaten polisin şikayet üzerine geldiğini beyan da etmiş. O da makul bir ceza yemiş ki, bence az bile. İnsanların üstünde uçup tedirgin edemezsiniz. Git dağ, bayır, ova, mera, boş her yerde uçur, buna kimse karışmıyor ki, mevzuat da öyle diyor zaten.

Dediğim gibi, ben bu cezaları yerli buluyorum, işini layıkıyla yapan ticari firmalar, ve bu işe gönül veren hobiciler dışında kalanların caydırılması, yada profesyonel olmaya, kurallara uymaya yönlendirilmesi hem de çok geç kalınmış bir uygulama.
Size katılıyorum ayrıca 300-500 e iş yapayımcıların çoğu ticari lisans almıyor, yine de para kazanıcam diye sağda solda uçuyor. Ticarete dökeceksen bu işi o zaman adam gibi Lisans alacaksın.

Kullanıcı avatarı
VoyagerDrone

Mesaj gönderen VoyagerDrone » 29 Tem 2019, 11:23

quato yapıp sayfayı uzatmayacağım.
safak beyin yazdıklarına cevap verme gereği duydum cunku dediklerinin cogunu ben yapıyorum. ama haksız yorumlar olduğunu düşünüyorum. sonra asıl konuya donecegim.

350gr dji spark ım var. evet sürekli yanımda taşıyorum. arabamın bagajında olmasa da arka koltukta benle yolculuk ediyor. güzel bi yer gordugumde (ki sehir içinde uçurmadım, hem fikirim. sonuçta elektronik alet) uçuruyorum. siz hobi olarak görmeyebilirsiniz, dibine kadar benim en sevidigim hobilerimden biri. ben de sizin toplamanızı hobi olarak gormeyebilrim. bakış acısı. zaten kompakt bi makineyi neyini nasıl toplayacaksınız? ayrıca karsılastırdıgınız durumlar da cukur dizisi, survivor. bi gozunuzun onune getirir misiniz, polis geliyor acuna burda drone uçurmak yasak mı diyecek?
güvenlik kısmıyla bu kadar eleştiri yapıyorsunuz. bir eleştiri de ben yapayım.

ama konu burda güvenli uçuş değil, bu tamamen ayrı ve dikkatli bir sekilde ele alınması gereken bir konu. ornegin belli bir ağırlıktaki dronelara paraşüt sisteminin sart olması lazım. bunu yapan 1 marka 1 modelde denedi, ama tutulmadı haliyle. hatta Turkiye ye gelmemiş bile olabilir.toplanan quadların bir testi QC Pass olayı var mı? kim denetliyor? internette yüzlerce video var, ozellikle de esc yanması ve dronun son sürekli yere çakılması ile. dag da bayırda bisey olmaz diye de birsey yok. 2 hafta once ufacık kıvılcımdan kıyıkıslacık/milas ta güzelim orman cayır cayır yandı. droneların üzerindeki Li-Po ların deindiginde nasıl bir tepkime verdiğini burdaki herkes cok iyi biliyordur. racing ile otonom dronu tehlike oranı acısından yanyana bile koymam (buna bimde mimde satılan o saçma sapan aletleri dahil etmiyorum, en fenaları onlar zaten)

bu ufak atışmanın ardından konuya tekrar değinmek istiyorum. burda kimse kimseye bisey ispatlamak zorunda değil. ama inanın iki gun sonra sizin de basınıza gelebilir. tamamen dostiyane bir uyarı. ben kendimce önlemimi aldım cunku.

burdaki cogu kişi racing dronu kullanıyor ve birçoğu da zaten bos arazide akrobasi yapıyoruz siyerek SHGMye bakmıyor olabilir ki oyle birçok arkadaş olduğuna eminim. ama iş oyle degil. bakın SHGM mevzuatında uçuş izinleri IHA0 ile baslar. bırakın uçuş iznini dronu kaydedemiyorsunuz cunku oyle bir sekme/seçenek yok. ama siz sahadayken adam gelip size uçuş izni belgesini soruyor. anlatamıyorsunuz. en basiti drona el koyuyor sonra siz pesinden uğraşıyorsunuz. bu basıma geldi. sizin de basınıza gelmesin. ben ceza yemedim ama herhalde o gun 3-4 saatimi harcadım. ucurdugum yer denizin uzeri, güya sikayet etmişler. herhalde balıklar sikayet etti... hele ki racinglerin bir cogu bildiğim kadarıyla 500gr üzerinde. bos arazide de evin onunde de yiyebilirsiniz cezayı. cunku IHA0 sportif sekmesi var uçuş izninde. burdaki birçok kişi aylarca bekliyor parçalar gelsin de yurtdışından bir an once şu kuşu uçarayım diye (bi darbede gumruk vergilerinden geldi zaten).
eeee? dronu topladınız bırakın herseyi, test ucusu yapcaksınız. Ahmet komutan geldi, tutanağı yazdı gitti. uçar mısınız tekrar?

benim düşüncem sudur, katılırsınız katılmazsınız: shgm nin derdi akla karayı ayırt etmek değil. keşke oyle olsa da bu isi sevenler haksızlığa uğramasa. insanın sevkini kırmaktan başka birsey değil bu. egerki gerçekten akla karayı ayırt etmek istiyorlarsa da bu yöntem yanlış. uçulabilir alanlarla ilgili modül yüklenecekti umarım yüklenmiştir. bu yazıyı yazdıktan sonra bakacağım. herkese kırımsız kazasın ve cezasız ucular dilerim
Fly Safe!
DJI SPARK
E-SKY Belt CP 6CH
Voyager Drone @Youtube
Voyager.Drone @Instagram

Kullanıcı avatarı
VoyagerDrone

Mesaj gönderen VoyagerDrone » 29 Tem 2019, 11:50

su sayfalara ulaştım, bir bakın derim.

http://web.shgm.gov.tr/tr/s/6144-iha-ka ... te-giriyor
https://iha.shgm.gov.tr/public/duyurular.html

sisteme kayıtlıyım ben. ancak dediğim gibi bir modül vs gorunmuyor. uçuş izni talebine girince de iha0 amatör/ iha0sportif iha01 diye gidiyor. başka bir sayfada 500gr altı için uçuş izni düzenlenmez diyor. altında da isteyenler form19 dan uçuş izni talep edebilir diyor. form19a geliyorum iha0 dan başlıyor. vs vs.

yukardaki linklerden anladığım kadarıyla yeşil alanlar haricinde uçuş yasak. bu haritada ilerleyen günlerde yüklenecek. yeşil alan haricinde uçuş yaparsanız izin+3.sahıs sigortası yapılması gerekecek.
Fly Safe!
DJI SPARK
E-SKY Belt CP 6CH
Voyager Drone @Youtube
Voyager.Drone @Instagram

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 29 Tem 2019, 12:52

VoyagerDrone yazdı: 28 Tem 2019, 10:48 açıklamayı okumamışsınız. videoya denk geldim ve bu bilgiyi paylaştım. yani VİDEO BENİM DEĞİL. yayınlayanı da tanımıyorum. konuyu nasıl buraya bagladıgınızı da anlamadım. reklam amaçlı buraya neden video atayım. reklam yapmak istediğim zaman Google ads e TL yukluyorum oyle basıyorum reklamı. burası reklam yapmak için cok mantıklı bi yer değil, topu topu kac kişi var burda, dimi???

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

hocam arkadaş zaten videoyu yapan arkadaş ve içerikle ilgili yazmış siz kendisine açıklamayı okumadın mi yazmissiniz ama sanırım siz de onun yorumunu okumadan cvp vermişsiniz 😁 meskûn mahal de uçuş söylendiği gibi çok tehlikeli ben 2 defa hiç sebep yokken sinyal kaybedip quadi çaktım ama şehir dışında kimsenin olmadığı bir yerde oldugumdan çok şükür hicbir canlıya zarar vermedim bilmiyorum hiç bu şekilde bir kirim yasadiniz mi ama quad o irtifalardan yere düştüğünde adeta bir külçe gibi çakılıyor benim kazalarda da o şekilde oldu abartısız söylüyorum o düşüşü ve çarptığı andaki gürültü ve etkiyi görünce quad a birşey oldu mu olmadı mi diye aklıma bile gelmedi tek düşündüğüm benim ya da bir başkasının kafasına düşse ne olurdu idi.

mevzuat konusuna gelince eksikleri olduğu doğrudur ama eksiksiz de olsa bir de uygulama aşaması var kanun ve yönetmelikten habersiz arkadaşlara dert anlatmak zor tabi bir de onların gözünden bakmak lazım milyon tane kanun milyon tane sorun hangi birisini akılda tutacaksın en güzeli mevzuata kendimiz hakim olup yanımızda bir cıktı bulundurmak ve lazım olduğu zaman belgesiyle izah edebilmek. zaten herşey usule uygun ise ilk etapta hatalı işlem yapılmış olsa bile sonrasında bu düzeltilebilir diyebilmek.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 29 Tem 2019, 14:05

kalabalık yerlerde zaten uçurmazsın pilot hatası olur birşey olur onu da geç herkes izler ben utanırım, ama youtubeda videolar var çanakkalede vs uçan yada güzel gördüğü biryeri çeken adam, bu adam ne yapsın herkesi kovsun mu oradan, ülkede herşeye drift, hız sınırı, cam filmi gibi gereksiz bahanelerle çok yüksek cezalar yazılıyor, drona da böyle yapıyorlar bence daha yaygın olmadan bunun önüne geçmeliyiz

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 29 Tem 2019, 15:40

GoldWing yazdı: 29 Tem 2019, 14:05 kalabalık yerlerde zaten uçurmazsın pilot hatası olur birşey olur onu da geç herkes izler ben utanırım, ama youtubeda videolar var çanakkalede vs uçan yada güzel gördüğü biryeri çeken adam, bu adam ne yapsın herkesi kovsun mu oradan, ülkede herşeye drift, hız sınırı, cam filmi gibi gereksiz bahanelerle çok yüksek cezalar yazılıyor, drona da böyle yapıyorlar bence daha yaygın olmadan bunun önüne geçmeliyiz
kimseyi kovamayız zaten öyle bir hakkımız yok ilgili merciden izin istersin vermezse uçmazsın dogru memlekette trafiğe açık alanlarda drift denemeleri yapanlara hız sınırlarını aşıp bindiği araçları uzay mekiği sananlara ceza var cam filmi konusu da kendince haklı sebeplere dayanan bir uygulama bu cam filminin 1 numara olani var 2 numara olani var hadi bilemedin 3 numara var ama bir de disardakinin iceridekini iceridekinin de dışarıyı görmesinin mümkün olmadığı film türlerini kullananlar var adam film yaptirmamis resmen briket ile duvar ördürmüş kisaca milletce cılkını cikarmayi cok seven bir yapimiz var herkes kurallara uyarsa hickimse sorun yasamaz belki o zaman ceza yazmaya ya da ceza oranı belirlemeye bile gerek kalmaz.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 29 Tem 2019, 15:59

Mevzuat zaman ile oturur bence, başta bir kaç kişinin canı yanar maalesef. Sırf video, fotoğraf kaydedebiliyor diye bu aletleri fotoğraf makinesi gibi görmek, fotoğrafçılık gibi bir hobi olarak görmek bence yanlış.

Safak

Mesaj gönderen Safak » 29 Tem 2019, 16:49

@VoyagerDrone siz neden feveran ediyorsunuz ki anlamadım. Ben video daki arkadaşa katılmadığımı belirttim. Sizin ne yaptığınızı, nelerle uğraştığınızı bilmiyorum. Ayrıca ne anlatmaya çalıştığınızı da anlamıyorum.

Kurallara uyuduğunuz sürece kimsenin sizin 350 gramlık cihazınıza birşey dediği yok, ama otonom cihazlar yaygın hale gelmeye başladığı zaman işin afedersiniz b.kunu çıkaranlar oldu, saçma ve tehlikeli girişimler oldu. Bir ara drone ile kargo teslimatı yapan tipler yada firmalar çıktı, hatırlayın. 8-10 kg hexacopter ve altındaki 1-2 kg yükü ile yerleşim yeri üzerinde otonom uçmaya çalışan bir cihaz olabilir mi? Elbette kanun koyucu insanları taciz edenlere ve aşırı tehlikeli girişimlerde bulunanlara dur diyecekti. Ve bir takım düzenlemelere gidildi.

Diyorsanız ki mevzuat eksik, yanlış, çelişkili vb, bende mağdurum, ama taşlar oturana kadar yasaklara uyuyorum, bizde aynı durumdayız. Bu mevzuat ile ilgili eksiklerin giderilmesi için çaba sarfediyorsanız, zaten bu konunun en büyük mağdurları uzun zamandır uğraş veriyor. THSF (Türkiye hava sporları federasyonu) bir üyesini, Shgm nin, yeni iha talimatnamesini hazırlamak üzere komisyona sokmayı başardı. Adamlar zaten yıllardır, ıssız alanlarda, yada önceden belirlenmiş alanlarda uçuş yapardı, ama yeni talimatname yüzünden en büyük sıkıntıyı onlar yaşıyor. 700 size bir helikopter ortalama 3-4 kg civarı geliyor, ve bu insanlar ağırlık sınırı yüzünden özel belirlenmiş alanlarında bile uçuş yapmak için izin almak durumunda kalıyor. Çünkü iha talimatnamesi öyle hızlı ve acemice hazırlanmış ki, yapan kişiler otonom droneları düşünerek hazırladılar, ama herhangi bir sınıflama, yapmadılar. Akabinde yavaş yavaş sınıflandırmalar yapılmaya başlandı. Ama yeni her uygulamada olduğu gibi bazı sancıları, aksaklıkları maalesef oluyor. Ama @Gktu arkadaşımızın da dediği gibi zamanla taşlar yerine oturacaktır.

Ama videodaki arkadaşın dediklerini bende yapıyorum diyorsanız ki (bir cümleniz de öyle demişsiniz), o zaman size söyleyecek sözüm yok, aynı pencereden bakmıyoruz çünkü.

Kullanıcı avatarı
VoyagerDrone

Mesaj gönderen VoyagerDrone » 30 Tem 2019, 18:27

imzasının ilk cümlesi "Fly Safe" olan birine bir sozunuz olmasın bence de. konu neden alakasız yerlere gidiyor ben de bunu anlamıyorum. videodaki arkadasın dedikierini ben de yapıyorum diye nerede demişim? bir turlu onu da bulamıyorum. bu da "reklam amaçlı yaptınız" herhalde olayına dondu. fereyan ediyorum evet. kendim için değil. bu hobiyi yapan arkadaşlar gereksiz yere ceza yemesin diye. bunu sürekli tekrar etmek gerçekten yorucu. videoyu koymamdaki amaç cezaların agır olduğunu; "bana birsey olmaz, benle ilgili değil, ben racing drone kullanıyorum" gibi bir düşünceye sahip olan arkadaş varsa oyle bir durum olmadığını anlatmaya, buradaki arkadaşları uyarmaya çalışıyorum.

gerçekten son defa yazıcam buraya ve daha da bunla ilgili birsey yazmıcam.
arkadaşlar bir zahmet aşağıdaki linke bulunan SHGMnin REVİZYONunu okuyun. 5dk nızı alır. bos yere ceza yemeyin. ben hazır drone kullanıyorum ama burdaki birçok arkadaş belki aylarca çinden parça bekleyip drone yapıyor. hobinizden durduk yere, konuyla alakası olmayan biri tarafından ceza yiyerek soğumayın. en azından talimatlardaki maddeleri bilirseniz karsınızdakinden bilgi olarak donanımlı olduğunuzdan oturu kendinizi savunabilirsiniz (bu dediklerim haklıyken haksız yere düşmemeniz için geçerlidir). İnşaallah dendiği gibi SGHMde mevzuatın ucu acık kısımlarını bir an once topar ve şu yüklemediği ama yuklendi dediği "yeşil alan" modulunu devreye sokar da herkes nasıl uçacağını ya da uçamayacağını bilir.
tekrar kırımsız uçuşlar dilerim arkadaşlar

http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilh ... 9j55nQzldc
Fly Safe!
DJI SPARK
E-SKY Belt CP 6CH
Voyager Drone @Youtube
Voyager.Drone @Instagram

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön