Bu düşüşün sebebi ne olabilir?

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Bu düşüşün sebebi ne olabilir?

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 07 Ağu 2019, 21:08

Bugün ix4 ile uçuş yapıyordum, PIDlerde biraz denemeler yapıp neler olacağını görmek istedim, ayarlar aşağıdaki gibidir.
Betaflight 3.5.7 ile uçuyorum , Mamba Mini F4 + mamba 25A ESC + racerstar 1407 3500KV motorlar ve 3S 70C ministar pil var.
Pervaneler 4045 3 kanat.

Düşüş nedeniyle gövde kolu motor vida dibinden kırıldı. İşin kötü tarafı aynı donanım daha önce başka bir 4inch gövde üzerinde iken yine aynı şekilde bir anda kontrolümünden çıkıp yere çalışma durumu yaşamıştım ve o zaman da gövde kolu kırılmış, 2 motor pert olmuştu... O zamanki tek fark 4S pil ile uçmakta olmamdı...

Aynı FC+ESC+Motor+Pervane iki farklı 4 inch gövde iki benzer kırım yaşamak açıkcası elektroniklerden birinde ciddi bir sorun olduğunu düşündürdü..

Videoda göreceğiniz üzere aslında PIDler biraz sıkıntılı throttle biraz yüklensem aşarı titreşim oluyor. Bu kaza 2. pilde oldu, sonuçta bu PID ler ile ilk defa uçtuğum için hiçbir hareket veya anı komut ile dönüş tkala yapmadım, 1 pil gayet sakin uçarak tepkileri görmeye çalıştım, ikinci pilde biraz punch denemek istedim ve sonuç ortada...

Konu ile ilgili özlelikle PID ayarlarına hakim ve tecrübeli arkadaşların yönlendirici yorumlarını rica ederim.

Kendime not: Bitmeyen pili icat ettikden sonra, kırılmayan gövde de icat et...
pids1.jpg
filters.jpg

P_20190807_205635_vHDR_On.jpg

__isimsiz__

Re: Bu düşüşün sebebi ne olabilir?

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 07 Ağu 2019, 22:05

Pervanelerden kırık olan var mıydı...
Ekranda rxloss vs yazmıyor... sinyal kaybı da değil gibi zaten

Sanki bir taraftaki pervane havada kırılmış veya gevşemiş de diğer taraf baskın çıktığı için yalpalayarak düşmüş gibi görünüyor...

Kullanıcı avatarı
idris
Ad Soyad: İdris aygün
İletişim:

Mesaj gönderen idris » 07 Ağu 2019, 22:06

kalibrasyon sorunu olabilir. bilinçli bir şekilde kötü yapılmış bir kalibrasyon ile uçuş yapın aynı şekilde kontrolü kaybedeceksiniz.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 07 Ağu 2019, 22:10

KingNothing yazdı: 07 Ağu 2019, 22:05 Pervanelerden kırık olan var mıydı...

Sanki bir taraftaki pervane havada kırılmış veya gevşemiş de diğer taraf baskın çıktığı için yalpalayarak düşmüş gibi görünüyor...
pervanede sadece yamulma var, o da dusus sonrasi olmustur diye dusunuyorum, bosluk olan da yok, hepsi sikisikiya duruyor.

Cok anlamsiz sekilde bir anda yalpaya girdi, hicbir komut islemedi, ben de direk failsafe aldim. Yakinimda oldugu icin havada savrulma sesini de cok rahat duydum acikcasi... Yaklasik 10-12metreden topraga cakilip boyle 4mm kolun kirilmasi da hic normal gelmiyor acikcasi. Daha once bu dronun hic dususu de olmadi.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 07 Ağu 2019, 22:11

0661 yazdı: 07 Ağu 2019, 22:06 kalibrasyon sorunu olabilir. bilinçli bir şekilde kötü yapılmış bir kalibrasyon ile uçuş yapın aynı şekilde kontrolü kaybedeceksiniz.
Escler dshot600, kalibrasyon gerekmiyor. Accelerometer icin de ucus oncesi BFde calibrasyon yaptim.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 07 Ağu 2019, 22:13

Isin en kotu tarafi da daha eni 4 set 4inch pervane aldim, hic ucmadim, hatta yarisi yolda geliyor 😅

Kullanıcı avatarı
idris
Ad Soyad: İdris aygün
İletişim:

Mesaj gönderen idris » 07 Ağu 2019, 22:20

sizin tespitiniz doğru olabilir pervane gevşemesi gibi yada pervanenin kablo gibi bir şeye takılması gibi.esc sorunu da olabilir bütün sistem birbiriyle alakalı olduğundan kesin tespit zor . umarım birdaha düşmezsiniz.

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 07 Ağu 2019, 22:39

Saçma bir tahminde bulunayım, zaten motorları zorluyordunuz, siz dönüşü yaparken kırılan motor yavaş dönüyordu, dönüşü bir anda kestiğinizde motor hız kazanmak istedi(mevcut throttle seviyenizde açısal momentumu korumak için), esc den anlık olarak fazla akım talep etti(esc yandı veya korumaya girdi bilemiyorum) dolayısı ile o motorun gücü gitti. Tepki vermiyor değilde veremiyor duruma geldi drone büyük ihtimalle çünkü yatışı engelleyemiyordu dolayısı ile siz fail safe de alınca ilk teması o kol olmak üzere düştü. Saçma gelebilir ama olası bir durum gibi geldi bana, eğer yönleri karıştırmadıysam dönüşü sert şekilde bitirdiğiniz anda o motora ciddi yük biniyor

Bir de kırılan yerin(gözüken karbon ların) yakından fotoğrafını alır mısınız üretim şekline bakmak istiyorum, ancak dikkat edin ele batar onlar

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 07 Ağu 2019, 22:45

Gktu yazdı: 07 Ağu 2019, 22:39 Saçma bir tahminde bulunayım, zaten motorları zorluyordunuz, siz dönüşü yaparken kırılan motor yavaş dönüyordu, dönüşü bir anda kestiğinizde motor hız kazanmak istedi(mevcut throttle seviyenizde açısal momentumu korumak için), esc den anlık olarak fazla akım talep etti(esc yandı veya korumaya girdi bilemiyorum) dolayısı ile o motorun gücü gitti. Tepki vermiyor değilde veremiyor duruma geldi drone büyük ihtimalle çünkü yatışı engelleyemiyordu dolayısı ile siz fail safe de alınca ilk teması o kol olmak üzere düştü. Saçma gelebilir ama olası bir durum gibi geldi bana, eğer yönleri karıştırmadıysam dönüşü sert şekilde bitirdiğiniz anda o motora ciddi yük biniyor

Bir de kırılan yerin(gözüken karbon ların) yakından fotoğrafını alır mısınız üretim şekline bakmak istiyorum, ancak dikkat edin ele batar onlar
Göktuğ hocam, yorumun için teşekkür ederim. Açıkcası motorları çok fazla zorlamıyordum, normalde uçtuğumun çok daha az agresifi uçmaktaydım. Dönüş bittiğinde stik hareketim aslında roll için olmuştu.
ESCleri kontrol etmedim, daha doğsu hiçbir elektroniği kontrol etmedim. Sadece blackbox almak için PCye bağladım, onda da bu uçuşun kaydı yoktu...

Dedikleriniz hiç saçma gelmiyor açıkcası ama işte bunu anlamak için blackbox lazım, o da malesef yok...

iflight gerçekten çok kaliteli gövdeler yapıyor. İşçilik, kesimler vs çok iyi...

Gövde iflight ix4

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 07 Ağu 2019, 22:55

hknshbz yazdı: 07 Ağu 2019, 22:45
Gktu yazdı: 07 Ağu 2019, 22:39 Saçma bir tahminde bulunayım, zaten motorları zorluyordunuz, siz dönüşü yaparken kırılan motor yavaş dönüyordu, dönüşü bir anda kestiğinizde motor hız kazanmak istedi(mevcut throttle seviyenizde açısal momentumu korumak için), esc den anlık olarak fazla akım talep etti(esc yandı veya korumaya girdi bilemiyorum) dolayısı ile o motorun gücü gitti. Tepki vermiyor değilde veremiyor duruma geldi drone büyük ihtimalle çünkü yatışı engelleyemiyordu dolayısı ile siz fail safe de alınca ilk teması o kol olmak üzere düştü. Saçma gelebilir ama olası bir durum gibi geldi bana, eğer yönleri karıştırmadıysam dönüşü sert şekilde bitirdiğiniz anda o motora ciddi yük biniyor

Göktuğ hocam, yorumun için teşekkür ederim. Açıkcası motorları çok fazla zorlamıyordum, normalde uçtuğumun çok daha az agresifi uçmaktaydım. Dönüş bittiğinde stik hareketim aslında roll için olmuştu.
ESCleri kontrol etmedim, daha doğsu hiçbir elektroniği kontrol etmedim. Sadece blackbox almak için PCye bağladım, onda da bu uçuşun kaydı yoktu...

Dedikleriniz hiç saçma gelmiyor açıkcası ama işte bunu anlamak için blackbox lazım, o da malesef yok...

iflight gerçekten çok kaliteli gövdeler yapıyor. İşçilik, kesimler vs çok iyi...

Gövde iflight ix4
Hocam peki görüntünüzdeki parazit hep bu kadsr mıydı artma var mı sizce? Yaratılan titreşim motoru zorluyor aslında ama siz bunu faydalı olarak(uçuş) kullanamıyorsunuz o yüzden bana biraz zorlanıyor gibi geldi. Eğer parazitte artma olduğunu düşünüyorsanız fark etmeden zorlamışsınız hocam, paraziti direk motorların çektikleri akımın anlık değişimi ile ilişkilendirebiliriz gibi bir şey

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 07 Ağu 2019, 23:03

Gktu yazdı: 07 Ağu 2019, 22:55

Gövde iflight ix4
Hocam peki görüntünüzdeki parazit hep bu kadsr mıydı artma var mı sizce? Yaratılan titreşim motoru zorluyor aslında ama siz bunu faydalı olarak(uçuş) kullanamıyorsunuz o yüzden bana biraz zorlanıyor gibi geldi. Eğer parazitte artma olduğunu düşünüyorsanız fark etmeden zorlamışsınız hocam, paraziti direk motorların çektikleri akımın anlık değişimi ile ilişkilendirebiliriz gibi bir şey
Hocam sizin mesajdan sonra ilk uçuş dvr izledim, bu 2. uçuşta evet parazit artıyor... ESC'yi kontrol edeceğim...

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 07 Ağu 2019, 23:47

hknshbz yazdı: 07 Ağu 2019, 23:03

Gövde iflight ix4
Hocam sizin mesajdan sonra ilk uçuş dvr izledim, bu 2. uçuşta evet parazit artıyor... ESC'yi kontrol edeceğim...
Büyük ihtimalle sadece korumaya girmiştir diye düşünüyorum ama yanmış da olabilir. Dediğim gibi hocam benimkiler yalnızca tahmin çok ciddiye almayın. Usta birisi yorum yapsın olay daha net olur

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 07 Ağu 2019, 23:55

Gktu yazdı: 07 Ağu 2019, 23:47
Büyük ihtimalle sadece korumaya girmiştir diye düşünüyorum ama yanmış da olabilir. Dediğim gibi hocam benimkiler yalnızca tahmin çok ciddiye almayın. Usta birisi yorum yapsın olay daha net olur
ESCleri blheli suite de kontrol ettim, ne setup okumada ne de motors bölümünde motorların çalışmasında hiçbir sorun yok, tek tek kademeli arttırarak 2000e getirdim ve 4ü birden aynısını yaptım hiçbir sorun yok...

FC de betaflight üzerinde hiçbir sorun görünmüyor.

Sanırım denediğim PIDler çok ağır geldi ve bir şekilde havadayken motor stop etti.

Çünkü düşerken duyduğum ses quadın havada fırıldak gibi döndüğünü düşündürdü bana..

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 08 Ağu 2019, 03:21

İşe iyice gizem katalım, Ya kol havadayken koptuysa??

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 08 Ağu 2019, 08:26

GoldWing yazdı: 08 Ağu 2019, 03:21 İşe iyice gizem katalım, Ya kol havadayken koptuysa??
benim dusus esnasinda aklima gelen o oldu, ulem dedim kesin kol kirildi... 4mmlik kolun vida deliklerinden kirilmis olmasi da baya manidar oldurdu..

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 08 Ağu 2019, 08:36

Kirik kolun resimleri

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 08 Ağu 2019, 08:55

hknshbz yazdı: 07 Ağu 2019, 23:55
Gktu yazdı: 07 Ağu 2019, 23:47

ESCleri blheli suite de kontrol ettim, ne setup okumada ne de motors bölümünde motorların çalışmasında hiçbir sorun yok, tek tek kademeli arttırarak 2000e getirdim ve 4ü birden aynısını yaptım hiçbir sorun yok...

FC de betaflight üzerinde hiçbir sorun görünmüyor.

Sanırım denediğim PIDler çok ağır geldi ve bir şekilde havadayken motor stop etti.

Çünkü düşerken duyduğum ses quadın havada fırıldak gibi döndüğünü düşündürdü bana..
Eğer o motor durursa, o motorun dönüş yönünün aksine fırıldak gibi döner, o açıdan doğru. Esc korumaya girmiş olabilir, motorun kilitlendiğini sanıp kapatmıştır. Kol havada kırılabilir evet ama o noktadan kırılması çok zor, üstelik pervanesinde ciddi hasar olurdu hatta belki kablolarını da koparırdı

Kullanıcı avatarı
abakusfx
Ad Soyad: Fahrettin OYDU

Mesaj gönderen abakusfx » 08 Ağu 2019, 11:02

Hakan kardeş geçmiş olsun .Allah beterinden korusun. Yeni sistemleri hiç bilmiyorum ama bana ilginç gelen bir nokta neden 46 s kadar 1 er düşen voltaj 46. saniyede 12.0 dan 11.8 e dalıyor ve olay başlıyor.
Multiwii de benim başıma da buna benzer bişi gelmişti Esc ler normal ama bazen, bir motor dalgalanıyordu. Masada hepsi güzel çalışıyordu. sonra tek esc yi değiştirdim düzeldi. Esc de soğuk lehim vardı ısınınca zalak lıyordu :cry: Denemeyi nasıl yaptım motoru (880 kv 11 x 8.5/ 10 x 7/ 12 x 6 pervane destekli) mengeneye bağladım 10" pervane kafasına :twisted: verdim çoşkuyu biraz zorladım :twisted: :twisted: :twisted: çalışırken anlık ses değişti düzeldi .Böylece teşhis koyuldu :lol: :lol: :lol: . Belki aynı olay değildir ama bilgi/hipotez olsun diye yazayım dedim.

Kırımsız uçuşların olsun. Lipoların uzun ömürlü olsun :D

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 08 Ağu 2019, 12:52

hknshbz yazdı: 07 Ağu 2019, 22:10
KingNothing yazdı: 07 Ağu 2019, 22:05 Pervanelerden kırık olan var mıydı...

pervanede sadece yamulma var, o da dusus sonrasi olmustur diye dusunuyorum, bosluk olan da yok, hepsi sikisikiya duruyor.

Cok anlamsiz sekilde bir anda yalpaya girdi, hicbir komut islemedi, ben de direk failsafe aldim. Yakinimda oldugu icin havada savrulma sesini de cok rahat duydum acikcasi... Yaklasik 10-12metreden topraga cakilip boyle 4mm kolun kirilmasi da hic normal gelmiyor acikcasi. Daha once bu dronun hic dususu de olmadi.
geçmiş olsun hakan hocam dediginiz gibi bu çapta böyle bir zeminde meydana gelen bir kazada kolların kırılması hiç de normal değil sizin kazanın gerceklestigi irtifanin 5 katı yükseklikten 3 kez fail-safe ile yere çakıldım ama kollar hala sapasağlam sadece alt gövde kırıldı malum o da 2mm onu da 2 kat plexiglasdan kesip taktım eskisinde 17gr olan parca ağırlığı 35gr civarı oldu ama bu benim için tolare edilebilir bir agirlik farki quad hala taş gibi ve uçuyor bence kullandiginiz frame karbon kakitesi olarak cok kotu imis...
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Safak

Mesaj gönderen Safak » 08 Ağu 2019, 13:40

Geçmiş olsun Hakan hocam,

Bence de bu mesafeden kol kırılması normal değil, üstelik küçük, hafif bir model, gülle gibi çakılma ihtimali de yok.

Hadi oldu diyelim, ama o noktadan kırılması nerdeyse imkansız, genellikle esnemenin en çok olduğu (orta ve merkeze yakın) yerden kırılır.

Videoyu ilk izlediğimde bende motor veya pervane zennetim, ama o ihtimal de yok diyorsunuz.

Ben hepsini birleştirince, kırılan noktada ince bir çatlak olduğunu düşünüyorum. Motor titreşimi ile çatlak büyümüş ve açılmış olabilir, düşmenin etkisi ile de komple ayrıldı.

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön